Banshee a overrun

Vampire Counts

Moderator: misha

Zablokowany
Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Banshee a overrun

Post autor: White Lion »

Sytuacja z jednej z moich ostatnich bitew:

Banshe z 2 kosiarzami szarżuje na 6 Errant Knights.
Test terroru wychodzi, przesuwam oddział i wchodzę w combat z rycerzami.

Po szarży faza strzelania więc Banshee krzyczy i rzuca 11+2 czyli 13.
Erranci mają 7 Ld, oblewają wardy na 6tki i wszyscy rozpadają się w proch.

Co z kombatem? Mogę zrobić overrun?
Uważam że tak bo oni byli w walce. Przeciwnik padł. Automatycznie wygrywam CR i mogę overrunować.

MeanGreen
Wałkarz
Posty: 88
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MeanGreen »

A czy krzyk banshee liczy się do CR? To chyba wyjaśnia sprawę :)

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

równie dobrze, oddział mógłby paść w fazie magii czy w fazie strzelania od innych rzeczy, chyba overruna zrobić nie można bo nie było walki w ogóle, w takiej sytuacji lepiej 12 dla banshee nie wyrzucić, bo upiorki zostaną na polu i będą się paść jak te owieczki czekając na wilka :P

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

Nie robisz overruna. Nie było walki wrecz = nie ma najeżdżania.
Obrazek

Awatar użytkownika
Drwal
Falubaz
Posty: 1449
Lokalizacja: Gdańsk - SNOT

Post autor: Drwal »

a sie odrazu spytam. Czy po spalonej szarzy można krzyczec?

Awatar użytkownika
Madimiel
Mudżahedin
Posty: 260
Lokalizacja: Opole

Post autor: Madimiel »

Po marszu mozna wiec czemu nie mozna by bylo po spalonej szarzy

Awatar użytkownika
Młody Pajak
Kradziej
Posty: 945
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Młody Pajak »

marsz a spalona szarżą to dwie różne rzeczy...Jak po spalonej szarży nie możesz strzelać/magować to krzyczeć też ;)

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

To, że banshee krzyczy w fazie strzelania, nie oznacza, że hej krzyk podlega wszelkim zasadom strzelania (te co podlega są w opisie co nie wpisane nie dotyczy), moim zdaniem normalnie może drzeć się ile wzlezie zawsze i wszędzie. Jakby było zabronione to by było napisane, że nie może po spalonej. Ja gram, że drze się kiedy chce.
A Tomb Banshee can use her Ghostly Howl against a single unit in the Shooting phase, even if she has marched or charged, or is engaded in close combat. //Armybook page 49.
marsz a spalona szarżą to dwie różne rzeczy...Jak po spalonej szarży nie możesz strzelać/magować to krzyczeć też
Poza tym po spalonej szarży czarodzieje normalnie mogą rzucać czary, więc czemu banshee nie mogłaby krzyczeć. :)
//Rulebook page 21.

Awatar użytkownika
Hobbit
Falubaz
Posty: 1207
Lokalizacja: O(j)pole

Post autor: Hobbit »

Młody Pajak pisze:marsz a spalona szarżą to dwie różne rzeczy...Jak po spalonej szarży nie możesz strzelać/magować to krzyczeć też ;)
Akurat czarować można ;) Banshee wykonuje atak w fazie strzelania, jednak o ile się nie mylę nie jest to "missle weapon", a tylko takich nie można, więc może krzyczeć, chociaż nie mam 100% pewności.
O największy z wielkich! Co będziemy robić w tej edycji? To samo co w każdej głupcze... Opanowywać świat!
Opolski klub gier bitewnych "WarAcademy"

Awatar użytkownika
Żaba
Masakrator
Posty: 2957

Post autor: Żaba »

może

Ż.

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

hmm
moim zdaniem nie jest jasna wykładnia zasad w tej kwetsii.
podam argument za overrunem w tej sytuacji:

1. mam fazę deklaracji szarży - szarża jest zadeklarowana
2. później ruchy szarżujących - banshee jest przesuwana do rycerzy i od tej chwili jest już w combacie. od tego momentu a nie od momentu rozpoczęcia fazy combatu.
3. faza strzelania - w tej fazie zarówno banshee i rycerze znajdują się w combacie i nie można do nich strzelać według zasad. Oczywiście Banshee może i zakrzycza cały oddział rycerzy.
4. faza combatu - i tutaj albo
- nie ma rycerzy na początku fazy combatu więc nie ma combatu, albo
- nie ma rycerzy ale była szarża i doszarżowanie do przeciwnika więc jest overrun.


dla mnie nie jest jasne która jest prawidłowa według zasad.

według logiki to dla mnie:
- dolecieli w zwarcie? dolecieli
- już zamach kos wzieli ale banshee krzyknęła i rycerstwo z koni pospadało
- para z szarży im została? została więc lecą dalej

:)

Assur
Oszukista
Posty: 781

Post autor: Assur »

praktyka i interpretacja zasad jest tu dość jasna.

Skoro po fazie strzelania nie ma już nikogo w walce to nie ma walki wręcz.

