o tym, jak zrobiłem kryptę

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Astem
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 36

o tym, jak zrobiłem kryptę

Post autor: Astem »

wersja poprawiona!

Postanowiłem popstrykać trochę zdjęć krok po kroku, jak powstawała ta oto krypta:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak więc po kolei...

Na początek zrobiłem sobie w 10 minut wzór z papieru, aby dobrze zgrać proporcje. Robienie od razu, bez przemyślenia, zwykle sprowadzało się do tego, że wychodziły mi niezgrabne budynki.
Obrazek
Obrazek

Szkielet budynku wykonałem z pianki pod panele. Jej grubość to bodaj 6 mm.
Obrazek

Tylko z jednej strony jest "gładka", na odwrocie są takie niepraktyczne dla nas prążki, niestety.
Obrazek

Wygląda na to, że zapomniałem zrobić jednego zdjęcia, trudno.
Na piankowe ściany krypty będę przyklejał cegiełki. Wziąłem więc na to poprawkę - szkielet jest nieco mniejszy niż model z papieru (wymiary szerokość i długość są tak o 0,5 cm krótsze). Ważne, aby prążki ustawić w pionie - w przeciwnym wypadku mogą być widoczne w gotowym projekcie.

Na komputerze wykreśliłem równe, symetryczne wnęki. Przygotowałem sobie szablon i zacząłem kroić piankę. Nie śpieszyłem się na tym etapie, jeden błędny ruch i można zepsuć kształt.
Obrazek

Po wycięciu, całość wygląda tak. Te białe klocki w bokach dodałem jako wzmocnienie. Dodatkowo pomagają zachować kąty proste. Zmierzyłem nawet przekątne by mieć pewność, że krypta nie będzie koślawa.
Obrazek

Dodałem dach. Szpilki bardzo mi pomagają w trakcie przyklejania, więc czasem będziecie je widzieli.
Obrazek

To był najgorszy etap pracy. Wymagał precyzji i ciągłego czekania aż klej chwyci.

Nie przepadam za fakturą pianki. Nieraz jest odpowiednia do makiety, nie powiem, ale zwykle to jednak nie to. Krypta będzie więc cała obklejona styrodurem. Można go uzyskać od agencji reklamowych - ponoć dają tyle, że starcza na całe życie... szczerze, jakoś nie zauważyłem ;)
Obrazek

Ze styroduru powycinałem takie "okienka". Pierwsza od lewej jest pusta płytka i cegiełki, w środku płytka z naklejonymi już cegiełkami, a całkiem z prawej wszystko odpowiednio docięte - gotowy wyrób.
Obrazek

Tak to wygląda na swoim miejscu:
Obrazek

Jakieś tam elementy służące do oklejenia krypty: narożniki, cegiełki, dachówka.
Obrazek
Obrazek

Okleiłem ściany. Krypta zaczyna już wyglądać i jest to wygląd raczej kiepski ;)
Obrazek

Już lepiej.
Obrazek

Zaokrągliłem ostre krawędzie i pościnałem zbyt wystające cegiełki. Na tym etapie poczułem się już dość zadowolony z pracy.
Obrazek

Powycinałem dachówki. Na razie to tylko po cztery podłużne paski naklejone na siebie.
Obrazek

Dodałem im trochę uroku. Aby wydzielić segmenty, delikatnie ponacinałem je co jakiś odcinek, potem nacięcie rozepchnąłem długopisem. To bardzo wygodna cecha styroduru - swoją drogą pianka też ją posiada.
Obrazek

Tutaj już dach jest na swoim miejscu. Powstały brzydkie luki, więc wypełniłem je elastyczną szpachlówką akrylową (no nie jest to czekolada, jak zdjęcie sugeruje). Można użyć szpachlówki innego koloru, ale mi ostał się jeno palisander ;) Jak być może zwróciliście uwagę na finalnych zdjęciach, dach ma nieco dziurek po szpilkach - mogłem je zaszpachlować, ale uznałem, że dodadzą uroku.
Obrazek

Na fasadzie budynku i tym drugim (z tyłu) są wycięte małe okienka. Przygotowałem takie dwie półkule, które wkleję od środka by uzyskać efekt mrocznego wnętrza budowli ;)
Obrazek

Na początek pomalowałem ciemno. Żal mi washa na makietę (zwłaszcza dużą), więc trzeba zacząć od bardzo ciemnych barw.
Obrazek
Obrazek

