Początek O&G

Orcs and Goblins

Moderator: Kołata

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
janior123
Wałkarz
Posty: 85

Re: Początek O&G

Post autor: janior123 »

Mam pytanie.
1Czemu niby nie grac blackorcami?
2Olbrzym jest opłacalny?

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

janior123 pisze:Mam pytanie.
1Czemu niby nie grac blackorcami?
2Olbrzym jest opłacalny?
Jak to nie grac Black Orkami? Alez grac ! To fajna, klimatyczna jednostka. :)
Tak samo Gigant - to jest gosc, ktory potrafi zjesc wampirzego generała (bez popitki), rozwalic steamtank jednym uderzeniem, albo zadeptac kloc piechoty krasnoludzkiej w dwie tury.
Obrazek

Awatar użytkownika
Yahoo82
Kradziej
Posty: 970
Lokalizacja: XIII Kohorta Bydgoszcz

Post autor: Yahoo82 »

janior123 pisze:Mam pytanie.
1Czemu niby nie grac blackorcami?
2Olbrzym jest opłacalny?
BO mają naprawdę świetne figsy. I super klimat. I nieźe wyglądają na stole. I w sumie w 3ciej turze strzelania juz ich nie ma :) Jak grasz z kumplami dla zabawy to możesz ich wystawiać. Na turniejach nie mają racji bytu - ponad 300pts zajmujące slot special... Przykre to.

Gigant - hmmm lizaki wciągają go nosem. Podobnie DE. Jednego i drugiego jest dużo na turniejach. Może zestaw 2x gigant cos by zrobił. To prawda, jak dojdzie to może wciągnąć wszystko. Ale najpierw musi dojść (a chroni go tylko T5), a później wylosowac jakiś dobry atak. No i nawet skacząc na obsługantów maszyny może się przwrócic i wbic sobie ranę (bitwa turniejowa z DoW Jose'go).
No ale figurka bardzo fajnie wygląda na półce obok wiwerny. Tylko czasem trzeba z kurzu wytrzeć, bo w 7ed tylko przypadkiem trafiają na stół :)
Obrazek

I może następnym razem ktoś łaskawie napisze co jest nieregulaminowe w podpisie zanim go wypierdzieli?

Awatar użytkownika
ninjaska
Chuck Norris
Posty: 386

Post autor: ninjaska »

janior123 pisze:Mam pytanie.
1Czemu niby nie grac blackorcami?
2Olbrzym jest opłacalny?
1. Black Orki dosc drogie, ale glowna ich wada jest to, ze zajmuja cenny slot special. Konkurencja maszyn, squigow, rydwanow a nawet dzikow jest zbyt duza. Poza tym na prawde fajne modele. Wiadoma rzecza jest, ze ladne, ladnie pomalowane modele walcza lepiej.

2.Gigant jest swietny, a zwlaszcza dwa. Wiesz cos jak Duncan i Robinson. z San Antonio Spurs :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Rupert_
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 35
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rupert_ »

1. BO tak jak pisali poprzednicy- za drogie to raz, szybko wystrzelane to dwa.

2. Ja tam prawie zawsze gram na gigancie, jak wszystko w tej armii jest on nieprzewidywalny, ale właśnie to ma dla mnie klimat ;) Wczoraj grałem playtest wg zasad turnieju JH z najbliższej soboty i przeciw WE miałem 2 giganty. Jeden dewastował prawe skrzydło- tłukł wszystko- jednym ciosem zgniótł treemana (11 woundów po niezdanej inicjatywie), a jak już został zaszlachtowany to padając zgniótł BSB elfów :). Drugi zaszarżował na driady i został zjedzony :/

Awatar użytkownika
Yahoo82
Kradziej
Posty: 970
Lokalizacja: XIII Kohorta Bydgoszcz

Post autor: Yahoo82 »

Hmmm jakim cudem gigant doszedł z WE do starcia? To było standardowe WE w stylu 3-4x 10GG, skauci itp? Kilkadziesiąt strzał co turę?
Obrazek

I może następnym razem ktoś łaskawie napisze co jest nieregulaminowe w podpisie zanim go wypierdzieli?

