[offtop] rozbudowa kompa

Moderator: Zaklinacz Kostek

ODPOWIEDZ
Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[offtop] rozbudowa kompa

Post autor: Tomash »

Drogie Bravo, ;)

mam kompa składanego prawie trzy lata temu (przełom 05/06 kiedy już ogłoszono datę premiery Obliviona :D ), z pomniejszymi rozszerzeniami w tak zwanym międzyczasie. Ponieważ gry są coraz mocniejsze, a miejsca na dysku brakować zaczyna, zastanawiam się nad tematem rozbudowy. Stan aktualny:
- płyta GA-K8N-SLI
- Athlon 64 (socket 939)
- GF 8600 GT
(2gb ramu, dysk sata 250gb - więc o tych rzeczach nie mówię, bo są cacy dość)

Pytania:
1) Czy jest sens / opłaca się rozbudowywać tę konfigurację, czy należy zaorać i zapakować zupełnie nową płytę z dodatkami?
Przez rozbudowę rozumiem procek Athlon X2 64 (socket 939) oraz kwestię grafiki.
2) Jeśli tak, czy rozbudowy grafiki dokonać przez zakup nowej karty (a jeśli tak, to Nvidia czy ATI?), czy też dołożenie drugiej identycznej GF8600GT i spiąć SLI?

Od razu mówię, że chciałbym się z powyższymi zmieścić w jakimś sensownym budżecie ;]

Oraz pytanie bonusowe: czy dyski SATA Samsunga z serii F1 dają radę? Bo jakkolwiek głupio to brzmi, 250GB okazuje się całkiem niewielką powierzchnią.
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
warkseer
Wodzirej
Posty: 741
Lokalizacja: żyrardowskie kanały

Post autor: warkseer »

Nikt mnie nie przekona do jakichkolwiek dysków Samsunga.
Przez 2 lata zdechły mi 2, IMO lepiej dołożyć parę groszy i kupić jakiegoś WD lub Seagate'a.

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

No patrz, a mnie nikt nie przekona do innych - przez 12 lat żaden mi nie zdechł, a mam jeszcze jakieś stare dwudziestogigówki w kompie ojca używane ;)
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
szczurek
Niszczyciel Światów
Posty: 4212
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szczurek »

Weźcie :P mnie też chyba ze 2-3 Samsungi się za przeproszeniem zesrały :wink: Jak zmieniałem ostanio kompa to zaopatrzyłem się w Seagate`a :D Póki co jest okej :wink:
Malowanie figurek ---> szczurek1903@wp.pl
Coolminiornot ---> LINK

Rapta
Kretozord
Posty: 1968
Lokalizacja: podwarszawa

Post autor: Rapta »

Wracajac do tematu. Rozumiem, ze chcesz aby Twoj sprzet "ciagnal" bez problemu wsyzstkie nadchodzace tytuly. Czy wymieniac plyte glowna? Napewno wycisniesz ze sprzetu wiecej jesli tak zrobisz. Support szybszego ramu i PCIe 2.0 gwarantuje lepsze osiagi (gf8800 i chyba cala seria 9 juz obsluguje to zlacze). Plyty glowne sa stosunkowo tanie w porownaniu do reszty komponentow (te z obsluga SLI srednio 2 razy drozsze). Wiecej pewnie wydasz na pozadny zasilacz jesli podlaczysz dwie karty w obecnym ukladzie. Dodatkowo warto sprawdzic na roznych benchmarkach jak taki myk przeklada sie na ilosc klatek w konkretnych grach i czy jest to wgl oplacalne. Spodziewam sie jednak, ze nawet dwa gf 8600 gt nie przescigna gf8800 (chyba, ze beda to te wpasniale fabrycznie krecone karty EVGA ;) )

Co do dyskow, to ja nigdy nie mialem przykrych doswiadczen. Jesli dany model nie ma wady produkcyjnej, a do takich informacji przeciez mozna sie dogrzebac, to chyba nie ma paniki. Tym bardziej, ze na kazdy sprzet jest 2+ lat gwarancji.

Konop
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 130

Post autor: Konop »

Grafikę jak chcesz zmienić, to lepiej kupić jedną dobrą kartę niż kolejnego kastrata. W przystepnych cenach masz teraz kilka opcji. , z których najlepsze to:
-Radeon HD 4850 (dobra jest wersja Sapphire Toxic 512mb)
-GeForce 9800 GT (lub wersja AMP! z lepszym chłodzeniem)
Takie karty chodzą od 450 do 550 złotych.
GeForce seria 9*** to ogólnie rzecz biorąc średnia opcja. Ich wydajność jest porównywalna z mocniejszymi modelami serii 8***, a cena o 100-200 złotych większa.
Radeony HD 4850 i 4870 to bardzo wydajne karty z dosyć dużymi możliwościami (4850 to konkurent 9800 GT, tylko z innym taktowaniem zegarów)
Twoja płyta główna powinna bez większych problemów pociągnąć obydwie karty, które podałem. Będziesz tylko musiał sprawdzić, czy masz odpowiedni zasilacz (obydwie karty, które podałem mogą pobierać do 110W energii).

