US vs FAQ ETC - dyskusja

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cauliflower
Ciśnieniowiec
Posty: 7659
Lokalizacja: Ordin, Warszawa, Polska, Świat

Re: US vs FAQ ETC - dyskusja

Post autor: Cauliflower »

Rince pisze:Mnie tez to juz irytuje. Gadalismy o tym z Kacpronim chyba w zeszlym tygodniu przy wodeczce. Dosc mam juz tego, ze przed kazda bitwa musze pytac przeciwnika, czy moge grac pegazami na 40x40, albo krazacych po sali kumpli, ktorzy rzucaja jakies pytanie w kwestii zasad i od 3ech osob dostaja odpowiedz "nie wiem, na etc chyba jest tak i tak, ale u nas to ci nie powiem". FAQow jest coraz wiecej, roznice sa widoczne golym okiem i na dzien dzisiejszy jedyne co daje nam LS to wiekszy chaos na turniejach i mniej czasu na rozgrywanie faktycznej bitwy. W imie czego ja sie pytam? Przyswojenie dokumentu to 10 minut, a jesli zmemoryzowanie klikunastu linijek wykracza poza czyjes mozliwosci, zawsze mozna sobie tekscik wydrukowac i problem mamy z glowy. Totez, nawoluje organizatorow turniej ETC do zmiany podejscia. Nie sadze, zeby w najmniejszym stopniu odbilo sie to na frekwencji.
+1
Uważam dokładnie to samo, szczególnie że ma to znacznie w kilku aspektach:
a) podczas rozgrywki
b) przy układaniu rozpiski
c) przy grach międzynarodowych
d) przy interpretacji niektórych zasad i zastosowaniu jednostek

Rodzi to niepotrzebne komplikacje, już nie mówiąc o tym, że na 1 stole grają 2 osoby na etc, a na stole obok na US.
Jak już gramy na zasady etc to grajmy na nie w pełni. Jak ktoś robi turniej na zasady np pks to niech tam będą jakieś polskie wynalazki.
IMO to kwestia organizatora/głównego sędziego.
malfoj pisze:Ty to zawsze musisz kogos upokorzyc przy stole
Obrazek

Awatar użytkownika
Dydu
Masakrator
Posty: 2288
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Dydu »

Debek, a dlaczego uważasz, że 2+2 < 3?

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

Dydu, potwierdzasz tylko moją teorię na temat graczy, ich armii i naciągania zasad. :wink:
Monstrous cavalry always use the highest wounds characteristic the model has.
Najwyższy współczynnik woundów w przypadku babeczek na orle to 3. To chyba oczywiste?

Na pytanie więc odpowiem pytaniem.
Gdzie w RB jest zapis, że w przypadku MC stosuje się nie najwyższy współczynnik woundów, ale sumę dwóch najniższych?
Bo to właśnie sugeruje Twój post.
Obrazek
Obrazek

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9481
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

Dydu, zadajesz pytanie, wiec potwierdzasz teze Debka ze nie masz argumentow literalnych :D

Przeciez nie jest nigdzie napisane ze masz sumowac ich woundy xD
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Pytanie tylko, co wynika z tej dyskusji ostatecznie, skoro gracze WE mają w US gwarancję 6W na Siostrach, a gracze WoCh będą do sądnego dnia tłumaczyć przy stole, że "tak się gra od zawsze"? :?
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Ja liczyłem na to, że wyłoni się w tym temacie jakaś duża grupa graczy, która będzie wolała ujednolicić US z FAQ ETC.

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

-Qc- pisze:Przeciez nie jest nigdzie napisane ze masz sumowac ich woundy xD
Już nawet nie o to chodzi.
Zasada, że MC ma tyle woundów ile wynosi najwyższy współczynnik nie daje pola do interpretacji.
Jeśli komuś zależy na tym by stwierdzić, że spośród cyfr 2, 2 i 3 najwyższą nie jest 3 to proszę bardzo.
:wink:
Azurix pisze:Pytanie tylko, co wynika z tej dyskusji ostatecznie, skoro gracze WE mają w US gwarancję 6W na Siostrach, a gracze WoCh będą do sądnego dnia tłumaczyć przy stole, że "tak się gra od zawsze"? :?
Ja tylko wskazuje, że te uściślenia ETC nie są takie złe.
Ponadto mam taką samą nadzieję jak Barbara.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Rince
Ciśnieniowiec
Posty: 7202
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa

Post autor: Rince »

Ja rowniez. Orgowie masterow, do boju!
Obrazek
Z życia europejskiego battlowca: "im going to play on UB cause we have a bomb in school, so unexpectedly some free time".