Nierówne odcienie dadzą fajny efekt, gdy się nałoży na nie drybrush, dlatego póki co budynek pomalowałem tak łaciato. Ostatecznie dodałem dwie warstwy drybrusha - jedną ostrą, zdecydowaną i nie za jasną, a drugą już subtelniejszą i jaśniejszą. Za każdym razem pędzel ciągnąłem od góry ku dołowi. Na koniec poprawiłem jeszcze krawędzie przy wystających cegiełkach - tylko górne i boczne.
Obrazek
Obrazek

Pomalowałem dach na czerwono i podkleiłem płytkę z plasticardu jako podstawkę.
Obrazek

Płytkę posmarowałem dość grubo vicolem i posypałem kaszą manną. Używam jej aby robiła za piach - szczególnie podoba mi się takie rozwiązanie na blatach, gdzie przeszkadza mi dociążanie ciężkiej dechy kolejnymi kilogramami prawdziwego piasku.
Obrazek

Tutaj efekt po pomalowaniu i drybrushu.
Obrazek

Przyszedł w końcu czas na jakieś detale. Postanowiłem posypać część podstawki dość ciemną trawką oraz na ściany i dach przykleić dziwny twór, który robi za mech/porosty. Prawdę mówiąc pierwszy raz przyklejałem coś takiego. Oczywiście posługiwałem się cały czas klejem vicolopodobnym.
Obrazek
Obrazek

Ponieważ krypta wyglądała na moje oko nieco zbyt cukierkowo, rozwodniłem czarną farbę i posmarowałem nią całość. Na ścianach wyszło fajnie, ale na dachu może nieco zbyt mocno. Na żywo jest lepiej - zdjęcia nieco wyostrzają efekt, bo je "podkręciłem" na kompie.
Efektem pracy jest ta oto makieta, której zdjęcia już widzieliście na samej górze tego... raportu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdaję sobie sprawę, że można tą makietę jeszcze poprawić, ale już chyba na tym poprzestanę. To nie ma być diorama, tylko teren do grania. Jak kiedyś stanę się posiadaczem jakiś beczek czy skrzynek, to dodam przed drzwi, aby trochę wypełnić widniejącą tam pustkę.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2012, o 14:46 przez Astem, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

GJ! Fajny tutorial, a sam owoc pracy też bardzo fajny :)
=D>

Malkaw
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 40

Post autor: Malkaw »

Szacun =D>

Awatar użytkownika
KitiTom
Wałkarz
Posty: 62

Post autor: KitiTom »

Bardzo fajny pomysł z tymi oknami... Ciekawe jak wygląda w realu.
Jedyne co mi się nie podoba to dach. Zrobiłbym go z czegoś "lżejszego",
bo takie kamienne płyty przy takiej konstrukcji jakoś nie bardzo...

Awatar użytkownika
Astem
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 36

Post autor: Astem »

Będzie jeszcze sporo poprawek zrobionych. Jak się z nimi uporam, to rozszerzę opis. Nad dachem wciąż myślę, zdecydowanie go przemaluję.

Awatar użytkownika
Szwentas
Masakrator
Posty: 2200
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Szwentas »

Super:) mi tylko brakuje jakiegoś szczegółu np krzyża nad wejściem coś co by podkreśliło że to krypta:)
Obrazek

Awatar użytkownika
Żaba
Masakrator
Posty: 2957

Post autor: Żaba »

w związku z wypowiedzią Szanownego Przedmówcy zadam klasyczne pytanie: "Gdzie jest Krzyż ?!?!" :mrgreen:

no i przydała by się jakaś klimatyczna podstawka - ale budynek mega - brawa =D>

żółw,
Ż.

Awatar użytkownika
Astem
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 36

Post autor: Astem »

Rozszerzyłem pierwszego posta!

Awatar użytkownika
Rothand
Chuck Norris
Posty: 640
Lokalizacja: Poznań, Plewiska
Kontakt:

Post autor: Rothand »

dobre dobre - widziałem na żywo :)

Awatar użytkownika
Noire
Mudżahedin
Posty: 245

Post autor: Noire »

GJ. Bardzo ciekawie wykonana. A odnośnie dachu to podpowiem, że można wykorzystać do tego podkładki pod talerze.( chodzi mi o te z bambusa) fajnie się to obrabia.
PK w sumie jest takie samo jak PVP tylko jesteś czerwony i wszyscy chcą Cię zabić

Awatar użytkownika
smiejagreg
Ciśnieniowiec
Posty: 7594

Post autor: smiejagreg »

Bardzo dokładny , fajny tutek, szacun...

ODPOWIEDZ