Rok 2023 rokiem Discorda? Albo rokiem większej grupy administratorów ;)

Uwagi, pochwały, zgłoszenia, skargi, sugestie i pomysły - jeśli dotyczą tego forum, oto miejsce dla nich.
Tu poruszane będą wszystkie kwestie związane z działaniem forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hrabia
Chuck Norris
Posty: 457
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Rok 2023 rokiem Discorda? Albo rokiem większej grupy administratorów ;)

Post autor: Hrabia »

Chciałem rzucić pod rozwagę temat, czy nie przyszedł już czas żeby społeczność wfb-pol przeniosła się na jakieś bardziej nowoczesne rozwiązanie, np. Discord. Poniżej kilka argumentów za taką przesiadką:

- Mimo że silnik phpbb, na którym stoi nasze forum, jest cały czas utrzymywany, to jednak jest to dosyć przestarzała technologia. Brakuje tu niektórych praktycznie podstawowych funkcji, np. możliwości wrzucenia zdjęcia do posta.
- Ostatnimi czasy Discord wprowadził kilka nowości, które przybliżają go do klasycznego forum. Na kanałach można prowadzić dyskusje w wątkach. Można też zakładać kanały-fora, na których tworzone są osobne "podkanały-wątki" pod konkretny temat.
- Na wfb-pol aktywne jest tylko kilka kategorii i tematów, więc raczej łatwo byłoby to przenieść na Discordowe realia.
- wfb-pol wymaga posiadania własnego serwera i admina, który tym zarządza. W przypadku Discorda nie ma tego problemu. Rzeczy takie jak wyszukiwarka, powiadomienia mailowe czy odzyskiwanie hasła po prostu działają (albo jak nie działają to są naprawiane przez zawodowych adminów). Sam Discord ma też więcej funkcji, których wfb-pol na pewno nigdy nie będzie miało, np. bardziej bezpieczne i wygodne formy logowania.

Argumentem przeciw jest oczywiście konieczność zmiany, oraz to, że oddajemy kontrolę nad treścią jakiemuś zewnętrznemu podmiotowi. W przypadku wfb-pol cała baza danych jest na naszym serwerze. Ze wszystkimi tego plusami i minusami.

Jeżeli nie chcemy przenosić się z tego forum to wydaje mi się, że powinniśmy rozszerzyć grono administratorów. W tej chwili cała administracja serwerem i forum spoczywa na mnie. Opieranie tego na jednej osobie, (która do tego nie jest ani studentem ani emerytem ;) ) powoduje, że właśnie sporo rzeczy jest ciągle niedopieszczonych — a to wyszukiwarka nie działa, a to nie można hasła odzyskać, itp. Do tego dochodzi ryzyko, że przyjdzie taki moment kiedy ja po prostu będę musiał z dnia na dzień zrezygnować, albo nie będę miał czasu postawić ponownie forum po jakiejś poważniejszej awarii. Dlatego uważam, że powinno być większe grono osób, które potrafią się tym tematem zająć, i które mają odpowiednie dostępy. Pytanie kto ze środowiska chciałby przejąć trochę odpowiedzialności za stare dobre wfb-pol :)
Zaszłyszane na jakimś turnieju:
- Twój WS?
- Tak

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Jestem za. Klubowo już z powodzeniem korzystamy z Discorda 3ci rok i mam same dobre wrażenia.

Awatar użytkownika
Big Boss M.
Falubaz
Posty: 1236

Post autor: Big Boss M. »

Discord to super rozwiązanie, dużo bardziej czytelny, jestem za.

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

Sugestia - Discord Discordem, ale forum jako tablica ogłoszeń na turnieje i ogłoszenia tego typu dalej ma sens - ale pozwala to na znaczące odchudzenie takiego forum.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Nie no, w takim przypadku jedyna tablica na FB - trzymanie serwera to koszty.

Awatar użytkownika
Hrabia
Chuck Norris
Posty: 457
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia »

Cylindryk pisze: 7 lut 2023, o 09:56 Sugestia - Discord Discordem, ale forum jako tablica ogłoszeń na turnieje i ogłoszenia tego typu dalej ma sens - ale pozwala to na znaczące odchudzenie takiego forum.
To jest decyzja zero-jedynkowa. Nie ma zaczenia czy forum zostanie dla jednej kategorii czy dla dziesięciu. Tak samo trzeba je utrzymywać.

