Dostawianie do strefy szarzy

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

BTW - Odppowiedź - "common sense".
Rozumiem że tego używać się absolutnie nie da :P


http://img151.imageshack.us/my.php?imag ... nt2mh1.jpg

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

bigpasiak pisze: nie mozesz sie zalignowac, obronca tez sie nie zalignuje wiec wniosek nasuwa sie jeden...
ze w najgorszym razie beda walczyc kanickikami
b_sk pisze:podobnie co BigPasiak
i tu tez beda w najgorszym razie walczyc kancikami

:-)


pozdrawaim
Furion

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

Gogol z rysunku zrozumiałem, ze zeby szarza była mozliwa to w momencie styku szarzujacego z szarzowanym, ponad połowa oddziału szarzujacego musi znalezc sie w odpowiedniej strefie... - z takim czyms bym sie zgodził w ramach: "na zdrowy rozsadek" :)

no tylko ze tu jest podane jeziorko, tam wolno wjechac, czyli szarza nie konczy sie przesunieciem jednostki szarzowanej, ani "stykania" sie rogiem - a co jak zamiast jeziorka jest obelisk?
Obrazek

Awatar użytkownika
Jedy Knight
Forma Skrótowa
Posty: 3439

Post autor: Jedy Knight »

Gogol pisze:
BTW - Odppowiedź - "common sense".
Rozumiem że tego używać się absolutnie nie da :P


http://img151.imageshack.us/my.php?imag ... nt2mh1.jpg

Użyć da się. Ujednolicić trudno.

Z tym co piszesz na obrazku - zgadzam sie.
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam.

Awatar użytkownika
b_sk
Kretozord
Posty: 1951
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: b_sk »

Furion pisze:i tu tez beda w najgorszym razie walczyc kancikami

:-)


pozdrawaim
Furion
Jeśli chodzi o przykład z jeziorkiem to jak najbardziej się zgadzam. Nie jest moją intencją spowodowanie, żeby smok za jeziorkiem był nieszrżowalny, ale spowodowanie żeby oddział za obeliskiem był nieszarżowalny.
A licky boom boom down!!!

Awatar użytkownika
bigpasiak
Ciśnieniowiec
Posty: 7714
Lokalizacja: Syberia

Post autor: bigpasiak »

furion nie bedziesz walczyl kancikami bo nie da sie tego ustawic tak jak powinno!
chyba ze w Twojej interpretacji wolno stac pod kontem 45 do szarzowanego...
The wood hold peace for thos who desire it, but those who seek battle will find me...
The forest has as many eyes as leaves...

Far over, the misty mountain Cold, to dungeons deep and caverns old.
The pines were roaring, oooooon the hight...
Abandoned

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

bigpasiak pisze:furion nie bedziesz walczyl kancikami bo nie da sie tego ustawic tak jak powinno!
zeby zrobi szarze, to:
1. wszystkie warunki szarzy spelnione
2. jak sie da - zaalignuj.

NIE MA zasady, ze jak sie nie da zaalignowac, to szarza nieudana.
Dlatego postuluje, ze beda sie w najgorszym razie stykac kancikami.

czy mozna sie stykac kanikami? mozna.

Obrazek

wilczki szarzuja na klocek piechoty, zwiazany wczesniej z BK. beda walczyc kancikami.

pozdrawiam
Furion

Awatar użytkownika
Marek G
Kretozord
Posty: 1876
Lokalizacja: Warszawa Kamionek

Post autor: Marek G »

ehm... powtorze jeszcze raz. Nie ma zasady, ze zeby szarza byla udana to w koncowej fazie szarzy oddzial musi byc w odpowiedniej strefie.

Zeby wersja jak na rysunku Gogola obowiazywala, trzeba ja dopisac do uscsilen. Jezeli chcecie by obowiazywala (ls) to dopiszcie...

Awatar użytkownika
bigpasiak
Ciśnieniowiec
Posty: 7714
Lokalizacja: Syberia

Post autor: bigpasiak »

chyba furion zartujesz!
nie ma mowy zeby ta szarza sie udala...
mozesz mi pokazac w RB zasade mowiaca ze mozesz tak walczyc?
bo jakos nie moglem jej znalesc...
kazdy rysunek jaki RB pokazuje o walce jest jasny co do tego jak powinny byc ustawione oddzialy w HtH...
jesli przejdzie cos taiego jak piszesz to po prostu straszne...
nie bedzie wazne ze np jednym krancem juz prawie jestes za stolem bo dotknales kancikiem... osz kurde... powiem ze to mnie przerazac zaczyna...
The wood hold peace for thos who desire it, but those who seek battle will find me...
The forest has as many eyes as leaves...

