Sędziowski Rynsztok

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

Zablokowany
Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Re: Sędziowski Rynsztok

Post autor: Lidder »

Jankiel pisze:Daje LOS i range.
Oczywiście, będzie autokorekta.

kudłaty
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3552

Post autor: kudłaty »

mój błąd.

Natomiast co do samego familiara to jest o niego pytanie w FAQ:

Kod: Zaznacz cały

Q. Can a Focus Familiar be placed in a building? If so, does the
Sorceress count as if she herself were inside? (p103)
A. Yes to both questions.
Niby niewiele wnoszące, ale jednak familiar w budynku rozwiązuje problem front arcu i vortexu.

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Front Arc trzeba uściślić, ale co do reszty (miscasty w miejscu maga, vortexy od familiara) chyba nie ma specjalnie wątpliwości.
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

LS jest w trakcie głosowania nad tym kiedy się losuje czary. Z trzech opcji do wyboru dwie mówią o tym, że robi się to przed wystawieniem maga (w tym jedna ma dopisek, że w dowolym momencie). Jeśli jedna z tych opcji przejdzie to na turniejach z uściśleniami będzie można juz normalnie wystawiać np. maga Life 4LVL wylosować mu czary i potem wystawić gościa też z magią lifa i Loremasterem dzięki czemu obaj będą znali te same czary?

Bo kolejność będzie prosta: chcę wystawić maga 4LVL, losuję mu czary, wystawiam na stół i wszystko jest ok bo tylko jeden mag w armii zna takie a takie czary, następnie chcę wystawić maga z Loremasterem więc przechodzę do losowania i okazuje się że nie muszę nic losować bo tym panem znam wszystkie czary z danej dyscypliny :) martwi mnie jednak, że niektóre jego czary się powtórzą i będzie trzeba je wyrzucić... :(
Na szczęście jednak :D z pomocą przychodzi RB który na stronie 490 informuje nas, że od zasady "niepowtarzalności" czarów są wyjątki a pod taki wyjątek niezaprzeczalnie podchodzi zdolność "Loremaster" więc zarówno tym magiem będę znał wylosowane już czary.

Proszę o komentarze, bo może jakiś błąd popełniłem. Podpowiadam od razu, że nie ma czegoś takiego jak znajomość i zdolność rzucania czarów przez magów na papierze (czyli w rozpisce) lub gdy są jeszcze w pudełku. Mag niewystawiony na stół któremu się jeszcze czarów nie wylosowało/wybrało/wygenerowało tych czarów nie zna.

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

No generalnie, na stronie 28 jest info o tym, że czary losujesz przed wystawieniem modelu na stół i po szczegóły kierują do działu Reference.
Tu zaś, znów zapisane jest, zanim wystawisz swych magów, wylosuj im czary (pierwsze zdanie SPELL GENERATION ze str 490).
W tym samym paragrafie jest wyraźny zapisek, że kolejność w wypadku wielu magów jest dowolna.
W tymże paragrafie jest zapisek, że jeśli model nie ma innego wyjścia niż znać pewne czary (Loremaster - zna wszystkie i nie masz tu nic do powiedzenia), to się mogą dublować.
Powiedziałbym zatem, że owszem, będziesz je w takim razie dublował, jedynym warunkiem powinno być to, że gość z Loremasterem jest wystawiany jako ostatni mag z tym samym lore'm.

A co do momentu losowania, wystarczy spojrzeć na przykład ze strony 490 - gdy mag jest wystawiany (nie wystawiony, a wystawiany) - wylosuj mu czary.
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Byro pisze: A co do momentu losowania, wystarczy spojrzeć na przykład ze strony 490 - gdy mag jest wystawiany (nie wystawiony, a wystawiany) - wylosuj mu czary.
Już nie chciałem o tym pisać bo są tacy, którzy nie uznają takich "przykładów" pisanych kursywą. Lecz rzeczywiście niejaki Jervis (zupełnie przypadkowy Jervis jakich wiele) losuje konkretnemu magowi czary przed jego wystawieniem, ale to tylko Rulebook więc bym się nim nie kierował bo to by było za proste... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

@Remo, to uściślenie nie będzie się kłócić z naszym poprzednim. Loremaster daje Ci znajomość całego lore, który jest wybierany już na poziomie rozpiski. Przedstawiając armię spełniasz warunek "wylosuj przed wystawieniem", robisz to jeszcze przed wystawieniem 1. oddziału. Losujesz czary, kiedy mówisz jaki lore znasz. A co do przykładu jest niezgodny z RB: Jervis nie widzi różnicy pomiędzy "when the wizard is deployed" a "before you deploy your wizard".

