Czary w walce

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Czary w walce

Post autor: White Lion »

Wiem że ten temat był poruszany w ramach różnych dyskusji ale wydaje mi się że nie zostało to nigdzie podsumowane.

Ja nadal nie jestem pewien jakie czary można rzucać magiem który bierze udział w combacie.
Oczywiście chodzi mi o ogólną zasadę a nie o szczegółowe specjalne zasady jakiś armii.

Przejżałem posty z "Kwestii zasad..." od początku roku i nic nie znalazłem.

Opcje które znam na odpowiedź to:
1) Rzucać można wszystkie czary z ograniczeniami:
- mag ma ograniczony "line of sight" do oddziału z którym walczy
- nie można rzucać czarów określonych jako magic mislle.

2) Rzucać można czary które nie są czarami bojowymi tzn. nie powodują hitów albo woundów. (ograniczenie line of sight nadal jest)

3) Można rzucać tylko czary które w żaden sposób nie ranią przeciwnika (np. coś mu obniżają albo dają nam przerzuty)

4) Można rzucać tylko czary które mają jednoznacznie napisane że można je rzucać w walce.


Zasady odnoszące się do tego (z pośród Rulebooka, obu Errat GW, Uściśleń Sędziowskich oraz Balancing Patcha) znalazłem:

RB s.107 "Casting Spells"
"... Wizards cannot cast spells at unit engaged at close cobat, unless the spell only affects the casters himself or the spells description specifies otherwise."

RB s.110 "Spells Commentary" / "Magic Missles"
"... Unless otherwise secified, a Wizard cannot cast these spells if he, or the unit he is with, is engaged in close combat.

innych nie znam.

jeżeli możecie to powiedzcie jak uważacie albo czy jest to gdzieś uściślone przez LS ?
ja byłym za opcją nr 1.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2009, o 10:08 przez White Lion, łącznie zmieniany 1 raz.

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

do HtH mozna rzucic tylko taki czar ktory ma wyrazny zapisek ze mozna.
bedac w HtH nie mozna rzucac magic missle.
co do tego LoS to nie jestem tak do konca pewien->LoS mierzy sie od konkretnego modelu.

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

ok tylko chciałbym wyraźnie zaznaczyć że pytam jakie czary może rzucić mag który jest w walce.

nie chodzi mi o czary które może rzucić mag nie będący w walce do oddziałów będących w walce.

np. czy może rzucić we wroga z którym walczy np. Steal Soul.
albo czy ten steal soul może rzucić w jakiś model na wzgórzy któy widzi.
ew. czy na to wzgóze może walnąć np. kometę albo Pana Kamieni ?

ew. czy może rzucić ścianę ognia itp...

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13986
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

1) Rzucać można wszystkie czary z ograniczeniami:
- mag ma ograniczony "line of sight" do oddziału z którym walczy
nie
2) Rzucać można czary które nie są czarami bojowymi tzn. nie powodują hitów albo woundów. (ograniczenie line of sight nadal jest)
mozna ale z walki a nie w walke

Awatar użytkownika
Mhroczny Rycerz
Falubaz
Posty: 1146

Post autor: Mhroczny Rycerz »

To moge magiem Tęczy będącym w walce walnąć w oddział przeciwnika (nie ten z którym walcze) Infernale Geteway?
White Lion pisze:Mam prośbę :)

Nie, nie masz. Chyba że znudziło Ci się to forum, to wtedy możesz kontynuować nakłanianie do piractwa -- Tomash
Why so serious? ;)

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13986
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

a masz napisane, ze mozesz rzucac to w walke? bo to samo w sobie odpowiada na twoje pytanie ;)

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

ok czyli pytając np. konkretnie.

- mój mag walczy i chcę rzucić na oddział z któym walczę Law of Gold (niszczy przedmiot magiczny). Na czarze nie ma napisane że może być rzucony w walce a więc nie mogę go rzucić?

- Crown of Taidron mogę ponieważ ma napisane że można rzucać w oddziały walczące

- Celestial shield nie mogę nawet jak mag stoi obok i chce rzucić na oddział walczący ponieważ nie ma napisane...

rozumiem to dobrze?

i dalej:

jak mag jest w walce ale chce rzucić dowolny czar na inny oddział wroga stojący gdzieś z tyły np. na wzgórzu i będący dzieki temu widoczny dla maga to może to zrobić? tak?
np. walnąć w nich fireballa?
skoro ograniczenie dotyczy rzucania czarów na oddział będący w walce to nie ma żadnych ograniczeń do rzucania czarów przez maga walczącego - na wroga nie biorącego udziału w walce??

