Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych ;)

Bretonnia

Moderatorzy: Jagal, Milczek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Re: Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych

Post autor: Gorrador »

LOS trebka jest liczony od załoganta czy od wysokości maszyny?

Gdzieś było napisane (chyba, że coś pochrzaniłem), że obsada maszyn oblężniczych reprezentuje w zasadze woundy maszyny. Czy to znaczy, że maszyna tracąc załogę traci woundy ale ilość ataków pozostaje bez zmian? (jak kolwiek nie miałoby to sensu).

Damka jest w oddziale ze sztandarem dyscypliny. Czy przy wyborze generała jest to brane pod uwagę (+1 ld)? Czy jest napisane, że ld musi być niezmodyfikowane przy określaniu kto ma być generałem? Na pozór tak się wydaje - jednak z drugiej strony w sytuacji gdzie hero ma niższy ld od swojego oddziału testy ld zdaje się na ld jednostki(wybierając bardziej korzystne). Czy przy wyborze generała można skorzystać (nie wprost oczywiście) z tej zasady - co bardziej korzystne bez względu na nominalną wartość ld u bohatera mającego zostać generałem. (zamotałem?)
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Jagal
Niszczyciel Światów
Posty: 4288
Lokalizacja: Gdańsk SNOT

Post autor: Jagal »

Gorrador pisze:LOS trebka jest liczony od załoganta czy od wysokości maszyny?
Nie do końca rozumiem pytanie, ale los maszyny mierzy się od jej przodu, po pivocie.

Gorrador pisze: Gdzieś było napisane (chyba, że coś pochrzaniłem), że obsada maszyn oblężniczych reprezentuje w zasadze woundy maszyny. Czy to znaczy, że maszyna tracąc załogę traci woundy ale ilość ataków pozostaje bez zmian? (jak kolwiek nie miałoby to sensu).
Ataki zmniejszają się.
Gorrador pisze: Damka jest w oddziale ze sztandarem dyscypliny. Czy przy wyborze generała jest to brane pod uwagę (+1 ld)? Czy jest napisane, że ld musi być niezmodyfikowane przy określaniu kto ma być generałem? Na pozór tak się wydaje - jednak z drugiej strony w sytuacji gdzie hero ma niższy ld od swojego oddziału testy ld zdaje się na ld jednostki(wybierając bardziej korzystne). Czy przy wyborze generała można skorzystać (nie wprost oczywiście) z tej zasady - co bardziej korzystne bez względu na nominalną wartość ld u bohatera mającego zostać generałem. (zamotałem?)
Wybór generała jest przed bitwą - ergo - wybierasz kolesia/babkę z najwyższym swoim, bazowym ld.

pzdr!

Jagal
Kupię bretońskie modele z 5tej edycji:
Metalowi quesci,
French Games Day Knight 'L'Hermite De Malemont' !! ,
4ed rycerze na piechotę.


Snot Fanpage <<--- , klikać! ;)

Awatar użytkownika
Akadera
Falubaz
Posty: 1349
Lokalizacja: Białystok - Front Wschodni

Post autor: Akadera »

Jagal pisze:
Gorrador pisze: LOS trebka jest liczony od załoganta czy od wysokości maszyny?
Nie do końca rozumiem pytanie, ale los maszyny mierzy się od jej przodu, po pivocie.
On chyba gra na tlos ;)
Generalnie liczysz od maszyny zawsze (na tlos też), chociaż tych systemów widzenia kilka jest ułatwiających sprawę.
kudłaty pisze:Wiadomo alkohol jest dla ludzi, ale śliwowica jest dla frontu wschodniego

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

Nie znam nazw poszczególnych los'ów. Chodzi wysokość - kawalerzysta widzi nad piechot, potwór widzi nad koniem etc.
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

W takim wypadku mierz od czubka rusztowania treba. Zawsze któryś kmiotek może na niego wleźć i podawać koordynaty ;)
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

Idąc za ciosem - strzlając z trebka nad swoimi/nieprzyjacielskimi oddziałami strzelam z jakąś karą? Czy jest różnica czy celuje nad swoim lub nieswoim oddziałem? (skoro mam los?)
Przez skirmisz jest normalny los? Taki jakby nic nie zasłaniało?
Możecie rozwinąć rodzaje los'ów?

Czy horn działa na doom divery? :wink:
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Od końca - róg nie działa na doom divery. A szkoda ;)

Jeśli podręcznikowymi zasadami widzisz cel, nieważne czy nad swoimi czy wrogimi jednostkami, to strzelasz bez ograniczeń. Jeśli nie widzisz celu, to strzelasz na czuja (indirectem).
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

A np. chłopy na koniach ustawieni za chopami na onucach jak strzelają nad nimi do celów? Cele mają soft cover? A jeszcze np strzelają do kawaleri wroga schowanej dodatkowo za swoją piechotą. LoS jest a kary są?
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Legion
Kradziej
Posty: 936
Lokalizacja: Ostland

Post autor: Legion »

Eh, według podręcznika z zasadami sprawa jest prosta – przykładasz łeb do stołu, jeśli trebusz "widzi" cel to widzi, jeśli nie to nie ;) a covery nic nie dają przy ostrzale z katapulty.

Jednak, zwykle gra się inaczej, zwłaszcza na turniejach. Stąd najróżniejsze SLoSy (praktycznie wszystko widzi przez wszystko) czy VLoSy (jednostki mają przypisane wysokości i "wyższy" widzi nad "niższymi").
Vae victis!

