Śródziemnomorski wyścig zbrojeń

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Re: Śródziemnomorski wyścig zbrojeń

Post autor: Martin von Carstein »

Nikanor doczekał się większej ilości zdjęć.

Obrazek

Więcej znajdziecie na blogu pod linkiem:

http://vaevictis15mm.blogspot.com/2016/ ... egade.html

Pojutrze zdjęcie pierwszego oddziału thorakitai.

Wojpajek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 168

Post autor: Wojpajek »

Kiedy zobaczymy kolejne oddziały ?
Age of Sigmar - Skaven, Empire, High Elves
Hail Caesar - Republika Rzymska
Flames of War - Niemcy

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Wkrótce ;)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4


dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

=D>
No i o to chodzi, wreszcie jakaś konkretna reprezentacja macedończyków! O malowaniu już kilkakrotnie się wypowiadałem, o podstawkach też - ale w grupie i jedno i drugie ma zwielokrotnioną siłę rażenia :) Zwłaszcza podstawki - wstawienie raz na jakiś czas większej kępki trawy czy jakiegoś mikrokrzaka daje fajny "naturalny" efekt łąki. Poza tym samo zdjęcie jest świetne!
Mimo, że to metalowe wzory to nie zauważam powtarzalności.

U mnie też mały postęp do przodu - oto Patataikos i jego dzielni jeźdźcy:

Obrazek

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

Panowie skąd bierzecie podstawki? I w jakich cenach?

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

dumny puchacz pisze:=D>
No i o to chodzi, wreszcie jakaś konkretna reprezentacja macedończyków! O malowaniu już kilkakrotnie się wypowiadałem, o podstawkach też - ale w grupie i jedno i drugie ma zwielokrotnioną siłę rażenia :) Zwłaszcza podstawki - wstawienie raz na jakiś czas większej kępki trawy czy jakiegoś mikrokrzaka daje fajny "naturalny" efekt łąki. Poza tym samo zdjęcie jest świetne!
Mimo, że to metalowe wzory to nie zauważam powtarzalności.

U mnie też mały postęp do przodu - oto Patataikos i jego dzielni jeźdźcy:

Obrazek

Coś wspaniałego... Wyglądają galopująco! No i konie anatomicznie poprawne, już myślałem, że Warlord nie potrafi takich wyprodukować. A poza tym to pierwsze figurki do starożytności z butami na nogach.
Niedługo i ja coś wrzucę w końskim temacie...

Ciekawe, czy będziesz teraz pracował nad kolejnym oddziałem, czy siądziesz do kompa?
No i na koniec żegna się tradycyjnym: "Wrzuć zdjęcie na facebookową grupę HC".

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Buty (tego samego typu zresztą) mają i wrzucani post wcześniej thorakotai i jeszcze wcześniejszy Nikanor. Swoją drogą metalowe konie warlorda to jest jakiś dramat, na etapie usuwania nadlewek w prawie każdym coś się uszkodziło -a to odpadł ogon, a to podstawka... Dopiero malując zauważałem miejsca, gdzie trochę za bardzo poszalałem z piłowaniem (jednak to były końskie żyły) albo poszalałem za mało (jednak to nie są włosy). Tym większy podziw budzi u mnie cały oddział "metalowców".

Stan -u mnie podstawki to battlowe kwadraty, kupione zresztą od kogoś kto ogłaszał się na border princes. Są idealne - podstawkowanie każdego modelu osobno daje możliwość używania figurek w wielu systemach, a dzięki wydrążeniu spodniej strony podstawki wygodnie wkleja się w nią magnes -potem trzeba tylko zadbać o odpowiednie blaszki -treje.
Lepsze rozwiązanie znalazł Nijlor -używa podstawek mantica (które można podobno dostać całkiem niedrogo) -wpasowują się świetnie w "podstawki" z którymi już są odlewane modele victrixa (inaczej niż w figurkach GW mają u stóp kawałki podłoża). Co prawda trzeba wywiercić w nich otwór na magnes, ale dają fajny efek jednolitej, nieprzeoranej bruzdami powierzchni.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

=D> Martin!

Puchaczu - super wyszli jeźdźcy =D> ! (Gervaz - rzeźbili je jeszcze panowie z Immortala , więc nie zaliczymy ich do rzeźb Warlorda ;) Co do thorakitów w oddziale są modele 3 firm - Relic, Warlord i Polemarch, stąd mnogość wzorów (sam relic ma bodaj 8!).
Ostatnio zmieniony 5 gru 2016, o 09:21 przez Nijlor, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

dumny puchacz pisze:Małe ogłoszenie, może zainteresuje któregoś z amatorów Rzymu:
mam trzy zbędne ciała rzymian z wilczą peleryną, produkcja Victrixa, o takie:
Obrazek

Obrazek

Główki obok w sumie też nie są mi potrzebne, do tego są jeszcze wilcze skóry do główek, które nie zmieściły się na zdjęciach.

Poszukuję ciał w samych tunikach (w ostateczności z jakimś szczątkowym pancerzem) oraz główek bez hełmów - zainteresowanych wymianą (najlepiej z Warszawy) proszę o PW i cierpliwość jeśli bym nie reagował, różnie to jest ze sprawdzeniem przeze mnie wiadomości.