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

Shino pisze:a masz napisane, ze mozesz rzucac to w walke? bo to samo w sobie odpowiada na twoje pytanie ;)

popraw mnie proszę jeśli się mylę ale to nie odpowiada na jego pytanie ponieważ on nie rzuca w walkę tylko z walki w oddział który w walce nie jest.

ciągnę tą dyskusję ponieważ parę osób pytało mnie o to i o uzasadnienie a ja nie potrafię tego znaleźć.

dzięki

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13986
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

White Lion pisze:ok czyli pytając np. konkretnie.

- mój mag walczy i chcę rzucić na oddział z któym walczę Law of Gold (niszczy przedmiot magiczny). Na czarze nie ma napisane że może być rzucony w walce a więc nie mogę go rzucić?
tak
- Crown of Taidron mogę ponieważ ma napisane że można rzucać w oddziały walczące
tak
- Celestial shield nie mogę nawet jak mag stoi obok i chce rzucić na oddział walczący ponieważ nie ma napisane...
tak
jak mag jest w walce ale chce rzucić dowolny czar na inny oddział wroga stojący gdzieś z tyły np. na wzgórzu i będący dzieki temu widoczny dla maga to może to zrobić? tak?
np. walnąć w nich fireballa?
skoro ograniczenie dotyczy rzucania czarów na oddział będący w walce to nie ma żadnych ograniczeń do rzucania czarów przez maga walczącego - na wroga nie biorącego udziału w walce??
nie. Fireballa nie mozesz. Jest to dokladnie w cytacie, ktory umiesciles w pierwszym poscie. Ale juz np. uranosa moglbys.

To moge magiem Tęczy będącym w walce walnąć w oddział przeciwnika (nie ten z którym walcze) Infernale Geteway?
zle zrozumialem pytanie xD

tak mozesz

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

bardzo dziękuję za dokładne wytłumaczenie.


teraz rozumiem.

:)

Awatar użytkownika
Alister
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Alister »

Zasada jest prosta:
Jesli mag walczy nie moze rzucac Magic Missile
Jesli cel walczy, mozesz rzucic tylko czar z "no targeting restrictions" lub "can be cast into hand-to-hand"

Zadnych innych specyficznych ograniczen ;)Nie wiem po co tak komplikujecie sprawe ;)

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

Erm, ale jak sądzę, mag (normalnego rozmiaru, tj nie na Large mouncie) walczący z wrogiem tego samego rozmiaru (też nie Large) nie może rzucić czaru wymagającego LOS w jakies tam sobie inne cele prawda (no chyba, że byłyby one na górce, tudzież Large)? Czy mam rację?
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Awatar użytkownika
Mhroczny Rycerz
Falubaz
Posty: 1146

Post autor: Mhroczny Rycerz »

Inernal Geteway nie wymaga LOS. Cel musi być 24 cale od rzucającego.
White Lion pisze:Mam prośbę :)

Nie, nie masz. Chyba że znudziło Ci się to forum, to wtedy możesz kontynuować nakłanianie do piractwa -- Tomash
Why so serious? ;)

Awatar użytkownika
Shino
Nerd Forumowy
Posty: 13986
Lokalizacja: Ordin Warszawa

Post autor: Shino »

Byro pisze:Erm, ale jak sądzę, mag (normalnego rozmiaru, tj nie na Large mouncie) walczący z wrogiem tego samego rozmiaru (też nie Large) nie może rzucić czaru wymagającego LOS w jakies tam sobie inne cele prawda (no chyba, że byłyby one na górce, tudzież Large)? Czy mam rację?
z reguly tak. Pamietaj, ze jesli jest na ksraju jednostkiv moze troche wystawac poza combat (taki clipping)

Awatar użytkownika
Alister
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Alister »

LOS czarow nie ma nic wspolnego z combatem.
To sa normalne zasady LOS.

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

Nie bardzo wiem co to miało wnieść do dyskusji. Przeciwnik zasłania LOS, niektóre czary wymagają LOS do celu ergo, czasem nie można ich rzucić. Jak dla mnie ma sporo wspólnego w tym względzie.
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Drako
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 165
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Drako »

Chodziło mu o to że LoS musi byc i tak i tak do niektórych czarów a to czy w walce im nic niezmienia, oddział wroga moze być cal przed tobą i nie być w walce a i tak zasłaniać więc nieest to specyficzna zasada cc

Awatar użytkownika
Alister
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Alister »

I tylko jeden Drako mnie rozumie ;)

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

Już teraz wiem o co ci chodziło, masz rację, przepraszam za naskakiwanie. #-o
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Awatar użytkownika
szafa@poznan
Rulzdaemon
Posty: 2099

Post autor: szafa@poznan »

Czyli, jeszcze raz:

Czary z "no targeting restricions" (np. jedynka z nurgla, metalu, headbutt) mogą byc rzucane DO WALKI? Spotkałem się z kilkoma różnymi interpretacjami...
Beasts of Chaos - circa 5k
Warriors of Chaos - circa 5k
Daemons of chaos - circa 3,5k

ODPOWIEDZ