Hail Caesar

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michaldwarfcrypt
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 113
Kontakt:

Re: Hail Caesar

Post autor: Michaldwarfcrypt »

dumny puchacz pisze:
Michał -świetne malowanie! Czy w pudełkach greków victrixa są dołączone kalkomanie z wzorami na tarcze, jak w hoplitach warlorda, czy to freehandy?
Kalkomanie nie są dołączone niestety. Używam Warlordowych i freehand'uje:)

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

dumny puchacz pisze:

Swoją drogą skoro tyle osób ma jakieś zalążki armii i planuje je rozbudowywać to można założyć temat motywujący w stylu tale of x painters, gdzie każdy wrzuca postępy swoich prac
Bardzo fajny pomysł, pod warunkiem, że się ma dostęp do farbek. Wrzucanie zdjęć spodkładowanych modeli jest mało spektakularne.
Jak już pomaluję coś, dla czego warto włączyć aparat, to wrzucę tutaj fotkę.

Jeśli chodzi o podstawki, to raczej użyję systemu zaprezentowanego w hail ceasar. Czyli miks podstawek dużych i mniejszych. Wszystko na pojedynczych nie będzie chyba zbyt wygodne (nawet na blaszce magnetycznej) - bo jest to system, w którym na serio opłaca się zmieniać formację (najczęściej z linii na kwadrat).

Michadwarfcrypt -> świetne malowanie - właśnie taki poziom chciałbym osiągnąć na swoich figurkach. Może być trochę trudno z oczami, ale jak dałem radę na ludkach z descenta, to dam i na tych.

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Edycja: nie wkleję odnośnika bo piszę z telefonu, ale jednym z pierwszych wyników wyszukiwania w google frazy hail ceasar etruscan jest forum producenta gry warlord games -w dziale poświęconym raportom z bitew i listom armii na czwartej stronie dwa z tematów to proponowane rozpiski -w skrócie dużo piechoty w tym sojusznicy/najemnicy wolskowie ligurowie, jakieś inne plemiona z północnej italii, galowie i hoploci najemni, do tego troszkę kawalerii
Ciekawa wizja. Etrusków można by złożyć na podstawie listy armijnej wczesnej armii rzymskiej (jeżeli taka jest) bądź greckiej (jeżeli jest dla Syrakuz i rejonu Magna Graecia).

Jeśli kiedyś pozbędę się moich 10kg 15mm antycznych figurek chętnie coś tutaj złożę. :wink:

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Magna Graecia przykuła moją uwagę, w podręczniku jest bardzo ciekawa lista dla Syrakuz przewidująca mieszankę oddziałów-od hoplitów, etrusków właśnie, samnitów i oskan po gallów i iberyjczyków -z opcją 'proxowania' niektórych oddziałów numidyjczykami jeśli ktoś chciałby zrobić armię Syrakuz z wyprawy Agatoklesa. Jak na razie maluję hoplitów, co do etrusków na forum warlorda widziałem świetną i prostą konwersję- korpusy i tarcze z greków victrixa, głowy, broń i ręce od victrixowych rzymian (chyba itallian allied legions)

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Jak na razie maluję hoplitów, co do etrusków na forum warlorda widziałem świetną i prostą konwersję- korpusy i tarcze z greków victrixa, głowy, broń i ręce od victrixowych rzymian (chyba itallian allied legions)
Dość biedna konwersja, powiedziałbym wręcz budżetowa z racji różnorodności wzorów uzbrojenia jakie występowało u Etrusków.
IMO jeżeli dożyję (tzn. przemielę 15mm) to skorzystam z figurek Aventine Miniatures. Mogłoby być więcej wzorów ale jest ok.

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Dalibyście radę może zamieścić przykładową rozpiskę waszej armii pod ten system?

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

U mnie będzie prosto - wystawiam, to co mam:

Libyan heavy infantry with long spears 29 pts
Libyan heavy infantry veterans with long spears 36 pts
Italian allied medium infantry with spears 23 pts
Ligurian light infantry armed with javelins 20 pts
Commander

Razem daje to 108 punktów - cokolwiek by to nie znaczyło :)

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Robiłem rozpiskę "na sucho", nie mam pojęcia czy ma sens, mieści się w limitach procentowych i jest zgodna z zasadmi, mam jako takie pojęcie co kupować i malować:

Syrakuzy, 250 pkt: 10 jednostek podzielonych na dwie dywizje:

Najemni hoplici -gwardziści 35 pkt
Hoplici z Syrakuz 27pkt
Piechota etrusków 29 pkt
Hiszpańscy scutarii 26 pkt
Banda gallów 28pkt
Grecka średnia kawaleria 27 pkt
Grecka średnia kawaleria 27 pkt
Lekka kawaleria z oszczepami 17 pkt
Harcownicy z łukami 12 pkt
Balista 20 pkt

Wszystkiego po trochu

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Wygląda mi to na rozpiskę docelową. Ja zaś będę planował dalsze zakupy, gdy prace nad tym co mam teraz będą bardziej zaawansowane - przynajmniej jeden oddział skończony. Ale nie od rzeczy byłoby wzbogacić armię o kawalerię i słonia :).

