O pędzlach słów kilka ...

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szczurek
Niszczyciel Światów
Posty: 4212
Lokalizacja: W-wa

O pędzlach słów kilka ...

Post autor: szczurek »

Obrazek




Ten tutorial przeznaczony jest raczej dla osób średnio zaawansowanych ,które chcą przejść od malowania tt swojej armii do czegoś bardziej ambitnego :wink: Mam jednak nadzieję ,że i profesjonalni malarze znajdą tu coś dla siebie .

Na wstępie muszę zaznaczyć ,że ... "Nie pędzel ,a technika i chęć szczera zrobi z ciebie pro paintera ". :) Niektórzy robią właśnie ten błąd tzn. myślą ,że im nie wychodzi ,bo mają słabe narzędzie .Nic bardziej mylnego ... Sam przez długi czas używałem bardzo tanich pędzli i dawały radę .Szkoda mi wtedy było wydać dużych pieniędzy na pędzle ,które i tak szybko mi się niszczyły (nie dbałem o nie) .Wolałem kupic kilka tanich w to miejsce ;)

Obrazek


Od tego czasu wziąłem się jednak na sposób i stosuję prosty podział :

Pędzle do malowania.
Pędzle do czarnej roboty.


Do pierwszej kategorii zaliczam profesjonalne pędzle których ceny oscylują w granicy 30zł (chociaż nie jest to reguła). Stosuję je jak sama nazwa wskazuję do malowania i tylko malowania tzn. gdy mam już nałożoną bazę na figurkę ,a na palecie rozrobiony dany kolor .Biorę ów pędzel i rozjaśniam ,cieniuje czy stosuje inne technik malarskie .Nigdy natomiast nie używam ich do rozrabiania farby na palecie itp. Staram się też o ile to możliwe nie nakładać nimi bazowego koloru ,tylko stosować je do finalnych technik .Pędzle takie mimo dużej ceny posłużą nam długi czas .Jeżeli będziemy o nie należycie dbać spokojnie możemy nimi malować rok czy dwa .Przy tym zachowują idealny szpic .Z tej kategorii z czystym sumieniem mogę polecić Windsor&Newton Seria 7 i Daler-Rowney seria 34 (o których więcej później) .Te używałem i są naprawdę warte swojej ceny .Moim zdaniem na pewnym etapie malowania lepiej kupować 1-2 droższe pędzle i malować nimi przez rok ,niż nabywać co miesiąc 3-4 Mag-Pole ... co kiedyś czyniłem i nie twierdze ,ze Mag-Pole są słabe :wink:
Do drugiej kategorii wrzucam wszystkie pędzle jakie mogę nabyć w sklepie dla plastyków do max. 10zł .Tutaj nie będę polecał konkretnych marek ,bo nawet w obrębie jednego modelu trafiały mi się różne egzemplarze :| Sam zazwyczaj używam pędzli: Renesans ,Kozłowski ,Mag-Pol ,Kolibri . Pędzle do "czarnej roboty" używam do wszystkiego do czego szkoda mi używać lepszych pędzli .Rozrabiam nimi kolory na palecie ,nanoszę bazowe kolory bezpośrednio na figurkę itp. Nie oszczędzam ich ,bo w sumie nie szkoda :wink: Dzieki temu mogę spokojnie malować lepszymi pędzlami rok czy nawet dluzej

Na sam koniec tej części chciałbym poruszyć temat rozmiaru ,bo jak wiadomo rozmiar czasami ma znaczenie :mrgreen: Długo myślałem ,że im mniejszy pędzelek tym lepiej .Błędnie sądziłem ,że jestem w stanie pomalować nim wszystko ,w tym i płaszcze milion razy poprawiając .Co oczywiście nie dawało zadowalającego efektu ;) .Od pewnego czasu przychylam się do zasłyszanej opinii ( Raptaparat ) ,że jedynką można zrobić wszystko (mowa oczywiście o modelarstwie figurkowym czyt. w małej skali ;) ) .Jeżeli pędzelek ma idealny szpic to w przypadku rozmiaru 1 jesteśmy w stanie spokojnie namalować oczy ,zrobić kosmyki włosów czy jakieś freehandy na płaszczykach .Nie musimy sięgać po pędzle o rozmiarze 0 i mniejsze . Ja praktycznie ograniczam się do jedynki i czasem dwójki przy jakiś większych rzeczach typu smok .


