Dyskusja o balancing patchu

Rozwój i dyskusje na temat rozwiązań przywracających grze balans.

Moderator: Barbarossa

ODPOWIEDZ
quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

WE mają stałego Warda 3+ na wszystko. Jeżeli będziesz go zawsze zdawać to masz niezabijalnego herosa. To podobnie z pendantem, ale tutaj możesz tak sobie zaplanowac atak, żeby ten ward obejść. A te cudo u WE kosztuje ... 30 pkt.
tak,ale moze sie nagle skonczyc-to minus.
nie polaczy sie z np 2+AS-kolejny minus
i trzeba na item patrzec z perspektywy calej armii-tutaj sie z Toba zgodze.

dla mnie w zupelnosci wystarczylby zapisek ze trzeba rzucic mniej niz sila. albo na 5-6 nie wychodzi.
Jedyne nad czym warto teraz się zastanawiać to odnowienie zasad do CHD.
Bo naprawdę można spróbować wskrzesić tą armię na turniejach , małym nakładem sił.
im pomoze tylko cud/zasady wykonane domowym sposobem. bo AB nie wyjdzie nigdy z przyczyn formalnych.

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

quas pisze:
WE mają stałego Warda 3+ na wszystko. Jeżeli będziesz go zawsze zdawać to masz niezabijalnego herosa. To podobnie z pendantem, ale tutaj możesz tak sobie zaplanowac atak, żeby ten ward obejść. A te cudo u WE kosztuje ... 30 pkt.
tak,ale moze sie nagle skonczyc-to minus.
nie polaczy sie z np 2+AS-kolejny minus
i trzeba na item patrzec z perspektywy calej armii-tutaj sie z Toba zgodze.

dla mnie w zupelnosci wystarczylby zapisek ze trzeba rzucic mniej niz sila. albo na 5-6 nie wychodzi.
Oblewanie na 5-6 było przerabiane w Poznaniu na PGA - czy twoim zdaniem coś to zmienia w przypadku problemu jaki poruszamy ?? Kolesiowi z savem 0-1+ naprawdę nie robi czy ma tego teoretycznego warda na 2+ czy 3+, bo pancerz dużo przyjmie. Natomiast całkowicie traci sens używanie tego przedmiotu np. przez maga, który pancerza nie posiada. Na PGA dzięki temu nie wystawiłem mojej ulubionej kombinacji, bo po prostu okazało się to zawodne aż nadto. Normalnie ryzyko jest, bo przecież pancerz nic nie wyłapie w takim wypadku, a 6ki też się rzuca.
Uważam, że pójście tą drogą automatycznie ruguje z gry opcje bardziej lightowe, natomiast prawie nie dotyka lub jak już to delikatnie muska opcję najbardziej hardcorową. Proponuję spojrzeć szerzej na ten przedmiot, a nie przez pryzmat i klapki kolesia z 0+ save.
Jedyne nad czym warto teraz się zastanawiać to odnowienie zasad do CHD.
Bo naprawdę można spróbować wskrzesić tą armię na turniejach , małym nakładem sił.
im pomoze tylko cud/zasady wykonane domowym sposobem. bo AB nie wyjdzie nigdy z przyczyn formalnych.
Jak coś to mogę się dołączyć do projektu DOMOWY PODRĘCZNIK DO CHD :) parę pomysłów mam dla tej armii, może będzie to jakąś ciekawostką.
Draconis - FOR EVER !!!

Warhammer Online - Guild Leader of Skowyt Guild

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

quas pisze:im pomoze tylko cud/zasady wykonane domowym sposobem. bo AB nie wyjdzie nigdy z przyczyn formalnych.
ChD pomóc możemy tylko "MY". Wszystko zależy wyłącznie od naszych chęci. Takie projekty mają sens i przyszłość, a nie rozwodzenie się i porównywanie tych lub innych przedmiotów magicznych.

ChD to doskonała sfera, w którym środowisko może sprawdzić swoją siłę przebicia, niezależność, a nade wszystko współtworzyć WFB na równi z GW.

