Strategiczna planszówka - co polecacie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Strategiczna planszówka - co polecacie?

Post autor: Rasti »

Wraz z kumplem mamy ochotę na jakąś planszówkę strategiczną. Dzisiaj grając w WFB widziałem jak ktoś tam pykał sobie w grę zwaną Runewar. Wizualnie prezentowało się zachęcająco. Poszperałem po necie i natchnąłem się na ową planszówkę. Za niecałe 300zł mamy od groma wszystkiego w komplecie. Jednak w planszówkach jestem kompletnie zielony, więc mam do Was pytanie.
Jak Waszym zdaniem prezentuje się ten system? Może potraficie polecić jakąś podobną grę, jednak ciekawszą? Nie chcemy też kupić gry po to, żeby zaraz rzucić ją w kąt :)

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

Rasti pisze:Wraz z kumplem mamy ochotę na jakąś planszówkę strategiczną. Dzisiaj grając w WFB widziałem jak ktoś tam pykał sobie w grę zwaną Runewar. Wizualnie prezentowało się zachęcająco. Poszperałem po necie i natchnąłem się na ową planszówkę. Za niecałe 300zł mamy od groma wszystkiego w komplecie. Jednak w planszówkach jestem kompletnie zielony, więc mam do Was pytanie.
Jak Waszym zdaniem prezentuje się ten system? Może potraficie polecić jakąś podobną grę, jednak ciekawszą? Nie chcemy też kupić gry po to, żeby zaraz rzucić ją w kąt :)
wg mnie Runewars jest biedne... kupa kasy i mało osób do grania, w tej kasie kupicie 2 genialne gry na większą liczbę osób.

Kwestia czy strategia czy taktyka czy może ciut ekonomii?

Wg mnie możecie poszperać za Świat bez Końca, Dominion Intryga, Puerto Rico lub Wsiaść do Pociągu

kwestia w ile osób chcecie grać, jeśli tylko we dwie to ta ostatnia w wersji Nordic Countries a Puerto się nie nadaje, ale za to wskakuje genialny 2 osobowy Rój (Hive)

Polecam też największy portal o grach planszowych, tutaj link do ich rankingu: http://boardgamegeek.com/browse/boardgame
Dodatkowo polecam polski portal o grach planszowych - jednak tutaj mocni starzy wyjadacze siedzą więc ich opinię traktuj jak PG w WFB ;) http://www.gamesfanatic.pl/

co do sklepów, to jest wiele w necie choćby mocno reklamujący się Targowo.istore, ale polecam użyć: http://i-szop.pl/ - wyszukiwarka gier wg ceny - duże ułatwienie

jak masz jakieś pytania dodatkowe wal śmiało, sporo gramy we Wrocku to coś mogę doradzić ;)
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

O miło. Po prostu dzisiaj zauważyłem jak ludzie grają i nie powiem, zaintrygowała mnie. Jednak mimo fajnej oprawy wizualnej i masy tego wszystkie(bo za te 300zł jednak jest tam w cholerę wszystkiego) nie chcemy rzucić w kąt po 3 partiach(jak już wspomniałem). Grać raczej we dwójkę, gdyż w WFB też tylko u nas w mieścinie my grywamy.

Interesuje nas coś bardziej jak taktyka+ekonomia. Aby to rozwijać jakąś nację, zajmować mapkę itp. Ofc bez jakiś monotonnych możliwości. Może jakieś zadania, nawet i rozbudowane rozwijanie itp. Powiedźmy - że chcemy dużo pierdół. Jakąś ładną mapę, dużo możliwości, dużo myślenia. Nie szukamy też jakiegoś prostego systemu. No i jakieś klimaty fantasy - smoki, zombie itp mile widziane. Średniowieczne też były by dobre. Dlatego na pierwszy rzut oka runewar wygląda dla nas zajebiście soczysto. Jednak interesuje nas to, czy jest dobrze rozbudowana i z możliwościami(no i nie monotonna).

