Cążki

Jak "to" się robi? Tutaj uzyskasz odpowiedź.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Cążki

Post autor: Blaesus »

Witam,

Mam pytanie odnośnie wycinania plastiku z wyprasek. Mam cążki Italeri i dalekie one są od ideału.

Czy udało się komuś z was trafić na coś co pozwala na skuteczne wycinanie części z wyprasek? (Mam na myśli szczególnie te części, których nie da się dosięgnąć cążkami, bo inaczej uszkodziłyby to co chcemy wyciąć :) )

Awatar użytkownika
ARBAL
Kretozord
Posty: 1890
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ARBAL »

Takie części wycinasz ostrym nożykiem modelarskim, lub idziesz do pobliskiego dobrego sklepu z częściami elektronicznymi i prosisz sprzedawcę o profesjonalne cążki.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2012, o 12:41 przez ARBAL, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
cahir
Falubaz
Posty: 1025
Lokalizacja: Londyn

Post autor: cahir »

Ja tam kupiłem w Castoramie cążki do drutu metalowego za jakieś 5-10 zeta i jestem zadowolony. Wycinam razem z częściami wyprasek, a elementy zbędne ktore zostaną odcinam nożykiem do tapet, kupionym w tymże przybytku za dwa złote. IMHO inwestowanie w cążki typu GW mija się z celem, bo i tak tych małych elementów nimi nie wytniesz, przynajmniej ja by,m sie bal.
"Jeździec patrzy na nią. Ciri widzi błysk oczu w szparze wielkiego hełmu, ozdobionego skrzydłami drapieżnego ptaka. Widzi odblask pożaru na szerokiej klindze miecza trzymanego w nisko opuszczonej dłoni."

Awatar użytkownika
SoCiu
Wodzirej
Posty: 735
Lokalizacja: Rebelia - Łomianki

Post autor: SoCiu »

Jak byłem młody i głupi kupiłem cążki by GW. Nie powiem, są całkiem dobre i dokładnie można wycinać części. Miejsce wycinania i tak trzeba jednak potraktować nożem/pilnikiem.Sądzę że można było kupić identyczne cążki właśnie w sklepie budowlanym lub castoramach po 5 zł...

misha
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6586
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misha »

dokładnie haha :)

kupiłem małe cążki topex za 5 zeta w leroy i tnę nimi 3 lata już, fakt od metali trochę się zaczynają szczerbić, ale nadal są ok do najmniejszych elementów ich używałem i dają radę
Klub Adeptus Mechanicus http://admech.club Warszawa, Okęcie, Al Krakowska
Sklep FGB Figurkowe Gry Bitewne http://fgb.club Warszawa, Zelazna 69A

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Wielkie dzięki za porady, na pewno w najbliższym czasie skieruję się do elektronicznego sklepu lub Castoramy :)

wenanty
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 198

Post autor: wenanty »

Nie kupuj innych (wszystko jedno, tańszych czy droższych), bo nie będą lepsze. Przyzwyczaj się po prostu do myśli, że cążki to narzędzie niedokładne i po ich zastosowaniu należy jeszcze popracować pilnikami, nożykiem czy papierem ściernym.

Awatar użytkownika
Blaesus
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: "Twierdza Wrocław"
Kontakt:

Post autor: Blaesus »

Nie jestem początkującym figurkowcem. Gram i maluję od jakiś 10 lat.
Po prostu kiedyś miałem bardzo tępe cążki, teraz mam Italeri i niewiele lepsze są. Zależy mi na czymś, co ostro i w miarę precyzyjnie tnie plastik w ramkach. Nożyk często tworzy zagrożenie, że nie utrzyma się go w momencie przecięcia i zatnie model.

Sam czyszczę modele ze wszystkich skaz i zlewek, tak aby nie było widać, że to kiedykolwiek było w wyprasce.

wenanty
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 198

Post autor: wenanty »

Blaesus pisze:Zależy mi na czymś, co ostro i w miarę precyzyjnie tnie plastik w ramkach. Nożyk często tworzy zagrożenie, że nie utrzyma się go w momencie przecięcia i zatnie model.
IMO cążki nie są dobrym pomysłem na ostre i precyzyjne cięcie przez samą swoją konstrukcję, która wymaga mocno rozszerzającego się ostrza, które w dodatku nie może się przesuwać po ciętym materiale. Jeśli problemem jest to, że musisz przykładać przy cięciu dużą siłę, to po prostu wykorzystaj fizykę i kup takie, które mają możliwie małą odległość szczęk od złącza ramion i możliwie długie ramiona. Albo przymocuj do swoich przedłużenie ramion - 2 razy dłuższe ramiona, to dwa razy mniejsza siła przyłożona na końcu potrzebna do przecięcia tego samego.

duzypawel
Mudżahedin
Posty: 214
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: duzypawel »

kupiłem w Auchan na regale z artykułami wędkarskimi za 6 zł rewelacyjne cążki do przycinania żyłki zaraz przy haczyku.
Do wycinania wyprasek plastikowych są po prostu idealne.

Bez porównania ze standardowymi cążkami do drutu bo w tych krawędź tnąca to 1/2V , szukajcie w Auchan na wędkarskim

Awatar użytkownika
Daw
Masakrator
Posty: 2467
Lokalizacja: Wars i Sawa

Post autor: Daw »

Blaesus pisze:Nie jestem początkującym figurkowcem. Gram i maluję od jakiś 10 lat.
Po prostu kiedyś miałem bardzo tępe cążki, teraz mam Italeri i niewiele lepsze są. Zależy mi na czymś, co ostro i w miarę precyzyjnie tnie plastik w ramkach. Nożyk często tworzy zagrożenie, że nie utrzyma się go w momencie przecięcia i zatnie model.

Sam czyszczę modele ze wszystkich skaz i zlewek, tak aby nie było widać, że to kiedykolwiek było w wyprasce.
Wiesz ogólnie to GW robi bardzo dobre cążki. Nie mogłem się przekonać do nich (bo to GW) ale wreszcie się zmusiłem ... nastąpiło to po wyciąciu 15 hex-wrightów z wyprasek...
Cążki by GW z jednej strony ostrza są całkowicie płaskie, nie mają przeciwnej części ostrza. Wypraski są tak skonstruowane, że nie jest ono potrzebne. Jedyna uwaga do nich to taka, że nadają się tylko do modeli żywicznych i plastikowych. Do metalu z nimi nie podchodź... Cążki GW - polecam. (nie sądziłem, że napiszę to kiedyś o jakimkolwiek narzędziu GW)
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Przemcio
Postownik Niepospolity
Posty: 5334

Post autor: Przemcio »

A ja swoje kupiłem w sklepie kosmetycznym i są oki:)
We Bust in, Fight Through the Carnage, let the BOOMSTIK do the Talking...

ODPOWIEDZ