Pamiętacie tematy, w którym gracze, którzy zebrali w pocie czoła i drogim kosztem armie, musiały z nich całkowicie zrezygnować, gdyż GW nie zdecydowało się ich kontynuować. Wiele się mówi o polityce GW. Wielu zarzuca im brak poszanowania klienta etc. Sęk w tym, że tak nie musi być. Mamy na tyle zwarte środowisko i narzędzia, dzięki którym możemy "reanimować" w znacznie lepszej postaci porzucone "dzieci" GW. Ponieważ w BP oprócz cięć vampirów/demonów znalazł się niespodziewanie również zalążek "reanimowania" niektórych armii, które GW schrzaniło lub porzuciło, własnie w BP widzę możliwość kontynuowowania tego aspektu.

Dlatego raz jeszcze zapytam czemu nie dyskutować o tym, wprowadzać w to życie, tylko ględzić bez sensu o jakiś wardach WE, pendantach i innych głupotach?

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

Swego czasu środowisko Druchii.net i ich prośby znalazły posłuch w GW co zaowocowało erratką do starego podręcznika i korektą paru drobiazgów.

Może jakby taki pomysł się przyjął, to GW mogłoby w oparciu o taki List stworzyć coś nowego, albo w sporej części go zaaprobować nadając łatke official.
To dyskusję na temat ChD proponuję wydzielić a najlepiej przenieść na PM/GG, coby brali w niej udział tylko gracze podchodzący do tego na poważnie, a nie tacy, co by mieli pisać tylko "dajmy im takie uber coś tam, co rozwala przeciwnikowi pół armii".

Do kogo mam się odezwać - kto ma ambicje pilotować taki projekcik ?? Jaasiu ?? Nehan ?? Ja od razu zaznaczam, że mam parę pomysłów, ale z fluffem ChD u mnie na bakier, więc byście mi musieli przybliżyć "myślenie" tej rasy, aby wsiąknąć w jej klimat :D
Draconis - FOR EVER !!!

Warhammer Online - Guild Leader of Skowyt Guild

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Najważniejsze to zrobić Army List - same zrobienie AL nie jest trudne. Trudniejsze jest testowanie, ale z tym np. u mnie nie byłoby problemu bo sam obecnie nie grał własną armią tylko rozgrywam co drugi weekend 3-4 bitwy każda inną armią, głównie dla znajomych żeby mogli sobie testować swoje rozpy z różnymi armiami. A sprawnie to idzie bo mam sporo znajomych co grają od święta to teraz ich figsy przeważnie u mnie leżą ;)

Jednak ten projekt chciałby aby został prowadzony przy współpracy LS i najlepiej gdyby został włączony do BP lub nawet LIMITED. Jednocześnie sam projekt zaproponować GW. Czy z niego skorzysta czy nie to już ich sprawa. W końcu powinni zdawać sobię sprawę, że korekta ChD, albo zrobienie przynajmniej nowego AL przystosowanego do 7 edycji (napisanego w WD) napewno zwiększyłaby sprzedaż ChD i krasnoludów i zielonoskórych, które byłyby konwertowane na ChD. Nawet jeżeli w niewielkim stopniu to zawsze byłby to jakiś zysk który by ich kosztował tylko i wyłącznie kilka stron WD (czyli nic - zresztą WD z Army listami też się znacznie lepien sprzedają). No ale to już ich problem. Najważniejsze aby ich "marazm" i "obojetność" nie była przyjmowana z obojętnością naszego polskiego środowiska graczy.

Zatem co do powiedzenia na ten temat LS i ogół graczy?

Scimitar co myślisz aby założyć wątek na ten w dziale ChD? Podobnie jak to zostało uczynione w zapisu w BP na temat O&G?

