[Poradnik] Budowa sernika.

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

[Poradnik] Budowa sernika.

Post autor: quidamcorvus »

Poradnik: Teufelsberg, Sernik.

Budując wieś Teufelsberg do Warheim FS postanowiłem umieścić pomiędzy zwaloryzowanymi dużymi budynkami pruskiej wioski od firmy Tereny do Gier, także inne mniejsze budowle małej architektury. I tak, oprócz studni, które prezentowałem Wam na blogu DansE MacabrE dwa tygodnie temu, zbudowałem także dwa serniki.

A może Wy macie pomysły na inne budynki?

Nie jestem znawcą historii architektury i pewnie dlatego pierwszy raz spotkałem się z sernikiem podczas lektury Trylogii Husyckiej autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, trylogię swoją drogą na blogu polecałem TUTAJ. Natomiast swoją konstrukcję oparłem na zdjęciach opublikowanych na stronie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Obrazek

Do budowy użyłem drewnianych sosnowych listewek o różnej grubości i szerokości oraz fragmentów balsy, a także owalnych plastikowych podstawek.

Prace rozpocząłem od wywiercenia w każdej z podstawek 4 otworów montażowych, w których zostaną umieszczone piny osadzone w drewnianych listewkach pełniących rolę belek na których będą stały budynki.

Dla każdego budynku przygotowałem 4 listewki, które przyciąłem na długość 8 cm, jak się okazało później było to za dużo i skróciłem długość do 6 cm.

Na końcu każdej listewki wywierciłem otwór montażowy w którym umieściłem piny wykonane ze spinacza biurowego, który przykleiłem klejem cyjanoakrylowym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następny krok to przygotowanie podłogi.

Do tego celu użyłem przyciętego do kwadratu o boku 4 cm fragmentu balsy, na który z jednej strony nakleiłem listewki o szerokości około 5 mm.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z listwy o przekroju kwadratu o boku 1 cm wyciąłem długie na 4 cm odcinki, które następnie przyciąłem tak, by uzyskać przekrój w kształcie litery "L".

Na końcach każdej z belek wywierciłem po 2 otwory montażowe, jednak tylko na jednym końcu umieściłem piny, którymi połączyłem belki z podłogą.

Następnie całość umieściłem na przygotowanych wcześniej podporach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ściany wykonałem z płaskich drewnianych listewek o szerokości 1 cm, w których dodatkowo na bokach wyciąłem trójkątne fragmenty, tak by złożeniu w całość powstały otwory w kształcie kwadratów.

Natomiast z przodu z listewek o przekroju kwadrata wyciąłem odcinki z których skleiłem futrynę otworu wejściowego do wnętrza budynku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatni krok, to budowa dachu oraz drabin.

O moim sposobie na dach kryty gontem więcej napisałem TUTAJ, natomiast poradnik o drabinach znajdziecie TUTAJ.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I to tyle. Jeśli zamierzacie budować sernik, to życzę Wam udanej zabawy, a ja zabieram się za malowanie.

A jeśli chcecie być na bieżąco to zapraszam do lektury bloga DansE MacabrE i polubienia strony na Facebooku.
Obrazek

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14639
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Kurcze pióro, myślałem że to temat świąteczny, data się zgadza, tytuł się zgadza, włażę w poszukiwaniu inspiracji, a tu makietka ;)

Ale super wyszła.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

swieta_barbara pisze: 12 gru 2019, o 17:52 Kurcze pióro, myślałem że to temat świąteczny, data się zgadza, tytuł się zgadza, włażę w poszukiwaniu inspiracji, a tu makietka ;)

Ale super wyszła.
Dzięki... Zawsze można postawić na stole i jak świeczkę zapalić. :twisted:

Awatar użytkownika
WarX
Chuck Norris
Posty: 663
Lokalizacja: Katowice

Post autor: WarX »

Szczerze mówiąc, to trochę arogancki ten artykuł ;)

Jaki procent osób czytając to domyśliło się, czym jest ten sernik? Niemniej budowla zajebista!!

Awatar użytkownika
Duderson
Kretozord
Posty: 1644

Post autor: Duderson »

A ja myślałem, że QC zrobił model tego ciasta w skali 28mm i napisał tutek, jak go wykonać i pomalować czekoladę, wnętrze przeciętego na pół sernika i ewentualnie rodzynki (dla zboczeńców)
Lidder pisze:
-There's something large & nurgle-y coming first
To akurat proste - chodzi o podwyżki cen.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

WarX pisze: 12 gru 2019, o 19:50 Szczerze mówiąc, to trochę arogancki ten artykuł ;)

Jaki procent osób czytając to domyśliło się, czym jest ten sernik? Niemniej budowla zajebista!!
Ale jak zatytułować poradnik o budowie sernika? ;)
Duderson pisze: 12 gru 2019, o 20:40 A ja myślałem, że QC zrobił model tego ciasta w skali 28mm i napisał tutek, jak go wykonać i pomalować czekoladę, wnętrze przeciętego na pół sernika i ewentualnie rodzynki (dla zboczeńców)
To jest myśl! ;)

Awatar użytkownika
WarX
Chuck Norris
Posty: 663
Lokalizacja: Katowice

Post autor: WarX »

Tytuł jest OK. Ale jedno zdanie o tym co to jest ten sernik to podstawa... Inaczej merytoryczne zalety odchodza w cien wobec przeslania: zobacz jaki jestem zajebisty - wiem co to jest sernik, a ty glupi czytelniku nichuja nie wiesz!

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Niszczyciel Światów
Posty: 4452
Lokalizacja: Żory/Katowice
Kontakt:

Post autor: quidamcorvus »

A, że zamiast linku do strony muzeum miałem napisać co i jak? Kumam.

Awatar użytkownika
Duderson
Kretozord
Posty: 1644

Post autor: Duderson »

WarX pisze: 12 gru 2019, o 21:04 Tytuł jest OK. Ale jedno zdanie o tym co to jest ten sernik to podstawa... Inaczej merytoryczne zalety odchodza w cien wobec przeslania: zobacz jaki jestem zajebisty - wiem co to jest sernik, a ty glupi czytelniku nichuja nie wiesz!
Hmm, QC przecież napisał że naciął się na samo pojęcie nie-ciasta sernika przypadkowo podczas lektury książki, także jakoś tego przechwalania się wiedzą nie widzę...
Lidder pisze:
-There's something large & nurgle-y coming first
To akurat proste - chodzi o podwyżki cen.

ODPOWIEDZ