Obrazek


Od lewej :
Renesans - nie trzymał szpica od nowości :mrgreen:
Rowney - rok malowania ,szpic idealny ...
Renesans - ostro traktowany (rozrabianie na palecie itp.) jak na to co go spotkało trzyma się perfekcyjnie .





Daler-Rowney seria 34 - cichociemny profesjonalista ...

Na Rowney`a muszę przyznać ,że trafiłem przypadkiem i byłem naprawdę mocno zaskoczony .Z wyglądu nic nie zdradza ,że mamy do czynienia z tak dobrymi pędzlami .Nabyłem je w sumie w zastępstwie W&N ,których akurat nie mogłem dostać i miło się rozczarowałem :)


Suche dane:
Włosie naturalne - czerwony sobol.
Trzonek drewniany krótki ok. 14 cm lakierowany.
Niklowe, bezszwowe okucie.
Producent - Lineo Niemcy.

Obrazek

Rowney przy pracy oraz efekt finalny...


Jak widać na załączonej fotce pędzel tego typu nadaje się do wszystkiego .Sam stosuję go z powodzeniem zarówno przy malowaniu płaszczy jak i robienia metalików (rozmiar 1). Mimo początkowy obaw o małą ilość włosia spokojnie jestem wstanie robić nim większe powierzchnie jak na przykład płaszcze czy błony na skrzydłach smoka .Przy tym ma dwie cechy ,które są imo najważniejsze jeżeli chodzi o pędzle tzn. w momencie zakupu ma idealny szpic ,a do tego utrzymuje go bardzo ,ale to bardzo długo (oczywiście jeżeli dbamy o niego należycie ;)).


Jedynka Rowney`a po ponad roku malowania ...

Obrazek

Obrazek


Ufff to chyba z grubsza tyle .Nie miałem już weny co tu jeszcze dorzucić ,a lać wody dla samego ... też nie chciałem ;) Mam nadzieję, że komuś się przyda .
Malowanie figurek ---> szczurek1903@wp.pl
Coolminiornot ---> LINK

Awatar użytkownika
Lechu
Kretozord
Posty: 1864
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lechu »

Dzięki z tego tutka :) Zastanawiałem się nad zakupem jakiegoś porządnego pędzla, ale innego niż W&N. Efekt jest taki, że już jedzie do mnie ów Rowney :)

Awatar użytkownika
szczurek
Niszczyciel Światów
Posty: 4212
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szczurek »

Skoro jesteś z wawy to tylko dodam ,ze znalazłem sklep gdzie maja podpisana jakaś inna umowę z producentem i ów pedzle są zbójecko tanie :wink: Chyba cos ok. 15 zł :shock: Jak znajde namiary to wrzucę :wink:
Malowanie figurek ---> szczurek1903@wp.pl
Coolminiornot ---> LINK

Awatar użytkownika
Lechu
Kretozord
Posty: 1864
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lechu »

#-o no nic dawaj, będzie na przyszłość ;P

Dreef
Falubaz
Posty: 1302
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Dreef »

Ja rowniez bym poprosil o namiary na ten sklep :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Omegon
Mudżahedin
Posty: 300
Lokalizacja: Żnin

Post autor: Omegon »

Czy ten sklep posiada ofertę wysyłkową? Odp mi na PM

Awatar użytkownika
Matis
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3748
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Post autor: Matis »

Może jeszcze tutek o tym, jak dbać o pędzel? Człowiek uczy się przez całe życie i może mi coś umknęło.
M&M Factory - Up. 14.01.2017 Ostatnia trójka pegazów

Awatar użytkownika
qdlaty
Pseudoklimaciarz
Posty: 28
Lokalizacja: Warszawa/Staszów

Post autor: qdlaty »

@szczurek: udało Ci się znaleźć namiar na ten sklep w Warszawie? Googluje i googluje ale nie mogę żadnego znaleźć

Awatar użytkownika
szczurek
Niszczyciel Światów
Posty: 4212
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szczurek »

Wszystkim zainteresowany puściłem wiadomość :D Leci Pm`ka ...
Malowanie figurek ---> szczurek1903@wp.pl
Coolminiornot ---> LINK

InkubPendragon
Oszukista
Posty: 825

Post autor: InkubPendragon »

Puść i do mnie:)
http://www.miniwojna.blogspot.com - gry bitewne i malowanie figurek

http://polskiefigurki.blogspot.com/ - wiadomości o polskich grach bitewnych, figurkach i akcesoriach do nich

Awatar użytkownika
Brushlicker
Falubaz
Posty: 1037
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Brushlicker »

tyż bym prosił, jeśli jest i sprzedaż wysyłkowa [-o<
Obrazek

Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

To i ja pm poproszę.

