Squig Herdy

Orcs and Goblins

Moderator: Kołata

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bielik
Wałkarz
Posty: 68
Lokalizacja: Rumia

Re: Squig Herdy

Post autor: Bielik »

Dzieki wielkie:)

Awatar użytkownika
Gashlug
Wałkarz
Posty: 67
Lokalizacja: Trzeszczące Lasy
Kontakt:

Post autor: Gashlug »

Squig herd to świetna jednostka. Kiedyś jedna pojedyncza drużyna zlikwidowała wybuchając cały klocek Black Knight-ów przeciwnika plus straty w okolicznych oddziałach. Warto wpuszczać ich jak najszybciej w sam środek armii przeciwnika.

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

dla mnie wybuch to bonus a nie istota sama w sobie.
maly herd za latwo zniszczyc zanim spelni swoje zadanie. duzy-trudno zeby sie splacil w czasie detonacji.
dobrze sie bija (jak na zielonych). przeciwnik ich nie pogoni (choc juz overrun sie zdazyc moze),wiec szarzujacy oddzial zostanie tam gdzie go sobie ustawie.

katerek
Masakrator
Posty: 2976
Lokalizacja: Salamandra Włocławek

Post autor: katerek »

A mam pytanie jeśli jednostka składa się z np. 3 herdów to w jaki sposób są realizowane wybuchy? Czy jak zginą wszyscy poganiacze (czyli 6 goblinków) czy każdy herd wybucha niezależnie po utracie własnych poganiaczy? I co wtedy dzieje się z pozostałymi herdami w jednostce?
Klub Gier Bitewnych SALAMANDRA - Włocławek

Awatar użytkownika
Gashlug
Wałkarz
Posty: 67
Lokalizacja: Trzeszczące Lasy
Kontakt:

Post autor: Gashlug »

Zasada taka sama, jakbyś regiment gobasów złożył z 40 sztuk. Test działa na wszystkich, tak też wszystkie drużyny schodzą po tym tzw. wybuchu (który wybuchem nie jest). Niezależnie od ilości drużyn w klocku, to jest jedna jednostka i czy "wybucha" jeden squig czy 20, to zadają k6 trafień wszystkim wokoło.

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

Gashlug pisze:Zasada taka sama, jakbyś regiment gobasów złożył z 40 sztuk. Test działa na wszystkich, tak też wszystkie drużyny schodzą po tym tzw. wybuchu (który wybuchem nie jest). Niezależnie od ilości drużyn w klocku, to jest jedna jednostka i czy "wybucha" jeden squig czy 20, to zadają k6 trafień wszystkim wokoło.
wartozaznaczyc ze "wbuch" moze sprawic nawet ostatni goblin :wink:

Awatar użytkownika
Gashlug
Wałkarz
Posty: 67
Lokalizacja: Trzeszczące Lasy
Kontakt:

Post autor: Gashlug »

No tym to mnie zaskoczyłeś. W AB wyraźnie napisano, że to squigi wpadają w szał i zadają te rany. No chyba że w ang wydaniu jest inaczej?

Awatar użytkownika
Szemkel
Chuck Norris
Posty: 662

Post autor: Szemkel »

W angielskim jest napisane tak samo. "Ale" tkwi w tym, że jest to juz przypisek "klimatyczny". Wiąrzące jest stwierdzenie
If the unit flees...
Nie ma tam mowy o tym czy to musza być gobliny czy squigi. Dalej jest napisane tylko
...to represent the Squigs running amok...
. Absurdalne ale prawdziwe.

Awatar użytkownika
Deather
Chuck Norris
Posty: 444

Post autor: Deather »

Gashlug pisze:W AB wyraźnie napisano
Jeśli o zasady chodzi, wszystko napisane kursywą jest ignorowane.

Awatar użytkownika
Gashlug
Wałkarz
Posty: 67
Lokalizacja: Trzeszczące Lasy
Kontakt:

Post autor: Gashlug »

Ang. AB, strona 26 podaje:
"Wild Squigs. If the unit flees, or if at the start of the controlling player`s turn there are no herders alive in the unit, the Squigs go wild. All units within 2D6`` (friendly and enemy) immediately take D6 Strentgh 5 hits to represent the Squigs running amok. After damage is resolved, the unit is removed as a casualty."

Nie jest to napisane kursywą, zatem nie jest to żadna wstawka klimatyczna lecz zasada jednostki. Jak dla mnie sam goblin nie może zdziczeć i rozdawać takich obrażeń, jak squigi. Oczywiście rozumiem, że chodzi Wam o pierwszy człon zdania "If the unit flees...", jednak z dalszej części tekstu jasno wynika że tu chodzi o amok squigów, a nie goblinów, a najczęściej aby zrozumieć sens zdania, trzeba całe brać pod uwagę, czy też całą myśl zawartą w całym akapicie, a nie tylko kilka wyrwanych słów.

Awatar użytkownika
Szemkel
Chuck Norris
Posty: 662

Post autor: Szemkel »

Gdzie tam jest kursywa?

Edit: gashlug mnie ubiegł.

