Śródziemnomorski wyścig zbrojeń

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Re: Śródziemnomorski wyścig zbrojeń

Post autor: Nijlor »

W Old Glory też da się wiercić.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

No cóż, już chyba lepszej fotki nie umiem zrobić ;)

Obrazek
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

A teraz ciekawostka. Znajomy wyrzeźbił mi i odlał w żywicy gastrafetes (łuk brzuszny, uważany za "przodka" kuszy) oraz kołczan. Z użyciem tych bitsów zrobiłem hellenistycznego "kusznika". Ciało Victrixa z zestawu nieopancerzonych hoplitów.

Obrazek


https://pl.wikipedia.org/wiki/Gastrafetes (tu chyba autor popełnił błąd i chodziło mu o galijskie boje późniejszego cesarza Juliana)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

A tu z cyklu "plastic is fantastic" italscy falangici Pyrrusa, ciało i głowa po lewej Victrix, ciało po prawej warlord (cezariański legionista), głowa Victrix. Sarissy i pelty warlorda. Zdjęcie nr 2 - jak fajnie można wykorzystać stare tarcze GW :D

Obrazek


Obrazek
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Gastrafetes -świetna sprawa. W Hali Caesar są przewidziani dla syrakuzańczyków jako oddział strzelców zastępujący lekką artylerię i zastanawiałem się jak ich zrobić. W sieci znalazłem jedynie to:
http://www.lead-adventure.de/index.php? ... #msg999466
ale nawet nie wiem czy kickstarter się udał i czy figurki trafiły do sprzedaży. Bitsy wyrzeźbione przez Twojego kolegę w nicxym nie ustępują temu projektowi, a mają tę zaletę, że są już w kraju :-)

Ale zanim zabiorę się za lekką artylerię muszę dokończyć to co już nazbierałem. Brak farbek wymusił prace nad nowymi oddziałami, sklejona czeka już dyszka łuczników, pomału powstaje oddział hoplitów najemników -gwardzistów, najbardziej elitarna jednostka w rozpisce Syrakuz.
Podjąłem kontrowersyjną, ale na pewno opłacalną finansowo decyzję -skoro mają to być najlepsi najemnicy, to będą z Lakonii. Czy Spartanie służyli jako najemnicy na Sycylii? Napewno wspierali militarnie moje wybrane polis podczas najazdu krwiożerczych ateńczyków, ale ponadto, niewiadomo, a nawet jeśli, to wątpię, żeby byli to spartanie pierwszego sortu, najbardziej doświadczeni w sprawach wojny i znacznie wyróżbiający się na tym tle od innych hoplitów, co uzasadniałoby lepsze statystyki oddziału. Promocja na spartan victrixa z której jakiś czas temu skorzystałem skłoniła mnie jednak do przychylenia się ku temu -i tak po raz kolejny w dziejach prawda historyczna przegrała w starciu z doraźną potrzebą ekonomiczną:-)

Pierwsze zdjęcia pewnie bliżej sierpnia

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Puchaczu, jeśli chcesz to pogadam z kolegą i mógłby odlać i dla Ciebie, tylko musiałbym mu wysłać wzór, bo mi odesłał.

Co do Spartan - bardzo słusznie, bardzo fajne wzory. Na pewno eforowie wysłali Spartiatę Gylipposa (o ile pamiętam na szybko) z grupą Lakończyków, ale byli to zdaje się neodamodeis (obywatele niespartiackiego pochodzenia) lub periojkowie (chyba nie byli to uzbrojeni heloci). Jestem świeżo po lekturze opracowania Grzegorza Lacha pt. "Sztuka wojenna starożytnej Grecji od zakończenia wojen perskich do wojny korynckiej", tam wyprawa sycylijska była dobrze zanalizowana. Potem napiszę jak to było.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Póki co wstrzymam się z gastrafetes, jest mnóstwo innych rzeczy do dokończenia, za dużo, żeby zabierać się za nowe.
Nie jestem pewien czy modele spartan z victrixa będą nadawać się na najemników -periojków czy neodamodes -jeśli dobrze rozumiem charakterystyczne spartańskie fryzury miały pokazać, że spartiaci mogą sobie pozwolić na zapuszczenie przeszkadzających w pracy włosów, bo nie muszą pracować tak jak członkowie niższych lakońskich warstw społecznych. Modele victrixa przedstawiają właśnie wojowników z długimi włosami, brodami i pejsami - co też nie do końca odpowiada rzeczywistości, bo podobno przed walką włosy były chowane w hełm, żeby nie przeszkadzały.
Kolejny temat -rzeka to znaki na tarczach- też podejdę do tematu z dystansem i postawię raczej na efekt wizualny niż 100% poprawność historyczną - słynną lambdę będzie nosił mniej więcej co drugi wojownik, w różnych wariacjach, na tarczach reszty będą inne symbole. Wytłumaczenie -po pierwsze co do samej lambdy są różne teorie przez kogo i dlaczego była używana -do mnie najbardziej przemawia pogląd, że zuniformizowane wzory tarcz (niekoniecznie tylko te spartańskie) wzięły się z zaopatrywania wojowników odgórnie, przez polis, dodatkowo spartanie poddani surowemu wychowaniu mogliby gustować w prostych ozdobach i nie przywiązywać dużej wagi do pokazania swojego indywidualizmu. Oba te powody nie dotyczą oddziału najemników -którzy raczej lubili się obnosíć ze swoim jak najlepszej jakości sprzętem i ciuchami.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Prawda, najemnicy rządzili się swoimi prawami :) Jest jeszcze jedna kwestia - pancerzy. W czasie wyprawy sycylijskiej lacedemończycy, a pewnie i reszta Greków zapewne walczyli już w samych tunikach. Ale to już szczegół. Wydaje się, że Spartanie Victrixa najlepiej pasują do okresu około od bitwy pod Leuktrami do Mantinei i potem, kiedy najprawdopodobniej nastąpił nawrót do pancerzy w Grecji. Idealnie więc pasują na lakońskich najemników okresu póżnoklasycznego i hellenistycznego, a więc i dla tyranów syrakuzańskich i np. Kartaginy.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4


Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

=D> Czad!
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Dzięki. Jutro ich skończę i zapewne zrobię zdjęcia. Jeszcze jest trochę rzeczy do pomalowania (np. tuniki, oczywiście rozjaśnienia - trzeba pamiętać, że to mój najprostszy TT będzie). :wink:

dumny puchacz
Mudżahedin
Posty: 222

Post autor: dumny puchacz »

Jest dobrze! Tak właściwie to jeśli chcesz ich tylko podokańczać do podstawowego poziomu, to może spróbujesz ich zbejcować? (Nie mam pojęcia czy to dobry pomysł, bo nigdy nie używałem bejcy :))

To jakaś partia testowa, czy początek kilku oddziałów? W oddali widzę galla (?), bliżej z czapką ktoś wyglądający na traka (?)

Awatar użytkownika
Martin von Carstein
Kradziej
Posty: 947

Post autor: Martin von Carstein »

Tak wygląda mój podstawowy poziom. Dipu nie używam, jeżeli zrobiło się kolory bazowe to resztę też można wykonać. ;)

Obrazek

To partia testowa, na którą składają się figurki różnych producentów. Głównie thureophoroi oraz thorakitai. Jest też Etrusek, Gal, Trak, Rzymianin, oficer Chalkaspides. Czy będą jakieś oddziały i w jakiej liczebności (FoG, Hail Caesar, WAB, Clash of Empires) zależy już od woli Nijlora.

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Chciałbym umieć zrobić taki TT :mrgreen: Ja bym nie dipował, na historycznych modelach to chyba aż tak dobrze nie wygląda. Myślę, że wkrótce będą i oddziały 8)
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Wojpajek
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 168

Post autor: Wojpajek »

Zgłaszam postęp prac. Oddział praktycznie skończony - brakuje tarcz i podstawek ;-) jak przylecą kalkomanie na tarcze będę próbował wykonać finalne lepsze zdjęcia.
Obrazek

W toku prac trębacz i sztandarowy.
Moje kohorty (czy jak to się zwie w Hail Caesar) bedą składały się z ok. 18 legionistów.
Legion wg zasad Hail Caesara składa się z 4 regimentów principess / hastati + 1 regimentu triari + oddziałów welitów.
.... trochę tego jeszcze zostało do pomalowania. Przypominam, że dążę do pełnej armii konsularnej ;-) - 2 legiony sprzymierzeńców i 2 legiony Rzymian.
Age of Sigmar - Skaven, Empire, High Elves
Hail Caesar - Republika Rzymska
Flames of War - Niemcy

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Dawno nie odzywałem się w tym wątku, ale na bieżąco śledzę aktualności - i postanowiłem przerwać milczenie.

Nijlor - wielkie dzięki za zdjęcie porównawcze figurek różnych producentów. Raz - chciał Ci się je robić. Dwa - płyną z niego bardzo optymistyczne wnioski. Mianowicie - pomimo występowania pewnych subtelnych różnic w skali, wszystkie są do siebie rozmiarowo zbliżone. A więc - można kupować, co się chce i ogólnie będzie pasować. Kolejne wyrazy uznania za starania z tym łukiem brzusznym. Coś tam słyszałem o tego typu broni. Figurka wygląda kozacko. Zawsze śmiałem się z bohaterów z "Kryształów czasu" strzelających z kuszy wałowej - okazuje się, że można. Tak czy inaczej - zalecam zostawienie jednego egzemplarza do robienie odlewów. A widok tej tarczy, co ją trzyma falangista - zawsze cieszy.