Awatar użytkownika
Rupert_
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 35
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rupert_ »

Gracz WE miał za dużo celów do wyboru- 2x hopki, 2 boar charioty, 2 giganty, fasty i zwykłe klocki. Wyjątkowo moi podkomendni z animozji grzali po 5,6 cali do przodu (zaczynali się tłuc cal od wroga :D ), a do tego na szamanach 2 małe i jedną dużą popychaczkę wylosowałem. Gigusie skokami do przodu pomiędzy przeszkodami, potem popychaczka, a reszta bandy z jak największym wrzaskiem parła ku kłapouchym, co by też ściągać ostrzał na siebie.

Swoją drogą strasznie mi się spodobała rozpa na zasadach tego turnieju sobotniego- 2550, dla O&G sloty jak u HE (z ograniczeniem maszyn S-3, R-2).

Awatar użytkownika
gerwaz26
Chuck Norris
Posty: 388
Lokalizacja: XIII Kohorta - Wrocław

Post autor: gerwaz26 »

Witam jestem swiezy jesli chodzi o WFB i chwilowo gram O&G ze wzgledu na klimat i ogolna nieprzewidywalnosc armii. Mam pytanie czy moglibyscie cos doradzic jesli chodzi o walke z armia warriors of chaos? Jest to armia z ktora gram przez wiekszosc czasu i dla mnie jest to jakas masakra. Ponizej prezentuje standardowa rozpiske ktora gram. Jakies uwagi i porady? Bede wdzieczny za kazda pomoc.
1 Black Orc Big Boss @ 150 Pts
General; Heavy Armour
Enchanted Shield [15]
Martog's Best Basha [15]
Guzzla's Backbone Brew [15]

1 Boar @ [0] Pts

1 Black Orc Big Boss @ 152 Pts
Heavy Armour; Shield
Warboss Imbad's Iron Gnashas [30]
Sword of Battle [15]

1 Boar @ [0] Pts

1 Orc Shaman @ 130 Pts
Magic Level 2; Big Waagh; Choppa
Staff of Sorcery [30]

19 Orc Boyz @ 114 Pts
Choppa; Light Armour; Shield

9 Goblin Spider Riders @ 117 Pts
Spear; Shield

9 Giant Spider @ [0] Pts

20 Night Goblins @ 190 Pts
Netters; Spear; Shield

3 Fanatic @ [75] Pts

20 Night Goblins @ 190 Pts
Netters; Spear; Shield

3 Fanatic @ [75] Pts

20 Night Goblins @ 190 Pts
Netters; Spear; Shield

3 Fanatic @ [75] Pts

19 Orc Boyz @ 114 Pts
Choppa; Light Armour; Shield
Obrazek

Awatar użytkownika
ninjaska
Chuck Norris
Posty: 386

Post autor: ninjaska »

Oi,
rozumiem, ze wystawiasz wszystko co masz? Chodzi o figurki. Pytam, bo moim zdaniem jeszcze sporo wydatkow przed Toba. Jesli sie Twoj kolega zgodzi, to na razie powystawiaj troche kartonikow w razie brakow odpowiednich modeli.
1. Spider Riders. Warto zrobic z nich dwa oddzialy po 5, kazdy z muzykiem (przyda sie do zbierania) ew. z lukami.
2. Nocne Gobliny. Wlocznie sa nieproporcjonalnie drogie w stosunku do oferowanych mozliwosci. Zrezygnowalbym z nich. Jesli masz te nieszczesne gobosy z Skull Pass, czeka Cie troche konwersji.
3. Nocne Gobliny, sprawdzaja sie w liczbach 21, 25 i ew.30. Sprobuj zrobic z tych oddzialow jeden porzadny, 'bojowy' z sieciami, fanatykiem lub dwoma, sztandarem i muzykiem, a pozostale dwa zamien w 'przynety'. 21, tylko z muzykiem.
Te male oddzialy beda Ci sluzyc do jako tani oddzial do poswiecenia, ustawienia szarzy, wciagnieca w pulapke...
3. Orkowie. 19 to tez marna liczba, moim zdaniem. Tylu jest w opakowaniu, ale to nie oznacza, ze tak ich trzeba wystawiac. Albo duzy, solidny oddzial 25, (23) z herosem czarnym orkiem, sztandarem, muzykiem i bossem, albo maly, 10 z dwoma bronmi, taki do kontrszarzy. Idealnie gdy sa to dzikie orki, albo chociaz big'unsi.
Moj ulubiony oddzial to 10 SO Big'Uns, 18 atakow z sila 5 robi wrazenie!
4.Artyleria. Nie masz jej. A to jest to co w tej edycji orkowie maja dobre. Niezaleznie co wybierzesz, nie wybierzesz zle. Na male punkty warto wziac i DOOM Divera i Rock Lobba i Chukki.
5. W specjalach jest jeszcze do wyboru, orczy rydwan, hoppersi oraz Savage Boar Boyz. Wybierz cos.
6.Magia. Jeden szaman to malo. Wez dwoch i wez Nibbla Itty Ring. Bedziesz widzial efekt. Jednego szamana latwo zablokowac. Albo nie bierz nic.

