Jak zrobić Spearchukke?

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Holgin
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 136

Jak zrobić Spearchukke?

Post autor: Holgin »

Sharkoon poprosił mnie żebym napisał tutorial jak zrobić baliste samoróbke, więc oto jest...
Obrazek
Materiały i narzędzia:
Ja użyłem balsy, starej karty kredytowej i "Polskiej masy modelarskiej" (12 zł :P) no i oczywiście mojej magicznej kropelki i wikolu. Z narzędzi to pilnik, piła, nożyk, czajnik(o tym później) i dobrze by było mieć imadełko, strasznie ułatwia prace.
Elementy:
1. Baza - radze zrobić troche niższą niż ja bo końcowo gobliny nie dosięgają to dźwigni
2. i 3. - dźwignie
4. Rama, w małym wcięciu będzie łuczysko
5. Metalowa część łuczyska
6. Drewniana część łuczyska

Wykonanie
Baza
Najpierw wycinamy 2 małe kawałki balsy, jeden troche krótszy od drugiego i przymierzamy je prostopadle, przycinamy wg własnego uznania i sklejamy. Powinny utworzyć literę "T" jak na rysunku. Można gdzieniegdzie przykleić plastikowe prostokąciki, służące za metalowe wzmocnienia. W miejscu zaznaczonym na rysunku czerwonym kółeczkiem przymierzamy kawałek, który przycinamy tak żeby w miejscu kółka był kąt ostry, nie za wysoko ale tak żeby kończył się mniej więcej w miejscu złączenia "T" i był mniej więcej 1 cm nad nim. Dwa krótsze kawałki robimy podobnie, z obu stron przycinamy mniej więcej tak by końcówki tworzyły kąt prosty, jak na rysunku. jeśli wszystko wyszło ok, powinno wyglądać mniej więcej jak moja podstawa - ja potraktowałem to kropą wikolu i po wyschnięciu dałem kawałek gs i zrobiłem z niego bazę na rame.
Obrazek
Jeśli baza wygląda jako-tako, najtrudniejsze mamy za nami, nie przejmować się jeśli będzie krzywe, to nawet lepiej, to w końcu Orki :)

Rama
tu według uznania, ogólnie, prostego kawałek równego lub trochę dłuższego niż "T", wycinamy w nim 3,5-4,5 mm dziurę (jak na zdjęciu) żeby zrobić miejsce na łuczysko, polecam posklejać kilka mniejszych kawałków żeby machina wyglądała na "składaka" ;) Ja potraktowałem te kawałki wikolem i ścisnąłem w imadełku co trochę te elementy spłaszczyło, są porządnie sklejone dzięki temu i wyglądają fajniej.
W miejscu gdzie będą "zęby", można zrobić mały trójkącik, łatwiej później je przykleić. Odległość pomiędzy końcem ramy a dziurą powinna wynosić 6-7 mm, a głębokość 4-5 mm. Można dokleić mały kwadracik w miejscu łączenia ramy z podstawą. Na górze, dokleić płaski kawałek, prowadnica bełta, kawałek przed końcem ramy zrobić wcięcie, w którym będzie cięciwa.
Obrazek


Łuczysko - najpierw, mały kawałek wkładamy w dziurę żeby przymierzyć długość i przycinamy. Kawałek plastiku (plasticard, karta kredytowa, kto co woli) przycinamy żeby miała taką samą długość i szerokość co drewniany kawałek. Oba kawałki przytrzymujemy najlepiej imadełkiem i wiercimy 1,5mm otwory na końcach, w których będzie cięciwa. Z jednej strony drewnianego elementu doklejamy kawałek plastiku, jak na zdjęciu, dopasowujemy łuczysko do dziury w ramie tak, żeby siedziła ciasno w dziurze. Następnie, wkładamy koniec dratwy w wywiercone wcześniej dziury i wiążemy supeł. Teraz czas wygiąć drewniany element. Włączamy czajnik elektryczny, kiedy woda zacznie się gotować otwieramy czajnik i mamy dużo pary. Łuczysko trzymamy kombinerkami, trzymamy chwile nad czajnikiem a następnie wkładamy do dziury, dratwe przeplatamy przez drugą dziurę i wyginamy oba elementy według własnego uznania, kiedy kształt jest odpowiedni przytrzymujemy sznurek i staramy się go jakoś zablokować. Po powiedzmy godzinie, można blokade zdjąć i zawiązać supeł, zajmuje to troche czasu ale warto to zrobić. Jeśli nie udało się dobrze wygiąć, operacje powtórzyć, aż do uzyskania satysfakcjonującego (ale fajne słowo :lol2: ) efektu.
Obrazek

Dźwignie
Kółka z gs, w nie wciskamy wykałaczki, potem pilnikiem wyrównujemy, koniec :)

Końcowe składanie
Ramę przyklejamy do bazy, łuczysko wkładamy do dziury, cięciwe naciągamy na koniec prowadnicy, w niej wycinamy rowek w który wklejamy wykałaczkę a na koniec doklejamy koniec jakiejś włóczni i mamy bełt. Z plasticardu wycinamy nożykiem/nożyczkami zęby i doklejamy do trójkącika na ramie. Z tyło ramy doklejamy dźwignie, na całej maszynie plastikowe kwadraciki jako metalowe wzmocnienia, gdzieniegdzie można dać sznurek który trzyma wszystko w całości. Balse warto nożykiem ponacinać, żeby nie wyglądały jak idealnie prostokątne.
Końcowo moja spearchukka wygląda tak:
Obrazek
ta na zdjęciu nie jest z elementów na zdjęciu na samej górze ale są bardzo podobne, robiłem 2 naraz ale tylko 1 skończyłem.
Jakby ktoś czegoś nie rozumiał, pisać, zrobię więcej rysunków i dokładniej opisze budowę. Jest to mój pierwszy tutorial, mam nadzieję że się komuś przyda.

Awatar użytkownika
Korin
Pseudoklimaciarz
Posty: 27

Post autor: Korin »

Cześć !
Fajnie wyszła ci ta czaka ! Naprawdę muszę ci pogratulować ! Ile średnio zajeło ci czasu wykonanie czegoś takiego ?

Awatar użytkownika
Holgin
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 136

Post autor: Holgin »

dzięki :) ilość czasu hmm ciężko powiedzieć, jak siadam do malowania itp to tracę poczucie czasu, ale spokojnie w 1 dzień zrobiłem, problemem może być tylko czas schnięcia wikolu ale można kleić częściowo kropelką i problem znika.

Janiszek
Masakrator
Posty: 2035

Post autor: Janiszek »

O widze Janek , że się trochę napisałeś . Ale fajnie , ktos będzie wiedział jak sobie zrobic taką fajną czakę , którą sam widziałem :D i wygląda bardzo porządnie . Pozdro .

Awatar użytkownika
Qbas
Chuck Norris
Posty: 644
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qbas »

Teraz czekamy jeszcze na poradnik "Jak zrobić Doom Divera" :P

A tak na serio to fajny tutorial z fajnym efektem końcowym. Może jak mi się będzie nudziło kiedyś to też se taką zrobię :)
Obrazek
Dyskusja na temat Euro 2009 pisze:
Ja się przewidziałem czy 23 - N.Ireland gra na ograch??
TIM GRONNEBERG - OGRES

Szkoci to klimaciarze :D

Awatar użytkownika
Whydak
Chuck Norris
Posty: 625
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Whydak »

Wypasik.Zaraz robie swoją :D

ODPOWIEDZ