Aerograf

Jak "to" się robi? Tutaj uzyskasz odpowiedź.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
jedrush
Wałkarz
Posty: 62

Re: Aerograf

Post autor: jedrush »

Jak jest teflonowa, to nie. Z innymi nie miałem do czynienia, ale podobno źle to znoszą. I sugeruję używać dedykowanych rozpuszczalników- np. Wamod, tani i dobry;)

Awatar użytkownika
Pinka
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 113

Post autor: Pinka »

Hej, mam pytanko: zawsze do rozcieńczania farb używacie tego specyfiku vallejo? Ja próbowałam wodą, ale dziwne rzeczy się dzieją- farba jednocześnie jest za rzadka i wokół linii odpryskują kropki, nie mam pojęcia czemu tak się dzieje... Jakieś porady?

Awatar użytkownika
Kacpi 1998
Masakrator
Posty: 2195

Post autor: Kacpi 1998 »

Ja używam thinnera valejo, sądzę że dodajesz za dużo wody jednocześnie masz brudną dyszę lub masz.stare farby i pomimo rozcieńczania są grudki, pochwal się malunkami :wink:

tiny
Chuck Norris
Posty: 453

Post autor: tiny »

masz nierównomiernie rozcieńczoną farbę zgaduję że mieszasz ją już w zbiorniczku?

Awatar użytkownika
Kacpi 1998
Masakrator
Posty: 2195

Post autor: Kacpi 1998 »

Ja tam mieszam w zbiorniczku i jest dobrze

Awatar użytkownika
Pinka
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 113

Post autor: Pinka »

Właśnie jak mieszałam w zbiorniczku to było troszkę lepiej, teraz mieszam poza i jest kiepsko, myślałam że to wina czegoś innego. Może być jakaś inna przyczyna (ciśnienie nie takie, coś z dyszą)?

Kacpi: malunkami się niebawem pochwalę, ale w aero jeszcze raczkuję, więc trochę czasu minie zanim coś ujrzy światło dzienne:P

tiny
Chuck Norris
Posty: 453

Post autor: tiny »

a może najpierw odchylasz spust a potem psikasz bo sam taką głupotę robiłem na początku

Morsfinek
Wodzirej
Posty: 692

Post autor: Morsfinek »

Eero nie upadl ci może kiedyś i nie prostowałeś igły albo ona nie popsuła duszy? Ewentualnie może masz brudną osłonkę na igłę i na niej zbiera się farba i potem pluje jak malujesz ale to powinien być jeden większy prysk na początku malowania.
Obrazek

jedrush
Wałkarz
Posty: 62

Post autor: jedrush »

Z moich doświadczeń (używam thinnera Vallejo) wynika co następuje :
- Jak przy malowaniu farba ląduje tak, że widoczne są pojedyncze kropeczki zamiast idealnej mgiełki, to farba jest za gęsta albo źle rozmieszana. Jeśli natomiast farbę mam takiej konsystencji, że rzadsza będzie się rozpływać po modelu, to po prostu daje większe ciśnienie i zwykle wtedy jest ok.
- Mieszanie farby przed malowaniem w oddzielnym pojemniczku znacznie ułatwia pracę. Jak mieszałem w zbiorniczku aerografu, to najpierw miałem np. rzadką farbę, później gęstą, później dysza się zapychała od tej gęstej, potem znów z aero leciało jak z kranu itp.
- Przy malowaniu sporo zależy też od samej farby, niektóre mają takie pigmenty, że po prostu ciężko się tym maluje (vallejo nawet mają znaczek z przekreślonym aero, co prawda ja się tym nie przejmuje i i tak maluje, ale po coś on jednak jest)

Wcześniej też rozcieńczałem farbę do aero wodą, ale dużo częściej mi się dysza zapychała - jednak ten thinner Vallejo działa w dużej mierze jak rozpuszczalnik i czyści przy okazji całe ustrojstwo, co znacznie ułatwia pracę. Swojego czasu do rozcieńczania używałem też glaze medium vallejo, ale poza tym, że nadawało fajną konsystencję farbie, to działało jak retarder przez to farba spływała z modelu, więc tego rozwiązania nie polecam;)

Awatar użytkownika
Pinka
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 113

Post autor: Pinka »

tiny pisze:a może najpierw odchylasz spust a potem psikasz bo sam taką głupotę robiłem na początku
Nie, wyrobiłam sobie dobry nawyk na początku:) Spróbuję zmienić dyszę i igłę, bo miałam do pistoletu wymienne, może to pomoże- plus kombinowanie z ciśnieniem. Ale wychodzi na to, że i tak będzie trzeba zainwestować w vallejo:] Dziękuję za odzew, uzbrojona w nową wiedzę idę walczyć ze sprzętem!

