Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych ;)

Bretonnia

Moderatorzy: Jagal, Milczek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dębek
Wujek
Posty: 10347
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Re: Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych

Post autor: Dębek »

Gorrador pisze:
Dębek pisze: P.S. w dziale orków też jest temat dotyczący zasad, więc na przyszłość tam kieruj tego typu pytania
To tak jakbym pytania dotyczące chamstwa kierował w dziale "chmastwa i drobnomieszczaństwa". To przecież bez sensu :roll: :wink:
Też nie czaję czemu o chleb każą mi się pytać w piekarni, o gazetę w kiosku, a o lekarstwa w aptece. :wink:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

Matis pisze:
Gorrador pisze:
Dębek pisze: P.S. w dziale orków też jest temat dotyczący zasad, więc na przyszłość tam kieruj tego typu pytania
To tak jakbym pytania dotyczące chamstwa kierował w dziale "chAmastwa i drobnomieszczaństwa". To przecież bez sensu :roll: :wink:

Nie, pomidory to jednostka z O&G, pytałeś o ich zasady. Więc powinieneś skierować pytanie w ich dziale, bo to oni nimi grają i są w stanie dać bardziej szczegółową odpowiedź.
To wiesz taki, żart jest... :roll: Ale nie będę go tłumaczył :wink:
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Rycerz_bez_skazy
Warzywo
Posty: 17

Post autor: Rycerz_bez_skazy »

Witam wszystkich, mam kilka pytań:
1. W jakim szyku walczą Pegazy? Czy są Fast cavalry (wówczas skirmish?)
2. Czytałem, że lance rycerzy dają +1 do S w II rundzie...? Czy normalnie S?
3. Co powoduje palisada? Zdejmuje bonusy do szarży przeciwnikowi czy coś więcej?
4. Czy do V. of Heroism (HKB) trzeba używać tylko niemagicznej broni? co z innym sprzętem? (zbroja, talizman itp.)
5. Czy herosi/lordowie mogą mieć tylko po 1 broni?
6. Czy Craftsman w Trebuszu daje jakieś realne bonusy?
7. Czy Stubborna można zdobyć tylko z Crown of Command?
8. Czy koksowniki dające Flaming Attacks są przydatne tylko do jednostek z regeneracją? (np. Trolle?)
9. Czy muszę wystawiać max. 1 BSB i do tego zawsze konno?
10. Czy Virtues wchodzą w ograniczenie 50p. i 100 p. sprzętu dla Herosa/ Lorda?
11. Czy BSB może mieć tarczę?
12. Czy w formacji lancy walczą skrajni rycerze, w tym 3 z I szeregu, 3 z II ? zadają normalne ataki czy są one traktowane jako wspierające? (czyli II szereg po 1 ataku?)
13. Czy można dołączyć Herosa na pegazie do oddziału pegazów? Czy tylko gdy jest on np. generałem? lordem?
Dzięki i pozdrawiam
A Dieu mon ame,
Ma vie au roi,
Mon coeur aux dames,
L'honneur pour moi.

Awatar użytkownika
Legion
Kradziej
Posty: 936
Lokalizacja: Ostland

Post autor: Legion »

1. Tak, skirmisz
2. Niestety nie ma tak dobrze, normalna siła (w dzisiejszych czasach zwykle oznacza ranienie na 6+ :| )
3. Errata to zmieniła, działa jak murek z podręcznika z zasadami, -1 do trafienia (+ ewentualny niebezpieczny teren)
4. Również errata to zmieniła, można ją łączyć z magiczną bronią (z innym sprzętem zawsze można było)
5. Jedną magiczną, ale zwykłych mogą kilka (często np. bierze się mornigstara jako dodatek)
6. Więcej liderki (nadal żałośnie) i mniej zniesie, gdy nie widzisz celu - nie jest to warte 10 punktów
7. Najłatwiej zdobyć upór ze stedfasta ;)
8. Płonące ataki pozwalały też coś przerzucać, gdy ostrzeliwało się budynki i budziły w czymś strach, ogólnie warte tych paru punktów
9. Musisz wystawić BSB, aby bretoński heros biegał na piechotę musisz mu dać odpowiednią cnotę rycerską (empatii bodajże)
10. Tak
11. Magiczną tak, poza tym, formalnie nie, ale wiele turniejów dopuszcza by bretońskiego BSB uzbroić bez ograniczeń
12. Rycerze stojący "w środku" dalszych szeregów nie atakują, wyjątkiem jest delikwent z drugiego szeregu, który robi supporting (1 atak, bez konia)
13. Nie i nie, niestety, teoretycznie może lecieć za nimi i mieć look outa, gdy pegazów będzie... 6 bodajże? ;)
Vae victis!

