Pytania Ogólne v. 2.1

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytania Ogólne v. 2.1

Post autor: misha »

spoko Piotr :), przynajmniej wiesz już, że ETC FAQ nie jest oficjalne by GW i nie jest nadrzędne u nas - ogólnie nie obowiązuje

@Furion
dzięki za wyjaśnienie, masz rację RB + ETC FAQ nadal nie pozwala na wyłączenie modeli
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
PiotrB
Maruda
Posty: 5732

Post autor: PiotrB »

Spoko - ale ja bym dla porządku prosił jeszcze o opinie jakiegoś członka LS.
Edit : w regulaminie turnieju nie ma słowa że to ma być Faq GW tak btw...
Lidder pisze:Nie kłopocz się. Miarkę i kostki też zostaw w domu, zbędny balast i trud z Twojej strony.
Obrazek

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

masz cytat z Rulebooka :) po co ci głos z LS, takiego slidingu nie można zrobić i tyle, ale jak ktoś ma inny argument to ok, podyskutować zawsze można

szanujmy się oficjalne to oficjalne erraty faq zawsze chodzi o te by GW
dyskusja o ujednoliceniu naszych uscislen wedle ETC FAQ jest co roku i jakos nie ma weny do tego. U nas to po prostu nie obowiązuje, mamy turniejowo nasze własne uscislenia :-)
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

@lohost
przeczytaj jeszcze raz oryginalne pytanie :) pomieszałeś wszystko tak to jest jak ktoś dopowiada do tematu nie czytając wszystkich postów.

Generał rozdaje z IP swoje Ld jakiekolwiek ma z modyfikatorami czy to D&D czy dyscyplina (RB+FAQ), ale nie może rozdać LD innego herosa w oddziale czy Ld oddzialu mimo, że w nim jest. Tyle.
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Marys
Masakrator
Posty: 2089
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Marys »

Co do sytuacji z przestawianiem mournów:
Najpierw zadałem pytanie 2 siedzącym przy stoliku sędziom, czy mogę taki manewr wykonać. Powiedzieli, że mogę, ja potwierdziłem ich decyzję, ponieważ na Euro 2014 taki manewr w moich bitwach wystąpił 4 razy (Włoch, Duńczyk, Szwed i Ja). Nikt z tym nie miał problemu.

Odpuście sobie te głodne gadki o wałowaniu w warzywniaku. Nie upieram się, że mam rację. Popełniłem błąd. Ale zarzucanie mi wała, to jakiś absurd. Każdy, kto widział tę bitwę, widział również, że miałem kontrolę na tym stole i to była jakaś poboczna akcja w dożynkach.

Psz zagrał bardzo nieprzyjemnie i strzela focha, że sędziowie i przeciwnik nie pozwolili mu szarżować bokiem. To, że mi w twarz przy sędziach powiedział, że będzie grał na czas, żebym dostał karniaki też świadczy o poziomie gracza.
Jankiel pisze: Allstars w ch... Cały jeden reprezentant, który nie umie zmierzyć 12" od bsb, specjalista od rzucania kostkami i kręcenia o tym filmów, człowiek, który próbował się wcisnąć do repy grając każdą armią po kolei (ale wszystkimi obsysał), kolejny, który cały rok nie grał i ostatni, który zamiast ćwiczyć skilla, to podbudowuje ego politykowaniem na LL. Nie da się wygrać.

Awatar użytkownika
PiotrB
Maruda
Posty: 5732

Post autor: PiotrB »

Nie ma mowy o jakimkolwiek "wałowaniu" przez Marysia - zapytał - ja odpowiedziałem - wina leży po mojej stronie i dobrowolnie poddaje się karze. Możecie ściąć mi głowę. Ze sto razy sam robiłem taki manewr i zawsze mi przechodził więc nawet nie przyszło mi do głowy żeby to faktycznie sprawdzić. Przepraszam obu graczy.
Lidder pisze:Nie kłopocz się. Miarkę i kostki też zostaw w domu, zbędny balast i trud z Twojej strony.
Obrazek

