![Wink ;)](./images/smilies/icon_wink.gif)
Czym jest Universal Battle?
Najprościej ujmując symulator stołu bitewnego online, pozwalający grać w różne systemy lecz głównie wykorzystywany przez graczy WFB.
Czy UB jest płatne?
Wersja podstawowa konta jest darmowa i pozwala na granie ale posiada swoje ograniczenia (brak możliwości zapisywania, brak własnych armii).
Jak zacząć:
Nie opiszę tutaj procesu rejestracji bo to chyba każdy potrafi.
![Obrazek](http://s6.ifotos.pl/img/ub1png_nrxswxr.png)
Po zalogowaniu się widzimy LOBBY. U góry mamy stoły które są aktywne (żółte - z hasłem, czerwone otwarte). Możemy do nich dołączyć aby zagrać z kimś lub obejrzeć grę. Z prawej strony w górnym rogu widzimy osoby siedzące w Lobby. Pod nim jest czat. Z lewej strony są przyciski do hostowania stołu. Po dołączeniu do stołu/ stworzenia go ujrzymy :
![Obrazek](http://s6.ifotos.pl/img/ub2png_nrxswnw.png)
Pojawi nam się okno wyboru armii. Jeżeli nie chcemy grać klikamy krzyżyk i przechodzimy dalej. Chcąc zagrać musimy wybrać armię. Zwykli użytkownicy korzystają z armii które są przygotowane przez twórców w prawym górnym rogu "Premade basic army". Jest to ograniczony wybór tego co pozwala nam konto pro. Po lewej mamy wybór swoich armii jeżeli mamy konto pro na dole w prawym rogu wybór armii graczy którzy zapisali je na serwerze.
![Obrazek](http://s6.ifotos.pl/img/ub3png_nrxsweh.png)
Przechodząc do stołu musimy dostać uprawnienia jeżeli go nie stworzyliśmy. Dajemy te uprawnienia poprzez kliknięcie na gracza w prawym górnym rogu i przekazaniu mu uprawnień.
Na dole mamy menu.
Od lewej mamy przyrządy do zaznaczania kilku oddziałów, powiększania/pomniejszania widzenia pola bitwy, usuwania jednostek.
Grid (kratka) - na obrazku drugi od lewej. Tworzy popularne traye o wybranych przez nas wymiarach. Bardzo sensowne jak mamy oddziały do których dołączają bohaterowie z inną podstawką i nie mogą być wewnątrz unitu.
Pen (ołówek) - na samej górze w środku. Pozwala rysować na stole aby coś zaznaczyć/pokazać kto szarżuje itp. (lub jak Barbara pokazywać swoje zdolności artystyczne)
Dice (kostka) - lewy górny róg. Okno w którym mamy do wyboru ilość kości jakimi chcemy rzucić oraz ich rodzaj. Wynik pokazuje się w formie tekstowej w oknie czatu (z prawej strony pod użytkownikami).
Tools - znajdują się tutaj wszelakie narzędzia potrzebne do gry. Od miarek rozwijalnych po templetki różne. Znajdują się tam także znaczniki (różne które można podczas gry wykorzystać).
Map - tereny wszelkiego rodzaju które ustawiamy sobie na stole jeżeli chcemy grać. Znajduje się tam wszystko co jest potrzebne do gry.
Add units - tutaj dodajemy jednostki z armii którą wybraliśmy na początku. Wybieramy jaki model. Możemy dać mu specjalną nazwę (np dla bohaterów). Wybieramy ile ma mieć jednostek w szeregu oraz ile ma być tych szeregów. Wybieramy jego formację (skirmish/klocek) oraz możemy dodać znaczniki Command Group. Przy dodaniu całych oddziałów w ten sposób (np 5x4 chłopa) tray jest dodawany automatycznie i nie trzeba go tworzyć.
Przestawianie oddziałów.
Z początku wydaje się trudne ale po 2/3 grach ogarnia się cały system. Mierzymy wszystko miarkami z zakładki Tools.
Oddziały można obracać przy pomocy wheeli oraz wokół środka. Na zdjęciu pokazane są sposoby. Klikając na oddział pojawi nam się z prawej strony strzałka i z lewej kółeczko. Klikając w kółko zmieniamy sposób obracania oddziału (wheel w lewo/prawo i obrót wokół środka oddziału). Wykonując wheel z lewo/prawo (klikamy strzałkę i ruszamy myszką do góry/na dół) pokazuje nam ile wykonaliśmy cali przy wykonaniu wheela. Gdy chcemy zrobić combat reform dużym oddziałem zamiast mozolnie przestawiać po jednym człowieczku lepiej stworzyć nowy unit i postawić na miejsce starego.