Dostawianie do strefy szarzy

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bless
Pan Spamu
Posty: 8444
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Dostawianie do strefy szarzy

Post autor: bless »

Na WI mielismy w bitwie taka sytuacje:


Obrazek

Szare koło - to obelisk
Granatowy kwadrat - czołg
Bordowy kwadrat - Grave Guard
Pomarańczowy kwadrat - smok

Smok (w sojuszu z imperium) walczy z Grave Guardami. W swojej turze imperialista deklaruje szarze czolgiem.

Mnie sie wydwalo, ze to szarza niemozliwa, bo nie ma opcji, by czolg wszedl w strefe boczną, na ktora szarzowal.

Tymczasem okazuje sie, ze róg jednostki jest liczony jako strefa a wg zasad wystarczy dojsc do strefy, by szarza byla mozliwa. I wtedy porusza sie oddzialy tak, by czolg mogl sie dostawic.


Gralem juz wczesniej na przesuwanie oddzialow, ale to w sytuacjach, kiedy szarzujacy dochodzil choc do fragmentu strefy (strefy, nie rogu) oddzialu szarzowanego.

Takie rozwiazanie, jak ponizej, ze dochodzisz do tylu, ale do rogu, i to jest szarza od boku, to dla mnie jakis hardcore.

Zreszta zdania sedziow na ten temat tez byly mocno podzielone. Choc stanelo na tym, ze szarza zostala zaakceptowana i czolg dostawil sie, jak nastepuje:

Obrazek



Moze sobie to jakos wyjasnimy?
Obrazek

Awatar użytkownika
b_sk
Kretozord
Posty: 1951
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: b_sk »

Zawsze byłem przeciwny takim pomysłom bo mi to śmierdziało przesuwaniem figurek zamiast taktyki. Był nawet cały temat na forum i wydawało mi się, że stanęło na tym, że takie szarże są niemożliwe, ale głowy za to nie dam bo dawno temu to było.
A licky boom boom down!!!

Awatar użytkownika
Robak
Chuck Norris
Posty: 481
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Robak »

Kiedys zalozylem taki temat ale jakos zostal problem olany, uwazam ze to dalej wazna kwestia, bo jesli rog liczony jest jako strefa to skirmisze zawsze sie dostawia, nie mowiac juz o lataczach :) dlatego rog nie powinien byc liczony jako zadna strefa.
Orki, oreczki, orczyce i orczątka :) Dla koazdego cos milego :)
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1188906

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

bless pisze: Mnie sie wydwalo, ze to szarza niemozliwa, bo nie ma opcji, by czolg wszedl w strefe boczną, na ktora szarzowal.

Tymczasem okazuje sie, ze róg jednostki jest liczony jako strefa a wg zasad wystarczy dojsc do strefy, by szarza byla mozliwa. I wtedy porusza sie oddzialy tak, by czolg mogl sie dostawic.
od razu przepraszam za ton mojej wypowiedzi, ale juz chyba ze 2 razy na tym forum to pisałem.. napisze i trzeci.. może dotrze to do tych niedouków (matematycznych), którzy stwierdzili ze róg to jest strefa.

Po pierwsze bless, IMO dałes sie strasznie zwałować przy tym zagraniu (ale rozumiem ze była to decyzja sędziów, wiec stałes sie ofiara).

Po drugie - róg jednostki (modelu) nigdy nie był w żadnej strefie. Nie ma w WFB zasady ktora stwierdza, że róg nalezy do ktorejkolwiek strefy, czyli stosujemy tu proste zasady geometrii.
Róg jest punktem - jak wiadomo ze szkoły średniej punt nie ma posiada wymiarów (czyli ma rozmiar 0x0x0m). Z tego jest prosty ze do rogu (punktu) nie mozna sie dostawic, jest to po prostu nie mozliwe.
Dlatego wszystkie pomysły, ktore pojawiały sie na tym forum (od pamietnego smoka szafy@poznan z poczatku VII edycji, az do teraz) opieraja sie na bładnym rozumieniu zasad RB oraz nie respektowaniu zasad geometrii.

W RB istnieje zasada: Corner-to-Corner - czyli model "stykajacy(*)" się rogiem w modelem wroga moze w niego uderzać. Należy zauważyć że zasada obowiazuje tylko podczas styku oddziałów, a nie przy mierzeniu stref ORAZ że jest to zasada stworzona przez GW (takie nadpisanie ogolnie obowiazujacych zasad geometrii).

Dlatego ponawiam swoja prosbe, którą umiesciłem juz na tym forum wczesniej:
"Uczcie sie geometrii z podręczników szkolnych a nie z zasad do figurkowej gry fantasy."

--------------------------------------
(*) sformułowanie wyjatkowo nietrafione w tym przypadku, ale nie znalazłem słówa, ktore by jaśniej oddało zasade z RB.

pozdrawiam,
student uczelni technicznej :D

ps. dlaczego ten temat wraca jak bumerang? moze zamiescic linijke wiecej w uscisleniach (i tak sie rozrosły po zapiskach o HE i VC) ?
Obrazek

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

Dla mnie to straszny wał. Zasędziowałbym, że to szarża niemożliwa.