Awatar użytkownika
Naviedzony
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6355

Post autor: Naviedzony »

I ja.

Awatar użytkownika
szczurek
Niszczyciel Światów
Posty: 4212
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szczurek »

Dokladniejsze info :
róg Rysiej i Szkolnej.

Mają stronę!

http://www.tintadlaplastykow.pl/

W zakładce "jak to działa" piszą jak zwrócić się do nich z zamówieniem aby wysłali. W praktyce to na dole strony jest prosty formularz, no i nie mają wszystkich produktów na strone.
dzięki Stachu
Malowanie figurek ---> szczurek1903@wp.pl
Coolminiornot ---> LINK

Awatar użytkownika
qdlaty
Pseudoklimaciarz
Posty: 28
Lokalizacja: Warszawa/Staszów

Post autor: qdlaty »

Wczoraj wreszcie się wybrałem i kupiłem sobie Rowney-e z serii Lineo te o których była mowa. Powiem tyle cud miód malina. Porównuje to do momentu jak przesiadłem się z malucha do civic-a :) Koszt np nr1 to 5,4zł w tym sklepie, a za te tandetne Mag-pole płaciłem ostatnio 8zł. Nie ma porównania i dyskusji na korzyść Rowney-ów. Dzięki szcurek za info o nich i tym sklepie.

Awatar użytkownika
szczurek
Niszczyciel Światów
Posty: 4212
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szczurek »

:shock: albo jakies inne nabyles ,albo mega wyprzedaz była :D One normalnie sa w cenie W&N (30-40zł) ,ja placilem ok. 15 ...
Malowanie figurek ---> szczurek1903@wp.pl
Coolminiornot ---> LINK

Awatar użytkownika
qdlaty
Pseudoklimaciarz
Posty: 28
Lokalizacja: Warszawa/Staszów

Post autor: qdlaty »

Kupiłem 5/0 z dopiskiem Kolinsky 1-kę i 2-kę i zapłaciłem coś koło 18zł :) Za rozmiar 4 było już jakieś 15 za sztukę

Awatar użytkownika
Chester22
Chuck Norris
Posty: 476
Lokalizacja: Animosity Szczecin

Post autor: Chester22 »

Jak ktoś już tam pisał, możesz zrobić tutorial jak dbać o pędzle. Niby wydaje się oczywiste jak to robić, ale może wiesz coś czego ja nie wiem :D

Awatar użytkownika
szczurek
Niszczyciel Światów
Posty: 4212
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szczurek »

W pierwszej kolejności chciałem dokonczyc ten rozgrzebany o malowaniu czerwonych szmatek,plaszczykow etc. ... ,ale nie mam kiedy ;) Zreszta i tak nie wiem co na ten temat pisać poza tym ,żeby nie nabierać farby na stalowke ,a pedzle dobrze plukac po malowaniu :D sic! :wink:

edit: ja myslalem ,ze to była sarkastyczna prosba z uwagi na prostotę i oczywistość tego tutka :D
Malowanie figurek ---> szczurek1903@wp.pl
Coolminiornot ---> LINK

shaigan
Wałkarz
Posty: 91
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: shaigan »

Obecnie w tym sklepie mają pędzle Czerwony sobol Daler-Rowney 34 w cenie:
"00" - 9,8 pln
"1" - 11 pln

A co do dbania, to ja pędzel w szampon po każdym malowaniu, formuje idealny szpic o chusteczkę albo papierowy ręcznik i w plastikową rureczkę, super się trzymają. Przy malowaniu nie moczyć w farbie aż po okucie, bo ciężko się wypłukuje i po zaschnięciu niszczy pędzelek, nie opierać włosiem o dno kubeczka. To tak mega amatorsko, chętnie się dowiem jak do tego podchodzą profesjonaliści :).

ODPOWIEDZ