Blood Bowl - ogólnie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gokish
Księciunio
Posty: 8685
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Blood Bowl - ogólnie

Post autor: Gokish »

Ostatnio zacząłem pogrywać w BB na podstawowych zasadach . I na tym się skończyło :] Nie chciało nam się z kumplem czytać dalej zasad a ubaw mieliśmy przedni :P. Więc myślę , że bez problemu liga dla początkujących na samych zasadach podstawowych da dużo zabawy i kminienia :]

_reszka
Chuck Norris
Posty: 556

Post autor: _reszka »

A jakie są te zasady dodatkowe?

kickoff event, pogoda - ok, to raptem tyle i gra z nimi jest fajna, ale bez nich i tak sporo uroku zostaje (jakieś 98%)


wizard, łapówki, dodatkowe przerzuty, przekupienie zawodników i co tam jeszcze znajdziecie - bądźmy szczerzy, o jakiej my grze mówimy. Jeśli ma to być turniejowe, powiedzmy 1100, to żeby tego użyć, to trzeba za to zapłacić, a prawie wszystkie drużyny lepiej jak zainwestują w siebie niż w te dodatki. To jakby w WFB za 100 ptk dostać ekstra PD. Wyjątkami są gobliny i halflingi, które z założenia są dla fanu i wymagają niezłego skilla i bez tych dodatków po prostu nie istnieją. więc zostanie tylko 19 drużyn (21 jak ktoś to rozszerzy). Spokojnie bym to wprowadził, jak nie pojawią się gobliny/halflingi to nawet nie zobaczycie.

Jeśli jest gra na rozwój drużyn - no cóż, tam bez tego się nie da. 1400 TV mroczne elfy rozłożą 1000 TV orki aż dym pójdzie. Ale jeśli orki dostaną wizarda, 2xłapówka i dziewczynki, to trenera mrocznych ciarki przejdą. I tak najprawdopodobniej wygra, ale dzięki dokładnie takiej strategii wygrałem w lidze orkami 2:0 z mroczniakami w ten sposób, że w ostatniej turze ja miałem 10 graczy on 3. Bez powyższego gra nie miałaby sensu większego.

zgnity: a pod jakim loginem w BB LE grasz, może się kiedyś da umówić?

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

_reszka pisze:A jakie są te zasady dodatkowe?
Zdarzyło mi się grać na pustych zasadach .. boisko , podania , .... i nic więcej :P BYŁO NUDNO ! IMHO
Dodatkowe , a moim zdaniem obowiązkowe to kick-off , pogoda , kucharz , czyli to co w zasadach ...
A "Special play Cards" no cóż nigdy nie widziałem , nigdy nie grałem więc o nich nie moge powiedziec :P
_reszka pisze:zgnity: a pod jakim loginem w BB LE grasz, może się kiedyś da umówić?
Mój stary nick ćwiczebny został zdezaktywowany :) a wraz z nim np moi zmasakrowani Norsi .. poniektórzy jeszcze się potrafili ruszać :P
Obecnie będe w BB LE grać na Naggaroth pod nickiem "zgnity" , zastanawiam się nad dołączeniem do jakiejś ligi np Open Forum League albo coś lokalnego , mi to obojętne z angielskim wielkich problemów nie mam :]
A pathetic creature of meat and bone

_reszka
Chuck Norris
Posty: 556

Post autor: _reszka »

FOL jest o tyle dobre, że jest kulturka i nikt nie wychodzi chamsko z meczu. Poddać mecz dalej można, ale jak ktoś się rozłączył to najprawdopodobniej ma problem ze sprzętem, a nie że przegrywa.

No ale ma mniej graczy niż Nag. Z drugiej strony ja wolę poczekać 2-5 min niż 1-3 na Nag.

Ja z Nag już właściwie zrezygnowałem, nie jest jak auld, ale do FOL mu brakuje.