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

tylko nie przekręć sobie dyszy :)
Ostrożnie i delikatnie z tym kluczem do zakręcania dyszy.
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

Awatar użytkownika
Pinka
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 113

Post autor: Pinka »

Chyba tą poprzednią sobie przekręciłam, bo przeskakuje;] Ale zmieniłam igłę i dyszę, zwiększyłam ciśnienie i z farbą chyba ok, poza tym że nie umiem trafić z gęstością. Albo tak szybko mi zapycha dyszę, albo coś źle robię, bo pomalowałam 2 skinki i musiałam czyścić cały pistolet, żeby móc pomalować kolejne 2;/ Chyba trzeba kupić odpowiednie farbki i tego thinnera...

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

thinner sam styknie.
Co do gęstości, musisz nabrać wprawy. Jak 10 razy przyjdzie Ci czyścić i rozkręcać aero bo się zatkał to się nauczysz :D ot cała filozofia ;)
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

tiny
Chuck Norris
Posty: 453

Post autor: tiny »

bo pomalowałam 2 skinki i musiałam czyścić cały pistolet, żeby móc pomalować kolejne 2;/
Dobry tip nie warto za każdym razem kiedy zapcha się dysza rozkręcać i czyścić całości tylko wlać rozpuszczalnik, ja osobiście polecam ten od wamodu do farb akrylowych(tani i dużo) i czyścić poprzez przytykanie dyszy ja to robię patyczkiem do uszu namoczonym w ww. rozpuszczalniku.

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

nada się tez zmywacz do paznokci ;)
przynajmniej u mnie skutkuje (i raczej chyba nie rozpuszcza uszczelek... nie zauważyłem tego)
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

Awatar użytkownika
Pinka
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 113

Post autor: Pinka »

Też przepuszczałam zmywacz do paznokci (bo był pod ręką), ale pomagał dopiero z rozkręcaniem. Dziękuję za cenne wskazówki, mam nadzieję, że niedługo nabiorę trochę wprawy i nie będę Was zamęczać:)

Awatar użytkownika
Galharen
Kretozord
Posty: 1618
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Galharen »

Panowie, szybka piłka, chce kupić aerograf pierwszy na próbę ze sprężarką, może ktoś polecić coś dobrego co mozna znaleźć na allegro w dobrej cenie? Muszę doczytać najpierw wszystkie niuanse aero, czym sie kierować itp. ale z tego co wiem, to dużo ludzi jedzie na chińskiej wersji i jakos to daje rade;p
Zapraszam do obejrzenia mojej galerii:

Galharen's painting blog

Morsfinek
Wodzirej
Posty: 692

Post autor: Morsfinek »

Podstawowe pytanie to kwota :)
Ja osobiście kupowałem sprzęt z myślą że zostanie u mnie na dłużej a nie na testing. Kompresor kupiłem bardzo dobry w moim mniemaniu i nie żałuję do tego kupiłem zestaw H&S Infinity do prawdziwego malowania ale przedtem kupiłem też aero za pare zł ( chyba 20 ) do samej nauki obchodzenia się z tak delikatnym sprzętem. Jeśli chcesz teraz coś kupić za jakieś 300-400 zł to będzie owszem taki zestaw dawał radę jednak po o dwa razy wydawać kasę? Kup na początek może dobry kompresor i jakiś kiepski aero na samą próbę.
Obrazek

tiny
Chuck Norris
Posty: 453

Post autor: tiny »

ja zaczynałem od tg130 czyli chińczyk nie warty wydawania kasy...po dwóch tygodniach kupiłem najtańszy h&s ultra(jakieś 250zł) i jakość jest nieporównywalna do tego samocentrująca się dysza bardzo ułatwia składanie.

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

ja bym jednak radził chinol, tani. Przynajmniej na pierwszy miesiąc ;)

Ja zjebałem swój po 2-3 tygodniach pomimo, że jestem człowiekiem dokładnym i delikatnym w tego typu sprawach ;)to i tak zniszczyłem aero i musiałem kupić nowy, który już służy parę miechów i nie zanosi się do usterki aczkolwiek myślę coby nie kupić już jakiś dobry i droższy :)
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

ODPOWIEDZ