Ale podpisuję się pod apelem Blessa, by raz na zawsze to wyjaśnić - czy jest jakieś zsuwanie czy nie, bo szczerze, to praktycznie w takim wypadku nie będzie sytuacji że szarża jest niemożliwa. Myślę, że nie powinno być sytuacji, że już istniejący kombat jest przesuwany. Owszem - istnienie instytucji szarży niemożliwej też nie jest fajne i prowadzi do naginek, ale przynajmniej jeśli ustalić, że skoro przeciwnik nie jest w stanie dostawić się do strefy to nie może zaszarżować wprowadza mniej niesmaku.

BTW - jak jest z tym skirmishem - może szarżować taktycznie czy nie ?? bo wk..wia mnie sytuacja, że co sędzia, co turniej to inna interpretacja. Notabene, jeśli chodzi o jakość sędziowania na WI (i przede wszystkim dostępność sędziów), to pozostawiała wiele do życzenia, ale to takie prywatne moje zdanie.
Draconis - FOR EVER !!!

Warhammer Online - Guild Leader of Skowyt Guild

Awatar użytkownika
Robak
Chuck Norris
Posty: 481
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Robak »

Asassello pisze: ....
To ze w matemtyce rog ma jakies tam zasady, nie powinno od razu przechodzic na zasady battla ;) Chociazby dziala wspomniana przez Ciebie wczesniej zasada corner to corner i ma sie dobrze :) Ale w takiej sytuacji rog oczywiscie nie powinien sie liczyc do strefy, bo to po prostu naduzycie, widac jak byk ze czolg nie jest w stanie niczym dotknac strefy bocznej.

Pozdrawiam
student rowniez uczleni technicznej ;)
Orki, oreczki, orczyce i orczątka :) Dla koazdego cos milego :)
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1188906

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

Scimi, co do szarży taktycznej- patrz w erracie. Jest w niej napisane, że każdy oddział może wheelować podczas szarży. Więc skirmishe też. (proponuje zaopatrzyc sie w wydruk- bardzo przyjemna sprawa- nikt nie narzuci wtedy własnego zdania)

Co do tej szarży- okrutne. Nie było mnie na WI, ale o coś takiego bym się kłócił.

Awatar użytkownika
Charki
Falubaz
Posty: 1144
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Charki »

Morrok pisze:co do szarży taktycznej- patrz w erracie. Jest w niej napisane, że każdy oddział może wheelować podczas szarży.
czyli latacze wg ciebie tez ?

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

Morrok pisze:Scimi, co do szarży taktycznej- patrz w erracie. Jest w niej napisane, że każdy oddział może wheelować podczas szarży. Więc skirmishe też. (proponuje zaopatrzyc sie w wydruk- bardzo przyjemna sprawa- nikt nie narzuci wtedy własnego zdania)

Co do tej szarży- okrutne. Nie było mnie na WI, ale o coś takiego bym się kłócił.
Powiedz to sędziom ;) w Bydgoszczy skirmishe nie mogły wheelować :) na paru innych turniejach też :D

BTW - modele w skirmishu prędzej pivotują jak coś :)
Draconis - FOR EVER !!!

Warhammer Online - Guild Leader of Skowyt Guild

Awatar użytkownika
bigpasiak
Ciśnieniowiec
Posty: 7714
Lokalizacja: Syberia

Post autor: bigpasiak »

bless dales sie zwalowac...
przypomnijsobie temat jaki byl odnosnie lucznikow przyklejonych do obeliska bokiem i smoka na flalnce...
jest to szarza niemozliwa i na pewno bym tego nie wpuscil!!!
The wood hold peace for thos who desire it, but those who seek battle will find me...
The forest has as many eyes as leaves...

Far over, the misty mountain Cold, to dungeons deep and caverns old.
The pines were roaring, oooooon the hight...
Abandoned

Awatar użytkownika
Zombik
Pseudoklimaciarz
Posty: 22

Post autor: Zombik »

Rowniez moim zdaniem w opisanej sytuacji szarza czolgu jest niemozliwa.

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

szkoda ze zaden sedzia nie zostanie pociagniety do jakiejkolwiek odpowiedzialnosci za takie wybryki jak ten.. tak samo jak nadal nie wiadomo kto w Lublinie zasedziował jawnie wbrew uscisleniom sedziowkim (->DA).
Obrazek

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

Asassello pisze:.. tak samo jak nadal nie wiadomo kto w Lublinie zasedziował jawnie wbrew uscisleniom sedziowkim (->DA).
Ja wiem :D
Draconis - FOR EVER !!!

Warhammer Online - Guild Leader of Skowyt Guild

Awatar użytkownika
Morrok
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3847
Lokalizacja: Wro

Post autor: Morrok »

Charki pisze:
Morrok pisze:co do szarży taktycznej- patrz w erracie. Jest w niej napisane, że każdy oddział może wheelować podczas szarży.
czyli latacze wg ciebie tez ?
wiesz, łapać za słówka to se możesz, aż się zastanawiałem czy Ci odpisywać. Najpierw poczytaj erratę.



