Kilka pytań początkującego v 2.0

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Re: Kilka pytań początkującego v 2.0

Post autor: White Lion »

Niltag pisze:Jestem swiecie przekonany ze kiedys trzeba bylo sie reformowac zeby to zrobic :P

Moze to jakies z poprzedniej edycji zalecialosci.
w 7ed miałeś zwrot w tył, ruch, zwrot w przód :)
Sezon 2015:
VC 5/2/3
WE 22/2/2
Mishima 19/0/1
Ludzie Pustkowi 4/1/1

Brygu
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 172

Post autor: Brygu »

Co może zrobić oddział, którego cel szarży wyparuje? Albo z czaru, albo ze zniesionej katapulty?

a.) Nic, stoi jak stal?
b.) Przeganiać?
c.) Reforma po walce?

I gdzie uzasadnienie którego nie mogę znaleźć?

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

Nie ma takiej możliwości. Wykonanie szarży odbywa się jeszcze w fazie ruchu, więc nie ma możliwości między deklaracją a wykonaniem stracić celu.

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Hoax pisze:Nie ma takiej możliwości. Wykonanie szarży odbywa się jeszcze w fazie ruchu, więc nie ma możliwości między deklaracją a wykonaniem stracić celu.
Jest taka możliwość, ale bardzo rzadka. Jednak na pewno nie z powodu ww. :P

Brygu, może chodziło Ci o walkę, która już trwa?

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

Mogła by to np być jednostka skaveńskich globadierów, która rzucając pałe na trafienie rzuca sobie kulkę na głowę, więc wykonując S&S mogli by wszyscy zginąć. Ok, da się :P

Awatar użytkownika
mortigern
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 47

Post autor: mortigern »

Wbijam się postacią w oddział /albo innym oddziałem/ ale tak iż mam kontakt tylko z wrogim czempionem. I tu moje pytanie:
1. Czy mogę bić po oddziale czy nie.
2. Z czego to wynika? gdzie znaleźć odpowiedz?
W podręcznika PL jeśli nie ma błędu w tłumaczeniu wynika że można wybrać czy lać czempiona czy odział. /str. 93 Dowódca a walka wręcz/
Inaczej ma się z postacią gdzie wyraźnie jest zaznaczone że tego nie można i atakom podlega tylko postać /str.99 Walka wręcz/

We wcześniejszym pytaniu
Kamil.Sz pisze:Spodkałym się ostatnio z taką sytuacją: mamy klasyczny wężyk z championem na przedzie. Przeciwnik twierdzi że może bić po oddziale ponieważ champion jest częścią oddziału.
Moim zdaniem champion jest traktowany jak postać i można bić tylko w niego ale z czego to wynika bo taka sytuacja jest opisana tylko przy postaciach?
padły odpowiedzi:
Andrzej pisze:Może bić tylko w czempiona, chyba że ma ataki w różnej inicjatywie i zabije go tymi wcześniejszymi.
misha pisze:Wynika z tego ze rany championa nie przechodza na oddzial. Zatem mozesz wbic tylko tyle ile ma w profilu. Chyba ze bedzie pojedynek ale champion zawsze moze odmowic bez konsekwencji.

Dalej jak andrzej. Jak zginie a masz jeszcze jakies mozliwe ataki z nizsza inicjatywa to dopiero bijesz po oddziale.
ale nie napisano z czego to wynika

Brygu
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 172

Post autor: Brygu »

No szarżujemy na ten przykład na rydwan, który w fazie magii spada od Chaina Lightingu (oczywiście nie on był celem, ale też mu się dostało), albo zniosła na niego katapsa, albo wybuchł koło niego ironblaster... W każdym razie znikł przed fazą CC. Co może jednostka która na ten rydwan szarżowała?

Edit
Oczywiście szarża doszła.
Teraz dopiero zauważyłem brak precyzji.

Andrzej
Pan Spamu
Posty: 8217
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Andrzej »

mortigern pisze:ale nie napisano z czego to wynika
Z zasad i logiki. Możesz bić tylko po modelach w styku. Jeśli stykasz się tylko z czempionem, możesz bić tylko po nim. A rany zadane czempionowi nie przechodzą na oddział. Czego tu nie rozumieć?

W podręcznika PL jeśli nie ma błędu w tłumaczeniu wynika że można wybrać czy lać czempiona czy odział. /str. 93 Dowódca a walka wręcz/
No fajnie, tylko ta sytuacja odnosi się do klasycznego ustawienia po 5 w szeregu, kiedy faktycznie stykasz się zarówno z championem, jak i z oddziałem.
Lidder pisze:- Co się dzieje, gdy kawaleria normalnym ruchem, nie marszem, przechodzi przez murek?
- To samo co wtedy, gdy idziesz na imprezę poderwać jakąś dziewczynę.

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

Brygu pisze:No szarżujemy na ten przykład na rydwan, który w fazie magii spada od Chaina Lightingu (oczywiście nie on był celem, ale też mu się dostało), albo zniosła na niego katapsa, albo wybuchł koło niego ironblaster... W każdym razie znikł przed fazą CC. Co może jednostka która na ten rydwan szarżowała?

Edit
Oczywiście szarża doszła.
Teraz dopiero zauważyłem brak precyzji.
No nic nie może. To jest faza CC. Jak nie ma się z kim bić to nic nie robi.

Brygu
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 172

Post autor: Brygu »

Czyli tak dla doprecyzowania.
Szarżuje sobie jednostką która na 100% zabija pojedynczego goblina.
Ale temu przytrafia się coś niemiłego w postaci śmierci przed CC.
Jednostka która szarżowała stoi jak wryta, ani reforma, ani przeganiania.

