Jak zacząć grę w WAB

ODPOWIEDZ
Andre
Warzywo
Posty: 16

Jak zacząć grę w WAB

Post autor: Andre »

Siemka
Przyjrzałem się WAB i mi się spodobał system może nawet będe miał z kim grać :)
Zwracam się do was z kilkoma pytaniami:
Skąd wziąć podręczniki?
Czy to podchodzi do figurek?
Jakie są "ery" tej gry tzn z jakich czasów można rozgrywać bitwy?
Ile kasy trzeba wydać na armię na przeciętną bitwe?
Ile jednostek uczestniczy w przeciętnej bitwie?

Dziękuje i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lunn
Masakrator
Posty: 2066
Lokalizacja: W-w

Post autor: Lunn »

Podręcznik albo kupić, albo znaleźć w necie, albo wybłagać mnie żebym przesłał :D Mam pod. główny i z podstawowymi listami armii
Gra się przeważnie figurkami w skali 1/72, czyli właśnie tego typu, które podałeś w linku. dobra stronka: http://www.plasticsoldierreview.com - tam możesz zobaczyć większość z tego co jest dostępne na rynku. Można oczywiście grać figsami 28mm, ale te są metalowe i drogie (głównie koszt sprowadzenia z Anglii, same figurki kosztują porównywalnie do tych z GW)
Bitwy możesz grać od Sumerów, Egipcjan czy Republikański Rzym po odtwarzanie bitwy pod grunwaldem lub wojnę stuletnią... jest wiele podręczników dokładnie opisujących dane okresy i armie.
Jeśli chcesz składać armię z plastików w skali 1:72, to armia na ponad 2000 powinna Cię kosztować około 100, 150zł. Zalezy jaka armia i jakie konkretnie figurki, jedne są droższe, inne tańsze. Generalnie jednak box 40-50 figurek to około 20-30zł.
Jeśli chodzi o ilośc jednostek, to jest dość podobnie jak w wfb, mimo wszystko chyba wychodzi ich więcej (nie ma potworów czy supermegaelitarnej piechoty za 40 pkt/sztuka) - bardzo wiele jednak zalezy od armii. Dla przykładu ja na 2300pkt anglikami z okresu aktywności Wikingów miałbym ponad 120 piechoty i ze 20 kawalerii.
pozdr

Awatar użytkownika
Zbik666
Chuck Norris
Posty: 433
Lokalizacja: Danzig SNOT

Post autor: Zbik666 »

a czy mozna rozgrywac bitwy z okresu Napoleonskiego ??

Awatar użytkownika
Kadrinazi
Chuck Norris
Posty: 417
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Post autor: Kadrinazi »

Sa jakieś fanowskie nakładki przepisów do czasów Napoleona, ale słabiutkiw to... silnik WFB nie wytrzymuje :wink:

Awatar użytkownika
Impaler
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 121

Post autor: Impaler »

Pilne!!!

Czy ktoś z szanownego grona WAB-owców może podrzucić mi zasady macedońskiej falangi a jeśli już lecieć po całości to najlepiej zasady do Rise of Macedon. Są w dodatku Alexander the Great, którego nie posiadam a którego zdobycie jest w obecnej chwili dla mnie niemożliwe...

Awatar użytkownika
D-Wens
Wałkarz
Posty: 91

Post autor: D-Wens »

Pilne

Potrzebuję dużo osób do wzniecenia rebelii! Szybko i dużo!

Po wygranej walce, dostaniecie modów!
Niczym nie ograniczony spam!!!

REBELIA

Awatar użytkownika
Kadrinazi
Chuck Norris
Posty: 417
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Post autor: Kadrinazi »

D-Wens - idź się i lecz człowieku...

Awatar użytkownika
Mastema
Mudżahedin
Posty: 216
Lokalizacja: z domu
Kontakt:

Post autor: Mastema »

Mam podobne pytanie jak dwaj forumowicze nieco wyżej, czy są jakieś zasady dla okresu napoleońskiego?
Każdy kto to czyta ma odpuszczone uczynki dobre, za darmo, amen.
Idźcie w Chaosie .