Ale nigdzie nie ma napisane, że w jednostce muszą być squigi, które zadadzą te obrażenia. Wiem to nie jest do końca logiczne. Po prostu jednostka wieje i są hity. To ten sam rodzaj komentarza co przy doomdiverze. Że goblin może sie przemieścić d3 bo "steruje". Ale regułą strikte jest to, że możesz ruszyc impacta o d3 cali.

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

czytac ze zrozumieniem:
zasada wild squig.
wlacza sie przy spelnieniu JEDNEGO z DWOCH warunkow:
-brak poganiaczy
-jednostka sie lamie (wazne jest slowo jednostka, ostatni poganiacz tez jest jednostka)

Awatar użytkownika
Szemkel
Chuck Norris
Posty: 662

Post autor: Szemkel »

Ale chyba zgodzisz się quas, że gobliny rozbiegające się i gryzące przeciwnika to lekki absurd?

Gashlug podszedł do zasad zdroworozsądkowo (chwała, że są jeszcze tacy ludzie). Co prawda w WFB nie zawsze logika jest górą.

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

trudno szukac zdroworozsadkowych zasad w swiecie fantasy.
dla mnie kazdy NG polujacy i poganiajacy squiga ma wiele ciekawch pomyslow-> plecak trotylu...zywcem go nie wezma :lol2:

Awatar użytkownika
Gashlug
Wałkarz
Posty: 67
Lokalizacja: Trzeszczące Lasy
Kontakt:

Post autor: Gashlug »

quas pisze:trudno szukac zdroworozsadkowych zasad w swiecie fantasy.
dla mnie kazdy NG polujacy i poganiajacy squiga ma wiele ciekawch pomyslow-> plecak trotylu...zywcem go nie wezma :lol2:
Ja mimo wszystko jestem zwolennikiem podejścia zdroworozsądkowego, choćby to było na moją niekorzyść jako gracza O&G, dlatego moi poganiacze w amok nie wpadają :wink: I tak będzie dotąd, aż w AB nie zobaczę napisanego "Wild Squigs and herders" lub innego jasnego opisu typu "amok poganiaczy i squigów".

Awatar użytkownika
loko
Masakrator
Posty: 2645
Lokalizacja: wrocław

Post autor: loko »

Gashlug pisze:Ja mimo wszystko jestem zwolennikiem podejścia zdroworozsądkowego, choćby to było na moją niekorzyść jako gracza O&G, dlatego moi poganiacze w amok nie wpadają I tak będzie dotąd, aż w AB nie zobaczę napisanego "Wild Squigs and herders" lub innego jasnego opisu typu "amok poganiaczy i squigów".
eee masz jeszcze pare takich równie atrakcyjnych dla orkow interpretacyj? taki upór imperialnego biczownika :)
kupię bretke,orki, leśne elfy i wampiry. http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=55&t=52293

gillead
Pseudoklimaciarz
Posty: 28

Post autor: gillead »

"Wild Squigs. If the unit flees, or if at the start of the controlling player`s turn there are no herders alive in the unit, the Squigs go wild. All units within 2D6`` (friendly and enemy) immediately take D6 Strentgh 5 hits to represent the Squigs running amok. After damage is resolved, the unit is removed as a casualty."

Dzikie squigi. Jeśli jednostka ucieknie, albo na początku tury danego gracza żaden z poganiaczy nie został przy życiu, squigi zaczynają szaleć. Wszystkie jednostki w oległości 2D6 (przyjazne i wrogie) natychmiast otrzymują D6 uderzeń z siłą 5 by odwierciedlić szał squigów. Kiedy obrażenia zostaną rozdzielone, jednostka jest usuwana jako straty.

To jest takie mniej-wiecej tłumaczenie z naciskiem na więcej. Zmierzam do tego, że:
- Są 2 warunki i wystarczy spełnić 1 z nich
- Ale ważne jest słowo represent(PRZEDSTAWIĆ; PRZEDSTAWIAĆ; WYOBRAZIĆ; WYOBRAŻAĆ; OPISYWAĆ; OPISAĆ; OBRAZOWAĆ ), a wniosek z tego zdania taki, że to squigi szaleją, a nie cała jednostka.

I tu wniosek... sami poganiacze mogą sobie co najwyżej uciec....

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

to represent the Squigs running amok
fluffowe pierdzenie. /tak samo jak 6ed czary cińcia ktore w nazwie mialy "ogien" a nie mialy zasady plonace ataki/
przytoczyc fluff np battleaxe? Ragnaork wg niego powinien dawac autowina na 2+ z przerzutem.

gillead
Pseudoklimaciarz
Posty: 28

Post autor: gillead »

Z tego co pamiętam to fluff jest napisany kursywą, a ten fragment na pewno nie jest. Jeśli cytat popierający przykład, który podałeś nie jest napisany kursywą to z przyjemnością Ci to wytłumacze na pw. :)

Awatar użytkownika
Szemkel
Chuck Norris
Posty: 662

Post autor: Szemkel »

To znaczy, że jak rzucę Gork'll fix It i przeciwnikowi się przewróca w oddziale figurki to od tego spela?
High elves armed with spears may fight with one extra rank to the front only
uzbrojony to może znaczyć tyle samo co wyposazony
Trolluj gdzie indziej.
Naród polski jest wspaniały! Tylko ludzie kur...

ODPOWIEDZ