Testy wiedzy na masterach

Moderator: swieta_barbara

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Testy wiedzy na masterach

Post autor: Furion »

swieta_barbara pisze:
Jankiel napisał(a):Choć to i tak nic przy testach wiedzy, które nie dość, że stanowią doskonałe pole do nadużyc, to jeszcze wprowadzają zbyt dużo losowości.
Zaproponuj rozwiazanie. Tez mnie to wkurza, ale nie mam pojecia co z tym poczac. Wyjebac test wiedzy z turniejow?
Ja mam lekarstwo. Ale przedstawię je dopiero jak się skończy sesja i temat oceny malowania na masterach.

Awatar użytkownika
Jedy Knight
Forma Skrótowa
Posty: 3439

Post autor: Jedy Knight »

Władza i wolność są jak sznur – im więcej, tym łatwiej sobie pętlę na łeb ukręcić.
Chciałbym żeby zauważono, że przestałem już pomagać LL.
Czekam na nieuniknione.
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam.

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Zaproponuj rozwiazanie. Tez mnie to wkurza, ale nie mam pojecia co z tym poczac. Wyjebac test wiedzy z turniejow?
Oczywiście.
Więcej można stracić na bzdurnych pytaniach, niż na braku grzybków na podstawkach.
Możecie wywalić na Bazylu - ciekawe, ile osób będzie narzekało, że nie było testu tudzież ile osób stwierdzi "nie ma testu? ale ch... turniej - nie jadę".

Wydaje mi się że to po prostu taki zwyczaj, że test musi być, bo od zawsze był. Ale zwolenników przypuszczam nie ma za wiele i wielu graczy bez żalu by się z nim pożegnało.
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
Gobos
Falubaz
Posty: 1090
Lokalizacja: Strefa Zero/Poznań

Post autor: Gobos »

ja lubie testy. chcialbym tylko, zeby organizatorzy robili je na powaznie, a nie na zasadzie "a jebne se z dupy pytanie, ciekawe czy ktokolwiek odpowie". z tego co slyszale o tescie w Bialystoku da sie.
Jesteś Aspołecznie Nastawionym Kutafonem, Inspirującym Ekstatyczne Lamenty Tłumu, Oraz Imbecylem Demonstrującym Ignorancję, Ogarniającym Tylko Alfabet.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Pomyslimy - osobiscie uwazam, ze to swietny pomysl. Tylko trzeba bedzie jakos inaczej rozwiazac kwestie najlepszego hobbysty, bo sie robi mala skala. Choc z drugiej strony i na to Gobos wymyslil rozwiazanie: WOW nie liczone do rankingu ogolnego.

Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: bless »

Jankiel pisze:.
Wydaje mi się że to po prostu taki zwyczaj, że test musi być, bo od zawsze był. Ale zwolenników przypuszczam nie ma za wiele i wielu graczy bez żalu by się z nim pożegnało.
Zgazam sie z Jankielem.
Pomijajac jeden przyklad fajnego testu wiedzy w Bialymstoku (zasluga mistrza Antonia), ktory mial inna wersje dla kazdej armii (co ma już sens, nawet w przypadku, nielicznych!, pytan fluffowych), to reszta testów wiedzy, z jakimi sie w swej karierze spotkałem, była słaba, bardzo słaba, lub tragiczna. Pomysł z wywaleniem testow wiedzy z turniejow jest moim zdaniem bardzo sluszny i ma te dodatkowe korzysci, ze szczesliwsi są i gracze (ktorym nikt w trakcie bitew nie przeszkadza i ktorzy nie staraca punktow za brak wiedzy na temat tego, jakie starozytne miasta lizardmenow sa wciaz "living"), i organizatorzy (ktorzy nie beda musieli wymyslac, przeprowadzac a nastepnie sprawdzac testow wiedzy, dzieki czemu beda mieli wiecej czasu na ogarniecie wazniejszych kwestii organizacyjnych).
Obrazek