Andrzej
Pan Spamu
Posty: 8217
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Andrzej »

Na pewno możesz zrobić reforma, nie jestem pewien co do overruna, ale imo też możesz.
Lidder pisze:- Co się dzieje, gdy kawaleria normalnym ruchem, nie marszem, przechodzi przez murek?
- To samo co wtedy, gdy idziesz na imprezę poderwać jakąś dziewczynę.

Waldi
Masakrator
Posty: 2026

Post autor: Waldi »

Brygu pisze:No szarżujemy na ten przykład na rydwan, który w fazie magii spada od Chaina Lightingu (oczywiście nie on był celem, ale też mu się dostało), albo zniosła na niego katapsa, albo wybuchł koło niego ironblaster... W każdym razie znikł przed fazą CC. Co może jednostka która na ten rydwan szarżowała?

Edit
Oczywiście szarża doszła.
Teraz dopiero zauważyłem brak precyzji.
Q: If I charge an enemy and they are wiped out before the Close
Combat phase, can I choose to either Overrun or Reform From
Victory? If I can, when does this occur? (p58)
A: Yes. This occurs at the start of the Close Combat phase
before any blows have been struck.


Możesz zrobić reforma lub overruna.

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

Hoax pisze:
Brygu pisze:...
No nic nie może. To jest faza CC. Jak nie ma się z kim bić to nic nie robi.
jak nie ma w rulebooku to sprawdź najpierw w FAQ przed napisaniem odpowiedzi, taka dobra zasada napisana w zasadach tego działu 8)
koledzy poprawili
Ostatnio zmieniony 14 sty 2014, o 20:41 przez misha, łącznie zmieniany 1 raz.
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Brygu
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 172

Post autor: Brygu »

Dzięki.

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2009
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

misha pisze:
Hoax pisze:
Brygu pisze:...
No nic nie może. To jest faza CC. Jak nie ma się z kim bić to nic nie robi.
jak nie ma w rulebooku to sprawdź najpierw w FAQ przed napisaniem odpowiedzi, taka dobra zasada napisana w zasadach tego działu 8)
koledzy poprawili
Wybacz, byłem pewien, a tu zonk. Tak czy owak, faktycznie postaram sie lepiej upewniać :P

Awatar użytkownika
mortigern
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 47

Post autor: mortigern »

Andrzej pisze: Z zasad i logiki. Możesz bić tylko po modelach w styku. Jeśli stykasz się tylko z czempionem, możesz bić tylko po nim. A rany zadane czempionowi nie przechodzą na oddział. Czego tu nie rozumieć?
W podręcznika PL jeśli nie ma błędu w tłumaczeniu wynika że można wybrać czy lać czempiona czy odział. /str. 93 Dowódca a walka wręcz/
No fajnie, tylko ta sytuacja odnosi się do klasycznego ustawienia po 5 w szeregu, kiedy faktycznie stykasz się zarówno z championem, jak i z oddziałem.
Właśnie o te zasady chodzi podaj to co napisałeś to takie trudne? LOGIKA w młotku? to chyba w coś innego grasz.

A tak na poważnie. A gdzie tam jest napisane po pięć w szeregu albo że stykasz się z oddziałem i czempionem? Jest napisane że czempion się styka z podstawkami modeli. Podobnie modele stykające się z czempionem mogą kierować weń swoje ataki a nie że muszą tak jak przy postaci.

Wiesz to podaj konkretny przepis albo uściślenie a nie z logiką wyjeżdżasz.

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

graj sobie jak chcesz, dostałeś odpowiedź
tak samo jak na czele stoi eteryczny heros, czy inny zwykły bohater, możesz bić tylko w to co jest w styku, rany nie przechodzą na oddział
czy jak masz cały 1 szereg zastawiony herosami to nie możesz bić w oddział, tak samo jest w kresce z championem/herosem

wyjątkiem są rzeczy które mówią, że są rozdzielane jak shooting czy idą w oddział np impakty/stompy lub szarżująca lance bretońska z dalszych szeregów będzie ataki wyprowadzać w oddział, mimo, że przód może być zastawiony herosami czy eterykiem

EDIT: str 48 mały rulebook początek działu Close Combat - model bije tylko w to co ma w B2B, wyjątkiem są supporty, ale też tylko w to co ma model z przodu
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
mortigern
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 47

Post autor: mortigern »

Nie chodzi o granie jak sobie chce. pytałem czy jest uściślenie, lub jakieś inne oficjalne zasady do tego przypadku. a wy bo tak. I polecam czytanie ze zrozumieniem: o jakie przenoszenie ran wam chodzi i kreskę. O herosa się też nie pytam przepis jest jasny a przy dowódcy nie.
Możecie podać wyjaśnienie to podajcie.
Pozdrawiam

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

pytasz, dostajesz odpowiedź nie podoba ci się to nic nie poradzimy, zasady wielu ludziom się w takim czy innym miejscu nie podobają i gramy nadal :)

podaną masz stronę na której jest napisane w co można kierować swoje ataki w walce wręcz,
zapis o championie nic nie zmienia

nie wymaga to uściślenia
ta gra jest dużo bardziej skomplikowana niż twoja kwestia :) okaż cierpliwość i do czytania
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Brygu
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 172

Post autor: Brygu »

To jeszcze jedno pytanie, bo wydaje mi się że był gdzieś zapis o tym co może uciekający mag. Ale nie widze go w FAQu ani w uściśleniach. Albo znowu ślepota i brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Chaneluje?
Może używać boundspelli i innych magicznych przedmiotów?

ODPOWIEDZ