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

W poprzednim poscie już chodziło mi o łuczników (chłopów na koniach). Fakt nie wyartykułowałem. Ale właśnie w kontekscie strzelania z konia nad piechotą. (różnica między swoją nie wrogą?)
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Legion
Kradziej
Posty: 936
Lokalizacja: Ostland

Post autor: Legion »

Czyja ona jest to znaczenia nie ma, bo dlaczego? Podejrzewam, że w takiej sytuacji cover jest, zarówno we wspomnianym VLoSie, SLoSie, czy podręcznikowym przykładaniu łba do stołu :D
Vae victis!

Domi
Pseudoklimaciarz
Posty: 27

Post autor: Domi »

Witam mam 2 pytania
1.Czy bretoński bsb może mieć zwykłą tarcze i zwykłą lance?
2.Czy czarodziejka siedząca w środku lancy widzi przez 1 szereg i może rzucać czary wymagające widzenie celu?

Awatar użytkownika
Jagal
Niszczyciel Światów
Posty: 4288
Lokalizacja: Gdańsk SNOT

Post autor: Jagal »

Domi pisze: 1.Czy bretoński bsb może mieć zwykłą tarcze i zwykłą lance?
Wg zasad, na które jest ETC - tak, wg 'czystych' zasad 8ed- nie.

Domi pisze: 2.Czy czarodziejka siedząca w środku lancy widzi przez 1 szereg i może rzucać czary wymagające widzenie celu?
Tak.
Kupię bretońskie modele z 5tej edycji:
Metalowi quesci,
French Games Day Knight 'L'Hermite De Malemont' !! ,
4ed rycerze na piechotę.


Snot Fanpage <<--- , klikać! ;)

Awatar użytkownika
Dibo
Masakrator
Posty: 2825
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Dibo »

Wczoraj wyszła taka sprawa:
W czasie wystawienie - stoją łucznicy, dołącza do nich heros na koniu. Kolo stoi za płotkiem? czy nie?
Jest częścią oddziału od początku gry więc zakładam że płotek ma, kolega poddaje to w wątpliwość argumentując że heros dołączył do oddziału i płotek sie do niego nie "rozszerza".
Czcij Koze !!

Twoja Stara gra w Age of Sigmar !

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Ma płotek. Nawet AB to opisuje, był fragment w stylu "just add or remove necessary stake fragment in front of the unit".
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Dibo
Masakrator
Posty: 2825
Lokalizacja: Legion Kraków

Post autor: Dibo »

OK czyli po naszemu, murek się "rozciąga" na herosa :wink:
Czcij Koze !!

Twoja Stara gra w Age of Sigmar !

buniek
Chuck Norris
Posty: 443

Post autor: buniek »

Czy zionięcie wyrmlancy są objęte HKB z virtue o. heroism (chyba o ten herb chodzi...)? Nie pogardzę też uzasadnieniem :)

Aha, nurtuje mnie jeszcze pewna kwestia. Ostatnio grałem w domu z bretonią kolegi, na moje bestie i generalnie dostałem mocny wpierdziel od lancy 11 grali, na która to ja szarżowałem!!! Po walce zostało mi 12 bestigorów z 40, a jemu wytłukłem wszystkich grali (ledwo). Stąd moje pytanie, czemu nikt nie używa tak potężnego oddziału w rozpiskach turniejowych (mam na myśli lancę 11 ziomków)? Co jest z nimi nie tak?

Awatar użytkownika
Infernal Puppet
Masakrator
Posty: 2937
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Infernal Puppet »

Ad 1 - nie jest. FAQ do RB.

Ad 2 - Bestigory nie są akurat najlepszym przykładem by na ich tle mówić o potędze oddziału ( niezbustowane przynajmniej ) :P . Grale z pewnoscią są mocnym oddziałem, zresztą na co narzekasz, jak sam przyznajesz, że wszystkich wybiłeś ? Celem dużych oddziałów, szczególnie z dwurakami, jest prowadzenie wojny na wyczerpania, tak aby ich żołnierze skończyli się szybciej niż nasi :mrgreen: .
Mad Mike pisze:
kwaku pisze:nawet gdyby miał tam wjechać tort z Cezarym w środku.
To nie wypali. Zanim wjedzie, to sytuacja ulegnie odwróceniu i tort będzie w środku Cezara
Ach te uroki bycia ciągle głodnym ;) .

buniek
Chuck Norris
Posty: 443

Post autor: buniek »

No właśnie byłem przerażony siłą rażenia grali. Wolę nie myśleć nawet co by było jakby wpadli w gory...
Bestigory nie są akurat najlepszym przykładem by na ich tle mówić o potędze oddziału ( niezbustowane przynajmniej ) :P
W hordzie to jest 30 ataków z przerzutem trafień z siłą 6. Nie wiem czy to tak mało... Wprawdzie nie walczyłem z tymi gralami w hordzie, tylko w formacji autobusu, ale nadal bym ich nie lekceważył.
Wytłukłem ich wszystkich bo mi w ostatniej turze cc weszło savage beast of horrors na maga i nagle miał 6A z S7, z przerztami i ws10 (fencerki), więc sam zdjął 4 grali, a paladyna dobiły bestigory. Gdyby nie to to nie wiem jak by się skończyło.
Ale wracając do pytania, skoro mają taki wygar to czemu ich nie używają na turniejach?

Awatar użytkownika
Azurix
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3001
Lokalizacja: Łódź Klub:"Ośmiornica Łódzka" Stowarzyszenie:"Wargaming"

Post autor: Azurix »

Pewnie ze względu na ich koszt punktowy :P
III Zasada Dynamiki Newtona - Aktualizacja 2013: "Gdy menel jedzie tramwajem, to tramwaj jedzie menelem" :lol:

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