QQrydza
Prawie jak Ziemko
Posty: 9481
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: QQrydza »

swieta_barbara pisze:Ja liczyłem na to, że wyłoni się w tym temacie jakaś duża grupa graczy, która będzie wolała ujednolicić US z FAQ ETC.
Masz mój spaczeń!
"W mojej ocenie byliśmy lepsi skillowo ale przeciwnicy byli lepiej ograni, przygotowani pod nas, mieli lepszy rozpiski, większy głód zwycięstwa i mieliśmy trochę peszka."
"T9A to gra o wykorzystywaniu maksymalnym potencjału obrysów figur składających się z kwadratów"

Awatar użytkownika
Azurix
Masakrator
Posty: 2999
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

ETC FAQ zły nie jest, ale jednak było tam kilka rzeczy, które kłócą się nawet z wykładnią GW :)
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Dydu
Masakrator
Posty: 2288
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Dydu »

Ja jestem za ujednoliceniem US z ETC.

Co do sisterek to jutro opisze moja interpretację na podstaie RB i AB

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

Dydu pisze:Ja jestem za ujednoliceniem US z ETC.

Co do sisterek to jutro opisze moja interpretację na podstaie RB i AB
OK. Czekam z niecierpliwością. :wink:

Ustal tylko:
Jaki mają troop type. - Moim zdaniem MC
Czy są modelm 1, 2 a może 3 częściowym. - Moim zdaniem 1, bo są MC.
Czy można im wyjąć orła z pod tyłka. - Moim zdaniem nie, bo są MC.
Ile mają woundów. - Moim zdaniem 3, bo to najwyższy współczynnik na modelu.
Jak dostają z klopy. - Moim zdaniem jak każdy MC, czyli 1 hit z S8 d6 woundów lub S3 jeśli nie są pod dziurą
Jak dostają z działa. - moim zdaniem jak każdy MC, czyli 1 hit s10 d6 woundów
Jak dostają z bolta - moim zdaniem jak każdy MC, czyli 1 hit s6 d3 woundy
Na jakiej wartości Ld zdają test paniki. - moim zdaniem na najwyższej LD unitu, czyli 9
Ile testów i na jakiej wartości zdają dwellersy. - moim zdaniem 1 test na najwyższej wartości modelu czyli 4
Ile testów i na jakiej wartości zdają pitkę. - moim zdaniem 1 test na najwyższej wartości modelu czyli 7
Ile testów i na jakiej wartości zdają objęte templatką Galraucha. - moim zdaniem 1 test na najwyższej wartości modelu czyli 4
Dostają 2d6 s4 - jak rozdzielić hity. - moim zdaniem nic się nie rozdziela, wszystko idzie w ten jeden model MC
Dostają 5 trafień z łuków - Jak rozdzielić hity. - moim zdaniem nic się nie rozdziela, wszystko idzie w ten jeden model MC
Obrazek
Obrazek

PSz
Falubaz
Posty: 1419

Post autor: PSz »

Skoro jest to coś w stylu plebiscytu to też jestem za ETC FAQ

Opisywanie najczęstszych sytuacji jest znacznie lepsze niż obecna sytuacja, opisywana wcześniej czyli zabawa w mistrza RB i naginanie.

Brakiem logiki w faq-u nie ma co dyskutować. Traktuje się jak zasadę i tyle.
Wszystko jasne, można grać dalej.

Można też prosić LS by zrobiła PL faq.

Awatar użytkownika
Królik
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3739

Post autor: Królik »

Skoro ETC FAQ już istnieje, to czemu z niego nie skorzystać? Czy coś stoi na przeszkodzie?

A LS zajmowałaby się ustalaniem tych kwestii, które nie zostały objęte FAQiem.

IMO proste i łatwe do wprowadzenia.

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

zapewne chodzi o to, ze ETC FAQ w niektorych momentach stoi w sprzecznosci z RB i GW FAQiem
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Awatar użytkownika
Kopyt
Kradziej
Posty: 928

Post autor: Kopyt »

6 z DM i ward od banneru smoka
Obrazek

Awatar użytkownika
Dydu
Masakrator
Posty: 2288
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Dydu »

RB Str. 104 " A character and his mount are treated as a single character model for all rules purposes, except as noted below."

RB str. 83 "All the cavalry rules apply to monstrous cavalry, with one exception - monstrous cavalry always use the highest Wounds characteristic the model has, rather tan automatically using the rider's - indeed, this will normally mean that the model uses the mount's Wounds characteristic."