Tak to widze. Gdy bedziesz mial przewage w artylerii i magii, mozesz spokojnie czekac na nadejscie Wojownikow, miotajac w nich kamieniami, obelgami oraz magia. Pozniej przyjmij szarze czegos zlego orkami i skontruj w swojej rundzie.
Pajaki niech opozniaja marsz, a potem zajma cwiartki. Zrob wszystko by fanatycy zadali wiecej strat przeciwnikowi niz Tobie. I jest git.
Obrazek

Awatar użytkownika
gerwaz26
Chuck Norris
Posty: 388
Lokalizacja: XIII Kohorta - Wrocław

Post autor: gerwaz26 »

Dzieki za odpowiedz postaram sie zastosowac. Zasadniczo to nie jest wszystko co posiadam ale akurat taka rozpiska gralem ostatnio. Na chwile obecna mam calego BfSP plus lorda na wiwernie, 30 orkow, 5 trolli, giganta i chariota. Jezeli chodzi o maszyny to sie lekko zrazilem bo probowalem nimi pare razy grac i zwykle albo nic nie robily albo byly szybko niszczone przez magie/lorda siepacza na dysku. Mam jeszcze jedno pytanko tak z innej beczki w nowym podreczniku do skavenow przy artylerii sa tabelki z zasiegiem, silą, obrazeniami i modyfiaktorem do pancerza. Czy ten modyfikator z tabeli wlicza modyfikacje z sily czy tez nalezy ja dodac osobno? Przykadowo rana zostaje zadana z sila 6, w tabeli modyfikacja do pancerza wynosi -4 wiec armor save jest -4 czy -7? Mam nadzieje ze jasno pokazuje o co mi chodzi. Pozdrawiam.
Obrazek

Awatar użytkownika
ninjaska
Chuck Norris
Posty: 386

Post autor: ninjaska »

gerwaz26 pisze:Dzieki za odpowiedz postaram sie zastosowac. Zasadniczo to nie jest wszystko co posiadam ale akurat taka rozpiska gralem ostatnio. Na chwile obecna mam calego BfSP plus lorda na wiwernie, 30 orkow, 5 trolli, giganta i chariota. Jezeli chodzi o maszyny to sie lekko zrazilem bo probowalem nimi pare razy grac i zwykle albo nic nie robily albo byly szybko niszczone przez magie/lorda siepacza na dysku. Mam jeszcze jedno pytanko tak z innej beczki w nowym podreczniku do skavenow przy artylerii sa tabelki z zasiegiem, silą, obrazeniami i modyfiaktorem do pancerza. Czy ten modyfikator z tabeli wlicza modyfikacje z sily czy tez nalezy ja dodac osobno? Przykadowo rana zostaje zadana z sila 6, w tabeli modyfikacja do pancerza wynosi -4 wiec armor save jest -4 czy -7? Mam nadzieje ze jasno pokazuje o co mi chodzi. Pozdrawiam.
Oi,
niekoniecznie sie stosuj. Zawsze to lepiej jak wypracujesz jakies swoje metody. Jezeli artyleria Ci nie lezy, to sie z nia nie mecz. Moze okaze sie, ze jestes naturalnym dowodca orczej kawalerii :)
Rozumiem, ze Lord pojawial sie, gdy graliscie na wieksze punkty? Nie wiem jaka magia ci wykanczal maszyny, ale wiesz, tura magii zmarnowana na Lobbe to dodatkowa tura zycia dla Orkow!
Sprobuj wystawic nocne gobliny z fanatykami blisko maszyny, tak by oddzial szarzujacy na maszyny, 'wyzwolil' fantykow. Pusc ich 'plasko' wzdluz linii wojsk, tak by szarza zakonczyla sie na fanatyku. 2d6 z sila 5 to za duzo dla wiekszosci lekkiej kawalerii.
Na poczatek radze ci wziac Chukki i Doom divera. Chukkami nastraszysz jazde. A Doom Diverem wycwiczysz 'oko' i ocenianie odleglosci.
Co do innej beczki, to nie mam nowego podrecznika do Skavenow, ale zwazywszy, ze normalnie sila 6 obniza o 3 ASv, to fakt, ze jest napisane 4 oznacza, ze ma po prostu zasade Armour Piercing. Czyli obniza tylko (tylko?) o 4. Nie o 7. Uff.
Tak mialy Jazzaile w zeszlej edycji, na ten przyklad.
Obrazek

