Co sie stało z "sierotami"po Battlu ?

Wszystko to, co nie pasuje nigdzie indziej.

Moderatorzy: Fluffy, JarekK

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kanadian
Falubaz
Posty: 1304

Re: Co sie stało z "sierotami"po Battlu ?

Post autor: Kanadian »

Niedługo pierwsze Startery T9A trafią do sklepów. To powinno świeżości przyciągnąć do sceny battlowej.

Awatar użytkownika
wind_sower
Masakrator
Posty: 2294

Post autor: wind_sower »

Starter KoE vs UD? Świetny pomysł! Crusader Wars!

Awatar użytkownika
SoCiu
Wodzirej
Posty: 735
Lokalizacja: Rebelia - Łomianki

Post autor: SoCiu »

U nas w grupie (ok.8 osób) większość grywa w casual WM&H , ale to też siadło po zmianie z MK2 na MK3. Obecnie prym wiedzie MTG EDH- najłatwiej się spotkać, nie trzeba mieć aż tyle miejsca w szafie :mrgreen:

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

Witajcie ponownie. Całkiem ciekawa dyskusja.

Jestem graczem, byłem i będę. To moja pasja a z pasji się nie rezygnuje tylko dlatego, że wydawca Twój ulubiony świat wrzucił do kibla i spuścił wodę.

Nie gram turniejowo już od jakiegoś dłuższego czasu, ale to nie kwestia podejścia GW, ale poniekąd tego, że nie mam czasu na mozolne studiowanie ciągle zmieniających się zasad, uściśleń, patchy, errat, faq czy ograniczeń euro. Wejście w lukę WFB systemu T9A niewiele w tej kwestii zmieniło. Zasady dla mnie zmieniają się zbyt często. Będzie to zawsze konieczne ze względu na rozbudowany system i osobne podręczniki do poszczególnych armii i nieustającą próbę poszukiwania w tym wszystkim balansu przy zachowaniu równowagi pomiędzy poszczególnymi jednostkami w podręczniku danej armii. To zadanie, które nigdy się nie skończy i nie dożyję dnia, w którym będzie można obiektywnie stwierdzić, że zadanie zostało wykonane.

Dlatego poszedłem w zupełnie inną stronę. Opisujecie, że część ludzi wylądowało w T9A, ktoś zaczął grać w AoS, jeszcze inni przerzucili się na VIII i starsze edycje. Część ludzi zrezygnowało z hobby i sprzedało figurki, a część po prostu wrzuciła do szafy i czeka na lepsze czasy. Ja tymczasem postanowiłem nie rezygnować z tej przygody, nie iść do tyłu, ale nie podążać także do przodu ścieżką, która prowadzi w nieznane, a kierunek będzie meandrował w nieskończoność. Postanowiłem samemu wybrać kierunek i dojść do celu.

W małym gronie napisaliśmy system, który rozwiązuje wszelkie problemy, z którymi borykał się WFB i z którym borykać się będzie T9A. W jednym, gotowym podręczniku są zasady do konstruowania wszystkich armii, nadając im jednocześnie unikatowy charakter. Wyzbyliśmy się wszystkich debilnych i nielogicznych rozwiązań z WFB. Można grać zarówno na kwadratowych podstawkach jak i okrągłych (choć nie jest to skirmish) bo rozmiar podstawek i ułożenie modeli w oddziale nie mają kluczowego znaczenia. System daje ogromnie możliwości taktyczne, dowolność w konstrukcji rozpiski i ma proste zasady, które jesteś w stanie opanować w godzinę. Możesz zarówno grać hordą snotlingów jak i armią składającą się kilku smoków. I wszystko się prosto bilansuje. Raz na rok potrzebujemy skorygować jakiś modyfikator punktowy lub doprecyzować zapis jakiejś zasady specjalnej, ale są to zmiany sporadyczne, kosmetyczne i dotyczące wszystkich armii jednocześnie. Dodatkowo zmiany te są wskazywane w podręczniku innym kolorem.

