DoW army list by Hurtmaker

Dogs of War

Moderator: esgaroth

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hurtmaker
Chuck Norris
Posty: 448

DoW army list by Hurtmaker

Post autor: Hurtmaker »

zainspirowany Army Listem Murmandamusa oraz własnymi spotrzeżeniami na temat bolączek Psów Wojny postanowiłem sporzadzić własny army list. Ograniczyłem się przy tym tylko do głownych zasad, wyboru characterów i i lista magic itemów. Starałem się zachowac ducha Dog of Wars, a jednocześnie dostować je w sposób zbalansowany do wymogów pół bitewnych w 7 edycji młotka. zresztą sami ocencie.
  • DOW ARMY LIST

    General Rules:

    Band of Mercenaries. Minimal cost of hiring RoR unit in a DOW army is reduced by 30 pts but RoR units cannot be joined by any characters.

    For your gold only. Army must have one Paymaster. Player has to nominate one of heroes (even general) to be a paymaster (no cost). Paymaster counts as BSB (but cannot have magical banner), additionally unit joined by paymaster is immune to panic. If paymaster dies roll D6 for every unit in DoW army. 2-6 nothing happened but on 1 – unit have to make panic test. Killing Paymaster provides + 50 VP for enemy.

    Soldier of Fortune General and Wizard – player can spend 150 pts for magic items (100) and perks (50). Captain and Battle Wizard- player can spend 75 pts for magic items (50) and perks (25).

    Heroes:
    Captain: as it was
    General: as it was
    Battle Wizard: as it was
    Wizard Lord: as it was
    Basic equipment and mounts for heroes: as it was

    Perks:

    Fast attacker - +1 I (+10 pts)
    Renown Marksman +1 BS (15 pts)
    Great fencer + 1 WS (20 pts)
    Irresistible charge - unit charged by character and his unit cannot stand and shoot (30 pts)
    Unbeaten Duelist - killing blow ability (35 pts)
    Skilled – can use additional none magical one-handed weapon. No more than one magic weapon is allowed (35 pts).

    Great tactician (15 pts) – before the battle start – player with this ability can field one of his unit as the last one (but before the scouts)
    Famous general +1 Ld (35 pts),
    Beloved leader – general can use his Ld in 18” range (45 pts).

    Apprentice – when casting a spell wizard may use one more power dice than level allows (15 pts).
    Great Knowledge – wizard may learn one more spell than level allows (20 pts).
    Gifted – wizard adds +1 to roll when trying to cast a spell (40 pts).
    Supreme Sorcerer - may re-roll one dice when casting a spell but cannot re-roll 1. Re- roll can trigger Miscast or IF (40 pts).


    Magical Items: DoW characters can use magic items from a common magic item list or use its own.
    Biting Blade - 10 pts
    Enchanted Shield – 15 pts,
    Sword of Might – 20 pts,
    Sword of Battle 20 pts,
    Dispel Scroll – 25 pts,
    Power Stone – 25 pts,
    Talisman of Protection – 20 pts.
    War Banner – 25 pts

    Magical Weapons
    Staff of Thunder – (two handed) – player can change all his attack for one attack with S7 (20 pts)
    Pike of Remas – model on foot only, as it was.
    Tilean Pike – model on foot only, enemy unit has to pass I test if he wants to charge (6 always fail) (25 pts).
    Heavy Arbalest of Miragliano - (crossbow), models on foot only, S6 hits, flaming attack, every unsaved wound = 2 wounds (35 pts)
    Pirazzo’s Rapier – always strike first, -2ASave (45 pts)
    Morning star of Might +2S (45 pts)
    Obsidian Ritualistic Dagger – poison attacks, no ward save protection from hits of this weapon (45 pts)
    Spear of Myrmidia – (spear) no armor save , +1A (60 pts).

    Magical Armor
    Bright Helm Of Myrmidia as it was
    Lucan’s Plate Armour – provides +3 armor save, +6ward (25 pts)
    Snartakus’ Buckler - +6 save +1 MR (30 pts)
    Great Tower Shield of Pavona – model on foot only, +5 save, +2 Ward Save against any type of missiles (35 pts).
    Red Armor of Battle mage - light armor, +5 ward save (can be used be wizard) (25 pts).
    Pelt of Luccina’s Hydra– light armor, immune to poison, regeneration – (55 pts).