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

Czyli co? Dobrowolny test wiedzy liczący się tylko do najlepszego hobbysty? Wtedy nawet ci co nie liczą na zwycięstwo w tej kategorii mogą spróbować go rozwiązać z ciekawości i nie dostać po tyłku w generalce.
Mi się podoba.
Obrazek

Awatar użytkownika
thurion
Postownik Niepospolity
Posty: 5391
Lokalizacja: Gdańsk-SNOT

Post autor: thurion »

ja lubie testy wiedzy, i uwazam ze w jakiejsc formie powinny byc, co do formy mozna dyskutowac...

zawsze mozna zrobic test wiedzy na np 5 punktow... w tym 4 pytania z zasad + 1 z fluffu (do wlasnego booka), mysle ze nie jest problemem zrobienie kilkunastu wersji testu i wydrukowane ich w odpowiedniej liczbie na pare dni przed turniejem...

Awatar użytkownika
KrzysiekW
Wielki Śląski Ninja
Posty: 3848
Lokalizacja: Pilchowice, Klub "Schwarze Pferd"

Post autor: KrzysiekW »

Może wydzielić dyskusję o testach?

Ja tam je lubiłem, ale już zdążyłem się naczytać o ich poziomie, a także o tym, jak częśc dostawała i musiala rozwiązywać na szybko, a część otrzymywała później i na luzie mogła skonsultować odpowiedzi.
Coś jak Kalesoner proponował sounds OK.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Wydzielaj. Chetnie uslyszalbym jeszcze pare opinii o tej formie sprawdzania hobbystyki u graczy.

Awatar użytkownika
KrzysiekW
Wielki Śląski Ninja
Posty: 3848
Lokalizacja: Pilchowice, Klub "Schwarze Pferd"

Post autor: KrzysiekW »

swieta_barbara pisze:Wydzielaj.
Nie da rady. ;)

Może Ziemko swoim adminowym powerem zadziała? Albo Szmajson, bo go ostatnio na forum widuję?

Awatar użytkownika
Marek G
Kretozord
Posty: 1873
Lokalizacja: Warszawa Kamionek

Post autor: Marek G »

swieta_barbara pisze:
+1 - wysywig na większości oddziałów (pojedyncze odstępstwa na modelach w oddziałach, pełne grupy dowodzenia
W mojej ocenie zostalo to uwzglednione.
A to ok, sorry za zamieszanie, nie sledzilem dyskusji dokladnie.

SexRocket
Piszczałka
Posty: 2984
Lokalizacja: KGB "Rogaty Szczur" Gorzów
Kontakt:

Post autor: SexRocket »

a ja tam testy lubie, co prawda zadko robie wiecej niz 50% poprawnie ale jest to fajna ciekawostka hobbystyczna, jednak uwazam ze test wiedzy tylko dla osob startujacych na hobbyste to slaby pomysl
najlepiej by bylo zeby test wiedzy zawieral pytania z zasad + 10-20% pytan z fluffu
ObrazekObrazek

zaborek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 162
Lokalizacja: Piła/Warszawa/VA Beach

Post autor: zaborek »

bless pisze:
Jankiel pisze:.
Wydaje mi się że to po prostu taki zwyczaj, że test musi być, bo od zawsze był. Ale zwolenników przypuszczam nie ma za wiele i wielu graczy bez żalu by się z nim pożegnało.
Zgazam sie z Jankielem.
Pomijajac jeden przyklad fajnego testu wiedzy w Bialymstoku (zasluga mistrza Antonia), ktory mial inna wersje dla kazdej armii (co ma już sens, nawet w przypadku, nielicznych!, pytan fluffowych), to reszta testów wiedzy, z jakimi sie w swej karierze spotkałem, była słaba, bardzo słaba, lub tragiczna. Pomysł z wywaleniem testow wiedzy z turniejow jest moim zdaniem bardzo sluszny i ma te dodatkowe korzysci, ze szczesliwsi są i gracze (ktorym nikt w trakcie bitew nie przeszkadza i ktorzy nie staraca punktow za brak wiedzy na temat tego, jakie starozytne miasta lizardmenow sa wciaz "living"), i organizatorzy (ktorzy nie beda musieli wymyslac, przeprowadzac a nastepnie sprawdzac testow wiedzy, dzieki czemu beda mieli wiecej czasu na ogarniecie wazniejszych kwestii organizacyjnych).
Witam