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Zasilacz mam Chieftec, 400 albo 450W - już nie pamiętam dokładnie, ale te okolice.

Właśnie zastanawiałem się nad Radeonami, bo nvidia jakieś głupie akcje zaczyna odstawiać cenowo, a ATI zrobiło się "swoje" od kiedy opublikowali specyfikację kart i pozwolili tym samym środowisku FOSS napisać porządne drivery ;)

@Rapta, pies grzał gwarancję. Jakiś czas temu mi dwie kości ramu poszły bodajże po 8 czy 9 miesiącach od kupna, w międzyczasie sprzedawca (Fenn Computers) zbankrutował i nie chciało mi się do polskiego dystrybutora tego ramu uderzać. Naprawdę wisi mi te sto czy dwieście złotych, natomiast dyskowi nie wolno paść z powodu ważności składowanych na nim danych. A backupy, wstyd przyznać, czasem robię rzadziej niż raz na dwa-trzy tygodnie.
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Konop
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 130

Post autor: Konop »

To jak 400W to się jeszcze znających na rzeczy popytaj, a jak 450W to wal Radeona.
Pozdro

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Pięć stów za kartę to sporo dość (tj. nauczyłem się, że w rok straci połowę tej ceny). A HD 3870?
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Konop
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 130

Post autor: Konop »

Wydaje mi się, że karty, które mają posłużyć jeszcze ze 2-2,5 roku bez specjalnych problemów, dając możliwość gry na wysokich ustawieniach, nie grzejąc się i nie żrąc prądu jak głupie, nie za bardzo da się kupić za mniej niż te 500 złotych.
Radeon hd 3870 ma podobno wiele wad, jest mało wydajny (kwestia jeszcze pewnie producenta). Miał być konkurencją dla GF 8800GT, ale jest od niego gorszy. Z serii 38** fajny jest Hd 3870 x2 - z dwoma procesorami - który już zdecydowanie wyprzedza GF 8800GT. Problem w tym, że jest droższy od HD 4850...
Moim zdaniem nie opłaca się kupować teraz HD 3870 z pojedynczym procesorem, ale ja z kolei żadnym ekspertem nie jestem.
Ogólnie rzecz biorąc, jak chcesz kupić kartę za 200-300 złotych, to będzie to sprzęt odstający możliwościami od nowych grafik z górnej i średniej półki tak samo, jak te kilka lat temu odstawał GF 8500 i 8600 od GF 8800 GT, GTS i GTX. (czyli na pewno będzie lepiej, niż dotychczas z 8600, ale możesz zapomnieć o płynnej grze w wysokich rozdzielczościach z np trybem antyaliasingu).

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Nie to że "chcę" czy "nie mogę" - po prostu kombinuję ;) skoro taka za 5 stów ma posłużyć dwa lata, to trudno, jestem gotów taką sałatę wysupłać. To w sumie dwa pełne tankowania.
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
Voodoo
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3000
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

Tomash pisze:Pięć stów za kartę to sporo dość (tj. nauczyłem się, że w rok straci połowę tej ceny). A HD 3870?
Dobre HD 3870 to już siega ceny 500 zł. GeCube- dobry producent który automatycznie podkręca karty.

IMO chcesz dobrą kartę ale za ok 500zł (mowa oczywiście o jednordzeniowych)to:
GeForce 8800GT
ATI Radeon HD 3870

Toche taniej do 300zł to:
GeForce 8600 GT
ATI Radeon HD 3850


Oczywiście w wyborze stajni zdania sa podzielone, jedni wolą GeForce inni ATI. Fakt jest taki że ATI sie bardziej grzeje, mają większe fizycznie karty (np. wspomniany HD 3870- więc muszisz najpierw się uewnić czy dany model pasuje do Twojej obudowy), pobierają więcej mocy. Ale np. jak masz zamiar wybrać procesor AMD to raczej ATI bedzie się z nim lepiej zgrywać. Częstotliwośći traktowania są większe u kart ATI, ale np. w grze Crysis więcej fps'ów wyciągają GeForcy ;)

Zależy też jakiego producenta wybierzesz. GAINWARD, SAPPHIRE, PALIT, GALAXY, GIGABYTE (IMO ten ostatni powoli zostaje w tyle).

PS. nie ma co wydawać ogromnych kwot na karte graficzną. Rynek komputerowy bardzo się rozwija, nie ma co inwestować w potwora. Teraz za 500 zł masz kartę dzieki której możesz pograć spokojnie w najnowsze gry. A co do wyboru miedzy jedno rdzeniowymi a dwurdzeniowymi kartami, to powiem tak- lepiej mieć bardzo dobrą kartę jednordzeniową niż słabą dwurdzeniową ;)
Obrazek

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Gigabyte zostaje w tyle? Ech, zawsze byłem ich fanem: mainboard, dwie kolejne grafiki.
Lubię też Asusa, ale to w temacie laptopów, nie mam pojęcia jakiej jakości podzespoły robią.

