8 edycja- pytania 2

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

Zablokowany
Awatar użytkownika
Afro
Postownik Niepospolity
Posty: 5674

Re: 8 edycja- pytania 2

Post autor: Afro »

Da Big Stabba ! pisze:czy mag lord, ktory ubiera wizarding hat może za 35 pkt. dokupić sobie 3 lev ? (zamiast 4)
to nic nie zmieni, bo kapelusz sprawia, że jest magiem 2 poziomu
"You either die a cyka or live long enough to become a blyat"

Majestic
Falubaz
Posty: 1263

Post autor: Majestic »

Przykładowa sytuacja:

:mrgreen: - Zombie
:twisted: - Nekromanta
:oops: - Harpie
:idea: - wypełniacz

Czy szarżując na oddział zombie z Nekromantą, harpie mogą ustawić się w ten sposób, by zmaksymalizować ilość ataków w bohatera? Czy muszą dostawić się do oddziału (więc bije jedna harpia tylko).
:idea: :idea: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:idea: :idea: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
kubencjusz pisze:Młody. Było powiedziane czwartek. Spójrz na kalendarz. Spójrz na ten post. Spójrz jeszcze raz na kalendarz. Dziś nie jest czwartek. Siedzę na koniu. :mrgreen:

Awatar użytkownika
DarkAngel
Oszukista
Posty: 820
Lokalizacja: Wataha - Racibórz/Wrocław

Post autor: DarkAngel »

Majestic pisze:Przykładowa sytuacja:

:mrgreen: - Zombie
:twisted: - Nekromanta
:oops: - Harpie
:idea: - wypełniacz

Czy szarżując na oddział zombie z Nekromantą, harpie mogą ustawić się w ten sposób, by zmaksymalizować ilość ataków w bohatera? Czy muszą dostawić się do oddziału (więc bije jedna harpia tylko).
:idea: :idea: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:idea: :idea: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Oba oddziały muszą się zmaksymalizować, żeby walczyła możliwie największa liczba modeli, więc harpie muszą przesunąć się o 1 model w prawo i wtedy oddziały są zmaksymalizowane, a w necro mogą bić 3 harpie
"Nie może być kompromisu między wolnością a nadzorem ze strony rządu. Zgoda choćby na niewielki nadzór jest rezygnacją z zasady niezbywalnych praw jednostki i podstawieniem na jej miejsce zasady nieograniczonej, arbitralnej władzy rządu." - Ayn Rand

Awatar użytkownika
krystian1wielki
Niszczyciel Światów
Posty: 4143
Lokalizacja: FENIX Włocławek/Gdańsk

Post autor: krystian1wielki »

jak niby są zmaksymalizowane? jeśli tak jak mówisz staną harpie to nie mamy maksymalizacji zombich

Awatar użytkownika
DarkAngel
Oszukista
Posty: 820
Lokalizacja: Wataha - Racibórz/Wrocław

Post autor: DarkAngel »

Z tymi harpiami będzie się stykało maksymalnie 7 zombie, bo mają takie same podstawki, więc w momencie przestawienia harpii o jeden model w prawo będzie maksymalizacja

P.S. Nekromanta jest w oddziale zombie, więc liczę go na potrzeby maksymalizacji jako zombie
"Nie może być kompromisu między wolnością a nadzorem ze strony rządu. Zgoda choćby na niewielki nadzór jest rezygnacją z zasady niezbywalnych praw jednostki i podstawieniem na jej miejsce zasady nieograniczonej, arbitralnej władzy rządu." - Ayn Rand

Awatar użytkownika
krystian1wielki
Niszczyciel Światów
Posty: 4143
Lokalizacja: FENIX Włocławek/Gdańsk

Post autor: krystian1wielki »

Z rysunku zrozumiałem że unit zombich zaczyna sie od nekromanty. Ty najwyraźniej liczysz także wypełniacz i dlatego rózne odpowiedzi dajemy :wink: Według mnie w tej sytuacji tylko jedna harpia stykać sie może z nekrosiem i to corner to corner