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

Auld to miejsce w którym się nie gra bo tam kultury oczekiwać nie można.
Nagg nie jest zły , choć daleko mu do ideału.
Ten trzeci nie wiem tam nie grałem :P

Co do Lig to chyba FOL mi najbardziej by pasowała bo jest "luźna" i ma dużo graczy , ewentualnie jakaś mała ale ciekawa.
Tak czy siak wpierw muszę stworzyć jakiś team ale w tym tyg pracy za dużo mam a na weekend jestem "nieosiągalny".

Ja od przyszłego poniedziałku już będę grał normalnie na FOL bądz Nagg , a jeśli chcesz się zemną ustawić na mecz to pm , choć ostrzegam najlepszym graczem nie jestem i gram "for fun" a nie dla zwycięstwa.
A pathetic creature of meat and bone

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

Ja mam pytanko z dziedziny zasad.

Sytuacja. W linii stoi dwóch ludzkich linemanów i na przeciw nich orkowy blitzer. Blitzer robi block. I teraz jak to jest. Rzuca jedną kostką bo nie jest silniejszy od ludzi czy rzuca dwoma kotkami a coach ludzi wybiera wynik ponieważ jego zawodnicy są "silniejsi"?
Gra w warzywniaku uświadomiła mi że zawsze chciałem zostać ogrodnikiem. Taki spokój, można się wyciszyć i bez napinki poturlać kostkami.

KFC-Karl Franz Chicken

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

Reyki pisze:Ja mam pytanko z dziedziny zasad.

Sytuacja. W linii stoi dwóch ludzkich linemanów i na przeciw nich orkowy blitzer. Blitzer robi block. I teraz jak to jest. Rzuca jedną kostką bo nie jest silniejszy od ludzi czy rzuca dwoma kotkami a coach ludzi wybiera wynik ponieważ jego zawodnicy są "silniejsi"?
W tym przypadku jeśli Ork Blitzer ( STR 3) blokuje Ludzkiego Linemana ( STR 3 ) a drugi Lineman stoi zaraz obok Ork Blitzera to LIneman dostaje +1 do Str ze względu na wsparcie tzn jeśli w tej kalkulacji nie bierze udziału żaden inny gracz.
A więc rzuca się 2 kości i wynik wybiera trener ludzi.

Według zasad kośćmi ZAWSZE rzuca gracz deklarujący Blocka , wynik wybiera trener z silniejszym zawodnikiem (po kalkulacji sił)
Atakowany ma większą Siłe po kalkulacjach = 2 kości ,wynik wybiera trener atakowany.
Atakowany i Atakujący mają równą siłe = 1 kość wynik wybiera trener atakujący
Atakujący ma większą siłe = 2 kości , wybiera trener atakujący
Atakujący ma 2x więcej siły ... = 3 kości , wybiera trener atakujący.
Wpływ mają tu gracze stojący w Tackle Zone , oraz głównie skill Guard.
A pathetic creature of meat and bone

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

Nie no ok. Wiem jakie są zasady przydzielania i rzucania kości. Po prostu podczas drugiej bitwy szkoleniowej wyszła dziwna sytuacja że zawodnik robiący block był słabszy od przeciwników.

Wydawało mi się to sensowne że jeśli jedna ze stron jest silniejsza to rzuca się dwie i wynik wybiera silniejszy.


Dzięki za potwierdzenie.
Gra w warzywniaku uświadomiła mi że zawsze chciałem zostać ogrodnikiem. Taki spokój, można się wyciszyć i bez napinki poturlać kostkami.

KFC-Karl Franz Chicken

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

Jak coś to służę pomocą z regułami :]

PS. A co do grania , to macie jakąś "garażową ligę" albo jakąś grupę zapaleńców ?
A pathetic creature of meat and bone

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

Kilka lat temu Klub Ośmiornica wspólnym nakładem kupił boxa BB i wszystko trafiło do szafki. Teraz staram się ludzi zagonić do grania. I powiem że kilku zapaleńców już się znalazło. Nawet są plany sprowadzania modeli. Tak więc są szanse na szybki rozwój tej gry.