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

1. Są fastem z zasadą Skirmish.
2. Kopia daje +2 do siły w rundzie, w której oddział szarżował. Tylko w tej.
3. Według obecnej erraty palisada ma dokładnie takie same zasady jak Fence z podręcznika głównego (przeciwnik ma -1 do hita przy strzelaniu i trafianiu w walce wręcz w pierwszej rundzie walki, kawaleria i rydwany zdają test trudnego terenu kiedy na nią szarżują i jednorazowo palisada może zatrzymać kulę armatnią, ulegając przy tym zniszczeniu)
4. Obecny zapis (po erracie) brzmi "The character gains the Heroic Killing Blow special rule", więc zakaz używania magicznej broni został usunięty. Bohater może z tą cnotą używać dowolnych magicznych zabawek jakie zmieszczą mu się w limicie punktów.
5. Zależy czy zwykłej, czy magicznej. Jeśli bohater ma magiczną broń, to może oprócz niej w szarży używać zwykłej, niemagicznej kopii (a na miecz świetlny przerzucić się w kolejnej rundzie walki). W przypadku niemagicznej broni można bohaterowi dać zarówno kopię/broń wielką, jak i morgensztern i używać stosownej broni wedle uznania.
6. Daje załodze BS wyższy o 1 (przydatny wyłącznie przy strzelaniu "na ślepo" z indirecta) i Ld wyższy o 1. Niepotrzebnie wywalone 10 punktów.
7. W przypadku Bretonnii zasadę Stubborn daje również jedna z cnót - Virtue of the Penitent.
8. Płonące ataki mają jeszcze trzy dodatkowe korzyści - wywołują strach w kawalerii, rydwanach i warbeastach, dają przerzut zranienia przy strzelaniu do jednostek w budynkach i zadają podwójne obrażenia jednostkom z zasadą Flammable (np. drzewcom albo mumiom).
9. Tak, każda bretońska armia ma obowiązek wystawić chorążego armii. Nie, nie musi on siedzieć na koniu (może iść pieszo lub dosiadać pegaza).
10. Tak, cnoty są liczone do spółki z magicznymi przedmiotami.
11. Według uściśleń stosowanych w Polsce może mieć taki sam sprzęt jak zwykły paladyn.
12. Ataki z szarżującej lancy wyglądają następująco: atakują wszystkie modele z pierwszego szeregu (używając wszystkich swoich ataków), wszystkie modele stojące na flankach w dalszych szeregach (także używając wszystkich swoich ataków, z wierzchowcami włącznie) oraz środkowy model z drugiego szeregu (pojedynczy atak wspierający samego jeźdźca).
13. Do pegazów nie mogą dołączać żadni bohaterowie.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Rycerz_bez_skazy
Warzywo
Posty: 17

Post autor: Rycerz_bez_skazy »

Dzięki za szybką odpowiedź, teraz wiem, że byłem wałowany i sam się wałowałem :P
A Dieu mon ame,
Ma vie au roi,
Mon coeur aux dames,
L'honneur pour moi.

dagnus
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 131

Post autor: dagnus »

Czarki moga teraz brac magie unded? Czy nadal obowiazuje ograniczenie z RB?
I czy strach z koksownika dziala w przypadku szarzy na luki czy tez jak przeciwnik jest atakowany z dystansu?
Przy zasadach podrecznikowych 2k pkt mozna wystawic 2 treby? Bo ciagle mi mowia ze 1

Awatar użytkownika
Rycerz_bez_skazy
Warzywo
Posty: 17

Post autor: Rycerz_bez_skazy »

dagnus pisze:Czarki moga teraz brac magie unded? Czy nadal obowiazuje ograniczenie z RB?
I czy strach z koksownika dziala w przypadku szarzy na luki czy tez jak przeciwnik jest atakowany z dystansu?
Przy zasadach podrecznikowych 2k pkt mozna wystawic 2 treby? Bo ciagle mi mowia ze 1
O ile wiem nadal mogą korzystać z Beasta i Life'a...Propheteska dodatkowo z Heavena
strach z koksownika działa na efekty strzelania z łuków - flaming attacks, nie jako sam koksownik
można wystać max. 25% rare'ów więc jak tam zmieścisz 2-3 treby to raczej spoko (kwestia proxów to inna sprawa) :P
A Dieu mon ame,
Ma vie au roi,
Mon coeur aux dames,
L'honneur pour moi.