Awatar użytkownika
Temple Guard
Falubaz
Posty: 1231
Lokalizacja: Warszawa Bemowo

Post autor: Temple Guard »

Mastema pisze:Mam podobne pytanie jak dwaj forumowicze nieco wyżej, czy są jakieś zasady dla okresu napoleońskiego?
Nie sądzę, by dało się porządnie przerobić system starożytno-średniowieczny na napoleoński... Tutaj masz systemy napoleońskie: http://www.wargamer.pl/index.php?catId=15, ale pytanie czy ktoś gra w tak niszowe produkcje... Jeśli chodzi o przerabianie jakiegoś systemu na napoleoński to pewnie nieźle nadawałby się ten: http://www.warhammer-historical.com/eng ... vilwar.asp bo jest odległy historycznie o "zaledwie" 150 lat. Ale tu też powstaje problem: kto w to gra? Pewnie grających w ten system w Polsce można policzyć na palcach jednej-dwóch rąk, gdyż ta tematyka (angielska wojna domowa) nie jest u nas popularna. Ogólnie systemy historyczne to w naszym kraju straszna nisza, nad czym boleję, bo chętnie bym pograł.
Jeśli szukasz ludzi chętnych do gry w jakiś system napoleoński to poszukaj ich może tutaj: www.strategie.net.pl
Gwardia umiera, ale się nie poddaje

www.robinofsherwood.fora.pl - forum o wspaniałym, klimatycznym serialu "Robin z Sherwood" - zapraszam serdecznie!

Gerath
Warzywo
Posty: 12

Post autor: Gerath »

No cóż, wydaje mi się, że są to ewidentnie systemy dla grupy znajomych, którzy lubią sobie od czasu do czasu spędzić "historyczny" wieczór;). I trzeba się z tym od razu liczyć, zanim zaczniemy zabawę. Ja zaczynam, na razie czekam na przesyłkę z Kamrata, a następnie poszukam ludzi, którzy byliby gotowi stanąć naprzeciw perskim hordom, lub wikingom.

Ostatecznie kupię kilka armii i czasem namówię kogoś ze znajomych, by przyszedł do mnie i służył za przymuszonego przeciwnika;).

WAB ma praktycznie same zalety. Myślę, że byłby w Polsce bardzo popularny, gdyby gracze zostali po prostu uświadomieni co do jego istnienia i możliwości. Zakupić armię za 100zł, a nie za 1000zł to chyba ogromna różnica dla Polaka. Sama gra w WABa też nie wymaga wielkiej edukacji, gdyz każda armia nie różni się tak diametralnie od innych, chociaż różnice te wystarczająco wszystkie armie urozmaicają. Reszty zalet wymieniać nie będę bo sam jak na razie na pewno ich najmniej z was wszystkich poznałem. W każdym bądź razie zamierzam propagować ten system :>

Awatar użytkownika
Kadrinazi
Chuck Norris
Posty: 417
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Post autor: Kadrinazi »

Jak już pisałem, zasady WAB'a nie dają rady z epoką napoleońską. Już sam XVII wiek trzeba mocno przerabiać (wiem, bo zajmuje się pisaniem zasad od dwóch lat), powoli zabieram się za Wielką Wojnę Północną i tutaj gros zasad trzeba przemodelować. Zostaje tylko ogólną 'karoseria' WAB'a, silnik musi się ostro zmienić :)
Można sprawdzić jak to idzie - zapraszam!:
http://www.gis.manewry.vdl.pl/viewforum.php?f=42
Do epoki napoleońskiej nalezy ostro zmienic rozłożenie klimatów - nacisk na manewrowanie, zmiany szyków a przede wszystkim przeniesienie punktu ciężkości z walki wręcz na strzelanie.

mecenasik
Wałkarz
Posty: 71

Post autor: mecenasik »

hmm..tak sobie przegladam forum i zainteresowal mnie ten temat.
historyczne gry bitewne w mojej ulubionej skali 1/72 wygladac moga interesujaco
najbardziej interesowaloby mnie sredniowiecze..choc rzym tez wyglada ciekawie

gra ktos w to w wawie? chetnie bym zobaczyl jak to sie sprawuje na stole

ps: a nie wiecie moze jaki jest popularny system z okresu napoleonskiego (1/72)? znalazlem strone z kilkunastoma darmowymi systemami i zastanawiam sie, w ktory z nich graja ludzie

pps: czy moge sie do Ciebie Lunn usmiechnac o pewna przesylke? :)