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Lidder pisze:Loremaster daje Ci znajomość całego lore, który jest wybierany już na poziomie rozpiski.
Z tym się zgadzam.
Lidder pisze:Przedstawiając armię spełniasz warunek "wylosuj przed wystawieniem",
Raczej "determine" przed wystawieniem a ustala się to losowaniem, dlatego na początku twierdziłem, że nawet ktoś z Loremasterem i tak musi "zdeterminować" swoje czary w tym samym momencie co inni magowie mimo, że już wiadomo jakie czary będzie posiadał. No ale opis np. "Master of Sorcery" rzeczywiście logicznie podpowiada, że mag "zna" już cały Lore na poziomie rozpiski dlatego nie drążę tematu.
Lidder pisze:robisz to jeszcze przed wystawieniem 1. oddziału. Losujesz czary, kiedy mówisz jaki lore znasz.
Tą kwestię chyba właśnie ustalacie?
Lidder pisze:Jervis nie widzi różnicy pomiędzy "when the wizard is deployed" a "before you deploy your wizard".
I tu jak zawsze leży problem, że Jervis sam nie wie co pisze...

Powiem tak: jak ustalicie to Wasza sprawa, jednakże ja dalej twierdzę że przynajmniej jeden mag z Loremasterem w armii daje możliwość dublowania czarów jednemu innemu magowi, który te czary wylosuje, a to z prostej przyczyny drogą dedukcji:

1. W RB na str. 490 jest napisane, że generalnie dany czar może "być znany" w armii tylko raz. Ok. To jest jasne więc jeśli wezmę dwóch zwykłych magów to ich czary jeśli wezmą tego samego Lora nie mogą się powtarzać. Spoko.

2. Jednak od tej zasady jest wyjątek (czyli wyjątek od „niepowtarzalności” czarów), który zachodzi gdy jakiś model ma czary „przypisane” do siebie (tak jak to jest przy Loremasterze).

3. Tak więc te same czary dzięki zdolności Loremaster na jakmiś modelu wyjątkowo mogą „być znane” więcej niż jeden raz w danej armii.

A po Waszym uściśleniu jest tak:

- dwóch lub więcej magów używających tego samego Lora nie może znać tych samych czarów, ok.

ale

- po wzięciu zdolności Loremaster przez jakiegokolwiek z tych magów (czyli po spełnieniu wymagań wyjątku opisanego w RB, który wtedy dopuszcza znajomość przez dwóch różnych magów w ramach jednej armii tych samych czarów) dalej żaden z tych magów nie może znać tych samych czarów…

Po co więc ten wyjątek w RB skoro wzięcie Loremastera lub nie wg. Was dalej nie jest tym wyjątkiem opisanym w RB. Na str. 490?

Przypominam, że tam jest napisane „if a model has no choice…” a nie „models” żeby ktoś nie wyskoczył z pomysłem, że dopiero wzięcie dwóch modeli z Loremasterem powoduje wyjątek z RB i możliwość wzięcia tych samych czarów.

Jak mi wytłumaczysz logikę tego ostatniego wątku to jestem skłonny przyznać Ci rację bo jak na razie nie ma to sensu dla mnie.

Awatar użytkownika
X.Maciek
Falubaz
Posty: 1444
Lokalizacja: Lubelskie Stowarzyszenie Gier Bitewnych "Moria"

Post autor: X.Maciek »

Remo pisze:Przypominam, że tam jest napisane „if a model has no choice…” a nie „models” żeby ktoś nie wyskoczył z pomysłem, że dopiero wzięcie dwóch modeli z Loremasterem powoduje wyjątek z RB i możliwość wzięcia tych samych czarów.

Jak mi wytłumaczysz logikę tego ostatniego wątku to jestem skłonny przyznać Ci rację bo jak na razie nie ma to sensu dla mnie.
Pierwszy mag z loremasterem zna cały lore. A drugi "model nie ma wyboru" bo też zna cały ten sam lore.
"Armia baranów dowodzona przez lwa jest silniejsza niż armia lwów dowodzona przez barana"

Obrazek

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

Lidder pisze:. A co do przykładu jest niezgodny z RB: Jervis nie widzi różnicy pomiędzy "when the wizard is deployed" a "before you deploy your wizard".
A Ty widzisz różnicę? Kiedy jest wystawiany oraz zanim jest wystawiony to znaczy praktycznie to samo, oba są aspektami niedokonanymi wystawienia. Wystarczy when the wizard is deployed tłumaczyć jako "kiedy jest wystawiany" zamiast "kiedy jest wystawiony" i sprawa wydaje się jasna czyż nie?
A określenie when is oznacza właśnie w trakcie trwania czynności, aspekt niedokonany.
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

kudłaty
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3552

Post autor: kudłaty »

Abstrahując od tego że jestem zwolennikiem nie blokowania przez loremastera czarów jest kilka innych wyjątków:
-necromancie VC,
-skaveni z różnymi sygnaturkami,
Pewnie fire mage w HE też.