co prawda nie "od zawsze", a od jakichs 8-9 lat testy wiedzy goszcza na turniejach ( :wink: ) ale mysle, ze to, co prawi bless jest zaiste "swietymi slowami" uslane :-)
Wprawdzie z historycznego punktu widzenia bylem wspolsprawca pojawienia sie testow wiedzy ale z perspektywy czasu i lat obserwacji tego, co sie dzieje na turniejach, niestety chyba musze przyznac, ze sprawdza sie to... roznie. Zbyt czesto organizatorzy/sedziowie sa uwiklani w sprawy biezace imprezy, aby godziwie i bezkonfliktowo zajac sie dystrybucja, nadzorowaniem i pozniej sprawdzaniem testow. A i z perspektywy gracza nie jest fajnie, kiedy trzeba przerywac gre w wyjatkowo waznym momencie, bo akurat rozdaja testy...

To tylko takie kilka slow od drewniaka :-P
Seek honour as you act
and you will know no fear

Awatar użytkownika
antonio
Chuck Norris
Posty: 529
Lokalizacja: Front Wschodni

Post autor: antonio »

Skoro trwa aktualnie akcja pt. „ogólnopolski system oceny malowania” to może i sprawę testów wiedzy potraktować w podobny sposób? Zarówno w samej kwestii istnienia na masterze jak i w kwestii formy - analogicznie do 3 schematów ocen malowania ułożyć 2-3 schematy testu wiedzy. Organizator mastera będzie mógł wybrać, czy w ogóle przeprowadza test wiedzy czy może układa go wg schematu przyjętego przez LL na drodze demokratycznego głosowania.

Jak na razie udało mi się ułożyć 2 testy wiedzy ( EGU 2009 i Bitwa o Białystok ), które moim prywatnym zdaniem były całkiem wporzo :wink: ( do wglądu w odpowiednich tematach w dziale turniejowym ). Kluczem do fajnego testu wiedzy okazało się rozdzielenie go na 2 części:
- część ogólną – taką samą dla wszystkich graczy, zawierającą pytania o zasady, uściślenia etc. oraz:
- część armijną – zawierającą pytania dotyczące tylko armii danego gracza, przy czym 2/3 pytań to pytania o zasady, statystyki, koszty punktowe etc, a 1/3 to bajtowe (lub nie) pytania dot. fluffu.
2-3 pytania miały formę opisową a reszta testową.

Dlatego sam zaproponowałbym taki schemat dla testów wiedzy na masterach:

6 pytań armijnych:
- 4 o zasady jednostek, przedmiotów, statystyki, koszta punktowe
- 2 z fluffu danej armii
4 pytania z zasad ogólnych typu:
- zasady, uściślenia, sytuacja podczas bitwy