Malal
Kretozord
Posty: 1729

Post autor: Malal »

Chyba mylicie zakres kompetencji LS. Jestesmy od uscislania niejasnych zasad a nie od Pisania Army Bookow :wink: Caly BP+R byl bledem bo widze ze teraz sie zaczyna koncert zyczen do LS. W kwietniu sa nowe wybory, mozecie glosowac na pisarzy a nie sedziow wtedy moze jakis AL powstawnie. O przyklepaniu do BP czy limited nie decyduje LS tylko ewentualnie LL a tak naprawde organizator turnieju.
podpis nieregulaminowy - administracja

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

Kal_Torak pisze: Zatem co do powiedzenia na ten temat LS i ogół graczy?

Scimitar co myślisz aby założyć wątek na ten w dziale ChD? Podobnie jak to zostało uczynione w zapisu w BP na temat O&G?
Zakładanie takiego tematu to nie problem. Obawiam się, że zamieniłby się w jakieś targowisko i każdy by tam rzucał też masę nierealnych i przesadzonych rzeczy. Spróbować można.

Co do BP+R - może jakieś założenia szczytne były, ale zaczęło się to przemieniać w lament i prośby dalszych cięć, które raczej nie tkwiły w idei stworzenia BP.
Sensowniej będzie chyba pójść drogą "odświeżenia" paru armii i dostosowania paru ich zasad do 7 edycji niż ścinanie tego co obecnie na świeczniku.

Może ktoś znający ChD napisze mi na priv jakiś skrótowy zarys ich fluffu. Jak sobie żyją, co tam cenią najbardziej. Czy to takie krasnoludy, ale spaczone przez moce chaosu czy jak ?? Nie musi to być jakieś wypracowanie A4 czy nie daj pan na kilka A4, ale taki zgrabny akapicik.
Draconis - FOR EVER !!!

Warhammer Online - Guild Leader of Skowyt Guild

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Dobrze niech będzie LL. BP+R nie było błędem. A "koncert życzeń" to chyba każda osoba tworząca BP napewno się spodziewała. Chociaż muszę przyznać, że gdyby BP byłby tylko i wyłącznie ograniczony do VC i DL i nic poza tym to koncertu by nie było. Dodatkowo myslisz się jeśli chodzi o nie pisaniu Army Booków przez LS. Sęk w tym, że BP objął swym ramieniem część armii upośledzonych, jak bestie, DoW czy Ogry. Retusz w który one otrzymały to jest właśnie to samo co dostały DE, czyli errata do armii, nowy army list. I to właśnie mi i wielu osobom w BP najbardziej się podoba. Mało tego - dyskusja i spamy w tym wątku dotyczą niemal wyłącznie tematów związanych z ograniczeniami VC/DE/DL, dodaniem nowych cięć, kontrowersjami względem cięć które już zaszły. Natomiast nikt w zasadzie nie krytykuje zmian w postaci niejako "erraty" do armii upośledzonych. Zyskały one niemal całkowitą akceptację w przeciwieństwie do stosowanych ograniczeń i formie restricted. Tak naprawdę te zmiany w armiach upośledzonych są najaważniejszą i też najbardziej zaskakującą częścią BP. Dlatego znacznie lepszym wyjściem jest ograniczanie "cięć" armii, a "erratowanie" armii upośledzonych. Cięcie VC czy DL nie spowoduje zachęcenie graczy armii upośledzonych do odkurzenia figurek z półek. Nie zachęci też nikogo do zakupu tych armii. Cięcia VC czy DL nie zmienia sytuacji tej armii. Moim zdaniem powinniśmy wyjść naprzeciw graczom "upośledzonych" armii i nie rozumiem czemu niektóre osoby z LS czy LL bronią się przed tym rękoma i nogami. Po pierwsze takie zmiany na plus dla armii upośledzonych w zaden sposób nie wpłyną negatywnie na turnieje, a mogą wyłącznie w sposób pozytywny. Tym bardziej czemu miałaby to źle wpłynąć jesli i tak ostateczną decyzję pozostawia się organizatorom turniejów? Nie muszę przypominać by jakikolwiek projekt miał szansę się przyjąć w organizacji turniejów to wymagana jest współpraca LS/LL w projekcie. Inaczej projekt będzie postrzegany jako jakiś house rule.