Ja dopiero rozegrałem dwa mecze. Jeden modelami z pudła i grałem orkami (przegrałem 1:0). Drugi swoimi modelami które kilka lat temu kupiłem na GW (elfy) i też przegrałem 1:0 z ludźmi.

Fajna akcja jak rzucałem piłkę na long pass i po drodze był jeden człowiek.
Ja się "wrzuciłem" jednak przeciwnik stwierdził że zrobi przechwyt. Wychodziło mu na 6+. Skubaniec wyłapał piłkę i pobiegł po punkcik.
Moje elfy tak się wściekły że ustawiły twardą obronę w okolicy linii bocznej. Reztę załatwili pseudokibice (po 6 zawodników z obu drużyn padło na ławę... piękny mecz:)
Gra w warzywniaku uświadomiła mi że zawsze chciałem zostać ogrodnikiem. Taki spokój, można się wyciszyć i bez napinki poturlać kostkami.

KFC-Karl Franz Chicken

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

Ja raczej idę w konwersję choć oryginalnym zawodnikiem nie pogardzę ;P
W przyszłości będzie można pomyśleć o jakichś meczach sparingowych choć nie ukrywam iż z Opola bądź Raciborza chwile się jedzie do Łodzi.

Życzę miłego dnia :)
A pathetic creature of meat and bone

_reszka
Chuck Norris
Posty: 556

Post autor: _reszka »

Reyki pisze:
Fajna akcja jak rzucałem piłkę na long pass i po drodze był jeden człowiek.
Ja się "wrzuciłem" jednak przeciwnik stwierdził że zrobi przechwyt. Wychodziło mu na 6+. Skubaniec wyłapał piłkę i pobiegł po punkcik.
Moje elfy tak się wściekły że ustawiły twardą obronę w okolicy linii bocznej. Reztę załatwili pseudokibice (po 6 zawodników z obu drużyn padło na ławę... piękny mecz:)

Jeśli dobrze kojarzę zasady, to najpierw robi się test na przechwyt (jak wyjdzie to przechwytuje i gramy dalej), jak nie wyjdzie to wtedy dopiero się kula, czy rzut wyjdzie. Taka niekonsekwencja, ale chyba nawet w zasadach jest napisane, że "ok, wiemy że jest dziwnie z kolejnością, ale dla poprawienia mechaniki...." - tym bardziej że w rzeczywistości przechwyt to rzadkość.

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

Ogólnie wyglądaąło to tak że rzucałem i sprawdzałem czy się uda. Udało się i nagle przeciwnik stwierdził że on może przechwycić. Pozwoliłem na rzut bo na 6+ wyłapać piłkę to raczej cud. Skubanemu się udało.


Co do trasy Racibórz, Opole, Łódź to dość dobrze znam bo się z rycerzami z Opola i Raciborza dość długo szwędałem.
Gra w warzywniaku uświadomiła mi że zawsze chciałem zostać ogrodnikiem. Taki spokój, można się wyciszyć i bez napinki poturlać kostkami.

KFC-Karl Franz Chicken

Awatar użytkownika
Denn
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 164
Lokalizacja: Karaz-Wawa

Post autor: Denn »

Z ciekawości spytam, czy w PC BB są Tomb Kingowie?

Ile kosztuje box BB?

I czy ktoś w Warszawie pogrywa w to i chciałby zaprezentować na żywo? :)
Woot?

_reszka
Chuck Norris
Posty: 556

Post autor: _reszka »

Denn pisze:Z ciekawości spytam, czy w PC BB są Tomb Kingowie?
tak, ale wyłącznie w legendary ed., aczkolwiek do najlepszych się nie zalicza, jeśli można tak powiedzieć, ale da się spokojnie grać (to nie gobliny ani halflingi).

Armia o największej łącznej sile, 100% regeneracja ale najsłabsza zwinność w całym bb.