Martin v. C. - żołnierze wyglądają fajnie. Znam Twój poziom malowania z głównej galerii - i wiem, że możemy liczyć na solidną robotę. I adekwatną historycznie i dobrą artystycznie. Niestety - nie potrafię zidentyfikować przynależności państwowej tych ludków. Wyglądają jak wojska sukcesorów - ale zwykłe włócznie trochę mnie dezorientują.

Wojpajek - co prawda to paskudni Rzymianie, hitlerowcy starożytnego świata - ale są za to świetnie pomalowani. Bardzo podoba mi się taki styl i takie wykonanie. Trzymam kciuki za postępy prac =D>

Wygląda na to, że coraz bardziej realne są szanse na powstanie polskiego środowiska bitewniaków o starożytności w skali 28 mm. Więc pora na to, bym i ja się pochwalił:

Obrazek

Pierwsze zdjęcie to oddział, który widzieliście już wcześniej - libijscy włócznicy. Tym razem widać ich niemal w całości. Wrzucam to zdjęcie, bo dobrze pokazuje ono przyjętą przeze mnie metodę robienia podstawek. Najpierw przyklejam ludki do wyciętej płytki. Potem przestrzeń wokół podstawek podwyższam za pomocą miliputu - tak by stopy były na poziomie gruntu. Gdy miliput już wyschnie - nakładam warstwę "gruntu" - rozwodnionej ziemi do kwiatków, zmieszanej ze sporą porcją wikolu, brązowej farby i kamyczków do podstawek. Kiedy całość będzie gotowa, pewnie pojawi się też jakaś roślinność.

Obrazek

Tutaj widok z góry. Dobrze widać różne etapy pracy.

Obrazek

I na koniec postępy z pracy nad trzecim oddziałem. Pierwszy rząd gotowy, ci z tyłu wymagają jeszcze sporo pracy. A potem - robienie podstawki.

imgurl

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Wojpajek, Gervaz, gratuluję! Wyglądaja b. fajnie =D> Mi najlepiej z wychodzi konwertowanie, no może podstawki :mrgreen:

Gervaz - gastrafetes to nie kusza wałowa, nie ta skala ;) Ciesze, się , że fotki porównawcze się przydają, tak można mieszać, ale z umiarem jak wszystko 8) Najlepiej max 2-3 producentów (Renegade-Ave, Ave-Victrix, Victrix-Warlord, Warlord-Relic-Polemarch, OldGlory-Crusader-Foundry itp.).

Co do figurek malowanych przezs Martina, tak sa to w większości torakici i tureophoroi do mojej armii Antygonidów. Jest tam tez Gal, Trak, centurion w stylu etruskim no i trybun (po prawej). Różne modele różnych firm, żeby Martin je przetestował i zrecenzował.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Panowie (i panie, jeśli są ;)

nadjeżdża kawaleria Victrixa!:

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/t3 ... 1957_o.jpg

Jak dla mnie obowiązkowe dla wszystkich fanów epoki! Obawiałem się o konie, ale wyszły bardzo ładne.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

Awatar użytkownika
gervaz
Kretozord
Posty: 1517

Post autor: gervaz »

Muszę mieć tę konnicę! Nie tylko świetnie wygląda, ale w dodatku jest pakowana po 12 szt - czyli tyle, ile wynosi minimalna liczebność takiego oddziału w HC. Czekam na rozsądne oferty!

Awatar użytkownika
Nijlor
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6663
Lokalizacja: KGS "Fenix" Włocławek/ Kłodawa

Post autor: Nijlor »

Generalnie ilości modeli u Victrixa są szykowane pod HC :) Przewiduję cenę ok 18 F, jak 24-osobowe woreczki piechoty...

OGŁOSZENIE DUSZPASTERSKIE!

czy byłby ktoś chętny na zakup na spółkę czegoś z poniższych zestawów!

http://cdn.shopify.com/s/files/1/0782/9 ... 1427460830 (procarzy mam z Old Glory, więc ci byliby dla współkupca)

lub

http://cdn.shopify.com/s/files/1/0782/9 ... 1427460829 (z łucznikami ta sama sytuacja, chyba, że ktoś ich by nie chciał, w co wątpię ;)

Ewentualnie jeśli ktoś by chciał coś z Rzymu Victrixa (boxy hastati, principes/trairii lub italskich sojuszników), to też się mogę podłączyć.
Obrazek

Chłopska Bretka ;) : W/R/P: 4/2/4

ODPOWIEDZ