Awatar użytkownika
gerwaz26
Chuck Norris
Posty: 388
Lokalizacja: XIII Kohorta - Wrocław

Post autor: gerwaz26 »

Dzieki za sprostowanie. Bo wlasnie wczoraj gralem przeciw skavenom i mielismy "intensywna" dyskusje dotyczaca redukcji armor save'a i jako ze nie bylo mozliwosci sprawdzenia nigdzie tej informacji to doszlismy do wniosku ze narazie dodajemy modyfikator z sily (znajomy obstawal przy twierdzeniu ze to w koncu dzialo wiec jak przywali to ...) ale widze ze nastepnym razem to nie przejdzie. Jeszcze jedna sprawa czy istnieje jakakolwiek szansa podwyzszenia BS spear chukki? Bo ten BS 3 to taki troche mizerny jest. Wiem ze to sa slabe maszyny ale trafianie na +4 i +5 na dalekim to naprawde slabo wyglada. Chyba ze czegos nie doczytalem / zle zrozumialem z RB. I jeszcze jedno czy moze mi ktos dokladnie wytlumaczyc sposob strzelania z Doom Divera? Bo ja tak troche nie ogarniam tej maszynki. Pozdrowienia.
Obrazek

Awatar użytkownika
ninjaska
Chuck Norris
Posty: 386

Post autor: ninjaska »

gerwaz26 pisze: Jeszcze jedna sprawa czy istnieje jakakolwiek szansa podwyzszenia BS spear chukki? Bo ten BS 3 to taki troche mizerny jest. Wiem ze to sa slabe maszyny ale trafianie na +4 i +5 na dalekim to naprawde slabo wyglada. Chyba ze czegos nie doczytalem / zle zrozumialem z RB. I jeszcze jedno czy moze mi ktos dokladnie wytlumaczyc sposob strzelania z Doom Divera? Bo ja tak troche nie ogarniam tej maszynki. Pozdrowienia.
1.Chukka. Placisz 35 pkt i masz dwa za jeden slot special. Nic wiecej nie dostaniesz niz BS 3 :) Zwroc uwage, ze w Large Target to juz jest trafianie na 3+/4+. Ale tak, zgadzam sie, celna nie jest. Ja np. przesiadlem sie zupelnie na Lobba. Nie dosc, ze szansa na trafienie taka sama (1/3) to duzo wieksza sila i wiecej ran moze zadac.