Awatar użytkownika
DarkAngel
Oszukista
Posty: 820
Lokalizacja: Wataha - Racibórz/Wrocław

Post autor: DarkAngel »

Te dwie na rogach jakby nie było też się stykają :) I tak - filer też liczyłem jako oddział, chyba, że źle rozumiem słowo "wypełniacz".
Bo jeśli ten "wypełniacz", nie jest częścią oddziału to jest faktycznie tak jak ty mówisz i w necro może bić tylko 1 harpia
"Nie może być kompromisu między wolnością a nadzorem ze strony rządu. Zgoda choćby na niewielki nadzór jest rezygnacją z zasady niezbywalnych praw jednostki i podstawieniem na jej miejsce zasady nieograniczonej, arbitralnej władzy rządu." - Ayn Rand

Majestic
Falubaz
Posty: 1263

Post autor: Majestic »

To do tzw. dupki :). Dzięki za odpowiedź.
kubencjusz pisze:Młody. Było powiedziane czwartek. Spójrz na kalendarz. Spójrz na ten post. Spójrz jeszcze raz na kalendarz. Dziś nie jest czwartek. Siedzę na koniu. :mrgreen:

Andrzej
Pan Spamu
Posty: 8217
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Andrzej »

Jak wygląda sprawa z Look Out-em w przypadku herosa stojącego obok oddziału który dostał z MM albo z łuków/kusz? Na 4+ każdy hit idzie w oddział?
Lidder pisze:- Co się dzieje, gdy kawaleria normalnym ruchem, nie marszem, przechodzi przez murek?
- To samo co wtedy, gdy idziesz na imprezę poderwać jakąś dziewczynę.

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

Żaden nie ma opcji iść w oddział. Tylko shooting attacks i wzorniki różnego pochodzenia dają możliwość przerzucenia efektu na 4+ na pobliski oddział.

Awatar użytkownika
Myzu
Mudżahedin
Posty: 303
Lokalizacja: Poznań, Strefa zero

Post autor: Myzu »

Czy jesli oddzial z S3 atakujacy przeciwnika o T5 lub wiekszej ma zasade killing blow i dostanie boosta, ktory mu go polepsza, ze KB jest na 5 i 6 (np. czar z tombowej magii), to czy fakt, ze normalnie ranilby tylko rzucajac 6 na kostkach jakos zapobiega wklejeniu KB gdy wypadnie 5? Innymi slowy, czy zeby wkleic KB trzeba zranic? W przypadku normalnego KB sprawa sie sama rozwiazuje bo 6 to tak czy inaczej rana. Ale tu?

Awatar użytkownika
crovaxus
Kretozord
Posty: 1834
Lokalizacja: "Rogaty Szczur" Starogard Gd.
Kontakt:

Post autor: crovaxus »

Nic to nie zmienia. KB ma na 5+ w przypadku zboostowanie. Siła nie ma nic wspólnego do rzutu na KB.
"For a sharp second, Selenia froze, and Crovax's blade found home. As the Angel shattered like glass, Crovax felt his mind collapse - the curse had been fulfilled"
- The tale of Crovax the Cursed

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

Mam pytanie co do zasady frenzy.

Zasada z booka:
"....If, during the Charge sub-phase, a unit that includes one or more Frenzied models could declare a charge, then it must do so unless a Leadership test is passed. If the Leadership test is foiled, the Frenzied unit must declare a charge against the nearest viable enemy...."


Czy to znaczy że nawet jeśli chcę taką jednostką zadeklarować szarżę w wybranego przeciwnika to nie mogę ponieważ muszę najpierw zdać Ld ?

I jeśli zdam to dopiero mogę deklarować szarżę w wybrany obiekt?
a jeśli nie zdam to szarżuję w najbliższy cel?