No ale skoro jakiekolwiek zmiany w tym kierunku mają być uzależnione od wyboru skłądu LS w kwietniu to mam szczerą nadzieję, że taki "chętny" skład będzie ;)

Scimitar zgadzam się z Tobą. Temat raczej miałby na celu zorientować się co myślą gracze CHD nad reanimacją armii niż samymi propozycjami kształtu AL. A i do ChD można skorzystać z podręcznika z V edycji oraz histori starego świata z pierwszych edycji warhammera (swoją drogą znam bardzo ciekawą historię powstania ChD z początków tworzenia się systemu Warhammera - a chodzi tu o wojnę jaką krasnoludy toczyły z chaosem, przy czym krasnoludy były agresorami i przyswiecał im cel zniszczenia chaosu raz na zawsze - do czego zgromadzili "milionową" armię z okresu ich najwiekszej świetności)". Była to pierwsza i jedyna wojna z chaosem, która była prowadzona na wielką skalę przeciw chaosowi i to na ich własnym terytorium.

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

Oblewanie na 5-6 było przerabiane w Poznaniu na PGA - czy twoim zdaniem coś to zmienia w przypadku problemu jaki poruszamy ?? Kolesiowi z savem 0-1+ naprawdę nie robi czy ma tego teoretycznego warda na 2+ czy 3+, bo pancerz dużo przyjmie. Natomiast całkowicie traci sens używanie tego przedmiotu np. przez maga, który pancerza nie posiada. Na PGA dzięki temu nie wystawiłem mojej ulubionej kombinacji, bo po prostu okazało się to zawodne aż nadto. Normalnie ryzyko jest, bo przecież pancerz nic nie wyłapie w takim wypadku, a 6ki też się rzuca.
mam powymianiac kilka armii ktore nie grzesza ani pancerzem ani wardami/regeneracjami?
3+ward sam w sobie jest mocny,zwlaszcza bez udupiajki w formie naglego zakonczenia dzialania. a ze czasami sie kula 1-2,coz to ten element losowosci.
przez maga tez mozna stosowac,tyle ze jest ryzyko iz np dzialo zrobi mu kuku.
ChD pomóc możemy tylko "MY". Wszystko zależy wyłącznie od naszych chęci. Takie projekty mają sens i przyszłość, a nie rozwodzenie się i porównywanie tych lub innych przedmiotów magicznych.
GW tego nie zmieni,liftingu armii nie bedzie z racji prawnofinansowych; w zasadzie pewnie jakas nowa armia moze w 7ed zagoscic(albo i nie),ale raczej 8 ed bedzie juz bez chaosowych brodaczy.
teoretycznie maja argument w postaci-wielu wielu lat na zmiane armii; szkoda-klimat mieli dosyc specyficzny.
Scimitar zgadzam się z Tobą. Temat raczej miałby na celu zorientować się co myślą gracze CHD nad reanimacją armii niż samymi propozycjami kształtu AL. A i do ChD można skorzystać z podręcznika z V edycji oraz histori starego świata z pierwszych edycji warhammera (swoją drogą znam bardzo ciekawą historię powstania ChD z początków tworzenia się systemu Warhammera - a chodzi tu o wojnę jaką krasnoludy toczyły z chaosem, przy czym krasnoludy były agresorami i przyswiecał im cel zniszczenia chaosu raz na zawsze - do czego zgromadzili "milionową" armię z okresu ich najwiekszej świetności)". Była to pierwsza i jedyna wojna z chaosem, która była prowadzona na wielką skalę przeciw chaosowi i to na ich własnym terytorium.
chetnie bym sie do takiego projektu podlaczyl. i tez raczej bazowalbym na jednostkach znajdujacych sie w orginalnym AB.

