Krasnoludzkie twierdze i ich władcy

Dwarfs

Moderatorzy: Arbiter Elegancji, Rakso_The_Slayer

ODPOWIEDZ
Dźwiedź
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 176

Krasnoludzkie twierdze i ich władcy

Post autor: Dźwiedź »

Jakiś czas temu znalazłem w sieci spis Krasnoludzkich twierdz, a zarazem ich(obecnych?) władców... Chciałbym by ktoś kto jest obeznany z flufem krasnoludzkim zweryfikował te dane(czy są nadal aktualne, czy nie ma pomyłek). Poza tym wydaje mi się, że nie jednemu krótkobrodemu przyda się wiedza tu zawarta :)

Spis obejmuje Twierdzę matkę wraz z władcą, oraz podległe kopalnie/posterunki które swojego króla nie mają:

Barak Varr: King Zamnil Grundisson (now it's Byrnoth Grundadrak)

World's Edge Mountains:
Karaz-a-Karak: High King Thorgrim Grudgebearer
Kazad Urkbavad:

Karak Migdhal: King Kargun Skalfson


Karak Azul King Kazador Thunderhorn

Karak Eight Peaks: King Belegar Ironhammer

Karak Kadrin: King Ungrim Ironfist

Zhufbar: King Morgrim Ironforge

Black Mountains:
Karak Hirn: King Alrik Ranulfsson
Khazid Svarkungor:
Grung Rakadem:
Khazid Grentaz:

Karak Angazbar: King Duregar Sharpblade
Brung Tepskaf:
Migdhal Vongalbavak:

Karak Gantuk: King Skag Hammerfist
Khazid Hafak:

Grey Mountains:
Karak Norn: King Brokk Ironpick
Khazid Grimaz:
Grung Gandaz:

Karak Ziflin: King Rorek Granitehand

Grung Ardzufak:
Kazak Elgazund:

The Vaults:
Karak Izor: King Kazran Grimbrow
Grung Skree:
Khazid Wyvarn:
Khazid Nekewukaz:
Grung Agriletaz:
Khazid Algikarag:
Grung Byrn:

Karak Eksfilaz: King Hergar Steelclad
Grung Mizpal:
Kazad Frukund:

Karak Kaferkammaz: King Skalf Redbeard
Grung Wyruvalk:

Karak Grom: King Garil Thunderclap
Khazid Urbaz:
Kazad Sedazund:

Norsca:
Kraka Drak: Great King Thorgand Cromson
Sjoktraken:
Khazid Ravik:
Grung Kuldungor:

Kraka Dorden: King Logamir Ulfarson
Khazid Fneldurk:
Grung Trakekarag:
Grung Dobekzhuf:

Kraka Ornsmotek: King Tyr Forsetison
Khazid Skovekarag:
Kazad Dumund:
Kazad Grotunt:
Grung Diratduraz:

Kraka Ravnvake: King Haarkon Vikramson

Khazid Bordkarag:
Grung Stekbrud:

Tutaj link do źródła: http://www.warseer.com/forums/showthread.php?t=49994
Ostatnio zmieniony 24 lut 2010, o 11:45 przez Dźwiedź, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

z tego co sie orientuje to barak varr nie lezy w gorach kranca swiata.

tak czy inaczej dzieki gdyz od jakiegos czasu chcialem sie zabrac za poszukiwania imienia krasnoludzkiego krula z karak hirn.
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Dźwiedź
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 176

Post autor: Dźwiedź »

Słuszna uwaga. Skopiowałem jak leci i nie zauważyłem... już zmieniam :wink:

Awatar użytkownika
Grazbird
Kretozord
Posty: 1887
Lokalizacja: KGB Klub Gier Bez Prądu

Post autor: Grazbird »

zgodnie z fluffem do warriorów chaosu kraka drak już nie ma...
pełne dane Kazadora z Karak-Aul podam jak będę w domu... :D

Dźwiedź
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 176

Post autor: Dźwiedź »

Czy aby to nie propaganda Chaosu?
Ponoć w tamte strony Gotrek i Felix zawitali podczas swych wędrówek, choć przyznam się, że nie czytałem sagi o tych bohaterach(co mam w planach nadrobić) :oops:
Twierdza może być przecież utracona częściowo choćby tak jak Karak Osiem Szczytów...

Awatar użytkownika
Mac
Kretozord
Posty: 1842
Lokalizacja: Kazad Gnol Grumbaki z klanu Azgamod

Post autor: Mac »

Niestety... Kraka Drak upadło. Zatrzymało to, co mogło się stać kolejną z inwazji chaosu, grzebiąc pod górami zarówno siebie jak i swoich przeciwników. Potem jeszcze miesiącami walki toczyły się w niezawalonych tunelach, ale Kraka Drak zostało stracone.

Karak Azul wciąż istnieje - orki kiedyś całkowicie złupiły tą Twierdzę, zabijają syn króla Kazadora i nabijając jego bez-brody łeb na pal - ale potem orki odeszły, a Twierdza została odzyskana. Z Karak Azul pochodzi zresztą sam Thorek Ironbrow.