Awatar użytkownika
Karlito
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3305
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Karlito »

Jeśli nie zdasz to musisz szarżować na najbliższego przeciwnika, jeśli zdasz to możesz sobie wybrać gdzie chcesz szarżować albo w ogóle nie szarżować.
Welcome to the Tower of Rising Sun.
Moja galeria: http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=10&t=28122
Kupię RÓŻNE RÓŻNOŚCI: http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php?f=55&t=42454

Waldi
Masakrator
Posty: 2026

Post autor: Waldi »

Jak chcesz zaszarżować sfrenzowaną jednostką to po prostu to robisz, jak nie chcesz - to musisz zdać test Ld, przy czym, jeśli nie uda się zdać to szarżujesz na najbliższą jednostkę.

Awatar użytkownika
Afro
Postownik Niepospolity
Posty: 5674

Post autor: Afro »

a unit that includes one or more Frenzied models could declare a charge, then it must do so unless a Leadership test is passed
ten fragment o tym świadczy, nie musisz zdawać Ld jeśli chcesz zaszarżować, bo musisz to zrobić ;)
"You either die a cyka or live long enough to become a blyat"

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

rozumiem ale w obu powyższych interpretacjach jest spora różnica.

czy jak chcę zaszarżować ale nie na najbliższego przeciwnika tylko na innego to muszę zdawać Ld i w przypadku oblania biegnę do najbliższego?

bo mi tak to wygląda patrząc na zasady, a to w spory sposób ogranicza jednostki z frenzy (nawet jak chcą zaszarżować to mogą polecieć nie tam gdzie chcą).

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

frenzy jesli moze musi deklarować szarżę,
jak chcesz szarżować w coś to deklarujesz i jest szarża reakcja itd itd
jak masz w co szarżować, ale nie chcesz tego robić to zdajesz Ld - zdasz ok nie ma szarży stoisz i ruszasz się normalnie, nie zdałeś Ld to jest wymuszona szarża na najbliższy możliwy cel

nie ma tu wielkiej filozofii :)
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Afro
Postownik Niepospolity
Posty: 5674

Post autor: Afro »

Jest tak, że jak masz frenzy i chcesz zaszarżować, to nie zdajesz nic i szarżujesz w co chcesz.
Natomiast jeśli masz frenzy i nie chcesz szarżować, to zdajesz Ld. Jeśli zdałeś, nie musisz szarżować. Jeśli nie zdałeś to masz wymuszoną szarżę na najbliższy oddział. nic więcej tu się wymyślić nie da :)

edit:
misha szybszy, ale napisaliśmy to samo :D
"You either die a cyka or live long enough to become a blyat"

Awatar użytkownika
White Lion
Kretozord
Posty: 1883
Lokalizacja: Kielecki Klub Bitewny "Kieł"

Post autor: White Lion »

ogólnie się zgadzam ale ostatnio spotkałem się z taką interpretacją jak podał Karlito

zdanie:
"....If, during the Charge sub-phase, a unit that includes one or more Frenzied models could declare a charge, then it must do so unless a Leadership test is passed...."

i w ogóle cała zasada może sugerować to że w fazie szarż jednostka frenzy działa tylko i wyłącznie w ramach zdanego/niezdanego testu Ld.

W końcu RAWowo są tylko 2 opcje:
- jeśli może szarżować to musi chyba że zda test Ld.
- jeśli nie zda testu Ld to szarżuje w najbliższą.

Nie ma wymienionego momentu testu ani opcji szarży bez testu. W 7ed frenzole szarżowali po normalnych szarżach teraz szarżują w tym samym momencie co normalne jednostki.
Dlatego moim zdaniem jest tu pole do obu intrepretacji działania frenzy.

Dodatkowo nie ma zaznaczonego momentu kiedy mam zrobić ten test podczas deklaracji szarż.
Od mojej decyzji w takim razie zależy czy zrobię go od razu czy na końcu, po deklaracji innych szarż?

Zablokowany