Discord też się sprawdza jako tablica ogłoszeń. Możesz mieć kanały, na których tylko określone osoby mogą pisać i grupy które można wywoływać pisząc powiadomienia (np. robisz grupę osób zainteresowanych tylko masterami i wtedy te osoby dostają powiadomienia o postach z @master)
Zaszłyszane na jakimś turnieju:
- Twój WS?
- Tak

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

OK, żeby nadać temu urzędowy bieg. Zostawiam czas na dyskusję do końca lutego, potem będę stawiać głosowanie na LL.
Osoby, które zamierzają bronić forum w obecnej postaci prosiłbym o wykorzystanie tego miesiąca na skontaktowanie się z Hrabim i zaoferować jakieś rozwiązania.

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Discord jest lepszy - natomiast BP jest miejscem gdzie trafiają ludzie z recyclingu - pytanie czy moznaby ich było skierować na discorda jakoś - coś w stylu „jesteśmy w salonie Peugota”
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
swierszcz48
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 47
Lokalizacja: Orando Wrocław

Post autor: swierszcz48 »

Generalnie spoko pomysł, dobrze że się dzielisz tym, co się dzieje w zakątkach administracyjnych :)

Co do samego pomysłu - spoko, można zaadoptować, tylko trzebaby przemyśleć strukturę treści dobrze, już za dużo mijałem w swoim życiu discordów na które nie chciałem wchodzić tylko ze względu na panujący bałagan

A co stroną rankingu i innymi pobocznymi? Zostają, czy napiszemy sobie bota discordowego do takich spraw również?

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3126
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Mi ten pomysł nawet się podoba. Czy da się zostawić jakąś wiadomość / przeniesienie na Discorda zamiast dziury po forum?
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Mam nadzieję, że domenę jeszcze kilka lat utrzymamy - najchętniej widziałbym wfb-pol jako one-pagera/wizytówkę z linkami do Disco, FB, rankingu, żeby synowie marnotrawni mieli szansę wrócić na łono naszej wspaniałej społeczności. Nie trzebaby tego moderować.

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

swieta_barbara pisze: 15 lut 2023, o 13:25 Mam nadzieję, że domenę jeszcze kilka lat utrzymamy - najchętniej widziałbym wfb-pol jako one-pagera/wizytówkę z linkami do Disco, FB, rankingu, żeby synowie marnotrawni mieli szansę wrócić na łono naszej wspaniałej społeczności. Nie trzebaby tego moderować.
Dziwne... zacytuję Ciebie jak ja coś podobnego zasugerowałem:

swieta_barbara pisze: 7 lut 2023, o 10:50 Nie no, w takim przypadku jedyna tablica na FB - trzymanie serwera to koszty.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Cylindryk pisze: 7 lut 2023, o 09:56 Sugestia - Discord Discordem, ale forum jako tablica ogłoszeń na turnieje i ogłoszenia tego typu dalej ma sens - ale pozwala to na znaczące odchudzenie takiego forum.
Podobnego ale innego.

Cylindryk
Chuck Norris
Posty: 562

Post autor: Cylindryk »

Efekt końcowy ten sam - dalej trzeba płacić za domenę i ruch, tak?
Skoro tak, to nie bardzo widzę powód, dlaczego miałoby nie działać jak wspominałem.
No ale też jestem bardziej żeby nie przechodzić na nowe metody "na hura" - zwłaszcza, że Discord to fajne narzędzie do pogadania.. ale do znalezienia informacji - tragiczne.

Awatar użytkownika
Albo_Albo
Masakrator
Posty: 2825
Lokalizacja: Krakow Legion
Kontakt:

Post autor: Albo_Albo »

Problem z discorderm jest taki, że jest mało czytelny i ciężko coś znaleźć, tak samo ogłoszenia masterowe imho będą mniej czytelne, poza tym znalezienie czegoś starszego to będzie dramat. Ja jestem za forum. ewentualnie może by podczepić się pod forum T9A?

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Albo_Albo pisze: 20 lut 2023, o 16:39 Problem z discorderm jest taki, że jest mało czytelny i ciężko coś znaleźć, tak samo ogłoszenia masterowe imho będą mniej czytelne, poza tym znalezienie czegoś starszego to będzie dramat. Ja jestem za forum.
Hrabia był na tyle miły, że nie napisał tego dosłownie, ale z tego co ja rozumiem, to zamierza się z administracji forum wycofać.

Więc jeśli ktoś chce obstawiać przy zachowaniu forum, to musi złożyć propozycję, że podejmie się tego gdy Hrabiego zabraknie.