Far over, the misty mountain Cold, to dungeons deep and caverns old.
The pines were roaring, oooooon the hight...
Abandoned

Awatar użytkownika
Marek G
Kretozord
Posty: 1876
Lokalizacja: Warszawa Kamionek

Post autor: Marek G »

To Ty pokaz zasade, ze nie mozna 8)

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

jak czytam RB, to IMO jasno wynika stamtąd ze oddział szarzuajcy musi sie "dostawić" - dostaje ten dodatkowy darmowy ruch by sie moc zrównac z wrogiem.
w przypadku gdy nie jest to mozliwe RB zaleca przesuniecie oddziału szarzowanego - własnie po to by nastapiło dostawienie.
(przestawanie oddziałów oddziałow przeciwnka rodzi wiele kłopotów, szczegolnie gdy sa juz w walce).

IMO z tego jasno wynika ze niema czegos takiego jak walka rogiem - zawsze musi nastapic dostawienie (poruszymy niebo i ziemie ale oddziały musza sie dostawic).

tylko ze w niektorych sytuacjach wymaga to poprzesuwania wielkich combatów i prowadzi do wielu brudnych zagrywek jak równiez do wielu klopotów (co jesli nie da sie tak przesunac, bo teren przeszkadza?).

RB takie sytuacje nazywa "kłopotem" :) i odsyła nas do strony GW.. jako ze nic tam nie ma, to klopot jest wyłacznie klopotem graczy :/

dlatego IMO opcja z nazwaniem takiej szarzy "szarza niemozliwą" jest najsensowniejsza.
Obrazek

Awatar użytkownika
Jedy Knight
Forma Skrótowa
Posty: 3439

Post autor: Jedy Knight »

Klapki na oczy, liczy się tylko RB z którego parę niepasujących mam stron wyrywamy, Errata to tylko takie rady, tematów i linków nie czytamy, ale dyskutujemy.

Ja już się nie będę tu wypowiadał.
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam.

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Klapki na oczy, liczy się tylko RB z którego parę niepasujących mam stron wyrywamy, Errata to tylko takie rady, tematów i linków nie czytamy, ale dyskutujemy.
Czytałem bardzo dużo. Od kilku lat wywołuje to kontrowersje i nie ma żadnego rozsądnego rozwiązania. W VI edycji jakoś się przyjęło, że szarzowany nigdy się nie dostawia. Było to proste i jasne, aczkolwiek nie do końca zgodne z rulebookiem.
A ja zgodnie z zasadami postuluję przywrócenie tego rozwiązania. Strona 3 rulebooka "The most important rule" zezwala nam na drobne modyfikacje :P
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

chyba furion zartujesz!
nie ma mowy zeby ta szarza sie udala...
mozesz mi pokazac w RB zasade mowiaca ze mozesz tak walczyc?
wcale nie zartuje ;-)
OLczywiscie, ze ta szarza jest udana.
Oczywiscie ze moge Ci pokazac zasade, ze ta szarza jest udana.
Zasady szarzy sa nastepujace: musisz miec zasieg szarzy i dojechac do odpowiedniej strefy. na powyzszym rysunku zasieg jest oraz bezproblemowo dojezdzam do odpowiedniej strefy.
Dojezdzam kancikiem.

Jezeli obaj zgodzimy sie, ze przesuniecie walczacych oddzialow w taki sposob, aby wilczki dostawily sie cala podstawka, nie zmieni sytuacji na polu bitwy - mozna krecic do woli (to juz zgodnie z uscisleniami sedziowskimi, ktore nspirowane byly jak mniemam errata do Rbooka)
Asassello pisze: dlatego IMO opcja z nazwaniem takiej szarzy "szarza niemozliwą" jest najsensowniejsza.
Asasello, latwo jest rzucac na okolo "to niemozliwe" "tamto niemozliwe" jednak zastanow sie nad komplikacjami, jezeli takie zasady weszly by w zycie.