Ponadto w Górach Szarych, nie tak dawno król Forrik Ferus-hammer odzyskał Grim Duraz z łap Skaven'ów :P (Battle Report w WD, zrobiony na cześć dopiero co wydanych Skavenów)
"Remember, a Dwarf's only as big as his beard."

Varinastari
Masakrator
Posty: 2297

Post autor: Varinastari »

A gdzie słynne KARAK DURAK?

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

Mac pisze:Karak Azul wciąż istnieje - orki kiedyś całkowicie złupiły tą Twierdzę, zabijają syn króla Kazadora i nabijając jego bez-brody łeb na pal
A to nie było tak, że go ogolili i przybili żywcem do tronu? ( ta historyjka była bodaj w V edycyjnej książce armii )

Awatar użytkownika
Mac
Kretozord
Posty: 1842
Lokalizacja: Kazad Gnol Grumbaki z klanu Azgamod

Post autor: Mac »

Gogol pisze:
Mac pisze:Karak Azul wciąż istnieje - orki kiedyś całkowicie złupiły tą Twierdzę, zabijają syn króla Kazadora i nabijając jego bez-brody łeb na pal
A to nie było tak, że go ogolili i przybili żywcem do tronu? ( ta historyjka była bodaj w V edycyjnej książce armii )
Właściwie to właśnie o taką interpretację mi chodziło. Nie wynika to z tego co napisałem.
"Remember, a Dwarf's only as big as his beard."

Awatar użytkownika
Fluffy
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3434

Post autor: Fluffy »

Proplem z wymienionymi niszowymi twierdzami polega na tym że ciężko zweryfikowac ich "prawdziwosc" - niektóre pojawiają się w nowelach/opowiadaniach umiejscowionych w swiecie Warhammera i to pojawiaja sie np tylko w jednym zdaniu, wymienione z nazwy, bez dokładniejszego opisu.. Ponadto niektóre twierdze są wymyslane przez fanów (Karak Angazhar) na potrzeby fabularnego młotka, przez internet takie informacje się rozprzestrzeniają..
Oczywiscie pisze to z punktu widzenia GW. Bo tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie zeby wymyslic sobie nową, malutką skromną twierdzę lezacą gdzies na uboczu, skąd akurat wywodzi się nasza armia. I każda z tych twierdz będzie "prawdziwa", nawet będzie miała swoją własną armię do obrony :)

Tu zresztą jest Mapa tych mniej i bardziej oficjalnych twierdz :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Mac
Kretozord
Posty: 1842
Lokalizacja: Kazad Gnol Grumbaki z klanu Azgamod

Post autor: Mac »

Bardzo ciekawa mapka. Nie sądziłem, że aż tak te góry są usłane krasnoludzkimi twierdzami, kopalniami i miastami (szkoda, że tylko Border Princes). Nie mniej jestem świadom, że większość z nich to twory fanów. To jest jednak piękne w armii krasnoludzkiej, że mając podręcznik do 6 edycji (imo jeden z lepiej napisanych pod względem fluffu, AB krasnoludzki - jest język, jego stylistyka, dużo odniesień i opisów do krasnoludzkiej kultury i to nie tylko w stopniu ogólnym, odnoszącym się jedynie do dużych Twierdz, ale także pomniejszych klanów) można stworzyć własną Twierdzę, nadać jej własną historię i cel istnienia, a potem przelać to co się stworzy na rzeczywistość WFB, tworząc armię krasnoludzką, odpowiadającą klimatowi Twierdzy. To jest jeden z aspektów, który uwielbiam w krasnoludach.
"Remember, a Dwarf's only as big as his beard."

Dźwiedź
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 176

Post autor: Dźwiedź »

Te małe twierdze są IMO twierdzami oficjalnymi, a spis pochodzi z "Dwarfs Stone and Steel".Co do twierdzy Karak Angazbar to też tam jest wymieniona(spis znajduje się na samym końcu tej książki). Co do mapki to posiadam ją od ładnych paru lat, nie wiem czy jest ona zrobiona na podstawie mapek Gw ale IMO są na niej wszystkie oficjalne twierdze (a przynajmniej te ze "D S&S"). [edit. Po pobieżnym przejrzeniu stwierdzam, że ta mapka jest zerżnięta z tej książki, ale głowy nie dam za to, że nic tam nie dodano od siebie]

ps. Jak pisze w rzeczonej wcześniej księdze spis jest z roku 2510 rachuby kalendarza imperialnego więc od tego czasu zapewne niektóre twierdze zmieniły właścicieli i/lub władców...
pps. Mapka Norski i tamtejszych twierdz: http://gildiarpg.pl/showimage/showimage/name/norsca.jpg

Awatar użytkownika
Filup
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3235
Lokalizacja: Bydgoszcz XIII kohorta

Post autor: Filup »

Niestety ten swiat jest caly czas slabo opisany i jest sporo w istniejacych opisach braku konsekwencji.

A szkoda, bo fluff zostal mocno zaniedbany...
"If its made by a Dwarf, keep it. If its made by a Human, sell it. If its made by an Orc, bin it. If its made by an Elf, burn it !!! " - Perv
www.facebook.com/XIIIKohorta

ODPOWIEDZ