Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych ;)

Bretonnia

Moderatorzy: Jagal, Milczek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Re: Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych

Post autor: Dębek »

Tak, tyle tylko, że FAQ sobie, Army book sobie, a podstawka fey wygląda jak wygląda.

IMO kwestia do uściślenia.
Obrazek
Obrazek

hesus
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 160

Post autor: hesus »

Faq teoretycznie powinien być wyznacznikiem bo powstał jako wyjasnienia Ab. Wiadomo, że podstawka jest inna ale można Fay w oparciu o faq wstawić do drugiego szeregu imo (do jednego boku dokleić) i nikt sie nie powinien obrazić.

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

hesus pisze:Faq teoretycznie powinien być wyznacznikiem bo powstał jako wyjasnienia Ab. Wiadomo, że podstawka jest inna ale można Fay w oparciu o faq wstawić do drugiego szeregu imo (do jednego boku dokleić) i nikt sie nie powinien obrazić.
Ja mam poważne wątpliwości. W AB jest napisane o:
- ogólnie o charakterach, a więc równiez o czarkach, w pierwszym szeregu
- konkretnie tylko o czarkach w środku drugiego szeregu
- konkretnie tylko o czarkach w środku trzeciego szeregu
Co więcej napisane jest o rycerzech, któży "form up procectively around her".
Z racji podstawki jest to niemozliwe, chyba, że wystawiamy ję na podstawce kawaleryjskiej.
Tak czy śmak gdy GW daje dupy wtedy IMO trzeba pytać naszych sędziów o uściślenie.
Czy przez zapis "Does the Fay Enchantress count as a Propthetess for the purposes of the Forming the Lance special rule" należy rozumieć, że:
- z racji większej podstawki wystawiamy ją w drugim szeregu w miejsce dwóch rycerzy, otaczając rycerzami na ile to możliwe.
Coś w ten deseń. :wink:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Shakin' Dudi
Masakrator
Posty: 2632
Lokalizacja: Moria - Lublin

Post autor: Shakin' Dudi »

Dębek pisze:
Lenar pisze:Witam,
Na ile cali KE testują 'Impetous' jeśli mają w oddziale Paladyna z V. of the Impetous Knight (+D6" do pierwszej szarży)?
Impetous w kontekście zapisów 8 ed jest IMO nieubłagany.
Unit errantów, który mógł zadeklarować szarżę, a tego nie zrobił, musi zdać LD. Możliwa szarża takiego unitu to 26 cali. IMO nie ma tu większych wątpliwości.
czyli lanca moze szarzowac na dodatkowe d6 czy nie?

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

No tak, cnota powiększa jej potencjalny zasięg szarży.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

MarlayJefferson
Warzywo
Posty: 11

Post autor: MarlayJefferson »

Mógłby mi ktoś opisać na czym polega dokładnie formacja lancy ?
Chodzi mi głównie o to jak ona zachowuje się w walce wręcz, ile modeli z ilu szeregów bije.
I czy to samo tyczy się koni ?

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

W skrócie:
- lancę tworzy się ustawiając rycerzy po 3 w szeregu
- w lancy już 3 rycerzy daje bonus +1 do wyniku walki za każdy szereg (nie musi być 5)
- w szarży biją wszyscy rycerze i konie z pierwszego szeregu oraz flank lancy plus rycerz ze środka drugiego szeregu (zwykły supporting attack, bez konia); przykładowo szarżuje lanca złożona z 12 rycerzy - w sumie jest to 11 ataków rycerzy (4 z pierwszego szeregu, 6 z boków lancy, 1 z supportu) oraz 9 ataków koni (3 z pierwszego szeregu i 6 z boków)
- jeśli lanca nie szarżowała, to bije się tak, jak każdy inny oddział kawalerii (pierwszy szereg jeźdźcy plus konie, szereg za nim - tylko jeźdźcy z supporting attacków)
- jeżeli do lancy wstawia się czarodziejkę, to może ona stać w środku drugiego szeregu otoczona rycerzami, a nie z frontu
- w lancy stosuje się zasadę starszeństwa rangi - paladyni i lordowie zawsze zajmują miejsce w pierwszym szeregu, wypychając modele z command groupy do tylnych szeregów
- rycerzy można ustawić w formacji lancy przed bitwą w fazie wystawienia, lub mogą oni ją utworzyć podczas bitwy przez zwykły reform
- jeśli lanca ponosi straty, to zabitych usuwa się najpierw ze środka szeregu, a potem z flank
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

MarlayJefferson
Warzywo
Posty: 11

Post autor: MarlayJefferson »

Piękna odpowiedź, o to mi chodziło, dzięki bardzo ; )

Chciałem jeszcze tylko się dowiedzieć na jakiej podstawce jest Trebusz ?

Awatar użytkownika
Jagal
Niszczyciel Światów
Posty: 4287
Lokalizacja: Gdańsk SNOT

Post autor: Jagal »

MarlayJefferson pisze:
Chciałem jeszcze tylko się dowiedzieć na jakiej podstawce jest Trebusz ?
Trebusz nie ma podstawki, ale zwyczajowo jest umieszczany na podstawce rydwanowej.

Polecam też opcje 'szukaj' a znajdziesz odp na swoje pytanie w tym wątku ;)
Kupię bretońskie modele z 5tej edycji:
Metalowi quesci,
French Games Day Knight 'L'Hermite De Malemont' !! ,
4ed rycerze na piechotę.


Snot Fanpage <<--- , klikać! ;)

MarlayJefferson
Warzywo
Posty: 11

Post autor: MarlayJefferson »

I kolejne pytanie :) na punkty 1600-1800 opłaca się bardziej czarodziejka z 4 poziomem czy wypasiony masakrator na pegazie ?