Sam schemat się sprawdził i samo zastosowanie go na turnieju będzie zależało tylko od dobrej woli organizatorów. Ze swej strony apeluję, nie wyrzucajcie testów wiedzy z turniejów, zadbajcie raczej o ich poziom. Pozbycie się tego bądź co bądź tradycyjnego punktu imprezy ( nawet będącego ostatnio w kryzysie ) mogłoby zmniejszyć motywację graczy do zapoznawania się z dokładnymi zasadami zarówno swojej armii jak i samego warhammera. Nie mówiąc już o tym że wertowanie książek i faqów odciążyłoby pewnie sędziów oraz przyspieszyłoby rozgrywkę. A bądź co bądź, fluff to nie pierniczenie o majonezie tylko ważny i nierozłączny aspekt tego hobby (wiem, niepoprawny jestem :mrgreen: ).
A co do samego przeprowadzania testu, wszystko zależy od organizacji – żeby nie wybiegać za daleko – na BoB test przeprowadzali we dwóch Andrzej ( s. techniczny ) i Borys ( Frontowiec który akurat nie grał, ale całą sobotę spędził na turnieju ) i poszło im to bardzo sprawnie – wystarczy że jedna osoba szuka i rozdaje odpowiednie testy a druga pilnuje i zbiera. Dobre chęci i organizacja gwarancją sukcesu 8)

Tyle ode mnie

Ave ja! :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Podzielone.

Btw. ja osobiście nie rozumiem jednego - kłócicie się o jeden głupi punkt za konwersje, a nie przeszkadza Wam, że z testu wiedzy jest 0-10 (czy jeszcze więcej) i panuje tam dużo większa losowość.
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

Moze zamiast narzucać organizatorom jakieś bzdury zaczniecie malowac armie na poziomie i czytać trochę fluffu?
Warhammer to nie tylko gra ale też hobby.

Ciekawe na co jeszcze wpadnie nasz drogi Kwiatuszek w ciśnieniu na punkty...

Awatar użytkownika
Zulus
Mudżahedin
Posty: 283
Lokalizacja: Front Wschodni

Post autor: Zulus »

W kwestii malowania to mi si nie chce wypowiadac, bo w sumie jakos ja toleruje w obecnej formie ale w sprawie testow:
powinny byc pytana z fluffu, ale powinny byc rowne szanse. Nieraz widzialem testy, gdzie z 1 armii bylo kilka pytan, natomiast z innej tylko 1 lub wcale. A skad mam wiedziec jak nazywa sie miasto Lizakow? (ostatni przyklad) Jezeli beda rowne szanse to wszystko jest ok. Testy ogolnie imo powinny zostac, takze kopiujac Antonia wplywaja na znajomosc zasad. A zeby wszedzie bylo jak u nas na Masterze, to byloby najlepiej, nie znam nikogo kto narzekal na ten test. Ale trzeba sie troche postarac. Pozdro i mniej cisnienia;)!
Największym wrogiem słonia jest smok.

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9565
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

Popieram wywalenie testów.

1. Bardzo często pytania są z kosmosu. Wtedy ludzie strzelają i kto ma farta ten ma pkty... :roll:
2. Sama procedura przeprowadzania testu jest do dupy - nieuczciwi ludzie mogą łatwo ściągać. A nawet uczciwi przez przypadek mogą poznać odpowiedzi zanim będzie ich kolej na wypełnianie. Przy rozwiązywaniu testów ciągle ludzie podpytują, np. mnie bardzo często. No i co? No i im mówię co sam zaznaczyłem bo nie jestem 'żyła'.

IMO wywalić testy do kategorii hobby, a oddzelić od wyniku ogólnego.

Awatar użytkownika
Gobos
Falubaz
Posty: 1090
Lokalizacja: Strefa Zero/Poznań

Post autor: Gobos »

Morrok pisze:Moze zamiast narzucać organizatorom jakieś bzdury zaczniecie malowac armie na poziomie i czytać trochę fluffu?
uwazaj bo bede bil!
przypomniec ci jaki swietny test ulozyles?

mam armie na poziomie, ale za ch** nie jestem w stanie przewidziec czy sedziemu akurat sie spodoba.
fluff znam calkiem niezle, ale pytania o matke sigmara i lizakowe miasta mnie przerastaja.
Jesteś Aspołecznie Nastawionym Kutafonem, Inspirującym Ekstatyczne Lamenty Tłumu, Oraz Imbecylem Demonstrującym Ignorancję, Ogarniającym Tylko Alfabet.

ODPOWIEDZ