Awatar użytkownika
Marys
Masakrator
Posty: 2089
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Marys »

lohost pisze: co do ujednolicenia uscpl z etcfaq, nie ma woli w wiekszosci skladu LS.
Ja popieram bardzo mocno lohosta. Zbierał nawet różnice pomiędzy etcfaq i uscpl. Skoro gramy na euro, to grajmy na uściślenia etc.
Tym bardziej, że one całkiem sporo zmieniają (mówię na przykładzie ogrów). Albo olejmy i grajmy swoje i nie udawajmy, że gramy euro.
Jankiel pisze: Allstars w ch... Cały jeden reprezentant, który nie umie zmierzyć 12" od bsb, specjalista od rzucania kostkami i kręcenia o tym filmów, człowiek, który próbował się wcisnąć do repy grając każdą armią po kolei (ale wszystkimi obsysał), kolejny, który cały rok nie grał i ostatni, który zamiast ćwiczyć skilla, to podbudowuje ego politykowaniem na LL. Nie da się wygrać.

PSz
Falubaz
Posty: 1419

Post autor: PSz »

Panie Maryś! Weź Pan nie żartuj!
Nie wiem z kogo próbujesz zrobić idiotę. Ze mnie czy z siebie.

Wiedziałem że tak nie można więc oponowałem. Ty jednak w dobrej wierze spytałeś sędziego. Sorry ale moje wyobrażenie o graczu - reprezentanci Polski - są trochę w takim razie wygórowane. Czy to zrobiłeś świadomie czy nie, wiesz tylko Ty i być może jeszcze kilku Twoich kolegów, z którymi może to dyskutowałeś lub miałeś przyjemność testować w jakieś innej grze.

To jak wyglądała sytuacja przy stole nie ma dla zasadniczej kwestii (czyli pytania o zasadę) znaczenia.

Sam się dziwię że skoro miałeś taką kontrolę nad stołem, wywołałeś wilka z lasu. Przecież teraz wychodzi że ten manewr wcale nie był potrzebny. Zrobiłeś sobie go od tak. Wtedy była może 3 tura i gra była w przyjemnej atmosferze. Atmosfera siadła na koniec. Tak powiedziałem że walą mnie karniaki i w sumie żałuje że jednak nie zwolniłem gry a zagrałem normalnie.

Może myślałeś że kolejny raz minie bez echa, a gracz weźmie to na klatę - tak jak było w tamtym roku na Smoku, gdzie zapomniałeś że ironblaster nie ma terroru i kazałeś zdać go koledze i poszedł mu klocek z kadrą za plansze - może miałeś pomroczność. Nie interesuje mnie to.

Interesuje mnie to by zasady nie zmieniały się co turniej. Mnie ustawianie kontr wychodzi jak wychodzi ale nie chce by się okazywało w trakcie gry, że tym razem jednak ten reform działa inaczej.

Podsumowując: tak, uważam że zrobiłeś ten reform świadomy jego nielegalności.

@lohost

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Sliding jest dopuszczalny czy nie. U nas czy w etc faq.

Jesteś współtwórcą US więc chyba możecie to tak uściślić. Zróbcie to tylko czytelnie by grać przed turniejem miał możliwość się zapoznania.

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Trochę się dziwię bo przynajmniej raz grałem z Marysiem i nie pamiętam żadnych wałów ani niemiłej atmosfery. Myślę, że jego manewr spowodowany był po prostu niewiedzą (nie jest wszechwiedzący przecież).

W kwestii samej zasady przypominam tylko że reform to reform a nie jeżdżenie sobie w jedną czy drugą po stole. To, że zasady pozwalają zrobić reform w CC niekoniecznie zachowując środek oddziału w środku nie znaczy że można ruch pojedynczego modelu o x cali w bok nazwać reformem...

A druga sprawa to traktowanie modeli w oddziale jako jakiejś "bezkształtnej masy" gdzie liczy się styk z powierzchnią oddziału tworzoną przez ilość modeli a nie same modele. Otóż nie - model przeciwnika styka się z konkretnymi modelami z mojego oddziału i nie może sobie opuścić walki z nimi żeby przejść gdzieś dalej do innych modeli. Nie wiem kto to zinterpretował inaczej...

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

PSz pisze: w sumie żałuje że jednak nie zwolniłem gry a zagrałem normalnie.
Nawet jeżeli Twoje zarzuty wobec Marysia są uzasadnione - to w taki sposób dajesz o sobie znać, że turniejowo twoje zachowanie jest niedojrzale. I nie mówię tu o umiejętnościach gry, tylko o tym jakim turniejowo jesteś graczem. Klopsa na pewno znasz, więc wiesz do czego piję.