Awatar użytkownika
Lunn
Masakrator
Posty: 2066
Lokalizacja: W-w

Post autor: Lunn »

Możesz :) tylko maila podaj

mecenasik
Wałkarz
Posty: 71

Post autor: mecenasik »

dzieki..wyslalem PM

i mam jedno zasadnicze pytanie - grajac figsami 1/72 gra sie na podstawki 20x20 (czyli zwykle warhammerowe)? czy moze jest tu pewna dowolnosc? jest jakis standard (np. w wawie)?

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

W Toruniu graliśmy róznie, jedni na warhammerowe, inni na takie jak z podręcznika.

Awatar użytkownika
Mastema
Mudżahedin
Posty: 216
Lokalizacja: z domu
Kontakt:

Post autor: Mastema »

Zrobiło się interesująco :) póki co ciągle sie zastanawiam, ludzi do takich gier jest trudniej znaleźć niż do młotka czy mordy. Link podany przez Kardinaziego wiele mi pomógł, teraz zastanawiam sie też nad XVIIw. i armią "husarsko - lisowczykową" :wink: tymbardziej, że IMO lisowczycy to najbardziej ciekawa i klimatyczna formacja w historii polskiego oręża.
Każdy kto to czyta ma odpuszczone uczynki dobre, za darmo, amen.
Idźcie w Chaosie .

Awatar użytkownika
Napoleon
Wałkarz
Posty: 83
Lokalizacja: Łódź United
Kontakt:

Post autor: Napoleon »

Witam:)
Ja mieszkam w Łodzi i zacząłem zbierać wikingów... :P Później będę też jakąś rycerską armię zbierał również :)

Awatar użytkownika
Kadrinazi
Chuck Norris
Posty: 417
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Post autor: Kadrinazi »

Mastema pisze:. Link podany przez Kardinaziego wiele mi pomógł, teraz zastanawiam sie też nad XVIIw. i armią "husarsko - lisowczykową" :wink: tymbardziej, że IMO lisowczycy to najbardziej ciekawa i klimatyczna formacja w historii polskiego oręża.
Polecam się :) Niemniej jednak banda jaką byli lisowczycy (słowo 'klimatyczne' dla tej grupy rabusiów która częściej okrywała sie niesławą niż chwałą bitewną) zawęzi Ci mocno okres zbierania armii: 1615-1617 jako data początkowa i 1636/38 kiedy to jakieś grupy polskich najmitów walczyły w armii cesarskiej. Ominie Cię najciekawszy wargamingowo okres (1648-1660) :wink:

XVII wiek ma jedną ogromną z punktu widzenia gracza wadę - ciężko go zbierać w ekonomicznej skali 1/72 (20 mm). Mimo że XVII wieczne przepisy piszę od dwóch lat to dopiero kilka miesięcy temu zacząłem zbierać pierwszą armię (polsko-litewską rzecz jasna) w skali 25/28mm ('warhammerowej') na którą mieszkając w Polsce po prostu nie mogłem sobie pozwolić. Smutne, co nie?

Gerath
Warzywo
Posty: 12

Post autor: Gerath »

Jedna rzecz mi nie pasuje. Wszystkie figurki Zvezdy, Oriona, Italeri, Revella, Streletsa i tak dalej, które są w skali 1/72, mają wysokość mniej więcej 24mm (jeden cal). Natomiast bardzo często spotykam się z tym, że skala ta jest też nazywana 20mm. O co więc chodzi? 4 mm to ogromna różnica;). 28mm to już skala Warhammerowa, a teraz widzę, że 24mm i 28mm wrzuca się do tej samej kategorii.

Awatar użytkownika
Żubr
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 132
Lokalizacja: Wejherowo - "Draconis"

Post autor: Żubr »

Też mi to nie pasuje. Dziś otrzymałem figurki HaTa i Zvezdy. Porównałem figurki - Zvezdy były większe. Poszukałem skali na pudełkach i obie figurki były w 1/72.
Dobra,dosyć tego głaskania się po pin*******. To dział armii wołoskiej a nie offu :neutral:

ODPOWIEDZ