Jezeli zostanie ustalone, ze ta szarza jest niemozliwa, to juz nie dam sie nigdy w zyciu komukolwiek zaszarzowac. Nie dacie rady sie do mnie dostawic.

No, chyba ze skirmishem. :wink:

ppozdrawaim
Furion

Awatar użytkownika
Jedy Knight
Forma Skrótowa
Posty: 3439

Post autor: Jedy Knight »

Jankiel pisze:. Od kilku lat wywołuje to kontrowersje i nie ma żadnego rozsądnego rozwiązania. W VI edycji jakoś się przyjęło, że szarzowany nigdy się nie dostawia. Było to proste i jasne, aczkolwiek nie do końca zgodne z rulebookiem.
Chyba w Katowicach i Krakowie się przyjęło... :P
(Patrz wojny JJ kontra Jankiel i Niedziel, ostatnia publiczna odsłona - Katowicki Challenger. ...)
Ponadto -
"Tylko mój rozsądek jest zdrowy. Twój; to woluntarystyczny Polhammer. " :P

Żarty, żartami, kwestia nie jest tak prosta, jak to niektózy tu przedstawiają.
Sędziom polecam intuicyjne rozwiązanie "a la Queek".
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam.

Awatar użytkownika
Marek G
Kretozord
Posty: 1876
Lokalizacja: Warszawa Kamionek

Post autor: Marek G »

ktore jest niezgodne z rulebookiem i powoduje, ze czasami normalnie mozliwa szarza staje sie niemozliwa dopowiedzmy :).

Jezeli tak ma byc - dopiszmy to w uscisleniach, bo ja nie bede nikomu wmawial, ze 'ta szarza jest niemozliwa bo queek tak powiedzial'.

Awatar użytkownika
Jedy Knight
Forma Skrótowa
Posty: 3439

Post autor: Jedy Knight »

Marek Golan pisze:ktore jest niezgodne z rulebookiem i powoduje, ze czasami normalnie mozliwa szarza staje sie niemozliwa dopowiedzmy :).

.
Nie.
Nie jest niezgodne z RB.
Nie powoduje, że szarża staje się niemożliwa (poza przypadkiem Szafo-Smoko-Kantu)
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam.

Awatar użytkownika
szafa@poznan
Rulzdaemon
Posty: 2099

Post autor: szafa@poznan »

W VI edycji jakoś się przyjęło, że szarzowany nigdy się nie dostawia
a gówno, ja cala szosta edycje przestawialem szarzowanego, pokazywalem niedowiarkom rulebooka jak protestowali i kazdy dawal sie przekonac. i dzialalo. teraz jest tak samo, dziala w 99% dziwnych szarz a w 1% robi problemy - imho jest ok.

Awatar użytkownika
trikk
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3900
Lokalizacja: Malifaux

Post autor: trikk »

Jedy Knight pisze:
Jankiel pisze:. Od kilku lat wywołuje to kontrowersje i nie ma żadnego rozsądnego rozwiązania. W VI edycji jakoś się przyjęło, że szarzowany nigdy się nie dostawia. Było to proste i jasne, aczkolwiek nie do końca zgodne z rulebookiem.
Chyba w Katowicach i Krakowie się przyjęło... :P
(Patrz wojny JJ kontra Jankiel i Niedziel, ostatnia publiczna odsłona - Katowicki Challenger. ...)
Ponadto -
"Tylko mój rozsądek jest zdrowy. Twój; to woluntarystyczny Polhammer. " :P

Żarty, żartami, kwestia nie jest tak prosta, jak to niektózy tu przedstawiają.
Sędziom polecam intuicyjne rozwiązanie "a la Queek".
Jak mniemam jacku chodzi o moją bitwę z JJ. Od tamtej pory zawsze wydawało mi się, że jak można zetknąć się z wrogiem po kancie/odpowiedniej strefie to kombinujemy co poprzestawiać

Awatar użytkownika
Marek G
Kretozord
Posty: 1876
Lokalizacja: Warszawa Kamionek

Post autor: Marek G »

To gdzie jest ta zasada, o ktorej JJ mowisz, bo jakos nie moge znalezc? :P

Rozumiem, ze na moim ostatnim rysunku szarza tez jest niemozliwa? (tym z jeziorkiem)

Dopiszcie to do uscislen, dopiszcie to do uscsilen, dopiszcie to do uscsilen...

ODPOWIEDZ