Konserwacja butów trekkingowych

Dyskusje na dowolne tematy, niekoniecznie związane z tematyką forum. To tutaj można poćwiczyć prawy shiftowy.

Moderatorzy: Heretic, Grolshek, Albo_Albo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zaklinacz Kostek
Falubaz
Posty: 1346
Lokalizacja: In Stahlgewittern

Konserwacja butów trekkingowych

Post autor: Zaklinacz Kostek »

Czołem,

z racji tego, że na naszym forum spotykają się ludzie różnych profesji i zainteresowań to pozwolę sobie spytać o to jak konserwować buty trekkingowe. Posiadam model Newtone Ridge Plus II Waterproof firmy Columbia (http://www.columbia.com/mens-newton-rid ... nColor=231)

Cheers,
ZK
Lest we forget:
Obrazek

Awatar użytkownika
Szczwaniak
Chuck Norris
Posty: 435
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Szczwaniak »

http://www.salewa.waw.pl/pol_m_BUTY_MES ... e-517.html

Ja polecam Salewy, niektóre modele świetne niestety ceny od ostatniego roku poszły znacząco w górę z powodu restrukturyzacji firmy.
Kiedyś cierpieliśmy z powodu plag społecznych, dziś cierpimy z powodu lekarstw na nie. - Friedrich August von Hayek

Awatar użytkownika
Zaklinacz Kostek
Falubaz
Posty: 1346
Lokalizacja: In Stahlgewittern

Post autor: Zaklinacz Kostek »

Dzięki, ale mnie chodziło bardziej o konserwację butów które już posiadam (model powyżej). :wink:
Lest we forget:
Obrazek

Awatar użytkownika
dzikki
Kretozord
Posty: 1727

Post autor: dzikki »

Najpierw umyć porządnie, byle by nie nalewać wody do środka. Potem wysuszyć (bez żadnych grzejników ani suszarek). Do środka gazety można nawkładać wtedy idzie szybciej. W zależności od skóry, tam chyba masz impregnowaną skórę licową to najlepiej zakupić impregnat do niej. Są specjalne woski do tego lub pasty. Tylko żadne badziewia w stylu Kiwi, które wysuszą Ci skórę, mogą uszkodzić impregnat i spęka wszystko. Części zamszowe również protektorem - tylko do nubuku.
Jeśli masz styczność z wodą, śniegiem itp często to by buty służyły rób to nawet codziennie. Ja zazwyczaj przy odpowiednim traktowaniu nawet Buck'i znosiłem przez 5 lat. A były ze mną w różnych miejscach - tam gdzie olej, benzyna, mróz, śnieg, bagna itp.
""A Dwarf is'n short, he is concentrated in every aspect" !"

Awatar użytkownika
Szczwaniak
Chuck Norris
Posty: 435
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Szczwaniak »

Ja od zawsze po jakimś błotku stosuje metodę na stację, ale tylko samoobsługową!! Wrzucam dwa zeta lecę po butach i jest, buty całe nie niszczą się a już je trochę mam :D
Kiedyś cierpieliśmy z powodu plag społecznych, dziś cierpimy z powodu lekarstw na nie. - Friedrich August von Hayek

mlepkows
Wodzirej
Posty: 732

Post autor: mlepkows »

Ja swoich Campusów nie konserwuję w ogóle, używam do łażenia po górach w lato i wyprowadzania psa po śniegu w zimie i po chyba 7 latach nadal nic im nie jest :D.

Maciek

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

Częste czyszczenie (ale nie mycie, tak by przemokły) by membrana się nie zapchała + impregnat odpowiedni do tworzywa z którego masz zrobione buty.

W butach trekingowych ważne jest też to by oddychały, a zapchanie ich jakąś tłustą pastą albo woskiem zrobi z nich skorupę. Może i będą nieprzemakalne, ale noga będzie Ci się w środku gotowała.
Obrazek

Awatar użytkownika
dzikki
Kretozord
Posty: 1727

Post autor: dzikki »

Nie każdy impregnat w postaci pasty/wosku muszą przeszkadzać w pracy membrany - mają odmienne właściwości od tradycyjnych mazideł.
""A Dwarf is'n short, he is concentrated in every aspect" !"

Awatar użytkownika
Zaklinacz Kostek
Falubaz
Posty: 1346
Lokalizacja: In Stahlgewittern

Post autor: Zaklinacz Kostek »

Ok, dzięki serdecznie za wszystkie odpowiedzi. :)
Lest we forget:
Obrazek

Awatar użytkownika
Duderson
Kretozord
Posty: 1644

Post autor: Duderson »

A skoro już jesteśmy przy trekach, co sądzicie o tym modelu:
https://www.zalando.pl/merrell-phoenix- ... k-q11.html
?
Jest to jakoby obuwie "hikingowe", wie ktoś co to oznacza?
Salewy fajne, ale trochę drogie, no i nie widzę żadnych czarnych.
Lidder pisze:
-There's something large & nurgle-y coming first
To akurat proste - chodzi o podwyżki cen.

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

hikingowe to takie do długich spacerów - to tak w skrócie (ew. biegania, roweru) - takie lekkie chodzenie.
Mogą się średnio nadawać w góry (gdzie są ostre krawędzie, śliskie lub ruchome kamienie, itp). Z drugiej strony ludzie po Tatrach chodzą w trampkach :D

Jak buty w góry to już lepiej jakieś za kostkę, szczególnie jak myśli się o wzięciu cięższego plecaka.

Znajomi polecają buty z Decathlonu (ostatnio takie czarno czerwone były), okazują się bardzo wygodne i dość wytrzymałe (testowane przez ostatnie kilka lat w różnych górach wysokich).
Obrazek

Awatar użytkownika
GrimgorIronhide
Masakrator
Posty: 2724
Lokalizacja: "Zad Trolla" Koszalin

Post autor: GrimgorIronhide »

Buty trekkingowe?! :o Zaklinacz czy tobie chłopie życie miłe ? Kasuj to zanim wpadną admiony, zakłódkują, pousuwają i sypną banhammerami (nie koniecznie w tej kolejności). :)

Awatar użytkownika
dzikki
Kretozord
Posty: 1727

Post autor: dzikki »

Asassello pisze:Znajomi polecają buty z Decathlonu (ostatnio takie czarno czerwone były), okazują się bardzo wygodne i dość wytrzymałe (testowane przez ostatnie kilka lat w różnych górach wysokich).
Decathlon ogólnie zabawne rzeczy ma. Kupiłem u nich rok temu buty na polowania. Myślałem, że mi się po sezonie sypną, bo takie-nijakie były (ale do 300 kosztowały), a one skubane dalej żyją i dobrze się mają. Tylko grubszą skarpetę trzeba włożyć.
""A Dwarf is'n short, he is concentrated in every aspect" !"

Awatar użytkownika
Szczwaniak
Chuck Norris
Posty: 435
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Szczwaniak »

Duderson pisze: Salewy fajne, ale trochę drogie, no i nie widzę żadnych czarnych.
właśnie to problem salewy. Zmieniła trochę koncepcję (logo) i podejście do kolorów obuwia pół roku temu i te nowe ich klimaty mnie też już nie przekonują.
Kiedyś cierpieliśmy z powodu plag społecznych, dziś cierpimy z powodu lekarstw na nie. - Friedrich August von Hayek

ODPOWIEDZ