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

Denn pisze:Z ciekawości spytam, czy w PC BB są Tomb Kingowie?
Tomb King no cóż Khemri się zwą w Blood Bowl , tak jak kolega zaznaczył w komputerowej wersji są w Legendary Edition.
I również jak zostało powiedziane to jeden z teamów którymi się gra dość trudno ze względu na ich wady i zalety.
Denn pisze:Ile kosztuje box BB?
Gra komputerowa : Blood Bowl Legendary Editioin - poniżej 100 pln ( 20 z 21 zespołów )
Gra komputerowa : Blood Bowl - w Biedronce widziałem za 10 pln :) choć to dość uboga wersja (tylko 9 zespołów) :)
Warto dodać iż producent zapowiedział evolucję Blood Bowl w 2012 , niestety nie wiadomo czy to będzie jakiś większy patch , czy też dodatek , a może nowa wersja jak to miało miejsce pomiędzy BB 1 a BB LE.

Box z grą (w srodku prymitywne plastikowe Orki i Ludzie) kosztuje 200-250 pln
Khemri kosztują 49,5 $ + 2 x 8.25 $ (za 2 dodatkowe Mumie / Tomb Guardów ) wg strony Games Workshop , choć można coś skonwertować :)

Na początek radzę znaleźć doświadczonego trenera , łatwiej się wtedy w grę wdrożyć , niestety ze względu na odległość nie jestem wstanie zbytnio pomóc.
Choć na pytanie zawsze będę się starał odpowiedzieć.
A pathetic creature of meat and bone

Awatar użytkownika
Miłek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 106
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Miłek »

Zgnity, a możesz mi wytłumaczyć jak wykonuje się rzut towarzyszem? Bo tego nie możemy zrozumieć. A skoro się zaoferowałeś :)

A ktoś z Warszawy gra w BB?
Obrazek

MOJA GALERIA CMON
----------------------------------------------------

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

Miłek pisze:Zgnity, a możesz mi wytłumaczyć jak wykonuje się rzut towarzyszem? Bo tego nie możemy zrozumieć. A skoro się zaoferowałeś :)
Postacie które mogą być rzucane : hafiing , goblin , snotling , ... (ogólnie te małe :P , ze skillem Right Stuff )
Zawodnicy którzy rzucają : Troll , Treemann , Ogr ... (Big Guy ze skillem "Throw Team Mate" )

W grze komputerowej zaznaczasz big guya który się jeszcze nie ruszał , kursorem najeżdżasz na malca który stoi zaraz obok big guya pojawia się symbol ręki , klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz cel ... modlisz się do Nuffle by troll nie zjadł goblina , by ten wylądował itd itp
Jeśli malec się nie ruszał wcześniej to może się ruszyć teraz o ile żyje.

Plusy : przemieszczasz małego zawodnika przez boisko bez potrzeby dodgowania itd
Minusy: rzut może się nie udać , może zostać zjedzony (jeśli Big Guy ma Always Hungry) , możę się uszkodzić podczas upadku , ... jeśli się uszkodzi a miał piłkę no cóż Tournover

Mam nadzieję iż odpowiedz jest wystarczająca i pomocna.
Ogólnie zespoły które mogą takie rzeczy robić są zespołami trudnymi w opanowaniu więc nie polecam ich na uczenie się , wyjątek stanowi team Orków , moim zdaniem jeden z lepszych na naukę gry.
A pathetic creature of meat and bone

Awatar użytkownika
Miłek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 106
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Miłek »

Zaraz, to tu się gada o BB na PC?
Mi chodzi o BB klasycznego, staromodnego, bez prądu :) jakie testy i jaka kolejność?

