Odlewanie w silikonie

Jak "to" się robi? Tutaj uzyskasz odpowiedź.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
The WariaX
Falubaz
Posty: 1018
Lokalizacja: Rybnik i okolice

Re: Odlewanie w silikonie

Post autor: The WariaX »

W którymś z tutejszych tematów czytałem że masło się nadaje a olej roślinny nie, ale wole potwierdzić bo tym razem potrzebuje jakiegoś pewniaka, nie mogę sobie pozwolić na zniszczenie figurki na którą poświęcam kilkadziesiąt godzin pracy...
Na odlewaniu kompletnie się nie znam, ale imho na początku po próbuj z jakimiś figurkami już gotowymi, dopóki nie opanujesz technologii odlewania. Nie eksperymentuj z odlewaniem na figurce, w którą włożyłeś tyle pracy. Po co ryzykować.

Awatar użytkownika
BoB miniatures
Chuck Norris
Posty: 629
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: BoB miniatures »

The WariaX pisze: Po co ryzykować.
No risk, no fun :D

A tak na serio, to dobry pomysł, najprawdopodobniej tak właśnie zrobie, w końcu po coś trzymam te LotRowe gobliny :D A i zapomniałem w poprzednim poście dopisać żeby miała jak najdłuższy czas życia (co najmniej te 2-3 min... )

I takie pytanie: stosował ktoś może tą żywicę? Jak jest naprawdę z jej właściwościami?
http://allegro.pl/najlepsza-zywica-do-o ... 78409.html
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, o 17:33 przez BoB miniatures, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Barth
Falubaz
Posty: 1317

Post autor: Barth »

nog pisze:Ja polecam włoski silikon-silikon formierski MM922
Czy używając tego silikonu dawałeś jakiś rozdzielacz do form?

Awatar użytkownika
BoB miniatures
Chuck Norris
Posty: 629
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: BoB miniatures »

Mam jeszcze jedno pytanie na które tym razem przydała by mi się odpowiedź. Jeśli odlewa się strzykawką w domowych warunkach, to istnieje jakiś specyfik który może wyczyścić plastikową strzykawkę z żywicy nie niszcząc jej przy tym?

Awatar użytkownika
Rothand
Chuck Norris
Posty: 640
Lokalizacja: Poznań, Plewiska
Kontakt:

Post autor: Rothand »

BoB - niestety chyba nic takiego nie ma.


Żeby nie zakładać nowego wątku.... wie ktoś jakiej żywicy używają GW, Forge World, BaneLords ,Hi-tech, Scibor itd?

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Też jestem ciekawy co to za siwa żywica.

Awatar użytkownika
Dr. Lobo
Mudżahedin
Posty: 279
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Dr. Lobo »

Może zwyczajnie zapytać Ścibora. Niestety nie mam do niego namiarów :(
Łajdaki nie usłyszą kiedy przyjdę. Nie kiedy powyrywam im uszy!

Awatar użytkownika
Rothand
Chuck Norris
Posty: 640
Lokalizacja: Poznań, Plewiska
Kontakt:

Post autor: Rothand »

Scibor mnie olał... mimo że jestem klientem ;) ...Micro art studio też... i HiTech też... generalnie wszyscy polacy to olewusy.
Dla tego jak ktoś z kolegów wie to byłbym wdzięczny gdyby podzielił się tą wiedzą.

Morsfinek
Wodzirej
Posty: 692

Post autor: Morsfinek »

Wcześniej napisałeś też o FW oni z tego co gdzieś tam czytałem używają połączenia plastiku i żywicy. Jakoś to się tam specjalistycznie nazywa nawet. W wolnej chwili powęszę i dam znać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Telchar
Wodzirej
Posty: 751
Lokalizacja: Łorsoł

Post autor: Telchar »

Z tego co ja wiem to żeby uzyskać szarą żywicę to trzeba ją po prostu zmieszać z jakimś barwnikiem.
http://azylium.vot.pl - Serwis Społeczności Mordheim

Awatar użytkownika
Telchar
Wodzirej
Posty: 751
Lokalizacja: Łorsoł

Post autor: Telchar »

Polecam najpierw poczytać.

http://www.resinaddict.com/forum/viewto ... ?f=3&t=191
http://theminiaturespage.com/boards/msg.mv?id=201970

Spróbuj skontaktować się z maxmini.eu Z tego co wiem mają siedzibę w Instytucie Chemii Przemysłowej, gdzie ma siedzibę również jakaś firma zajmująca się produkcją wszelkiego rodzaju żywic. Może oni pomogą.

Ich odlewy są naprawdę świetnej jakości.