A co do sędziowania- jest jak jest, trzeba mieć wydrukowane uściślenia i erraty, jedyne zabezpieczenie przed samowolką sędziów.

Awatar użytkownika
Scimitar
Postownik Niepospolity
Posty: 5516
Lokalizacja: Draconis - Wejherowo

Post autor: Scimitar »

Morrok pisze: A co do sędziowania- jest jak jest, trzeba mieć wydrukowane uściślenia i erraty, jedyne zabezpieczenie przed samowolką sędziów.
Oj wierz mi, że nie starczają ;) Ja wożę ostatnio na każdy master.
Sędzia ma zawsze rację !!! A te erraty to se możesz o kant d... :)
Draconis - FOR EVER !!!

Warhammer Online - Guild Leader of Skowyt Guild

war2bone
Chuck Norris
Posty: 583

Post autor: war2bone »

imho wał aż śmierdzi,

najgorsze jest to że potrafi takie coś zrujnować cała grę i po zabawie

popieram Asassello z interpretacją

Awatar użytkownika
Jedy Knight
Forma Skrótowa
Posty: 3439

Post autor: Jedy Knight »

1 – Proszę o spokój. Loguję się rzadko, a teraz za późno na rozmowę.
Wrzeszczenia „Wał” „Geometria, głupku” i szczucie na sędziów to fajna sprawa.
Ciekawe jakbyście sędziowali w podanym przez mnie „zagranicznym” przykładzie Shino.

http://warhammer.org.uk/PhP/viewtopic.p ... highlight=


2 - Proszę o krajowe linki do dyskusji.
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam.

Awatar użytkownika
Marek G
Kretozord
Posty: 1876
Lokalizacja: Warszawa Kamionek

Post autor: Marek G »

Najprostrza intepretacja:
jezeli jest kawalek wolnej strefy, mozna dostawic sie do rogu i jest szarza udana.
Jezeli oddzial przylega do obelisku/innego regimentu - nie mozna.

Czyli, ze mozna dojechac tylko do rogu, ale jesli jest kawalek strefy z tej strony wolny.

Inne interpretacje prowadza do absurdow. :)


W syytuacji pokazanej przez blessa - steam tank powinien moc zaszarzowac na gg, ale chyba na wielkiej inkwizycji przylegali oni do obelisku? - i wtedy szarza nie powinna byc mozliwa.


Przejechalem temat JJ z grubsza- i chyba tam tak pisza. :P

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

moim intuicyjnym zdaniem jest mniej więcej tak że aby szarża kant w kant była udana model (oddział) tak szarżujący powinien w momencie styku z rogiem oddziału przeciwnika znajdować się w odpowiedniej strefie. Tu jak pokazał bless szarża imo jest niemożliwa gdyż ST faktycznie do czubeczka rogu GG dostawić się może ale wtedy będzie z przodu regimentu . To co pokazał Shino na forum angielskim jest szarżą możliwą gdyż oddział szarżujący na wilki mimo że szarżuje tylko na kant w momencie dostawienia jest nadal w strefie bocznej na którą szarżuje. O tak:


http://img292.imageshack.us/my.php?imag ... antne7.jpg


Wydaje mi się to najrozsądniejsze i najbardziej zgodne z tym co chcieli uzyskać autorzy zasad.

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

i w ten sposob rog staje sie rzecza nalezaca naraz do obu stref.. czyli przeciwnik dostawia naraz do strefy przedniej i bocznej.. zaraz ktos przeforsuje ze szarzujac od przodu ale odstawiajac sie do samego rogu (nawet tak jak pokazal Gogol) znajduje sie rownie z w strefie bocznej i chce z tego powodu bonusy..

tak samo w analogicznej sytuacji tylko ze szarzuje sie ze strefy bocznej..a dostawia sie do tego samego rogu co wczesniej dostawiało sie beda w strefie przedniej.. gracz oddziału szarzowane poprosi o bonus za HW i Sh..

bo w koncu raz rog jest w strefie przedniej a raz w bocznej oddzialu szarzowanego.. niby kto ma to ustalac..do jakiej strefy zalezy ten róg.. zaraz powstanie pomysł by ustalane to było wgledem oddziału szarzuajcego (w zaleznosci z ktorej strefy szarzował).. czyli na poczatku gry kazdy oddział bedzie mial rozmyte strefy.. bo rog bedzie w obu..

potem ludzie zajma sie zastanawiac co z sytuacja gdy na jeden róg szarzuja dwa oddziały z dwóch roznych stref (wierze ze jest to mozliwe przy odpowiednim ustawieniu terenów i oddziałów)...
a nalezy pamietac ze cały czas mowimy o jednym punkcie, ktoremu niektorzy chca nadac strefy, wymiary i nie wiadomo co jeszcze.. chyba tylko po to by skomplikowac gre.

a caly ten problem mozna rozwiazac szybko i bez zbednych, dlugich wynurzen (tak jak moje ;-) ) :
"SZARZA NIE MOZLIWA"


pozdrawiam
Obrazek

ODPOWIEDZ