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

quas pisze:GW tego nie zmieni,liftingu armii nie bedzie z racji prawnofinansowych; w zasadzie pewnie jakas nowa armia moze w 7ed zagoscic(albo i nie),ale raczej 8 ed bedzie juz bez chaosowych brodaczy.
teoretycznie maja argument w postaci-wielu wielu lat na zmiane armii; szkoda-klimat mieli dosyc specyficzny.

chetnie bym sie do takiego projektu podlaczyl. i tez raczej bazowalbym na jednostkach znajdujacych sie w orginalnym AB.[
Quas ależ ja pisałem o tym i dokładnie zdaję sobie sprawę, że GW tego nie zmieni. Gdyby miał cokolwiek zmieniać o ChD pewnie byśmy nie rozmawiali. Ale "My" nadal możemy mieć na turniejach zliftingowane ChD.
No i miło, że coraz więcej osób jest chętnych do tego projektu. Trochę samozaparcia a uda się naprawdę wiele zrobić dla ChD i innych równie "pokrzywdzonych" armii.

Otworzyłem temat w dziale krasnoludów traktującym o ChD w BP jak również nowym AL

http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?t=14581

Awatar użytkownika
BOGINS
Postownik Niepospolity
Posty: 5229
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: BOGINS »

Heh niech ktoś z twórców BP-R wypowie się na forum Chaos Dwarfów, chłopaki tworzą tam całkiem interesujące listy, ja też :)

Awatar użytkownika
Barbarossa
Mniejsze zło
Posty: 5612

Post autor: Barbarossa »

Ja nie mam nic przeciwko. Jeśli polskie środowisko stworzy ciekawy, zbalansowany i spójny podręcznik do ChD, nie miałbym żadnego problemu, żeby z tym grać na turnieju, albo, żeby to dopuścić na swoim turnieju.

Trzy lata temu miałbym z tym problem. Obecnie moja wiara w jakość produktów GW jest tak niska, że nie widzę powodów, dla których podręcznik fanów miałby być gorszy.

Awatar użytkownika
BOGINS
Postownik Niepospolity
Posty: 5229
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: BOGINS »

Zgodzę się z Tobą c odo faktu, że jesteśmy w stanie stworzyć taki kodeks. Sądzę, nawet, że moglibyśmy i inne tak przerobić, jednak obawiam się radykalizmu i nie potrzebnego rozpisywania się na 40 stron, choćby jak w tym temacie (gdzie może z 4 strony to sensowna rozmowa, z której i tak mało co wynikło patrząc na BP-R i zmian które jeszcze nie weszły chyba w życie).
Zastanawiałem się tylko nad tym Barbarosso, czy czasem nie przesadzamy. Pewnie też nie miałbym nic przeciwko CHD pojawiających się na stołach, ale tworzenie prawdziwego Army List? To już dla mnie jednak za dużo. Retusz owszem.

Awatar użytkownika
Barbarossa
Mniejsze zło
Posty: 5612

Post autor: Barbarossa »

Widzisz, prawda jest taka, że GW sobie nie radzi za dobrze. Aktualny Warhammer, ze specherosami - jak na GT UK - jest po prostu grą głupią, o niespójnych zasadach i tragicznie zbalansowaną. Wszystko inne to mody środowiska - CSy, uściślenia, ograniczenia itd.

Więc nie boję się polskich modów czy własnych AB. Czy wyjdą mniej zbalansowane niż ogry albo demony? Czy będą potrzebowały 20-30 uściśleń?

Mnie szczerze mówiąc najbardziej martwi potencjalny chaos, tzn "Jasiu stworzył podręcznik do ChD, który nie podobał się Markowi, który stworzył nieco inny podręcznik do ChD, który nie podobał się Zenkowi, który..."

Dlatego ważny jest etap zatwierdzenia tego, żeby nie było bałaganu. Może to zrobić LS, może to zrobić LL, chodzi o to, aby był jeden podręcznik do chadecji, a nie trzydzieści, każdy w innym ośrodku.

Tak jak pisałem - trzy lata temu uznałbym, że to pomysł chory, który wypacza Warhammera. Bo było czego żałować. A teraz... my już i tak musimy wypaczać Warhammera, żeby w ogóle był grywalny.

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Barbarossa to co piszesz jest "niestety" prawdą.