Gramy obecnie tylko w ten nasz autorski system. Nie mam najmniejszej potrzeby aby wracać do WFB, czy uczyć się T9A lub AoS, a tymczasem hobby u mnie kwitnie, kolekcja rozrasta. Nigdy już chyba nie będę grać w inny system opierający się na modelach WFB. Ba… zastanawiam się nad stworzeniem analogicznego systemu do grania modelami WH40k. Zaczyna mnie oficjalny tytuł GW też już przygnębiać. Więcej jest w nim nauki niż grania.

Nie ukrywam, że ostatnio też trochę samo GW oderwało mnie od mojego systemu. Wydali kilka fajnych tytułów w boxach. Nabyłem Warhammer Quest Silver Tower, Deathwatch Overkill, Blood Bowl, Gorechosen, Space Hulk. W ten sposób trochę podstępnie GW sprawiło, że nadal kupuję ich modele i produkty, nawet na okrągłych podstawkach.

Jestem z Wrocławia. Kiedyś byłem klubowiczem i grywałem sporo w Twierdzy Wrocław, kiedy jeszcze operowała na ul. Kamiennej, a później na Placu Piłsudskiego. Obecnie nie mam z chłopakami kontaktu. Jeżeli byłaby taka chęć, z przyjemnością pojawię się w nowym roku w Twierdzy Wrocław i zaprezentuję jak działa nasz system. Jestem też otwarty na wkład osób trzecich w rozwój systemu. Zapraszam do kontaktu także wszystkie osoby, które zastanawiają się nad rezygnacją a hobby, nie odnajdują się w T9A lub też nie chcą nostalgicznie wspominać starych dobrych czasów i wolą pójść do przodu.
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
Bobson
Masakrator
Posty: 2298
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bobson »

Chcesz powiedzieć, że stworzyłeś idealny system bitewny? Jakoś nie chce mi się wierzyć...

Awatar użytkownika
JarekK
Bothunter
Posty: 5100
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JarekK »

Bobson, gdzies w dyskusji ogólnej jest dostępny projekt tego Pana. Auto promocja zawsze spoko. :P
Stone pisze: 16 gru 2019, o 13:36Żeby dobrze rosły, o warzywa trzeba dbać.

ravtheone
Mudżahedin
Posty: 238
Lokalizacja: Najczarniejsze, najrzadziej odkurzane zakątki Ciemnogrodu

Post autor: ravtheone »

@Bobson: Nie mówię, że jest idealny, ale jest prosty w opanowaniu, bo został stworzony na innych założeniach. Zapraszam do lektury. Link w mojej stopce, abyście nie musieli szukać długo.

@ JarekK: Sarkazm potrafię wyczuć. Tylko, że ten nie jest poparty żadnym merytorycznym argumentem. Czytałeś zasady? Masz jakieś spostrzeżenia lub uwagi? Grałeś? Temat dotyczy "sierot po Battlu". Ja jestem nietypową, ale chyba ma prawo powiedzieć Wam, że gram w swój system? Prawda? Czy tylko dlatego, że nie robię tego co Wy muszę się spotykać z obstrukcją? Smutno mi, bo w stopce masz Twierdzę Wrocław i długi staż, pewnie się z widzenia znamy i może nie raz graliśmy. Nigdy mi nie zależało na popularności, ale nie raz pracowałem dla dobra tej ekipy. System też powstał dla graczy, którzy zostali porzuceniu przez GW. Poświęciłem mu setki godzin, co widać...
MISFIRE 2022 - turniej WFB6
MISFIRE 2022 na Facebook

WFB: HE, SK, OK, EMP, O&G
WH40K: IG Steel Legion, Catachan, Karskin, Tallarn, Vostroyan, GK, DA, SoB, Orks, Necrons, Kroot Mercenaries
Mordheim: Skaven, Possesed
Box: Warhammer Underworlds, Warhammer Quest, Space Hulk, Blacktone Fortress, Blood Bowl, Deathwatch Overkill

Awatar użytkownika
JarekK
Bothunter
Posty: 5100
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JarekK »

Odniosłem się tylko do tego, że zachwalasz swój produkt w temacie, gdzie ludzie piszą jak zmieniły się ich środowiska. Ktoś pisze, że ludzie przeszli np. do Bolt Action i tyle, ty zaś piszesz elaborat jaka twoja produkcja jest super.