GF 8600GT już mam ;) Więc w grę wchodzi karta zwyczajnie lepsza :)

To w końcu radek 3870 czy 4850?
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
Voodoo
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3000
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

Tomash pisze:Gigabyte zostaje w tyle? Ech, zawsze byłem ich fanem: mainboard, dwie kolejne grafiki.
I prawidłowo- Gigabyte to solidna i porządna firma, płyty główne jak najbardziej. Grafika także ale już ten rynek się solidnie powiększył i powstali producenci specjalizujący się w grafice, dlatego powiedziałem że Gigabyte zostaje w tyle ;)
Tomash pisze:To w końcu radek 3870 czy 4850?
Jeżeli wahasz się pomiędzy tymi dwoma modelami, IMO powinieneś wybrać 4850 (uwaga pobiera ok 160W). To obecnie prawie najlepszy produkt ATI (jednordzeniowy). Solidna konkurencja dla GeForca 8800GT i 9600. Cenowo też nie jest taki drogi np.ten
Szczerze mówiąc myslałem że jest droższy 8)

PS. Biorąc pod uwagę że potrzebujesz ok 450W zasilacza (w rzeczywistosci pobiera ok 500W), zakładając że komuter chodzi przez 365 dni w roku po 4h to roczny rachunek za prąd powiekszy się o ok 300zł ;)
Obrazek

Konop
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 130

Post autor: Konop »

Osobiście jakoś mnie Palit nie zachwyca. Moim zdaniem jeśli chodzi o Radeony, to powinieneś poszukać kart Sapphire, mają większą wytrzymałość na przegrzanie i mniej żrą prądu (z tego co czytałem to do 110W).

Awatar użytkownika
Voodoo
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3000
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

Konop pisze:Osobiście jakoś mnie Palit nie zachwyca. Moim zdaniem jeśli chodzi o Radeony, to powinieneś poszukać kart Sapphire, mają większą wytrzymałość na przegrzanie i mniej żrą prądu (z tego co czytałem to do 110W).
Palit ma troszke wieksze częstotliwości taktowania, ale z tym chłodzenie to masz racje, SAPHIRE ma je lepsze. Model to np. ten tylko z tym pradem to podają 165-225W ;)
Obrazek

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Zacznę chyba małymi krokami, czyli właśnie nowy Radeon (wciąż do rozstrzygnięcia który model - muszę rozpisać choć ogólnie budżet styczniowy ;) ) i kupię jakiegoś używanego Ahtlona X2 na gnieździe 939 (bo taką ma płytę). Brak drugiego rdzenia zaczyna mnie coraz mocniej gryźć, zwłaszcza jak sobie porównuję z laptopem gdzie mam Core2Duo ;)

Potem zobaczymy jak się sprawują moje ulubione gry (WAR, GRID, nowy PoP) i na ile wystarczy taki apgrejd.

Dzięki za wszystkie rady, chłopaki! :)

EDIT: Kurde, jednak temat pozostaje aktualny: NOWE Athlony X2 na gniazdku AM2 w sklepach chodzą taniej niż używane na 939 na Alledrogo. Czyli zmieniać od razu płytę?
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
Voodoo
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3000
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

Tomash pisze:EDIT: Kurde, jednak temat pozostaje aktualny: NOWE Athlony X2 na gniazdku AM2 w sklepach chodzą taniej niż używane na 939 na Alledrogo. Czyli zmieniać od razu płytę?
Dobra opcja :shock:
AMD x2 4200+ =390zł (s939)

AMD Athlon 64 X2 6400+ =339zł (AM2)

Chyba masz rację, że lepiej kupić odrazu płytę główną :wink: Możesz zastanowic sie także nad zestawami które sprzedają na Allegro np. taki

PS. możesz także poczekać jak Phenony zejdą z ceny.
Obrazek

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Voodoo pisze:Chyba masz rację, że lepiej kupić odrazu płytę główną :wink: Możesz zastanowic sie także nad zestawami które sprzedają na Allegro np. taki
Łooo, good stuff! Pewnie właśnie w tę opcję pójdę :) Jak ona ma się gabarytowo do GA-K8N-SLI? W sensie, jeśli dotychczasowa płyta ładnie mi siedzi w obudowie, to ta przez Ciebie podana też się zmieści?
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
Voodoo
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3000
Lokalizacja: NEMEZIS Warszawa
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

Tomash pisze: Jak ona ma się gabarytowo do GA-K8N-SLI? W sensie, jeśli dotychczasowa płyta ładnie mi siedzi w obudowie, to ta przez Ciebie podana też się zmieści?
Na stronce producenta GA-M52L-S3 ma wymiary 305x215mm a ta Twoja GA-K8N-SLI ma wymiary 305x244mm czyli jest wieksza. Powinno byc wszystko ok, skoro wieksza pasuje to mniejsza także (gorzej w drugą stronę). Pozatym obie płyty mają w swojej specyfikacji napisane że pasują do standardowych ATX'ów a nie np.do mini-ATX (to wymiary byłyby też inne) ;) O miejsca do montażu też sie nie martw, one z tego co pamietam są standardowo określone i ustalone dla płyt głównych.
Obrazek

ODPOWIEDZ