Wojpajek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 168

Post autor: Wojpajek »

Panowie, a czy Rzym Republikański budowany jest tylko na piechocie i kawalerii Rzymskiej? Czy ma jeszcze jakie dodatkowe bajery w postaci oddziałów sojuszniczych, którzy ubarwili by tę armię?
Ja czekam na figurki Victrixa, które umożliwią zbudować armię Pyrrusa :-) Hanibal jest już mocno oklepany.
Age of Sigmar - Skaven, Empire, High Elves
Hail Caesar - Republika Rzymska
Flames of War - Niemcy

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Zgodnie z tym co czytam w podręczniku - w armii Rzymu republikańskiego jest całkiem sporo różnych nierzymskich możliwości. Na ten przykład celtowie galijscy i iberyjscy, jednostki piesze i konne z Hiszpanii, piechota w stylu greckim - i kawaleria z różnych państwa, które były rzymskimi sprzymierzeńcami (np Numidii).
Nie tylko zgodne z historią, ale też atrakcyjne pod względem malarskim i kolekcjonerskim.
A Hannibal był oklepany tylko raz - na ogół to on klepał.

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Przejrzałem listy armijne. Wygląda to na pierwszy rzut oka dość pokręcono w porównaniu do Field of Glory jednak skoro ludziom się podoba nie będę narzekać. Dobra gra to żywa gra.

Jeżeli chciałbym wystawić Etrusków bez budowania odpowiedniej army listy (co nie byłoby zbyt trudne choć w grze nie ma możliwości wystawienia mieszanych oddziałów hoplitów) to tylko i wyłącznie przy pomocy army listy Syrakuz z racji najemników, kawalerii oraz hoplitów.

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Mógłbyś przybliżyć o co chodzi z mieszanymi oddziałami etrusków i różnorodnością uzbrojenia? Pytam z ciekawości, bo mam niewielkie pojęcie na ten temat, a jeden ich oddział będę musiał sklecić

Jeśli chodzi o mieszane oddziały to są przewidziane, przykładowo Achemenidzi mają łuczników chronionych przez pierwszy szereg wojowników z tarczami.

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Deklarujesz w danej turze z jakiej broni korzystasz (trochę dziwne jak na Etrusków, tak samo jak brak opcji mieszanej falangi).
Część zasad jest faktycznie prawdziwa (patrz perska piechota z czasów wojen greko-perskich V p.n.e).

Jako ciekawostka:

Obrazek

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Mechanicznie w grze wiem jak rozwiązali, chodzi mi o to jak historycznie to wyglądało, etruskowie mieli oddziały w jakimś mieszanym szyku? Pobieżne szukanie w necie nic mi nie dało, a jestem zielony w temacie

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Nie było żadnych mieszanych oddziałów. To Hail Caesar wprowadził jakieś idiotyczne rozwiązanie.
Etruskowie w do końca IV p.n.e walczyli jak hoplici, w szyku prawdopodobnie składającym się z przedstawicieli trzech klas majątkowych, najbogatsi i najlepiej uzbrojeni stali w przednich szeregach. Potem jak wynika z relacji zaczęli używać oszczepów (pila).

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Temat przycichł - jeśli chodzi o mnie, to tylko dlatego, że byłem pochłonięty malowaniem. Rezulaty w galerii:

http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=10&t=47078

Co dalej - Wojpajek, jak postępy? Jest sens zakładać tutaj osobny temat o równoległym powtawaniu kilku armii, żeby nawzajem się motywować?

Wojpajek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 168

Post autor: Wojpajek »

Bardzo ładnie pomalowana ta falanga. Jest klimat. W tej chwili skończyłem projekt flames of war i mam na tapecie 3 figurki do armii Rzymu. Maluję Principesów.
Ten osobny temat może i by był dobrym pomysłem - potrzebuję motywacji bo mam problemy z regularnością.

Ile zajęło Ci pomalowanie tych zacnych hoplitów?
Age of Sigmar - Skaven, Empire, High Elves
Hail Caesar - Republika Rzymska
Flames of War - Niemcy

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Cała praca nad nimi (od wycięcia z ramek i usuwania naflewek) zaczęła się ponad miesiąc temu -równolegle wycinałem też drugiego boxa. Nie jestem w stanie podać ile nad nimi siedziałem w godzinach, bo nie miałem jakichś stałych pór na malowanie i nie liczyłem.
Polecam malowanie systemem taśmowym -bo zrobieniu u wszystkich wewnętrznych stron tarcz, pancerzy z brązu, włóczni, mieczy i skóry do indywidualnej obróbki zostały tylko tuniki, pióropusze (czy raczej szczotki z końskiego włosia), linothoraxy -poszło w miarę sprawnie i mimo, że na poszczególnych figurkach kolorystyka się nie powtarza, to zachowałem bardzo dobre jak na mnie tempo. Starałem się też nie przekombinować -2 warstwy farby, wash, potem czasem rozjaśnienia.

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Nowy temat by się przydał. Pomógłby w śledzeniu postępów i koordynowaniu prac.

ODPOWIEDZ