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

Rasti pisze:Interesuje nas coś bardziej jak taktyka+ekonomia. Aby to rozwijać jakąś nację, zajmować mapkę itp. Ofc bez jakiś monotonnych możliwości. Może jakieś zadania, nawet i rozbudowane rozwijanie itp. Powiedźmy - że chcemy dużo pierdół. Jakąś ładną mapę, dużo możliwości, dużo myślenia. Nie szukamy też jakiegoś prostego systemu. No i jakieś klimaty fantasy - smoki, zombie itp mile widziane. Średniowieczne też były by dobre. Dlatego na pierwszy rzut oka runewar wygląda dla nas zajebiście soczysto. Jednak interesuje nas to, czy jest dobrze rozbudowana i z możliwościami(no i nie monotonna).
SmallWorld Undreground!! zdecydowanie polecam jeśli masz takie wymagania: super oprawa graficzna, fajna mechanika i genialnie wykonana giera dla 2-5 osób, jest prosta, ale przez to wymaga kombinowania danymi rasami co jest właśnie fajne, bo proste zasady wymuszają myślenie ;)

http://boardgamegeek.com/boardgame/9778 ... nderground

Category:
Civilization
Fantasy
Territory Building
Mechanic:
Area Control / Area Influence
Area Movement
Dice Rolling
Variable Player Powers

co do Runewarsa: dla mnie jest nudnawa bo ciągle to samo... mimo możliwości kminienia, po prostu za tą kasę wolę kupić 2 gry przy których pogłówkujemy ze znajomymi ekono-strategicznie

jeszcze możesz luknąć grę Stronghold, cięższy tytuł, ale też wymagający, wciągający i miodny jak się odpowiednio do niego podejdzie :)

http://boardgamegeek.com/boardgame/45986/stronghold
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

SmallWorld Underground jakoś do Nas nie trafia.

Stronghola muszę obadać dokładniej. Jednak jedna opcja tylko oblegania miasta lekko zniesmacza. Coś bardziej globalnego w tym guście.

PS: Ale wybredny jestem :D

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

Rasti pisze:SmallWorld Underground jakoś do Nas nie trafia.

Stronghola muszę obadać dokładniej. Jednak jedna opcja tylko oblegania miasta lekko zniesmacza. Coś bardziej globalnego w tym guście.

PS: Ale wybredny jestem :D
jeszcze możecie zagrać z kolesiami od Runewarsa i zobaczyć czy się Wam podoba przed zakupem, to, ze mi sie nie podoba, nie znaczy, że Wam sie nie będzie podobać ;)
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

sorki, że post pod postem, ale poczytaj jeszcze o grze Cyklady http://boardgamegeek.com/boardgame/54998/cyclades
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Bartosz
Chuck Norris
Posty: 658

Post autor: Bartosz »

Ja polecam Twilight Imperium 3ed.
Gra jest nazywana królową gier planszowych, i stoją za tym solidne argumenty. Napis na wielkim pudle głosi: "An Epic Board Game of Galactic Conquest, Politics and Trade". I w sumie to jest dobry opis.
Ale jak przychodzi do układania planszy z heksów (inna za każdym razem!), wyboru ras, negocjowania kontraktów handlowych, wyboru ścieżki technologicznej, gdy zaczynają się łapówki dla poparcia Praw Rady Galaktycznej, rozbudowa floty, sojusze dyktowane potrzebą lub koniecznością chwili... to opis ten nie wystarcza.
Gra stwarza multum możliwości działania. Każda tura skrzy się od interakcji z innymi graczami, no i dynamika rozgrywki jest płynna; właściwie cały czas coś trzeba robić i kminić. Nie ma nudnego czekania, aż inny gracz skończy swoją turę, bo gra zakłada działanie podczas akcji innych graczy.
Do tego świetna jakość wykonania, statki w wypraskach do wycinania, jasno napisana instrukcja (na stronie gry jest pomocny FAQ). Po kilku grach polecam jakieś houserules'y, np. http://boardgamegeek.com/thread/102801/ ... es-ver-3-1.
Znacznie poprawiają one silnik/miodność gry, balansują rasy - ale to już w sumie kwestia indywidualnych preferencji:)

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

draleba pisze:Ja polecam Twilight Imperium 3ed.
Gra jest nazywana królową gier planszowych [...]
także polecę, jednak sporo czasu się w to gra... nocka to standard, jednak nigdy nie grałem w 2 osoby... bo gra jest od 3 osób ;)
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Bartosz
Chuck Norris
Posty: 658

Post autor: Bartosz »

Jeśli gra się z poprawionymi zasadami, gra trwa jakieś 3-4 godziny. Żeby jeszcze bardziej skrócić, można ułożyć mapę zanim gracze się zbiorą. Na stronie gry są do pobrania gotowe mapki.