Na PC to samo się robi :)
Obrazek

MOJA GALERIA CMON
----------------------------------------------------

Awatar użytkownika
zgnity
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 42
Lokalizacja: Necropolis

Post autor: zgnity »

Miłek pisze:Zaraz, to tu się gada o BB na PC?
Mi chodzi o BB klasycznego, staromodnego, bez prądu :) jakie testy i jaka kolejność?
Na PC to samo się robi :)
No cóż ja gram w oba BB i tego elektronicznego (bo łatwiej o innego trenera) oraz tradycyjnego bez prądowego :]
A po wypowiedziach nie byłem pewny o jakiego pytasz :P

OK a więc w BB wygląda to tak:
Deklarujesz akcje - rzucający musi mieć skill Throw Team Mate , rzucany mus mieć skilla Right Stuff , zawodnik który jest rzucany musi stać na nogach nie może leżeć - jeśli zawodnik nie należy do najmądrzejszych rzuca się o jego rozgarnięcie :)
Jeśli zawodnik jest typem wiecznie głodnym teraz sprawdzamy czy rzuci kolegą z drużyny czy też zje biedaka.

Teraz przechodzimy do rzutu : musisz pamiętać iż możesz mieć tylko 2 wyniki :
Fumble (1)- zawodnik rzucany może próbować wylądować na polu z którego go podnoszono.
Udany rzut (2+) który jest traktowany jako niecelny , i rzucamy 3 razy na rozrzut "piłki" , jeśli by przez przypadek wyleciał za boisko to traktowany jak wypchnięty a więc zostaje pobity przez tłum.
Rzut owy jest modyfikowany o -1 z racji TTM , podlega również modyfikacją wynikającym z Disturbing Presence , oraz -1 za każde tackle zone przeciwnika w którym znajduję się rzucający.
A więc:
Podczas TTM na odległośc Quick Pass : 1 fummble , 2+ udało się ... modyfikatory : +1 za Quick Pass , -1 za TTM , które się negują , (oraz minusy za Tackle Zone i Disturbing Presence jeśli jakieś są )
Podczas TTM na odległość Short Pass : 1 fummble , 2+ udało się ... modyfikatory : 0 za Short Pass , -1 za TTM , (Treeman +1 za Strong Arm) , (oraz minusy za Tackle Zone i Disturbing Presence jeśli jakieś są)

Jak też widać na odległość Short Pass , Troll fummbluje na wyniku na kości 1 oraz 2 gdyż 2 po odjęciu 1 za TTM daję wynik 1 , Treeman w tym wypadku korzysta ze Strong Arm i Fummbluje tylko na 1.

Podchodzimy do lądowania:
Jednak jeśli przy scatter (rozrzut) wyszło by iż lądujemy na jakimś zawodniku to traktujemy iż został powalony na ziemie siłą uderzenia - rzucamy dla niego Armour Roll (rzut owy wykonujemy nawet jeśli zawodnik leżał gdy na nim lądowano).
W tym momencie rzucamy jeszcze raz scatter by znaleźć wolne pole , jeśli znowu lądujemy na zawodniku to nie powalamy go lecz rzucamy jeszcze raz scatter by znaleźć wolne pole , jak mamy wolne pole to podchodzimy do lądowania.

Sztuka lądowania : Lądowanie to Agi roll , modyfikowany -1 za każde tackle zone w jakim się znajdzie w trakcie lądowania. W razie porażki podczas lądowania Armour roll ...

Turnover jest tylko wtedy gdy rzucany gracz trzymał piłkę i nie udało mu się wylądować .

Jeśli cała skomplikowana akcja przebiegła pomyślnie zawodnik może się poruszyć o ile wcześniej się nie ruszał.

Przeciwnik nie może użyć Pass Block , przeciwnik nie może próbować Przechwycić (Intercept-ować) rzucanego zawodnika.

Mam nadzieję iż trochę rozjaśniłem , choć TTM jest jedną z "ciężej" wyjaśnionych rzeczy w instukcji.
W razi jakichś niejasności proszę pytać postaram się odpowiedzieć w ramach moich możliwości.
A pathetic creature of meat and bone

ODPOWIEDZ