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

Magiczka jest zawsze sensownym wyborem.
Lord na pegazie jest wyborem bezsensownym, ale koniecznym jeśli chcesz wystawić 3 unity pedziów.
Obrazek
Obrazek

Bretonnian
Falubaz
Posty: 1152

Post autor: Bretonnian »

Taka karma niestety :| Dobrze chociaż że nasz pegazista jest postrachem cennych wielo woundowych złych modeli :mrgreen:

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

Czy przeciwko takiemu przeciwnikowi jak orkowie, kalkuluje się wystawiać kowboi np na pegazie/hipie? Pytam szczególnie w kontekście doomdiwerów. Strzelają jak katapy więc nie muszą widzieć celu. Duża szansa na trafienie zw względu na ich "powrót". Dużo trafień z dużą siłą bez ochrony pancerza. Czy może w jakimś szczególnym zestawieniu przedmiotów albo dla wykonania jakiegoś manewru można ich wystawić? A może prawdopodobieństwo zgonu w pierwszej rundzie ostrzału wyklucza sensowność ich wystawiania?
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

Kowboi na pegazie wstawiasz do lanc. Wobec braku lookouta sam rozdzielasz hity, więc pegaziści są w lancach zupełnie bezpieczni.
Hypogryf nawet gdy nie ma doomdiverów jest obecnie chyba najgorszym mountem dla lorda. I to nie tylko w bretce. W całym WFB. :wink:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

Kilka pytań propo tego co napisałeś:

1) Postać na pegazie dołączona jest do jednostki ale z jej boku (ponieważ podstawki nie pozwalają go wpsować w równy szereg)? (rys. str 98)

2) Co masz na myśli "sam rozdzielasz hity"? (moje szare komóry dziś są jeszcze pijane - nie wszystko jarze)

3) DD jak wali wjednostkę to normalnie rozdzielane są obrażenia. A jak trafi bezpośrednio w pegaza - wszystkie ataki idą w postać/mounta? (jw w nawiasie)

4) Pegaz oczywiście ma jednej mniej AS (słabszy) niż koń oczywiście (barded)?

5) Z innej beczki. Sytuacja:
a) Mój bohater styka się z bohaterem wroga (nr 1) posiadającym przedmiot np. sprawiający, że moje magiczne przedmioty nie działają (jeżeli stykam się z postacią posiadjącą ten przedmiot).
b) Wtedy mój bohater wyzywa inną postać na pojedynek (nr 2) - która pojedynek przyjmuje.
c) Co się wtedy dzieje? Moje przedmioty działają w takim pojedynku? Czy zależy to czy jest miejsce do wyjścia na pojedynek i wtedy nie będę się stykał z postacią nr 1? A jak nie ma miejsca i pojedynek będzie się rozgrywał z postaciami pozostającymi na swoich miejscach? Jak to działa w tego typu sytuacjach gdy magiczne przedmioty oddziałowują na modele w kontakcie a wchodzące w pojedynek? Czy działają na pojedynkowiczów przedmioty oddziaływojące na jednostkę pozytywnie lub negatywnie?

6) Jeżeli kowboi (jedynak) zaatakuje np jednostkę i wyzwie na pojedynek jakiegoś panocka to po rozstrzynięciu jest atakowany przez szeregowe modele? Czy do wyniku takiej walki między dowódcą oddziału a pojedynczym bohaterem jest doliczany bonus za ranki? Sztandary etc?
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

1) Tak jak napisałeś

2) Str. 99 RB, wszystko ci wyjaśni

3) znów str. 99 RB i wszystko się wyjaśni

4) tak

5a mówmy wprost, że chodzi o morks spirit totem :wink:
5b nie wyzywasz na pojedynej konkretnej postaci, poprostu rzucasz wyzwanie, a przeciwnik decyduje czy ktokolwiek je przyjmuje, a jeśli tak, to również decyduje kto
5c zakłdając, że modele, które mają walczyć w pojedynku się nie stykają, kolejność jest taka:
- model przymujący jest dostawiany tak by stykał się z modelem wyzywającym
jeśli to niemożliwe
- model wyzywający jest dostawiany tak by stykał się z modelem przyjmującym
jeśli i to jest niemożliwe
- pojedynek odbywa się "wirtualnie" a walczący pozostają tam gdzie stali
Jesli twój bohater w wyniku opisanych powyżej czynnosci znajdzie się w styku z totemem to jego itemy nie będą działać

6) nie jest atakowany, wszystkie bonusy są liczone do CRa
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hoops
Oszukista
Posty: 877
Lokalizacja: Ośmiornica łódzka

Post autor: Hoops »

Cześć.
Aż muszę zadać to pytanie w tym miejscu bo zglupialem przez środowisko graczy z miasta.
Czy pegazy widzą 360 stopni ??
Czy coś się zmieniło w tej kwestii po zmianie edycji??
Obrazek

Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Dębek »

TheHoops pisze: Czy pegazy widzą 360 stopni ??
Nie
TheHoops pisze:Czy coś się zmieniło w tej kwestii po zmianie edycji??
Tak, przestały widzieć na 360 stopni. :wink:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hoops
Oszukista
Posty: 877
Lokalizacja: Ośmiornica łódzka

Post autor: Hoops »

I gitara :-)
Jedni mówią że nie inni, że tak.
Obrazek

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

1) Czy jak dd nie trafił bezpośrednio ale poza jednostkę i wrócił - ale tak, że pierwszym modelem z jakim się styka jest lord to i tak trafia w szeregowe modele?

2) Czy warto dawać postać na pegazie do lancy, żeby walczył w niej? Czy wtedy lepiej koń?
Gaude Mater Bretonnia

ODPOWIEDZ