Tradycyjnie powiem - wejdź na facebooka, jest kupiec na tych velitów.

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Dumny Puchacz, Nijlor - dzięki. ;) W czwartek kolejne zdjęcia.


dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

=D>

Już myślałem, że się niedoczekamy mimo zapowiedzi :-)

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

=D> Super! Falanga w drodze :)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4


Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Bardzo dobrze!
Jutro wrzucę coś od siebie :)

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Obiecany update: kawaleria numidyjska:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


screencast

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

Ładny oddział, świetne podstawki.

Ja na razie sklejam swoich spartan, dorwałem podręcznik armijny i mam kilka wątpliwości:
- jedyna armia w których mogę ich wystawić to Early/Later Hoplite Greeks?
- ile figurek liczy sobie jeden oddział spartan?

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Gervaz -już ich widziałem, ale jak jeszcze nie chwaliłem publicznie :-) bardzo podoba mi się chorąży i to jak wyróżnia się ekwipunkiem od reszty -widać, że cały oddział to cudzoziemcy ale jednocześnie na czyjej są służbie.
Tylko nie wiem czy nie są za ciemni trochę ci rdzenni numidyjczycy, ale za to widać na pierwszy rzut oka, że to wojacy z innych ludów niż trzon armii.

Stan, z liczebnością oddziałów jest tak, że nie ma jednej stałej narzuconej normy. Podręcznik z listami armii zawiera tylko zasady ile jakich oddziałów może wchodzić w skład armii i w jakiej wersji -niektóre dostępne są w rozmiarze standardowym, inne tylko jako small units, jeszcze inne można wystawić w rozmiarze wybranym z kilku dostępnych. W podręczniku głównym w którymś z pierwszych oddziałów są tabelki z dopuszczalnymi zakresami szerokości frontów różnych oddziałów i z zakresem modeli jaki ma być w oddziale. Dla oddziału piechoty rozmiary frontu to od 160mm do 200mm, czyli od 8miu do 10ciu hipków na podstawkach 20mm. Jakby było potrzeba daj znać, opiszę zakresy szerzej. Generalnie istotne jest to, żeby armie po przeciwnych stronach miały zbliżone proporcje frontów swoich jednostek, gracze nie mogą uzyskać przewagi przez to, że ich oddział jest lekko szerszy/węższy. Ja celuję w szerokość oddz. piechoty 180mm, czyli 9 figurek na 20mm podstawkach -po pierwsze dlatego, żeby dowódca oddziału od którego mierzy się jego zasięg widzenia był po środku, a po drugie, żeby wykorzystać wszystkie figurki z pudełek które kupiłem (jeśli masz spartan z warlord games to jest tam 40 hoplitów, w innym boxie z warlord games jest 42 i z tego zrobiłem 3 oddziały po 27 hipków + jeden na podstawkę z generałem). Większość boxów plastików ma jednak modele w parzystej ilości i jak kiedyś nie starczy mi części do jakiegoś oddziału zrobię go z 24 figurkami, jeden rząd mniej ale dalej mieszczę się w zakresie szerokości 160mm więc wszystko jest ok wg zasad.
Jak widzisz nie napisałem nic o głębokości oddziału, bo to wg zasad kwestia estetyki pozostawiona w dużej mierze uznaniu graczy -jedynie oddziały warband i falangi pikinierów mają wyznaczone minimum 4 szeregów.

Jeśli chodzi o to w jakich armiach możesz wystawić spartan, to nie ograniczaj się do tego co podano w podręczniku -ważniejsze jest raczej to w jaką armię celujesz i jakie masz figurki. Spartanie z okresu wojen z persami i wcześniejszych nie będą mieli na tarczach lambd i pewnie niekoniecznie większość z nich korzystała z hełmów pilos tylko np. z korynckich. Jeśli sklejasz modele ze stożkowatymi hełmami pilos i zrobisz im tarcze wg jednego wzoru z lambdą, to puryści mogą się krzywić jeśli używałbyś ich do wojen wcześniejszych niż peloponeska.
A jeśli chodzi o rozpiski to tylko ogólne wytyczne -gra ma zasady do wyceniania własnych jednostek i zachęca do tworzenia armii w oparciu o swoją wiedzę czy do rekonstruowania stron bitew w konkretnym rozgrywanym scenariuszu. Ja spartan wystawię w armii Syrakuz jako mercenary bodyguard hoplites -lacedemończycy byli sojusznikami Syrakuz i pasują jako pojedynczy oddział z najlepszymi statsami. Inne opcje to wszystkie te, gdzie mieliby szanse walczyć spartanie -także jako sojusznicy czy najemnicy.

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

No i jeszcze jedno -pilos był używany nie tylko w sparcie, więc jeśli zdecydujesz się na złożenie oddziału z modelami w pilosach i w innych hełmach, a na tarczach nie będzie lambd, mogą być zupełnie poprawnymi hoplitami każdego rodzaju -a tu pole manewru do wsadzenia do armii jest ogromne, z usług najemnych hiplitów korzystało mnóstwo państw, pewnie jest to odzwierciedlone w proponowanych rozpiskach

ODPOWIEDZ