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

To co teraz napiszę to będzie własna interpretacja.
Jak rozumiem zapisek w RB, wyjątki od zakazu dublowania to sytuacje, w których znane czary nie są określane losowo, a są kupowane/ znane z domysłu itd.
Zatem, najprościej wizardów z takim repertuarem zwyczajnie ignorować na potrzeby "czy dany czar już jest w armii".
Sygnaturki zaś wybiera się na koniec, po wylosowaniu pozostałych czarów prawda?
Coma pisze:I po co czytasz komentarze sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego.

Remo
Falubaz
Posty: 1247

Post autor: Remo »

Byro pisze:Jak rozumiem zapisek w RB, wyjątki od zakazu dublowania to sytuacje, w których znane czary nie są określane losowo, a są kupowane/ znane z domysłu itd.
Zatem, najprościej wizardów z takim repertuarem zwyczajnie ignorować na potrzeby "czy dany czar już jest w armii".
No tak by było najprościej i logicznie.

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

Lidder pisze:Losujesz czary, kiedy mówisz jaki lore znasz.
skoro wiadomo jaki lore bedzie uzywany juz na poziomie rozpiski, to twoja wypowiedz mozna zrozumiec, ze na poziomie rozpiski musisz tez wylosowac czary. gdyz lore jest znany od samego poczatku.
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Morsereg pisze:
Lidder pisze:Losujesz czary, kiedy mówisz jaki lore znasz.
skoro wiadomo jaki lore bedzie uzywany juz na poziomie rozpiski, to twoja wypowiedz mozna zrozumiec, ze na poziomie rozpiski musisz tez wylosowac czary. gdyz lore jest znany od samego poczatku.
Jak wycinasz środek mojej wypowiedzi to tak to brzmi.

Awatar użytkownika
LuciusII
Oszukista
Posty: 868
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: LuciusII »

A jak to się ma do wyboru i dublowania czarów przez Loremastera który ma tą zasadę czasowo. Chodzi mi o Gobo Great Shamana na Aroku z Spidershrine który ma tą zdolność dopóki jest jeźdźcem. Już na poziomie rozpiski wiem że shaman będzie znał cały lore Little Waaagh! to czy inni goblińscy szamani mogą znać czary (inne niż sygnaturka) które później będą zdublowane przez loremastera?
Kalesoner pisze:Orki i gobliny są częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro. :wink:

mlepkows
Wodzirej
Posty: 732

Post autor: mlepkows »

Panowie, możebyście tak się ogarneli z tym "głosowaniem po Silesianie", co? Przydałoby się na Arenę...

Maciek

Awatar użytkownika
BOGINS
Postownik Niepospolity
Posty: 5229
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: BOGINS »

Witam witam!
Szybkie pytanko odnośnie banshee po kodeksu nie mamy wampirków:
1. Czy banshe moze zrobić stand and shoot (siedząc w regimencie) kiedy oddział atakowany jest od flanki?
2. Czy Banshe moze zrobić stan and shot kiedy regiment jest atakowany od frontu (ona w przednim szeregu) ale sam regiment banshe jest związany walką?

Imo NIE,NIE?

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

uściślenie LS do czasu wyjścia erraty GW lub nowego AB - nowa Banshee, Terrorgheist nie robią S&S
dyskusja w temacie na LS była dot. nowych jednostek VC

chyba, że nie gracie na uściślenia :)


Dodatkowo:
8. Kiedy działają przedmioty i efekty "at the beginning of magic phase", które nie generują kości PD/DD?
a) tak samo jak te przedmioty - po wygenerowaniu kości, ale przed pierwszym czarem
b) przed wiatrami magii
c) inaczej
Kudłaty. A. Niech wszystkie efekty at the beginning of magic phase działają w tym samym momencie.
Lidder: A
Shino: A. Jednoczesnie z innymi efektami at the begiinning of magic phase. Blokuje to wysysanie kosci z coacha z banner of sorcery czy cascetu
czysto teoretycznie
@Shino skoro działają jednocześnie to jak mialoby to blokowac wsywanie kostek przez BC? Imo twoja odpowiedź to jest wersja C a nie A.
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
BOGINS
Postownik Niepospolity
Posty: 5229
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: BOGINS »

Rzeczywiście zasady Banshe mówią wyraźnie że nie można strzelić będąc w walce.
Co do stand and shoota w "bok" jedynym imo wyjasnieniem jest fakt, iż stand and shot podlega normalnemu wyborowi celu co u banshe równa się po prostu dowolnemu wrogowi w 8calach.
Popiera to faq drzewca oraz brak zapisu na stronie 38 iż jest jakiś problem ze s&s w bok :D
Jak już to można mówić iż drzewiec jest wyjątkiem iż dostał faq a banshe nie :D
weeeeeee
ale przez analogie...

Zablokowany