    Enchanted Items
    Colombo’s Telescope – no range penalties for shooting (5 pts)
    Estalian Cloak – as it was
    Map to Eldorado – character and unit immune to fear and terror (30 pts)
    Trumpets of War – one use only – infantry units may move D6 inches but can not charge (35 pts).
    Crown of Storms - one use only – can be cast in enemies turn. enemy flying units cannot use flying ability for one turn (45 pts).
    Obsidian Sphere – MR 3 (45 pts)

    Arcane Items
    Mage’s Tome - as it was
    Kinos’ Horn – bound spell lev. 3 – cast Beast cowers (30 pts)
    Tear of the Seas – bound spell. lev 4 - cast Gift of Life Spell (30 pts)
    Staff of Fireball – bound spell lev.4 – cast Fireball spell (45 pts)

    Magical Banners
    Standard of Miragliano – all ranged attacks made by unit count as magical (25 pts)
    Banner of Veterans –unit may re-loll psychology test (30 pts)
    Steel Banner – as it was
    Great Banner of Tilea – all kind of ranged attacks directed on unit are at half its S and BS (rounded up) (50 pts).
Proszę o konstruktywną krytykę.

Awatar użytkownika
vocal
Masakrator
Posty: 2096
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Post autor: vocal »

mi się całkiem podoba:)
najbardziej opcja dania paymastera komuś w armii zamiast osobnego herosa mieć od tego.. :] nie w każdej armii pajac z kuferkiem musi kasę trzymać tak jak generałem nie musi zawsze być walczący heros tylko może nim być mag, czasem demon...

nie wszystkie początkowe wartości RORów są równo za niskie, to by chyba niestety wymagało rozłożenia:/ aby unity mniej używane i sensowne były tańsze np minus 30-50p a te lepsze miały np minus 10-20p albo zostały na tm samym poziomie nawet.

fajnie że są magiczne banery ale dowy chyba nie mogą żadnych posiadać z tego co wiem? jakaś adnotacja do tego by się chyba przydała:)

ogólnie itemy ok, ciut droższe niż odpowiedniki w poszczególnych armiach, dzięki temu różnorodność jest a ludzie nie będą się czepiać że za niskie koszty;)

Awatar użytkownika
Hurtmaker
Chuck Norris
Posty: 448

Post autor: Hurtmaker »

dzięki za uwagi. liczyłem na większą krytykę :).
nie wszystkie początkowe wartości RORów są równo za niskie, to by chyba niestety wymagało rozłożenia:/ aby unity mniej używane i sensowne były tańsze np minus 30-50p a te lepsze miały np minus 10-20p albo zostały na tm samym poziomie nawet.
z RoRem są problemy bo każdy z nich zawiera często nieprzydatnego czempiona, który jest odpowiednikiem zwykłego herosa za 50 pkt. co widać zresztą w kosztach minimalnych RoRów. nie chciałem wprowadzać rozróznienia w kosztach, bo wtedy zasady robiłiby się zbyt skomplikowane. a tak może jakiś gracz DoW pokusi sie o wystawienie RoRów. jak znam życie i tak każdy gracz będzie brał to co najlepsze Z ROR, czyli np. mengili...
fajnie że są magiczne banery ale dowy chyba nie mogą żadnych posiadać z tego co wiem? jakaś adnotacja do tego by się chyba przydała
prawda. na usprawiedliwienie powiem, że jescze nie zastanawialem się nad schematem armii , więc siła rzeczy nie wymysliłem, które jednostki powinny mieć możliwość posiadania Magic Bannerów.

Awatar użytkownika
Kokesz
Kretozord
Posty: 1749
Lokalizacja: kolebka cywilizacji

Post autor: Kokesz »

Jeśli chodzi o RoR, to tym regimentom należy po prostu napisać na nowo koszty punktowe. Dla mnie przeżycie naszej armii jest uzależnione od tego czy będzie opłacało wystawiać DoW w innych armiach. Dlatego wystarczy, że mamy w RoR przywilej w postaci slotów jakie zabierają. Koszty powinny być takie same dla wszystkich armii.

Dodatkowo powinny być uwzględnione zasady dotyczące generałów DoW z innych ras. Te zasady są dostępne na stronie francuskiego GW. Uważam, że LS mogłaby zastanowić się na włączeniu ich czy to BP czy do uściśleń. Skoro zalegalizowano przedmioty z włoskiej kampanii to czemu nie francuskie Generaux Mercenaires.
Obrazek

ODPOWIEDZ