Nie mam nic do twojego produktu (dlatego tego nie argumentuje) i nie wypowiadam się jako cały klub Twierdza Wrocław. Śmieszy mnie jedynie reklama, którą tu stworzyłeś. Także nie czuj się urażony i przesówaj po stole co tam tylko chcesz :D
Stone pisze: 16 gru 2019, o 13:36Żeby dobrze rosły, o warzywa trzeba dbać.

patryk999
Chuck Norris
Posty: 411
Lokalizacja: zg
Kontakt:

Post autor: patryk999 »

Ogòlnie to widać na przykładzie forum bp. Pare lat temu co chwila ktos wrzucal fotki swoich figurek,teraz jakis przestoj wiekszy.nowych graczy moga zachecic starzy gracze a tych coraz mniej.bedzie jak z warzonem na wargamerze,chcialbym nie miec jednak racji:(

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9566
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

Około 16:00 został udostępniony pełen rulebook do 9th Age. Do tej pory został pobrany 23 tys. razy. W wigilię.

Awatar użytkownika
loko
Masakrator
Posty: 2645
Lokalizacja: wrocław

Post autor: loko »

Mało się dzieje bo dwa tematy najbardziej seksi uwalono to i na forum cisza. Chyba pobiore i ja.w końcu master już w styczniu.
kupię bretke,orki, leśne elfy i wampiry. http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=55&t=52293

RPG-26
Wałkarz
Posty: 65

Post autor: RPG-26 »

patryk999 pisze:Ogòlnie to widać na przykładzie forum bp. Pare lat temu co chwila ktos wrzucal fotki swoich figurek,teraz jakis przestoj wiekszy.nowych graczy moga zachecic starzy gracze a tych coraz mniej.bedzie jak z warzonem na wargamerze,chcialbym nie miec jednak racji:(
To sie praktycznie musi Tak skonczyc. Ale nie Tak szybko jak warzone [-X WFB to byla potega i jego offshoty troche pozyja.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14640
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

RPG-26 pisze:
patryk999 pisze:Ogòlnie to widać na przykładzie forum bp. Pare lat temu co chwila ktos wrzucal fotki swoich figurek,teraz jakis przestoj wiekszy.nowych graczy moga zachecic starzy gracze a tych coraz mniej.bedzie jak z warzonem na wargamerze,chcialbym nie miec jednak racji:(
To sie praktycznie musi Tak skonczyc. Ale nie Tak szybko jak warzone [-X WFB to byla potega i jego offshoty troche pozyja.
Licencja na przewidywanie przyszłości.

Było już na tym forum kilku którzy twierdzili, że system padnie długo przed dzisiaj. Jakoś nie widzę żeby pojawiali się po czasie i przyznawali do błędu.

I nie mówię o 9ce, tylko o nas, graczach, którzy od 20 lat spotykają się na turniejach. Byłem uczestnikiem jednego z pierwszych turniejów w księgarni Faber i Faber w Warszawie w 1997.

Ale nie, nie będę się publicznie zarzekał. Ludzie nas - graczy - zwyczajnie nie ogarniaja, w związku z czym krytykują i walą tymi kocopołami, które sprawiają że czują się mądrzejsi bo myślą, że patrzą poza koniec tygodnia.
Nic nowego. Ja wędkarzy też nie ogarniam.

Ot, dolecisz do końca łańcucha i zaszczekasz.

edit. Zacytuję tu post który ostatnio mega mi się spodobał.
Przepraszam wszystkich, że cytuję Laika:
Laik pisze:Warhammer to my a nie GW.

RPG-26
Wałkarz
Posty: 65

Post autor: RPG-26 »

swieta_barbara pisze:
RPG-26 pisze:
patryk999 pisze:Ogòlnie to widać na przykładzie forum bp. Pare lat temu co chwila ktos wrzucal fotki swoich figurek,teraz jakis przestoj wiekszy.nowych graczy moga zachecic starzy gracze a tych coraz mniej.bedzie jak z warzonem na wargamerze,chcialbym nie miec jednak racji:(
To sie praktycznie musi Tak skonczyc. Ale nie Tak szybko jak warzone [-X WFB to byla potega i jego offshoty troche pozyja.
(...)

