Jak zachęcić do organizacji mastera?

Moderator: swieta_barbara

ODPOWIEDZ
Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Jak zachęcić do organizacji mastera?

Post autor: Kalesoner »

Swoją droga moze warto pomyśleć co robić, żeby więcej ośrodków chciało ubiegać się o mastery? Przy takiej tendencji jaką mamy obecnie, to nasze hobby turniejowo padnie.

Może warto zrezygnować z wymogu zapewnienia noclegu? W wielu ośrodkach z tego co słyszałem jest to problem nie do przeskoczenia. Na przykład zamiast obecnego zapisu o noclegu dac coś na kształt: "organizator ma obowiązek zapewnienia noclegu lub 2 posiłków w trakcie turnieju". Co by pozwalało jakos wynagrodzić graczom brak noclegu, a orgom ominąć kwestię noclegu, która blokuje wiele potencjalnych miejsc.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dymitr
Ace of Spades
Posty: 11531
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Dymitr »

zaniżanie standardów to nie jest droga, którą powinniśmy obierać raczej
Lohost pisze: Nie myslalem ze to kiedys powiem, ale za Dymitra byl ordnung i az mi tego brakuje.

Awatar użytkownika
Sevi
Niszczyciel Światów
Posty: 4777
Lokalizacja: Legion Kraków
Kontakt:

Post autor: Sevi »

Pytanie które ośrodki poza tymi które zgłosiły się obecnie są w stanie zorganizować mastera?
Wisła Kraków.

Awatar użytkownika
Dymitr
Ace of Spades
Posty: 11531
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Dymitr »

Kacper: tak

Sevi - za przeproszeniem jakie ośrodki? Ich po prostu nie ma, bo nie ma graczy:)

Kraków, Śląsk, Wrocław, Poznań, Warszawa, Trójmiasto => z innych "ośrodków" ludzie na masterach to ewenement. Może powinniśmy pomyśleć nad zmniejszeniem ich liczby, wtedy konkurencja będzie większa (myślę tu o krótkofalowym rozwiązaniu)
Lohost pisze: Nie myslalem ze to kiedys powiem, ale za Dymitra byl ordnung i az mi tego brakuje.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

No nie wiem czy to takie zaniżanie standardów, nocleg na podłodze pod spiworem w jednej sali z ludźmi grajacymi w pokera albo pijacymi alko vs dwa obiady dostarczone na miejsce turnieju. To już wszystko jak kto lubi.

W kazdym razie jesli to nie ta droga, to moze warto wskazac inną, bo brak konkurencji o miejsca masterowe raczej nie będzie skutkował podniesieniem jakości kandydatur.
Obrazek

Awatar użytkownika
Durin
Niszczyciel Światów
Posty: 4766
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Durin »

Kalesoner pisze:Swoją droga moze warto pomyśleć co robić, żeby więcej ośrodków chciało ubiegać się o mastery? Przy takiej tendencji jaką mamy obecnie, to nasze hobby turniejowo padnie.

Może warto zrezygnować z wymogu zapewnienia noclegu? W wielu ośrodkach z tego co słyszałem jest to problem nie do przeskoczenia. Na przykład zamiast obecnego zapisu o noclegu dac coś na kształt: "organizator ma obowiązek zapewnienia noclegu lub 2 posiłków w trakcie turnieju". Co by pozwalało jakos wynagrodzić graczom brak noclegu, a orgom ominąć kwestię noclegu, która blokuje wiele potencjalnych miejsc.

Padnie frekwencja, pamiętam jak sam zaczynałem jeździć na mastery, wtedy możliwość skorzystanie z maksymalnie eco wersji była bardzo nęcąca...
Barbara pisze:Może nie wszyscy się w tym środowisku lubimy, ale akurat prawie wszyscy się znamy. To że dwóch znajomych da sobie czasem po ryjach nie powinno chyba nikogo dziwić.