2. Doom Diver. Na poczatku fazy strzelania deklarujesz dokad i na jaka odleglosc wystrzeliwujesz goblina. Mierzysz odleglosc, zaznaczasz i rzucasz artillery i scatter dices. Artillery wskazuje o ile cali znioslo, a scatter w ktorym kierunku. Dotad jest jest jak Lobba. Teraz jest zmiana. Rzucasz kostka d3. Wynik jest to ilosc cali, o ktore mozesz przesunac goblina w wybranym przez Ciebie kierunku. Jesli w wyniku tych mierzen, trafiasz model przeciwnkia (pamietaj nie ma wzornika, a jedynie 'punkt'), to oddzial do ktorego model nalezal dostaje d6 hitow z sila 5 bez ASv. Idealne na kawalerie i skirmishy!
Obrazek

Awatar użytkownika
gerwaz26
Chuck Norris
Posty: 388
Lokalizacja: XIII Kohorta - Wrocław

Post autor: gerwaz26 »

Witam ponownie. Jest to kolejny post z cyklu 100 pytan do ... :P
Kilka kolejnych pytanek: pierwsze jak to jest ze Squig Hoppersami? Oni zdaja animozje czy nie ? Chodzi o oddzialy wieksze niz 5 sztuk. Bo gdzies wyszytalem ze oni poruszaja sie automatycznie o 4k6 po deklaracji Waaaagh!(1k6 z Waaagh! i pozniej 3k6 normalnego ruchu) Drugie czy fanatycy maja dodatkowy ruch po deklaracji Waaaagh! czy nie? Nie chodzi mi o spela bo wtedy to napewno sie poruszaja(chyba). Kolejne czy OBB/OS/BOBB mozna dolaczyc do oddzialu Nocnikow? Pozdrawiam ii z gory dziekuje za odpowiedz.

Ok doczytalem w zasadach ze squigi zdaja animozje :P Wiec zmienie pytanie czy oni dostaja +1 do rzutu przy waaagh! jesli jest ich 10 w oddziale?
Obrazek

Adeptus
Wałkarz
Posty: 58

Post autor: Adeptus »

gerwaz26 pisze:Witam ponownie. Jest to kolejny post z cyklu 100 pytan do ... :P
Kilka kolejnych pytanek: pierwsze jak to jest ze Squig Hoppersami? Oni zdaja animozje czy nie ? Chodzi o oddzialy wieksze niz 5 sztuk. Bo gdzies wyszytalem ze oni poruszaja sie automatycznie o 4k6 po deklaracji Waaaagh!(1k6 z Waaagh! i pozniej 3k6 normalnego ruchu) Drugie czy fanatycy maja dodatkowy ruch po deklaracji Waaaagh! czy nie? Nie chodzi mi o spela bo wtedy to napewno sie poruszaja(chyba). Kolejne czy OBB/OS/BOBB mozna dolaczyc do oddzialu Nocnikow? Pozdrawiam ii z gory dziekuje za odpowiedz.

Ok doczytalem w zasadach ze squigi zdaja animozje :P Wiec zmienie pytanie czy oni dostaja +1 do rzutu przy waaagh! jesli jest ich 10 w oddziale?
Squigi(czyli herd) o ile maja szereg dostaja +1 do rzutu podczas waaagh.
Fanatycy nie maja dodatkowego ruchu gdyz normalnie nie zdaja animozji wiec podczas waaagh nie ruszaja sie dodatkowo.
Inaczej sie to ma do spela. Wtedy fantycy sie poruszaja.
Mozna dolaczyc orkow do nocnikow, a nawet na dzikach mozesz ich dolaczyc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gerwaz26
Chuck Norris
Posty: 388
Lokalizacja: XIII Kohorta - Wrocław

Post autor: gerwaz26 »

No dobrze ale squigi to skirmisze wiec teoretycznie nie maja czegos takiego jak szereg. Chyba ze sie myle.
Obrazek

Awatar użytkownika
Deather
Chuck Norris
Posty: 444

Post autor: Deather »

Adeptus pisze:Squigi(czyli herd) o ile maja szereg dostaja +1 do rzutu podczas waaagh.
gerwaz26 pisze:No dobrze ale squigi to skirmisze wiec teoretycznie nie maja czegos takiego jak szereg. Chyba ze sie myle
Mylisz się. W naszej "pięknej" armii pośród jednostek specialnych mamy dwa rodzaje squigów: herdy i hoppersów. Adeptus zaznaczył, że chodzi mu o herdy, które jak każda piechota rankowa porusza się w szeregach, hopki natmiast są skimrishem i jako takie nie mając szeregów nie dostają premii do Animozjii podczas Waaagh.