Pozwolilem sobie skasować poprzedniego posta i z edytować tego, być może jesteście kumplami i nie nie czujecie się urażeni takimi delikatnymi przepychankami ale ja o tym nie wiem i prosilbym o posty na poziomie 8)

Arbiter
http://azylium.vot.pl - Serwis Społeczności Mordheim

Morsfinek
Wodzirej
Posty: 692

Post autor: Morsfinek »

Owszem można dodać barwnika do żywicy aby była ona odpowiedniego koloru jednak to o co im chodzi to jest zupełnie inna masa z tego co podejrzewam. Szukałem gdzieś pierdoły i wyczytałem właśnie, że to z czego są figurki FW to jest stop plastiku i żywicy było to dokładnie nazwane ale nie pamiętam jak. Szukałem dziś ok 1.5h i niestety nie znalazłem sry :(
Obrazek

Awatar użytkownika
BoB miniatures
Chuck Norris
Posty: 629
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: BoB miniatures »

Telchar pisze:Facepalm to jest twoja stara ;) Polecam najpierw poczytać.
Sorry jeśli poczułeś się urażony ale dla mnie zabrzmiało to mniej więcej jak: "Żeby orzymać zieloną modelinę należy zmieszać niebieską i żółtą plastelinę" ale nie ważne w sumie :)

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Farbowanie żywicy jest słabe.
Można ją zafarbować dodając farby akrylowej jakiejśtam(szlag, nie pamiętam). Kupuje się taką w mieszalni farby, jest dwuskładnikowa itp. Jednak efekt nie powala - kolorek nie jest taki płynny i widać jakby wewnętrzne bombelki. Dla samego koloru średnio się opłaca farbować. Kupa zabawy.
Ja tam na czarno trochę farbowałem, efekt jak mówiłem znośny, ale to nie to co kupić od razu szarą żywicę. Wiec podpinam się do pytania.
Swoją drogą ktoś tutaj kiedyś też zarzucam linkiem do szarej żywicy chyba...

Awatar użytkownika
Rothand
Chuck Norris
Posty: 640
Lokalizacja: Poznań, Plewiska
Kontakt:

Post autor: Rothand »

To nie jest ta sama żywica - są różne, rozmaite żywice - sam używałem 5 różnych ale nie będę ich tu nawet przytaczał
gdyż nie jestem do końca z nich zadowolony... Obecnie używam RenCast FC 52 i 55 i jest ok. Mimo wszystko nie jest to
do końca "to".

@Telchar - dzięki za linki i info (2giego nie mogłem sprawdzić - mają przerwę)
Sprawdzę maxmini.eu i dam znać...
Ale chodzi mi o to jaka to żywica i czy można ją dostać w Polsce. Na zagranicznych forach
poszukam jak już stracę wszelką nadzieję.

@Rasti - Racja. Farbowanie żywicy nie ma najmniejszego sensu bo i tak będzie malowana.
Chyba że przezroczystej do uzyskania jakiegoś efektu. A o szarą pytam ze względu na właściwości
a nie kolor.

Przerobiłem wszystkie wątki o żywicy na forum ale nic nie znalazłem - dlatego jak ktoś coś wie
to bardzo proszę o powtórne zamieszczenie linka do tej "szarej żywicy"
Skoro wszystkie lepsze / większe firmy używają jej do odlewania to znaczy że coś w tym musi być.

Awatar użytkownika
BoB miniatures
Chuck Norris
Posty: 629
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: BoB miniatures »

Ścibor mi odpowiedział. Napisałem że używam axsona f32, ale nie jestem z niego zadowolony, i zapytałem czego oni używając do odlewania swoich modeli.
Ścibor pisze:F32 to badziewie - my stosujemy f38 jest elastyczna i daje stabilny efekt przy barwieniu, f32 tez można barwić ale ona jest nieprzewidywalna.
EDIT: sprawdziłem na stronie producenta, i okazuje się że nie ma jak porównać właściwości, bo nie ma nigdzie f32 :D
http://www.amod.com.pl/cgi-bin/axson/in ... 1&katid=14

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

To jeszcze gdzie taką dostać?

Awatar użytkownika
The WariaX
Falubaz
Posty: 1018
Lokalizacja: Rybnik i okolice

Post autor: The WariaX »

Jak ktoś poluje na żywicę f38 i silikon to wszystko jest tutaj:
http://izmod.pl/19-inne

Jako, że też przymierzam się do odlewania zrobiłem stosowne zakupy w tym sklepie. Bardzo miła obsługa, wszystko fajnie dało się dogadać, popytać. Nawet dostałem instrukcję jak robić formy i odlewy (jeszcze nie miałem czasu się tym pobawić).
Bardzo bogaty asortyment modelarski. Do pełni szczęścia brakowało mi tam green stufu w 100g tubkach (kneadatite blue/yellow). Koleś odpisał, że jak będzie sposób to sprowadzi. Myślę, że jak więcej osób zacznie się o to pytać to prędko to sprowadzi. Jest pełen zakres farb vallejo, tych do aero też. Zresztą sprawdźcie sami ;-)

Awatar użytkownika
Rothand
Chuck Norris
Posty: 640
Lokalizacja: Poznań, Plewiska
Kontakt:

Post autor: Rothand »

Dzięki za linka...
Teraz tylko powiedz czy faktycznie ta żywica daje rade i czy jest lepsza od rencasta fc 52 i 55 :)

Awatar użytkownika
The WariaX
Falubaz
Posty: 1018
Lokalizacja: Rybnik i okolice

Post autor: The WariaX »

Rothand pisze:Dzięki za linka...
Teraz tylko powiedz czy faktycznie ta żywica daje rade i czy jest lepsza od rencasta fc 52 i 55 :)
Jak cokolwiek odleje to od razu się pochwale, aktualnie po prostu nawet nie mam czasu się tym zacząć bawić :(

Swoją drogą jak robicie formy pod figurki? Też na zasadzie proformy (czy jak to określić) z gipsu, i dalej tam z sylikonem, czy jak?

ODPOWIEDZ