Szarża wieloma oddziałami na jeden oddział

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
slonkutno
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 169
Lokalizacja: LOCH Kutno

Szarża wieloma oddziałami na jeden oddział

Post autor: slonkutno »

Obrazek
Chodzi o taką sytuację jak na rysunku

Oddział A, B to oddziały wrogiej piechoty

Oddział X to nasz rydwan, oddział Y to nasza konnica
Strzałki czerwone pokazują nam kierunek, w jakim się patrzą oddziały
Deklarujemy szarżę rydwanem i konnicą na oddział wroga (wróg deklaruje, że stoi )
Teraz chodzi o dostawienie figurek ( w podręczniku napisane jest, że jeśli kilka oddziałów deklaruje szarżę na ten sam oddział to szarże wykonuje się równocześnie)
Konnica robi wheela i dostawia się tak na ile pozwala jej to ruch, rydwan robi małego wheela i też dojeżdża do celu
Wygląda to wtedy tak ja na poniższym rysunku
Obrazek
Czy jedzie rydwan, dostawia się tak, aby stykać się z maksymalną ilością modeli, przy okazji uniemożliwiając dostawienie się konnicy, gdyż ta nie może zrobić drugiego wheela
Czy konnica dostawia się tak na ile pozwala jej to ruch a rydwan nie ma możliwości się dostawienia
Moim zdaniem (wnioskuje to rysunkiem z podręcznika, na którym przedstawiona jest szarża 3 oddziałów na 1 oddział przeciwnika) nie może tak szarżować i dostawic się rydwanem z konnicą
Rysunek z podręcznika:
Obrazek
Oddział A to wrogi oddział piechoty
Oddział X, Y nasz oddział piechoty, Z to nasza konnica (rys. 1)
Wszystkie nasze oddziały szarżują i dostawiają się równo – X Y Z (rys. 2)
Po wheelach konnica wpada całym oddziałem, a po wheelu piechota styka się tylko jednym żołnierzem (rys. 3) przedstawiony jest jako złe szarżowanie (oddziały szarżują równocześnie, więc nie mogą się wymijać, mimo że pozwala im na to ruch)

A jak wy to widzicie, czy może szarżować konnica razem z rydwanem na piechotę?

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

z tego co wiem to szarz NIE MOŻNA KRZYŻOWAĆ. i taka sytuacja jaka przedstawiles nie ma racji bytu :)

jesli natoamist po dostawieniu konnicy rydwan nie ma jak sie dostawic, to szarza IMO jest spalona. (albo na odwrót - po dostawieniu rydwanu, konnica moze nie miec miejsca - wtedy ona pali).

czy sa jakies inne wyjscia.. ja nie znam..ale pewnie ktos je tu przedstawi ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

nie mozna krzyzowac szarz

Awatar użytkownika
slonkutno
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 169
Lokalizacja: LOCH Kutno

Post autor: slonkutno »

Bardzo dziękują za tak szybką odpowiedź, linka z waszymi wypowiedziami już przesyłam mojemu koledze, który dzisiaj tak w bitwie zrobił.

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

A czy można krzyżować szarżę jeśli w wyniku tego dstawimy wszystkich szarżujących (a normalnie byłoby to niemożliwe)?

Awatar użytkownika
b_sk
Kretozord
Posty: 1950
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: b_sk »

Shino pisze:nie mozna krzyzowac szarz
A tak z ciekawości, na podstawie czego tak jest? Bo szukałem i nie mogłem znaleźć niczego co wyraźnie zakazuje krzyżowania, poza tym że szarżujący są ruszani jednocześnie, o to chodzi?
A licky boom boom down!!!

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

Na podstawie rysunku w rule book'u, który zrozumie nawet analfabeta.

Powoli odnosze wrażenie, że coraz więcej osób z polskiej sceny ma problem z tzw. "zdrowym rozsądkiem". Jeżeli czegoś im się nie napisze wprost, jak dla dzieci, to zaraz zinterpretują to w najbardziej niedorzeczny sposób i dopiszą 10 nowych zasad.

Awatar użytkownika
b_sk
Kretozord
Posty: 1950
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: b_sk »

Esco pisze:Na podstawie rysunku w rule book'u, który zrozumie nawet analfabeta.