Awatar użytkownika
Deather
Chuck Norris
Posty: 444

Post autor: Deather »

Proszę o pomoc mądrzejszych od siebie, Mam zamiar w niedalekiej przyszłości sklecić sobie następującą armię. W razie by w moim pomyśle znajdowały się mniejsze bądź większe bzdury proszę o wyprowadzenie mnie z blędu.

Docelowy roster na 1000 pkt:
HERO:
BOBB na dziku (gienek, +1 S i reroll to hit w 1 rundzie CC, Collar of Zorga i Pierścionek) 157 pkt
Szaman NG (2 lvl, DS) 110 pkt
Szaman NG (2 lvl) 85 pkt

CORE:
5x Spider Riders (łuki, muzyk) 70 pkt
20x NG (2x Fanatyk) 110 pkt
22x Orc Boyz (sztandar, muzyk, tarcze) 147 pkt
20x Orc Boyz (sztandar, muzyk, tarcze) 135 pkt

MASZYNKI:
3x Chukka 105 pkt
Doomdiver 80 pkt

MAGIA:
6 PD + Ring
4 DD + 1 DS
Założenie jest takie, że szamani do NG, jak któryś wylosuje stope to do lasu. NG idą za 22 orkami i ustawia sie w takiej odległości by wypuścić przez boyzow fanoli tylko gdy chce ich zaszarżować coś z pierdolnięciem, lekkie rzeczy odbiją się staticiem myśle. Do 20 orków dołącza BOBB i pomaga przyjmować szarże. NG mają się lekko zza orków wychylać by szaman/szamani mieli LOS do celów. Niestety nie mam nic do kontry ale licze, że Orki zwyciężą w CC. Brakuje mi punktów, bo z chęcią zwiększyłbym oddziały orków. Na 1200 dołączy drugi klocek z fanolami dojdą magiczne przedmioty i urośnie liczba orków w klockach. Gdzie w moim myśleniu tkwi błąd?

Awatar użytkownika
Szemkel
Chuck Norris
Posty: 662

Post autor: Szemkel »

Przykro mi ale orki zwykłe to się do niczego nie nadają. W praktyce każda szarża na nich kończy się spektakularna klęską zielonych. Za to NG to fajna rzecz. A właściwie to fanatycy. Ja (z racji stanu posiadania) preferuję grę defensywną. Więc o ofensywnej wersji orków sie nie wypowiem. Możesz dać 3x20 NG z 2 fanatykami. Szamków skitra się do maszyn. W tej wersji koniecznie kup bullych do chukk. Za zaoszczędzone pkt. możesz dać albo jedną czukke albo wymienić jedną na katapę. To zależy czy boisz się strzelać na oko. Na wieksze pkt. możesz zaczynac myslec o jakimś dodatkowym faście, 10 łuczników czy herdzie żeby ewentualnie miec czym sie odgryźć. Opcją akceptowalną do trzymania generała wbrew pozorom są goby z netami jak masz ich troszkie więcej.

Awatar użytkownika
Deather
Chuck Norris
Posty: 444

Post autor: Deather »

Nie chce być przesadnym optymistą jeśli chodzi o przyjmowanie szarż klockiem orków z generałem, po prostu muszą dać rade(zdaje sobie sprawe ze swojej naiwności) i w razie czego zdać brejka. Ale za to drugi klocek z oddziałem NG za plecami przed samym kombatem dzięki fanolom wypłaca 4k6 autohitów z S 5, co daje statystycznie 14 hitów. Ciężka kawa zazwyczaj ma 4T więc przy pechowych rzutach na pancerz mogą wyparować przed walką albo co najmniej ponieść znaczne (jak na mało liczne oddziały kawalerii) straty.

Twoja propozycja 3x 20 NG ucieka od byle pierdnięcia panikuje gdy rzucisz w nich byle kamieniem. A szaman w załodze maszyny może się okazac wielce łatwym celem.

Szanuje i jestem wdzięczny za krytyczne słowa i mam świadomość, że orki są słabiutkie. Ale uważam, że się mylisz a proponowaną alternatywę uważam za dużo słabszą

ODPOWIEDZ