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Może warto zrezygnować z wymogu zapewnienia noclegu? W wielu ośrodkach z tego co słyszałem jest to problem nie do przeskoczenia. Na przykład zamiast obecnego zapisu o noclegu dac coś na kształt: "organizator ma obowiązek zapewnienia noclegu lub 2 posiłków w trakcie turnieju". Co by pozwalało jakos wynagrodzić graczom brak noclegu, a orgom ominąć kwestię noclegu, która blokuje wiele potencjalnych miejsc.
Nie wszystkich stać na nocleg w hotelu. Dla dużej części nastolatków wyjazd na mastera to i tak spory wydatek, a konieczność szukania dodatkowego płatnego noclegu może być problemem nie do przeskoczenia. To, że znaczna część środowiska podrosła i większy problem ma ze znalezieniem czasu, a nie kasy nie powinno powodować zamknięcia się na nowych graczy.
Swoją droga moze warto pomyśleć co robić, żeby więcej ośrodków chciało ubiegać się o mastery? Przy takiej tendencji jaką mamy obecnie, to nasze hobby turniejowo padnie.
A podnoszenie cen przyczyni się do rozwoju?
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
Duke
Masakrator
Posty: 2008
Lokalizacja: Cobra Kai Warszawa

Post autor: Duke »

Tylko że nastolatków Jankiel coraz mniej jest na turniejach, a statystyczny gracz to już nie studencik a osoba pod 30stke ze stałą pracą.
Obrazek

Awatar użytkownika
Durin
Niszczyciel Światów
Posty: 4766
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Durin »

Trochę jednak młodych jest.... mastery na 1 roku studiów kosztowały mnie transport - 30 zł wjazd 50 zł, kanapki brałem z akademika zamawiałem pizze, trochę alko i w okolicach 100 można było się zamknąć... powinniśmy pamiętać też o takich graczach. Nawet jeśli starszych jest więcej
Barbara pisze:Może nie wszyscy się w tym środowisku lubimy, ale akurat prawie wszyscy się znamy. To że dwóch znajomych da sobie czasem po ryjach nie powinno chyba nikogo dziwić.

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Tylko że nastolatków Jankiel coraz mniej jest na turniejach, a statystyczny gracz to już nie studencik a osoba pod 30stke ze stałą pracą.
Zgadza się. Tylko, czy chcemy temu przeciwdziałać, czy zamknąć się na dzieciarnię i robić turnieje wyłącznie dla poważnych starszych panów?
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
Dymitr
Ace of Spades
Posty: 11531
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Dymitr »

@Duke - nie jestem przekonany, żeby przeciętny gracz był własnie taki jak mówisz, ale to tylko moje domysły. Tak czy inaczej darmowy nocleg musi być, nawet w słabych warunkach. Zupełnie jak i prysznice.
Lohost pisze: Nie myslalem ze to kiedys powiem, ale za Dymitra byl ordnung i az mi tego brakuje.

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9565
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

Luźny pomysł - może być bez noclegu na sali, ale wtedy niepełnoletni mają wjazd za darmo na turniej. Za te 50 dych z wejściówy sobie załatwią tanie spanie.

Awatar użytkownika
Durin
Niszczyciel Światów
Posty: 4766
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Durin »

Kołata wydaje mi się że to nie do końca rozwiąże problem bo są jeszcze studenci. Zniżki dla niepełnoletnich to osobny temat
Barbara pisze:Może nie wszyscy się w tym środowisku lubimy, ale akurat prawie wszyscy się znamy. To że dwóch znajomych da sobie czasem po ryjach nie powinno chyba nikogo dziwić.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

@ Jankiel sygnalizuję problem jakim jest wypalanie się organizatorów masterów i środowisk. Chciałbym, zebyśmy pomogli jak możemy ludziom organizować turnieje, np zdejmując kłopotliwe ograniczenia wynikajace z regulaminu. Może to coś da. Nie chodzi o to, żebyś odbijał piłeczkę, tylko jesli też widzisz problem pomógł go rozwiązać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Luźny pomysł - może być bez noclegu na sali, ale wtedy niepełnoletni mają wjazd za darmo na turniej. Za te 50 dych z wejściówy sobie załatwią tanie spanie
To jest dobry pomysł - może nawet nie za free, ale z niższą wejściówką. Jeżeli z oszczędności związanych z brakiem konieczności wynajmu sali na noc skorzystają gracze, to jest to krok w dobrym kierunku. Tylko, żeby nie było tak, że ceny zostają takie same, ale dostaje się dużo mniej.
Jankiel sygnalizuję problem jakim jest wypalanie się organizatorów masterów i środowisk. Chciałbym, zebyśmy pomogli jak możemy ludziom organizować turnieje, np zdejmując kłopotliwe ograniczenia wynikajace z regulaminu. Może to coś da. Nie chodzi o to, żebyś odbijał piłeczkę, tylko jesli też widzisz problem pomógł go rozwiązać.
Jak chciałem dać mastery wszystkim chętnym, to źle, bo poziom się obniży. A teraz widzisz problem w tym, że jest coraz mniej chętnych. Chcesz obniżenia wymagań dla masterów przy jednoczesnym podniesieniu cen. Nie sądzę, żeby to pozytywnie wpłynęło na frekwencję. A bez odpowiedniej frekwencji nie ma co robić mastera, bo jeżeli część orgów ma jeszcze ochotę robić coś pro bono, to jakoś ciężko mi wyobrazić sobie, żeby orgowie regularnie chcieli do imprez dopłacać.
Frekwencję na masterach zazwyczaj robiła dzieciarnia, dla której nie było większym problemem objechać 8 masterów w sezonie. Dla 30-latków, z pracę i rodzinami obecność na większości masterów w sezonie to jest pewien problem.
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
Lidder
Niszczyciel Światów
Posty: 4679
Kontakt:

Post autor: Lidder »

A może zostawić to organizatorom? Jak zaczniecie tworzyć i wymuszać pakiety to nasze hobby będzie już można nazywać polskim WFB...

Problem z młodymi jest i będzie bo rodzi się on na poziomie lokalnym, a nie ogólnokrajowym. Tam szukajcie rzeczy, które blokują organizatorów i je wyrzućcie z regulaminu LL. Podobnie jak ze wszystkim - kolejne wymogi i pomysły tylko przeniosą lub stworzą nowe problemy.

Kalesoner
Szczur Królów
Posty: 13706
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kalesoner »

@ Jankiel No nie wiem czy to takie podniesienie cen. Zaproponowane zamiast noclegu dwa obiady to oszczędność, która rekompensuje tani nocleg, przecież nie trzeba wykupywać hotelu 4gwiazdkowego, my w Zielonkach mieliśmy bardzo spoko pokój za 40zł. Nie prponuję podwyżki cen, tylko danie dowolności orgowi czy chce karmić czy kimac ludzi. Finansowo na ogół org wychodzi w takim rozliczeniu podobnie, gracz też na tym wiele nie traci.
Bie wydaje mi się też zeby nocowanie na sali było jakimś mega wysokim standadem w porównaniu do darmowych posiłków.

Z resztą pamietaj, że to, że org nie będzie musiał zapewnić noclegu nie znaczy, że tego nie zaproponuje, zwłaszcza jesli będzie chciał, zeby jego kandydatura zdobyła więcej głosów.

Nie mam zamiaru się upierac przy moim pomyśle, po prostu fajnie by było jakby coś się ruszyło.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sevi
Niszczyciel Światów
Posty: 4777
Lokalizacja: Legion Kraków
Kontakt:

Post autor: Sevi »

Przede wszystkim należy się zastanowić skąd się biorą ludzie grający w WFB?
Z roku na rok liczba graczy turniejowych się zmniejsza.
Owszem dochodzi troszkę graczy, ale więcej odchodzi. Coś jak z przyrostem naturalnym w Polsce.

Problem nie tkwi w masterach, ale w środowisku - trzeba animować, robić pokazy i promocję hobby.

Bo w obecnej chwili turniejowe środowisko w Polsce to ok 200 osób które regularnie grają. Reszta to gracze okazyjni, bądź tylko lokalni.
Wisła Kraków.

Awatar użytkownika
Dymitr
Ace of Spades
Posty: 11531
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Dymitr »

małe punkty, niższe wejściówki, docenianie malarzy, ale nie skreślanie tych, co jeszcze nie skończyli malowania - to wszystko składa się na nowych graczy lub uaktywnienie starych ;)
Lohost pisze: Nie myslalem ze to kiedys powiem, ale za Dymitra byl ordnung i az mi tego brakuje.

Awatar użytkownika
JaceK
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3675
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JaceK »

Szczególnie małe punkty.
Na dziś próg wejścia do WFB jest absolutnie przeszacowany.
Zebranie (w rozumieniu kupienia, sklejenia i pomalowania) armii na 2,4k jest zbyt czaso- i koszto-chłonne, aby dało się realizować masowo.

Więcej takich masterów = więcej takich lokali = więcej nowych graczy, bo łatwiej zacząć i połknąć bakcyla.
Bearded Unclean 'Un pisze:Fuck, będe miał na pieńku z Drobnymi Wałeczkami :)
Obrazek

ODPOWIEDZ