Skoro nie ma walki wręcz więc nie ma też overruna. Wraithy zostają w miejscu.
o ile się nie mylę nie jest to "missle weapon",
Nie jest to missile weapon. Jest to na pewno ranged attack.

Mnie zastanawia za to od dawna czy krzyk banshee można zakwalifikować jako "shooting attack" (taki zwrot też sie w zasadach przewija) czy też jest to po prostu specjalna zdolność odpalana w fazie strzelania. W gruncie rzeczy podobnie jak atak z engine of the gods w fazie magii - czarem nie jest mimo że odpalany w fazie magii.

Ma to znaczenie w sumie marginalne ale przy jakichś przedmiotach/czarach obejmujących ataki strzeleckie może prowadzić do sporów.

Ja się osobiście skłaniam do wersji że krzyk to nie atak strzelecki a zdolność specjalna.
Wasze zdanie?
a sie odrazu spytam. Czy po spalonej szarzy można krzyczec?
Można. to nie strzał z łuku tylko właśnie zdolnośc spec, nie ma przy tym ograniczeń jak przy zwykłym strzelaniu.

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

ArmyBook mówi tu jasno przecież :) nie jest atak strzelecki choć nadal ma zasięg, jedynie na potrzeby rozpatrzenia obrażeń stosuje się zasady ze strzelania.
Jeśli bym miał Wristband of Black Gold albo The Flag of the Keep i Banshee by mi chciała krzyczeć to uważam że jak najbardziej mogę tu WardSv testować tak samo z Enginem, bo jest wpisane "Ward Save against any ranged attacks."

Assur
Oszukista
Posty: 781

Post autor: Assur »

To dość oczywiste. A co z Glamourweave (4+ WSV przeciwko magic missiles i shooting attacks)? Moim zdaniem banshee sie tu nie łapie (nie ma WSV), ale może macie inne zdanie?

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

Zgadzam się z Tobą, krzyk Banshee także pod to nie podchodzi bo rany z krzyku rozdzielasz jak shooting, zaś sam atak nie jest tego typu, a przedmiot ma wyszczególnione, że tylko magic missle i shooting.
Jakby bardzo ważna sytuacja była w bitwie to pewnie część pewnie by się kłóciła i wołała sędziego.
Hehe swoją drogą jak już idzie taka rozkmina #-o to w sytuacji kiedy jest np. VC vs VC i Banshee stojąc w CC krzyczy na Vampira albo Bloodki z WSv przeciw ranged attacks czy krzyk Banshee nadal jest ranged skoro stoi BtB w walce. Imho WardSv byłby dozwolony w takiej sytuacji.

Awatar użytkownika
Shinue
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6756
Lokalizacja: Włocławek - Klub Fantasy "FENIX"

Post autor: Shinue »

odrobinkę zmienię kierunek teamtu ale pozostanę przy banshee.

skoro EotG wg. logiki zadaje magiczne ataki
to dlaczego krzyk banszetki nie miałby być magiczny?

w erracie do lizaków GW po raz kolejny zasugerowało by nie traktować zasad zbyt RAWowo.
Obrazek

Awatar użytkownika
Żaba
Masakrator
Posty: 2957

Post autor: Żaba »

z GW to nigdy nic nie wiadomo - taki strzał z Lifetakera magiczny już nie jest... zależy kogo wyślą do pisania FAQ-a :roll: aczkolwiek jestem w stanie się zgodzić że skoro Baśka w HtH ma magiczne ataki to wycie też takie jest... ale nawet bez tego VC dają radę :wink:

Ż.

Awatar użytkownika
Bonhart
Wałkarz
Posty: 79

Post autor: Bonhart »

Sytuacja z jednej z moich ostatnich bitew:

Banshe z 2 kosiarzami szarżuje na 6 Errant Knights.
Test terroru wychodzi, przesuwam oddział i wchodzę w combat z rycerzami.

Po szarży faza strzelania więc Banshee krzyczy i rzuca 11+2 czyli 13.
Erranci mają 7 Ld, oblewają wardy na 6tki i wszyscy rozpadają się w proch.

Co z kombatem? Mogę zrobić overrun?
Uważam że tak bo oni byli w walce. Przeciwnik padł. Automatycznie wygrywam CR i mogę overrunować.
jak dla mnie to jest overrune bo w końcu był combat (zaszarżowaliśmy), a przeciwnik padł więc siłą rozpędu biegniemy dalej.
"Poddaj się i służ mi za życia lub giń i bądź mym
niewolnikiem po śmierci."


.......................................Hrabia Vlad von Carstein

Awatar użytkownika
eliah91
Masakrator
Posty: 2759
Lokalizacja: Warszawa Czarne Wrony

Post autor: eliah91 »

Nie było walki więc nie overrun'ujesz.
Obrazek

Awatar użytkownika
wru
Chuck Norris
Posty: 651
Lokalizacja: "Kieł" Kielce

Post autor: wru »

eliah91 pisze:Nie było walki więc nie overrun'ujesz.
Niektórzy chyba myślą, że walka już jest jak się dostawi modele ze sobą.
Come crawling faster, obey your Master...

Zablokowany