Bogins Projekt nowego AL do ChD w żadnym wypadku nie jest pomysłem radykalnym - nie w dzisiejszej sytuacji z dzisiejszym GW. CSy, ogranizenia, mody i balansy to już na dzień dziesiejszy część WFB, niemal taka część jak malowanie czy kolekcjonowanie - powoli tak zaczynam ją traktować, bo jest poprostu "konieczna".

Stworzenie nowego AL do ChD jest oczywiście dużym i śmiałym krokiem naprzód, ale krokiem który jest wstanie znacznie wzmocnić polskie śorodowisko i samego Battla. Bo jeśli wyjdzie takowy AL i będzie używany na turniejach to będzie to dla nas ogromny sukces. WFB jest dla graczy, a nie gracze dla GW (chociaż GW ma na to najwyrźniej inny pogląd). ponadto nowy AL do ChD mogą podziałać jak wały przeciw wylewie rzeki - gdy GW będzie dalej partolilo WFB będziemy mieli skuteczne i wypracowane możliwości aby przed tym się chronić. Ponadto nowy AL będzie miał duże znaczenie chociażby w złamaniu własnych ograniczeń myślowych, w których nie dopuszczamy możliwości grania na AL innym niż made in GW. O tym wszyscy zapomną i będą się wstydzić jeśli takowy projekt AL wejdzie i odniesie sukces, powiemy wtedy - Polak to potrafi (i poklepiemy się po plecach) ;). Bo w to, że taki AL będzie przegięty na miarę DL/VC lub kiepski na miarę ogrów poprostu nie wierzę.

Barbarossa nie ma problemu w zrobieniu jednego AL do ChD. Głównym warunkiem jest danie "zielonego światła" przez LS/LL. Czyli na forum LS/LL powstaje temat w którym jest wzięty pod uwagę retusz jak i nowy AL do ChD. Jeśli nowy AL będzie dobry to wejdzie do BP+R, znaczy LL/LS się pod nim podpisze aby tym samym zachęcić organizatorów turniejów do spróbowania z nowym AL. Wtedy możemy mówić o BP+R+ChD. Jak wiadomo organizator może organizować turniej zarówno na jednym z tych członów jak i na wszystkich. Jeśli tylko gracze będą wiedzieli, że mają poparcie ze strony LS/LL to stworzenie składu do testowania i tworzenia nowego AL jest rychłą kwestią czasu.

SexRocket
Piszczałka
Posty: 2984
Lokalizacja: KGB "Rogaty Szczur" Gorzów
Kontakt:

Post autor: SexRocket »

Bardzo fajnie ze ktos sie zabral za to i jest na to jak na razie ogolne przyzwolenie.
Zawsze marzylem o swojej armii ognistych kolesi w wielkich czapkach i moze w koncu bedzie impuls zeby zaczac zbierac te historyczne figurki.
Proponowal bym jednak aby umiejscowic nowy AL do chadecji jako osobny twor (nie BP nie R ani tez nie limited czy uscislenia) zeby kazdy organizator turnieju mogl bez wiekszych problemow zezwolic badz odzucic moznosc dopuszczenia ChD do jego turnieju.
ObrazekObrazek

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

SexRocket czy BP+R jest obowiązkowy na turniejach? Otóż właśnie nie. Chodzi oto aby nowy AL pojawił się w BP+R jako trzeci człon w pdfie zapreznetowanym przez Barbarosse. Organizator może grać w końcu na BP, może na BP+R, może na BP+ChD, albo R+ChD, a może wogóle na żadnym z nich - prawda? Jednak nowy AL idący pod sztandarem swojego starszego brata ma większe szanse na przyjęcie się na turniejach, bo hmmm wzbudza poprostu wiarygodność i taki AL ma tym samym od razu wystawione referencje oraz pieczątkę zdrowego i wysokiej jakości produktu ;).