Ot, dolecisz do końca łańcucha i zaszczekasz.

edit. Zacytuję tu post który ostatnio mega mi się spodobał.
Przepraszam wszystkich, że cytuję Laika:
Laik pisze:Warhammer to my a nie GW.
No niezłe chamstwo.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

Chyba już doleciał.
Obrazek

Awatar użytkownika
Stan
Postownik Niepospolity
Posty: 5210

Post autor: Stan »

Napisz komuś że system który tworzy się skończy, dziw się że nie jest dla Ciebie miły :D

RPG-26
Wałkarz
Posty: 65

Post autor: RPG-26 »

Przecież to jest oczywiste. System autorski nie ma szans długodystansowo skoro wychodzi tyle nowych fajnych rzeczy, choćby nie wiem jak dobry był. A ten jest oparty na przestarzałym silniku Battla.
Ale ten może być popularny jeszcze nawet ze 2lata skoro aż tylu z was się w to angażuje. Tyle, że z czasem będzie ubywało i chęci i graczy. To 100% normalne.

Awatar użytkownika
swieta_barbara
habydysz
Posty: 14640
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: swieta_barbara »

Nie chodzi mi nawet o system.

Bawią mnie po prostu Ci prorocy którzy wpadają tu na forum co kilka lat i mówią mi, że już gra się kończy bo oni i ich trzech kolesiów nie grają.

Ja gram już ponad 20 lat i pewnie pogram jeszcze z 30.

Awatar użytkownika
Arbiter Elegancji
Niszczyciel Światów
Posty: 4808
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arbiter Elegancji »

RPG-26 pisze:Przecież to jest oczywiste. System autorski nie ma szans długodystansowo
Warmaszyna czy infinity też było systemami autorskimi, ot 2/5 kumpli wpadło na pomysł żeby stworzyć grę i z małym (w porównaniu do konkurencji) budżetem ją stworzyli.
Dla wielu było oczywiste że upadną :wink:

żeby była jasność nie twierdze że 9 przeżyje nie wiadomo ile, żaden ze mnie wróżbita Maciej. Ale wydaje mi się że z góry spisywanie na straty systemu który ma na starcie taką rzesze fanów, gotowy podręcznik główny i wsparcie firm produkujących modele to delikatnie mówiąc przesada.
Barbarossa pisze:Piszesz o pozytywnych wypowiedziach ludzi z Heelenhammera, którzy "zjedli zęby na WFB" - sorry, ale zęby na WFB to zjadłem ja, a to są angielscy gracze, których wiele razy bez problemów rozjeżdżaliśmy bo nigdy nie ogarniali na takim poziomie, jak top w Polsce. Ci ludzie nie są dla mnie ekspertami, to leszcze z podcastem..

Awatar użytkownika
Janus
Masakrator
Posty: 2064
Lokalizacja: Nordin Warszawa

Post autor: Janus »

Dziś w chwili kiedy obejrzałem RB główny wraz z tymi wszystkimi artami i fluffowymi wstawkami poczułem się tak samo jak 4/5 lat temu gdy kolega pokazał mi Rb do warhammera. Fascynacja magicznym światem, pożądanie tych epickich batalii, normalnie obłęd. :D
Imo teraz tylko czekać, jak któreś z wydawnictw zdecyduje się wydać wersję papierową i książka trafi do sklepów. To + wsparcie twórców modeli figurkowych [a tych którzy chcą/angażują się w ten projekt jest naprawdę dużo - bo potencjał jeszcze większy] na pewno nie tylko utrzyma system przy życiu, ale jeszcze go zacznie rozwijać. Tylko trzeba poczekać na dokończenie zasad [gramy na razie beta-testy]i oficjalna premierę poprzedzoną wystrzałami z armat;p

PS: Świetna robota Barbara!
Obrazek
Wind Sower pisze:Nawet w średniowieczu papież nerfił strzelanie.
"Jak ja nie cierpię Vampirów"

ODPOWIEDZ