Awatar użytkownika
Milczek
Kradziej
Posty: 899
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., "Rogaty Szczur"

Post autor: Milczek »

Rycerz_bez_skazy pisze:
dagnus pisze:Czarki moga teraz brac magie unded? Czy nadal obowiazuje ograniczenie z RB?
I czy strach z koksownika dziala w przypadku szarzy na luki czy tez jak przeciwnik jest atakowany z dystansu?
Przy zasadach podrecznikowych 2k pkt mozna wystawic 2 treby? Bo ciagle mi mowia ze 1
O ile wiem nadal mogą korzystać z Beasta i Life'a...Propheteska dodatkowo z Heavena
strach z koksownika działa na efekty strzelania z łuków - flaming attacks, nie jako sam koksownik
można wystać max. 25% rare'ów więc jak tam zmieścisz 2-3 treby to raczej spoko (kwestia proxów to inna sprawa) :P
Według zasad GW czarki moga brać lore of undeath. Wynika to ostatniej erraty do podręcznika głównego. Wg. niej na stronie 165 dodaje się możliwość korzystania z Lore of Undeath dla każdego czarodzieja. Jednak zasady konkretnego turnieju mogą stanowić inaczej.
Na 69 stronie AB jest napisane, że dzięki koksownikowi "All arrows count as flaming attacks". Co oznacza, że w Close Combat łucznicy nie mają płonących ataków (nie wzbudzają strachu).
Wg. zasad podręcznikowych, w armii do 2999 pkt nie możesz mieć więcej niż 25% Rare oraz maks. 2 razy ten sam rare (czyli maks 2 treby). Zasady konkretnego turniej mogą to ograniczyć.

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Jednostka posiadająca zasadę Flaming Attack w jakiejkolwiek formie wzbudza strach w kawalerii. Dotyczy to nawet czarodziejów rzucających zaklęcia z Lore of Fire.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Legion
Kradziej
Posty: 936
Lokalizacja: Ostland

Post autor: Legion »

Btw, nie było w jakiejś nasze erracie, że te zapalające ataki działają również podczas walki wręcz?
Vae victis!

Awatar użytkownika
Hoops
Oszukista
Posty: 877
Lokalizacja: Ośmiornica łódzka

Post autor: Hoops »

Oui, un collègue a raison Gniewko :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
Rycerz_bez_skazy
Warzywo
Posty: 17

Post autor: Rycerz_bez_skazy »

Gniewko pisze:Jednostka posiadająca zasadę Flaming Attack w jakiejkolwiek formie wzbudza strach w kawalerii. Dotyczy to nawet czarodziejów rzucających zaklęcia z Lore of Fire.
s.69 podręcznika "o ile nie podano inaczej, model dysponuje PA zarówno w czasie strzelania, jak i w walce wręcz (chociaż nie dotyczy to czarów rzucanych przez model, a także ataków magicznej broni, którą model włada"

chyba, że errata to zmieniła :?:
A Dieu mon ame,
Ma vie au roi,
Mon coeur aux dames,
L'honneur pour moi.

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

każdy flaming :)
FAQ pisze:Q: Do all forms of Flaming Attacks cause Fear in war beasts,
cavalry and chariots? (p69)
A: Yes, any model that has a Flaming Attack will cause Fear.
This includes unit upgrades, models that only have ranged
flaming attacks and even Wizards with spells that cause
Flaming Attacks
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Rycerz_bez_skazy
Warzywo
Posty: 17

Post autor: Rycerz_bez_skazy »

właśnie doczytałem erratę, a przy okazji pytanie: skąd wziąć lore of undead? w podręczniku tego nie ma :/
A Dieu mon ame,
Ma vie au roi,
Mon coeur aux dames,
L'honneur pour moi.

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

dział Vampire Counts zaprasza :)
http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=39&t=46241
no chyba u umarlaków nie? ale spoko rycerze grala raczej nie zaglądają po cmentarzach, niemniej zapraszam
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Rycerz_bez_skazy
Warzywo
Posty: 17

Post autor: Rycerz_bez_skazy »

hehe, oni nie...ale pielgrzymi bitewni to i owszem :D thx za linka
A Dieu mon ame,
Ma vie au roi,
Mon coeur aux dames,
L'honneur pour moi.

Galzag
Mudżahedin
Posty: 243

Post autor: Galzag »

Wrócę jeszcze do flamingów z łuczników. Jeśli mam kilka oddziałów i strzelam w jeden oddział przeciwnika, to testuje on fear jednorazowo, czy tyle razy, ile ja miałem strzelających w niego oddziałów?

Wydaje mi się, że tylko jeden raz, ale wolę się upewnić :)

Awatar użytkownika
Legion
Kradziej
Posty: 936
Lokalizacja: Ostland

Post autor: Legion »

Ehem, a mi wydaje się, że wcale... :P
Czy przypadkiem nie jest tak, że strach działa tylko w walce wręcz?
Vae victis!

Awatar użytkownika
kangur
Masakrator
Posty: 2975
Lokalizacja: Oleśnica

Post autor: kangur »

Tak jest , tylko CC :shock:
Obrazek

''If you show your teeth, bite''

ODPOWIEDZ