RB str. 82 "Split Profile Although a cavalry model has two sets of characteristics, one for the rider and one for the mount, it is treated in all respects as a single model - the rider cannot dismount. ..."

WE AB str. 59 "Conjoined Destiny If either Arahan or Naestra is slain, do not remove the model from play unless the other sister is killed in the same phase. If at least one sister has at least one Wound remaining at the end of a phase, both are restored to their starting number of Wounds - otherwise, remove both models as casualties. ... Should their mount be slain, the sisters automatically form a unit. ..."

Biorąc pod uwagę powyższe:
- Siostry to dwa osobne modele (... otherwise, remove both models as casualties ...)
- "A character and his mount are treated as a single character model" - mając dwóch bohaterów, będących dwoma osobnymi modelami, mamy dwa modele "single character model"
- Co potwierdza zasada "cavalry model has two sets of characteristics, one for the rider and one for the mount"
- Nie może byćmowy o cavalry, która ma trzy profile.
- Jako, że każda z sióstr to "single character model" to All the cavalry rules apply to monstrous cavalry, with one exception - monstrous cavalry always use the highest Wounds characteristic the model has" Każda z nich powinna mieć 3W z T4.

Co do poniższych pytań
Dębek pisze: Ustal tylko:
Jaki mają troop type. - Moim zdaniem MC
Zgadzam się
Czy są modelm 1, 2 a może 3 częściowym. - Moim zdaniem 1, bo są MC.
Są modelem 2 cześciowym poniweaż każda z nich jest "single character model"
Czy można im wyjąć orła z pod tyłka. - Moim zdaniem nie, bo są MC.
Zgadzam się, ale możesz zabić każdąz nich oddzielnie.
Ile mają woundów. - Moim zdaniem 3, bo to najwyższy współczynnik na modelu.
2 x 3W ponieważ każdy model bierze najwyższy ze współczynników Wound'ów a siostry sąosobnymi modelami.
Jak dostają z klopy. - Moim zdaniem jak każdy MC, czyli 1 hit z S8 d6 woundów lub S3 jeśli nie są pod dziurą
Jedna S8 d6, druga S3 - rozlosowane które dużym
Jak dostają z działa. - moim zdaniem jak każdy MC, czyli 1 hit s10 d6 woundów
Każda 1 hit S10 d6
Jak dostają z bolta - moim zdaniem jak każdy MC, czyli 1 hit s6 d3 woundy
Losujemy, która dostaje hit, druga nie obrywa.
Na jakiej wartości Ld zdają test paniki. - moim zdaniem na najwyższej LD unitu, czyli 9
Zgadzam się
Ile testów i na jakiej wartości zdają dwellersy. - moim zdaniem 1 test na najwyższej wartości modelu czyli 4
Zgodnie z opisem czaru, każdy model zdaje test, czyli dwa, bo każda siostra to osobny model
Ile testów i na jakiej wartości zdają pitkę. - moim zdaniem 1 test na najwyższej wartości modelu czyli 7
Zgodnie z opisem czaru, każdy model zdaje test, czyli dwa, bo każda siostra to osobny model
Ile testów i na jakiej wartości zdają objęte templatką Galraucha. - moim zdaniem 1 test na najwyższej wartości modelu czyli 4
Zgodnie z uściśleniem ETC, każdy model zdaje test, czyli dwa, bo każda siostra to osobny model
Dostają 2d6 s4 - jak rozdzielić hity. - moim zdaniem nic się nie rozdziela, wszystko idzie w ten jeden model MC
Po określeniu ilości hitów rozlosowujemy
Dostają 5 trafień z łuków - Jak rozdzielić hity. - moim zdaniem nic się nie rozdziela, wszystko idzie w ten jeden model MC
Rozlosowujemy
Według mnie kluczowy jest zapis, że siostry stanowią dwa osobne modele "...otherwise, remove both models as casualties..."

PSz
Falubaz
Posty: 1419

Post autor: PSz »

Skoro są to osobne modele jako MC.
To jak one szarżują? Dwa rzuty na zasięg?
Jak zdają brejka w CC?
Czy może być tak że jedna uciekła a druga ustała.

Ten zapis jest dla sytuacji gdy są na smoku bądź na piechote

Awatar użytkownika
Dydu
Masakrator
Posty: 2288
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Dydu »

PSz pisze:Skoro są to osobne modele jako MC.
To jak one szarżują? Dwa rzuty na zasięg?
Jak zdają brejka w CC?
Czy może być tak że jedna uciekła a druga ustała.