Awatar użytkownika
Duke
Masakrator
Posty: 2008
Lokalizacja: Cobra Kai Warszawa

Post autor: Duke »

wracamy na Gildie ^^?? btw jakie są koszty utrzymania bp rocznie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Heptun
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3687
Lokalizacja: klub SALAMANDRA - Włocławek

Post autor: Heptun »

Albo_Albo pisze: 20 lut 2023, o 16:39 Ja jestem za forum. ewentualnie może by podczepić się pod forum T9A?
No właśnie nie można skorzystać z forum T9A ? Tam są admini i raczej będzie nadal funkcjonowało jakby co.
Klub Gier Bitewnych SALAMANDRA - Włocławek
Vermin Swarm-turnieje - sezon 2024 W:2/D:1/L:5
Dread Elves-turnieje - sezon 2024 W:0/D:0/L:0
Infernal Dwarves-turnieje - sezon 2024 W:3/D:0/L:3

Awatar użytkownika
Laik
Pan Spamu
Posty: 8782
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Laik »

Duke pisze: 21 lut 2023, o 21:50 wracamy na Gildie ^^?? btw jakie są koszty utrzymania bp rocznie?
z tego co pamiętam to koło 160-170 pln
swieta_barbara pisze:Jesteś maszyna debelial, bez Ciebie to hobby dawno by umarło.

Awatar użytkownika
Hrabia
Chuck Norris
Posty: 457
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Hrabia »

swierszcz48 pisze: 8 lut 2023, o 18:19 Co do samego pomysłu - spoko, można zaadoptować, tylko trzebaby przemyśleć strukturę treści dobrze, już za dużo mijałem w swoim życiu discordów na które nie chciałem wchodzić tylko ze względu na panujący bałagan

A co stroną rankingu i innymi pobocznymi? Zostają, czy napiszemy sobie bota discordowego do takich spraw również?
Dlatego wydaje mi się, że obecnie Discord dałby radę, ponieważ nie ma aż tak dużo aktywnych grup i wątków. W ostateczności, np. forum listy ligowej może być osobnym discordem, gdzie pisać mogą tylko wybrani użytkownicy, a czytać wszyscy.

Strona rankingu zostaje tak jak jest. Administrowanie tym to nie jest problem, chociaż docelowo dobrze żeby był ktoś kto w razie czego miałby dostępy i ogarniał jakbym ja się nie mógł zająć.
Myth pisze: 15 lut 2023, o 12:50 Mi ten pomysł nawet się podoba. Czy da się zostawić jakąś wiadomość / przeniesienie na Discorda zamiast dziury po forum?
Tak. Domenę byśmy zostawili, więc można bez problemu mieć planszę z informacją o aktualnym miejscu gdzie się spotyka polska społeczność 9th Age. Nawet można się pokusić o zostawienie przez jakiś czas forum w trybie read-only. Na zasadzie, póki działa to działa a użytkownicy nie mają możliwości pisania i nie można się rejestrować. Odpadają wtedy takie tematy jak np. konieczność aktualizacji silnika czy działące maile.
swieta_barbara pisze: 15 lut 2023, o 13:25 Mam nadzieję, że domenę jeszcze kilka lat utrzymamy - najchętniej widziałbym wfb-pol jako one-pagera/wizytówkę z linkami do Disco, FB, rankingu, żeby synowie marnotrawni mieli szansę wrócić na łono naszej wspaniałej społeczności. Nie trzebaby tego moderować.
Dokładnie.
Cylindryk pisze: 15 lut 2023, o 18:55 Efekt końcowy ten sam - dalej trzeba płacić za domenę i ruch, tak?
Nie no to jest trochę inna sprawa. Utrzymanie domeny i postawienie planszy to nie problem. Nie chodzi też o koszty domeny i serwera, bo te nie są kosmiczne (domena 75 zł / rok, serwer 170 / rok). Problemem jest dbanie o to, żeby forum korzystające z silnika phpbb działało i nie było z nim problemów. I tu nie jest istotne czy udostępnimy jeden temat ludziom czy 500. I tak trzeba będzie zapewnić sprawne działanie samego forum.
swieta_barbara pisze: 20 lut 2023, o 16:43 Hrabia był na tyle miły, że nie napisał tego dosłownie, ale z tego co ja rozumiem, to zamierza się z administracji forum wycofać.
Nie no, tak źle jeszcze nie jest ;) W sensie, na pewno forum nie porzucę. Natomiast jeśli ma ono zostać to moim zdaniem dobrze by było mieć min. tę drugą osobę do administracji, która może ogarnąć jakieś tematy jeśli ja nie będę mógł przez jakiś czas się tym zająć (bo np. tematy prywatne czy służbowe mnie zbyt zaangażują). Z resztą widać to już dzisiaj, że są ciągle problemy z mailami (albo często z wyszukiwarką), bo nie mam kiedy do tego siąść i naprostować. Będzie łatwiej dzielić to na dwóch.
Zaszłyszane na jakimś turnieju:
- Twój WS?
- Tak

ODPOWIEDZ