We dwójkę też się da grać (jakieś 2h), w sieci są różne warianty zasad. Testowałem, jest OK.

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

draleba pisze:Jeśli gra się z poprawionymi zasadami, gra trwa jakieś 3-4 godziny. Żeby jeszcze bardziej skrócić, można ułożyć mapę zanim gracze się zbiorą. Na stronie gry są do pobrania gotowe mapki.

We dwójkę też się da grać (jakieś 2h), w sieci są różne warianty zasad. Testowałem, jest OK.
ok! :) to muszę spróbować, w TI odstraszał mnie głównie czas rozgrywki
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Ziemko
Lex Luthor
Posty: 16668
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ziemko »

TI z dodatkiem dopiero jest czadowe.
Gralismy w 6 osob i po 7h jeszcze nie skonczylismy.
Gra strasznie mozgozerna, bo trzeba ogarniac 10 rzeczy na raz, ale jest jedna z najlepszych planszowek w jakie gralem.

Awatar użytkownika
Aldean
Kretozord
Posty: 1993

Post autor: Aldean »

Osadnicy!!
najlepsza gra ever;]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osadnicy_z_Catanu
polecam
"Our weapons cut through them like blade through air!"

"Double or nothing, aim for his cock"

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

Aldean pisze:Osadnicy!!
najlepsza gra ever;]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osadnicy_z_Catanu
polecam
nadal 3-4 osoby...
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Dzięki za propozycje. Jeśli macie coś jeszcze to dawać. 8)

Awatar użytkownika
Aldean
Kretozord
Posty: 1993

Post autor: Aldean »

Smh pisze:
Aldean pisze:Osadnicy!!
najlepsza gra ever;]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osadnicy_z_Catanu
polecam
nadal 3-4 osoby...
mozna dokupic upgrade na 5-6
a gierka jest b.fajna

pozdrawiam
"Our weapons cut through them like blade through air!"

"Double or nothing, aim for his cock"

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

Aldean pisze: mozna dokupic upgrade na 5-6
a gierka jest b.fajna

pozdrawiam
ale tu chodzi o planszówkę na 2os ;P
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

G'N'R
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 124
Lokalizacja: Łódź

Post autor: G'N'R »

Osadniczy są da best ;)
Polecam tez starą dobrą cywilizację ;)
Gime more Guns! Guns'N'Roses

(...)now holidays come,and then they go,nothin new to gain,collect another memory..when I come home, late at night, don't ask me where I've been, just count your stars I'm home again..you could be mine, you could be mine,you could be mine, mine, mine(...)

Awatar użytkownika
Smh
Masakrator
Posty: 2204
Lokalizacja: Danzig / Breslau

Post autor: Smh »

G'N'R pisze:Polecam tez starą dobrą cywilizację ;)
którą Civkę bo są dwie... i obydwie są w pytkę:

Cywilizacja poprzez wieki oraz Cywilizacja (Sid Mayer's) ;)
Moje morskie krasie z Barak Varr teraz także na blogu www.BarakVarr.pl

- Wiosłujesz [...] jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

G'N'R
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 124
Lokalizacja: Łódź

Post autor: G'N'R »

Komputerową ;) Cywilizacje Poprzez Wieki 8)
Gime more Guns! Guns'N'Roses

(...)now holidays come,and then they go,nothin new to gain,collect another memory..when I come home, late at night, don't ask me where I've been, just count your stars I'm home again..you could be mine, you could be mine,you could be mine, mine, mine(...)

ODPOWIEDZ