Ten zapis jest dla sytuacji gdy są na smoku bądź na piechote
A jest tam zapis, ze dotyczy to tylko smoka/piechoty?
A koles na smoku albo oddzial 2 bohaterow jak zdaje breaki i szarzuje osobno?

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

Ten zapis jest dla sytuacji gdy są na smoku bądź na piechote
Psz+1
A jest tam zapis, ze dotyczy to tylko smoka/piechoty?

Dydu:
czyli będąc na smoku lub orle muszą wejść do oddziału razem (dobry nonsens, ale nie jest napisane, że dotyczy tylko piechoty),
czyli będąc na smoku mogą wchodzić do oddziału (sprzeczne z zasadami, ale nie jest napisane, że dotyczy tylko piechoty lub orła),
czyli wreszcie można im wyjąć orła z pod tyłka (znów sprzeczne z zasadami i tym co sam napisałeś, ale nie jest napisane, że dotyczy tylko sytuacji gdy są na smoku)

Dydu, nie zauważyłeś, że tam jest wszystko napisane kompleksowo. Ty, znając specyfikę poszczególnych troop typów musisz sobie sam odpowiedzieć na pytanie jak te zapisy odpowiednio stosować. Pisałem o tym parę postów wcześniej. Jedziesz literalnie na ile to możliwe. Otrzymujesz bezsensowny wynik tej wykładni, to wtedy musisz podejść inaczej do tematu. W tym wypadku systemowo, zestawić to z zasadami RB i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Takim wnioskiem nie będzie jednak: "dwuczęściowy model MC" bo RB takiego fikoła nie przewiduje. Albo "dwa osobne modele MC", bo gołym okiem widać, że to 1 model.

Nie zauważyłeś, że w opisie tej ich śmiesznej zasady są fragmenty, które w oczywisty sposób dotyczą:
- tylko sutuacji, gdy są z buta - wchodzenie i wychodzenie razem do oddziałów, formowania własnego oddziału
- tylko gdy są na smoku - utraty mounta

Generalnie są 3 rodzaje modeli wieloczęściowych.
Bohater na monsterze, na rydwanie i na niektórych jednostkach unique.

MC jest jednoczęsciowym modelem, o czym świadczy każdy fragment RB poświęcony tym jednostkom jak również bohaterom dosiadającym MB. Dorzucenie do tego modelu MC składającego się z dwóch modeli infantry lub dwóch modeli MC (tu też proszę o wyjaśnienie), zważywszy na ilość wątpliwości jak tym grać, wymaga nie lada zabiegów interpretacyjnych niemal na każdym kroku.

Na koniec prosiłbym o sprecyzowanie bo jesteś niekonsekwentny.
Biorąc pod uwagę powyższe:
- Siostry to dwa osobne modele (... otherwise, remove both models as casualties ...)

czy jednak
Są modelem 2 częściowym ponieważ każda z nich jest "single character model"


Jeśli są 2 osobnymi modelami to czemu są na jednej podstawce? Osobny model = osobna podstawka.
Jeśli są jednym modelem dwuczęściowym to co z twoim wyjętym z kontekstu (... otherwise, remove both models as casualties ...), na którym opierasz całą swoją argumentację.
I jedna opcja i druga się nie dodaje. :wink:
A koles na smoku albo oddzial 2 bohaterow jak zdaje breaki i szarzuje osobno?
Koleś na smoku to 1 model. Oddział 2 bohaterów ma 2 podstawki. Pierwszy to model pojedynczy dwuczęściowy. Drugi to dwa osobne modele. Czym są siostry na orle?
modelem pojedynczym dwuczęściowym - w przypadku wersji na orle pomijamy więc (... otherwise, remove both models as casualties ...) i mamy sprawę jasną.
dwoma osobnymi modelami - Trzeba będzie drugiego orła skleić, posadzić drugą siostrę na nim i poprosić LS o pierdylion dodatkowych uściśleń do tego unitu. :wink:
Dostają 2d6 s4 - jak rozdzielić hity. - moim zdaniem nic się nie rozdziela, wszystko idzie w ten jeden model MC
Po określeniu ilości hitów rozlosowujemy
Jak? RB zna jeden rodzaj losowania. bohater na 5-6, mount na 1-4. Kolejna rzecz do uściślenia?
Z klopą też problem, bo jak ustalić, która dostaje na 5-6 big hita. Na 4+? Kolejne uściślenie?

Czemu wycofałeś się z tych 4 woundów?
Ostatnio zmieniony 13 mar 2015, o 21:29 przez Dębek, łącznie zmieniany 12 razy.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