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Wcześniej byłem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, ale w sumie format BP+ChD byłby bardzo dobrym rozwiązaniem. Dlatego piszczie i testujcie, tylko nie zróbcie czegoś na poziomie VC, Demonów czy DE, bo znowu będzie afera - inni też będą chcieli napisać sobie nowe podręczniki :)
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
BOGINS
Postownik Niepospolity
Posty: 5229
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: BOGINS »

Kal_Torak: zgodzę się z twoim tokiem myślenia, ale tylko do pewnego stopnia. Możemy sobie tutaj mówić, że to będzie zbalansowany kodeks i wszyscy się cieszą na samą myśl że taki wyjdzie (np. ja), ale jednak byłaby to armia niszowa, napisana przez graczy, w dodatku nie zawsze wystawialna i co gorsza bez figurek. Brak figurek w połączeniu z faktem, że i tak nasze hobby jest drogie oraz oficjalnego "pozwolenia" raczej nie przysporzy tej armii nagle 20 graczy - tak samo jak tego nie zrobiły bonusy dla bestii, psów i ogrów.
Zresztą z tego co widać, to przygotowywana przez Scimiego armia - chyba póki co najbardziej "rewolucyjny army list" - raczej wygląda na nację grubo ponad siłę orków przykładowo.
W swoich postach chcę zaznaczyć tylko mały szczegół. Dorzucenie nawet 2-4 prostych zmian przyniesie więcej zgody niż tworzenie własnego polarmii.
Wydaje mi się, że nawet mój temat odnośnie CHD jest potworkiem.
najprościej by było zrobić coś jak z bestiami. Przykładowo:
1. Dodać magiczne przedmioty chaosu z kodeksu do 6 edycji (bez tych do których potrzebne są marki),
2. Zmienić wilczarzy i lekko snaek gits,
3. Dodać hellenkę i ogry.
W praktyce otrzymalibyśmy wszystko co potrzebne do gry - zarówno na poziomie magicznym, ofensywnym (jeśli tak można rzec) oraz strzeleckim.

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Osobiście widziałbym oba projekty - zarówno nowy AL, jak i dział ChD w BP (jak u ogrów).

Jednak projekt BP+ChD jao osobny AL jest ambitny i ciekawy. Jak pisałeś niewielu gra "niszowymi" armiami. Dlatego tym bardziej nie ma szans to nic zburzyć. Jak zauważyłeś jest to atmia trudna do zebrania (swoje figsy ma, ale drogie i dość ciężko dostępne). Sam znam osobę, która zebrała całą armie ChD (masa modeli), w ciągu dość krótkiego okresu czasu. Z armią ChD grywam ostatnio dość często (co drugi weekend). Dlatego raczej bym nie stwierdził, że to amia bez figurek. Dodatkowo są krasnoludy, z których robi się swietne konwersje cha ChD, jak ktoś nie chce wydać zbyt dużo kasy na orginałach. Tylko gra nią ciągle rozczarowywała, ale się nie poddawał. Nowy AL o tyle jest potrzebny w przypadku ChD z tego względu że na tą wciąż można grać na turniejach, tylko jako jedyna ma najbardziej przestarzały AL z brakiem możliwości na jego odświeżenia przez GW. A dla polskiego środowiska graczy to nowe wyzwanie, które w dobie "kompromitacji" GW jest bardzo potrzebne.

Tym nie mniej powinny powstać oba projekty. Podam to dokładniej:

1. ChD mają swój zapis w BP obok bestii, ogrów i DoW - może być nawet nieco bardziej rozwinięty.

2. Jednocześnie istnieje format BP+R+ChD z czego trzeci człon jest nowym army listem.

I teraz zasada jest prosta. Jeśli organizatorowi turnieju nie pasi że ChD mają polską wersję RH to poprostu jest to turniej BP, ale w którym jest uwzględniony ich retusz jak u bestii.

Z drugiej strony jeśli organizator turnieju nie ma nic przeciwko nowym AL wpisuje BP+ChD

Czemu tak? Otóż w przypadku zbyt dużych oporów organizatorów przed poslkimi AB (obawami o zbytnią rewolucyjność) to graze ChD wciąż będą mogły się cieszyć grą przynajmniej retuszem. W obu przypadkach gracze ChD coś z tego będą mieli. Dzięki temu i wilk syty i owca cała.

ODPOWIEDZ