Co do całej sytuacji, kwestia złego rulingu na turnieju to klasyk. Maryś powinien wiedzieć lepiej. Szkoda. W amoku bitwy ja też czasem pytam sędziów o debilizmy, bo nie jestem czegoś pewien. Sędzia ma tu tworzyć pewnego rodzaju bufor

Jak się z decyzją nie zgadzałeś, zawsze mogłeś poprosić sędziego o wskazanie akapitu przyzwalającego na takie zagranie. Albo pokazać w podręczniku, co jest dozwolone a co nie.

pozdrawiam
Furion

Awatar użytkownika
lwieserce85
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3098
Lokalizacja: Czarne Wrony Sochaczew

Post autor: lwieserce85 »

A w jakich przypadkach dozwolony jest? Pytam gdyz kilka razy mnie zwalowano tym manewrem wiec chętnie sie dowiem jak prawidłowo go stosowac
Obrazek

6+4+1=15
Nowy wymiar matematyki

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

lwieserce85 pisze:A w jakich przypadkach dozwolony jest? Pytam gdyz kilka razy mnie zwalowano tym manewrem wiec chętnie sie dowiem jak prawidłowo go stosowac
Masz w uscisleniach. Po to sa zeby je czytac ;)
lohost wkleil.
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
lwieserce85
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3098
Lokalizacja: Czarne Wrony Sochaczew

Post autor: lwieserce85 »

Czytam i nie znajduje. .....jest tylko o reformach
Obrazek

6+4+1=15
Nowy wymiar matematyki

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

bo to reform po prostu, możesz przesunąć się do boku o ile zachowasz odpowiednie warunki (RB+FAQ+uscislenia)

np jedyną możliwą szarżą była szarża smokiem/pająkiem czy czymś innym 1 modelem na róg oddziału
to możesz później przesunąć się do boku włączając więcej modeli przeciwnika jeśli chcesz, ale nie możesz wyłączyć z walki tego 1 rank and file który był już w walce
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
lwieserce85
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3098
Lokalizacja: Czarne Wrony Sochaczew

Post autor: lwieserce85 »

Czyli ten manewr ma zastosowanie tylko w szarzy. Jesli dobrze rozumiem
Obrazek

6+4+1=15
Nowy wymiar matematyki

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

lwieserce85 pisze:Czyli ten manewr ma zastosowanie tylko w szarzy. Jesli dobrze rozumiem
Nie. Mishy chodziło o to, że możesz się dosunąć w bok tak aby zetknąć się z większą ilością modeli i to nie musi być w cale w turze szarży - może być potem.
Nie można natomiast tak się przesuwać aby wyłączyć z walki model który przed chwilą się w niej znajdował.

Czyli jak stykałeś się z trzema modelami swoim modelem to nie możesz go przesunąć tak żeby stykał się z innymi trzema modelami - możesz go co najwyżej dosunąć do czwartego modelu ale dalej stykając się z tymi trzema.

Awatar użytkownika
debelial
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3784
Lokalizacja: 8B/Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: debelial »

W przykładzie mishy chodzi o to, że może się zdarzyć że szarżując masz możliwość dostawienia się tylko do skrajnego modelu.
Po rundzie walki masz prawo wykonać Combat reform i tymże reformem możesz przesunąć herosa bliżej środka oddziału wroga, ale maksymalnie tak aby ten skrajny model z którym już się stykasz nadal pozostał w styku.

Ninjad by Remo :lol2:

ironhead
Chuck Norris
Posty: 458

Post autor: ironhead »

Czy możliwy jest sliding jeśli walczy się jeden na jednego, np. orzełek walczy z orzełkiem ?
Czasem może być przydatne, aby zablokować jakiś ruch.
Na DMP grałem z przeciwnikiem, który stanowczo nie pozwolił mi zrobić takiego manewru.

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

Można. Taka sama liczba modeli się styka więc nie ma problemu - zwykły reform.

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13990
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

Panie, ja chcialem powiedziec przez to, ze u nas jest zabroniony, ale wielu graczy ustawia sie ze graja euro (lacznie z ich rulespackiem, a tam masz tylko pytanie o sliding i nie ma wytlumaczenia co prowadzi do nadinterpretacji.
ale pozostaje zasada ogolna, czyli dokladnie tak jak u nas.

zaslanianie sie euro nie ma tu nic do rzeczy oprocz tego, ze pokazuje tylko jak bardzo sie nie wie o cyzm mowi.

ODPOWIEDZ