Powoli odnosze wrażenie, że coraz więcej osób z polskiej sceny ma problem z tzw. "zdrowym rozsądkiem". Jeżeli czegoś im się nie napisze wprost, jak dla dzieci, to zaraz zinterpretują to w najbardziej niedorzeczny sposób i dopiszą 10 nowych zasad.
Mnie tam krzyżowanie szarż, ani ziębi, ani piecze, ale akurat ten rysunek to wg mnie prezentuje maksymalizację modeli walczących, więc bynajmniej nie jest jednoznaczny. Jak już napisałem jedyne co mnie do nie krzyżowania szarż skłania to fakt, że szarżujący są ruszani jednocześnie, ale nie jestem pewien czy to nie jest nadinterpretacja, a pytam bo już były przecież kwiatki polegające na tym, że jakaś zasada się zmieniła, a wszyscy i tak przez pewien czas grali po staremu z przyzwyczajenia. (wystawianie scoutów na przykład)
A licky boom boom down!!!

Awatar użytkownika
Orkgrinder
Wałkarz
Posty: 60
Lokalizacja: Loch / Kutno

Post autor: Orkgrinder »

Czyli jeden oddział dojeżdza, a drugi pali szarżę? Czy traktować to jako szarżę niemożliwą (bo z góry widać, że nie mają oba szansy dostawić się bez krzyżowania)?

Awatar użytkownika
trikk
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3900
Lokalizacja: Malifaux

Post autor: trikk »

Z tego, co zasedziowano mi w lublinie, jak gralem z trojkiem to tak:
Szarza krzyzowa jest mozliwa, jeżeli jest to jedyny sposób dostawienia szarzujących do combata. Natomiast, jezeli wszystkie jednostki szarzujące dochodzą bezproblemowo to jest zabroniona.

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

Mi ostatnio zasedziowano w ten sposob:

Obrazek

Nie ma krzyzowania sie szarz i wszystko wyglada jak z obrazka w rulbuku :P

Awatar użytkownika
Orkgrinder
Wałkarz
Posty: 60
Lokalizacja: Loch / Kutno

Post autor: Orkgrinder »

Jest to identyczna sytuacja jak z 1 postu. Tu nie chodziło o to, który oddział ma z której strony stać (było to bez znaczenia), tylko że jak X przeprowadzi szarżę (jak na obrazku wyżej) to Y nie ma miejsca, żeby wjechać w to miejsce (z 1 wheelem). No ale skoro można przestawić rydwan nie maksymalizując i w to miejsce wcisnąc jakimś cudem kawalerie to ja nie mam pytań więcej.

Awatar użytkownika
b_sk
Kretozord
Posty: 1950
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: b_sk »

trikk pisze:Z tego, co zasedziowano mi w lublinie, jak gralem z trojkiem to tak:
Szarza krzyzowa jest mozliwa, jeżeli jest to jedyny sposób dostawienia szarzujących do combata. Natomiast, jezeli wszystkie jednostki szarzujące dochodzą bezproblemowo to jest zabroniona.
Dlatego się właśnie pytam dlaczego Shino jest taki pewny bo ja pewny w tym wypadku nie jestem.
A licky boom boom down!!!

Awatar użytkownika
slonkutno
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 169
Lokalizacja: LOCH Kutno

Post autor: slonkutno »

trikk pisze:Z tego, co zasedziowano mi w lublinie, jak gralem z trojkiem to tak:
Szarza krzyzowa jest mozliwa, jeżeli jest to jedyny sposób dostawienia szarzujących do combata. Natomiast, jezeli wszystkie jednostki szarzujące dochodzą bezproblemowo to jest zabroniona.
Obrazek

A B piechota wroga

X saurus warriors z bohaterem S saurus scar-vwteran ( biegacz )
Y stegadon
Z saurus cavalry

Stegadon, warriorzy i biegacz szarżują na wroga, a że nie mają możliwości dostawienia się bezproblemowo dostawiam ich tak :

Obrazek

PS: to po co w ksiazce jest zdjecie, które pokazuje że nie mogą się krzyżować i napisane jest że szarże na ten sam oddział wychodzą równocześnie ? Chyba że jest jakaś errata i jej nie widziałem:]

ODPOWIEDZ