Warhammerowe koszulki, bluzy itd

Dyskusje na dowolne tematy, niekoniecznie związane z tematyką forum. To tutaj można poćwiczyć prawy shiftowy.

Moderatorzy: Heretic, Grolshek, Albo_Albo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Warhammerowe koszulki, bluzy itd

Post autor: Hoax »

Hej
Siedząc ostatnio w sieci przeglądając warhammerowe grafiki i arty pomyślałem sobie, że chętnie nosiłbym bluzę z taką grafiką. Postanowiłem zapytać wujka Google, czy istnieje ktoś kto mógłby mi to umożliwić. Otóż okazało się, że nie ma.
Jako iż zawsze staram się być człowiekiem czynu wpadłem na pomysł następujący. Założyć internetowy sklep z wszelkiej maści gadżetami, bluzami, koszulkami i tym podobnymi drobnostkami o tematyce warhammerowej. Pierwiej jednak warto wybadać rynek. Stąd moje pytanie do Was, drodzy forumowicze.
Myślicie, że projekt taki miałby szansę powodzenia?
Jako iż jeszcze się uczę, a nie pracuję, miałbym czas coś takiego ogarniać. Mam też pewne możliwości produkcyjne (jakość druku naprawdę przednia). Utrzymanie witryny nie będzie problemem. Do tego nie nastawiam się wcale na żadne zbijanie fortuny, utrzymanie z tego tytułu, czy nic z temu podobnych rzeczy, więc ceny powinny wypaść całkiem przyjaźnie.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany tego typu artykułami jak je sobie wyobraża? Jakiego typu grafiki / teksty chciałby na nich zobaczyć?
Może ktoś chciałby nawiązać współpracę udzielając swoich projektów w zapłacie otrzymując część zysków?
Jest to póki co luźny pomysł, ale wydaje mi się, że może znaleźć się pewne grono ludzi zainteresowanych. Wszelkie, nawet błahe uwagi i komentarze, nawet te zgryźliwe (o ile choć minimalnie konstruktywne) mile widziane. Poza tym zapraszam na PM.
Pozdro :D
Ostatnio zmieniony 2 mar 2014, o 18:02 przez Hoax, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kosmo
Kradziej
Posty: 947
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój/Kraków

Post autor: Kosmo »

Prawa autorskie GW?
Gremlin pisze: 5. Kosmo (99% szans obecności; Przewodnie motto turniejowe: mam chimerę i kranczerów, wyssę życie z wrogów wielu)

Awatar użytkownika
Sławol
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3876
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Sławol »

Licencje, Miśku, licencje. Logo, emblematy, nazwy własne. Produkcja i sprzedaż na dużą skalę grozi Ci awanturą z tytułu kradzieży/praw autorskich. Ktoś Cię podkopie i w najlepszym wypadku powiedzą Ci, żebyś zaprzestał tego procederu.

Oficjalne, licencjonowanie ciuchy to nie jest zły pomysł. Bo poza tym to podróbek z Batmanem na Allegro jest mnóstwo. Zwykłe nadrukowane logo i koszulka za te 30zł jest. Wiem, że "oni sprzedają i nic im nie robią", ale licz się z tym, że zrobić mogą. Po prostu wielkie korporacje nie zawsze się zajmują małymi mrówkami, które sobie tam coś na boku za parę złotych dorabiają. Albo o tym nie wiedzą.

A takie figurki z firmy Knight Models są oficjalne, licencjonowane. Loga DC i Marvela, Warner Bros. są wszędzie.

P.S. Gdybyś jednak się na to rzucił poważnie, to chętnie bym Cię wspomógł grafiką i projektami ;)
Pozdrawiam
Sławomir Borysowski
Obrazek
Galeria

Awatar użytkownika
kubencjusz
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3719
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: kubencjusz »

Zadam pytanie. Czy aby rozpocząć oficjalny handel masz zgodę GW na to by umieszczać rzeczy oznakowane literką c w kółeczku?
Edit: uprzedzili mnie :P

Awatar użytkownika
PiotrB
Maruda
Posty: 5732

Post autor: PiotrB »

hi hi dobre.. :) ..." człowiek czynu"...to jest zwykła kradzież ...
Lidder pisze:Nie kłopocz się. Miarkę i kostki też zostaw w domu, zbędny balast i trud z Twojej strony.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dymitr
Ace of Spades
Posty: 11531
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Dymitr »

a umiesz te grafiki narysować?
poza tym - musisz pamiętać o ograniczeniach wynikających z powyższych potów.

pomysł: pomyśl nad robieniem takich rzeczy dla klubów
Lohost pisze: Nie myslalem ze to kiedys powiem, ale za Dymitra byl ordnung i az mi tego brakuje.

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

Nie muszę zamieszczać oryginalnych grafik zamieszczanych w AB, czy RB, używać games workshopowych nazw, ani logo samego GW.
Widziałem już jeden tego typu sklep, ale zdaję sobie z tego sprawę z istnienia praw autorskich. Tak samo jak byłem pewien, że ktoś ten temat poruszy (kolejni nie muszą, sprawa już jest na świeczniku).
Istnieje wiele i można stworzyć jeszcze więcej grafik o tematyce nawiązującej do uniwersum bez potrzeby kopiowania markowego logo. Poza tym można stworzyć grafiki nawiązujące ogólnie to bitewniakowego hobby, z pominięciem GW.
Chill panowie. To jest kwestia do rozwiązania i ogarnięcia, bez uciekania się do kradzieży

Edit: @Dymitr - O klubach również pomyślałem, jednak tu już trzeba się dogadać z konkretnymi ludźmi, a na razie pytam ogólnie, co ludzie myślą o takiej inicjatywie. Jest to oczywiście opcja i to bardzo dobra :)

Awatar użytkownika
kubencjusz
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3719
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: kubencjusz »

https://www.google.com/search?q=warhamm ... d=0CCYQsAQ
jeśli byłby to rzeczy w tym klimacie po sensownej cenie... brałbym :)

Awatar użytkownika
Fuxiorr
Masakrator
Posty: 2737
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Fuxiorr »

Na 1 stronie po wpisaniu koszulki z nadrukiem warhammer... myślę że jest tego więcej
http://www.koszulkomat.eu/koszulka/5411 ... mer---Orcs
http://kropa.iai-shop.com/product-pol-7 ... ammer.html
http://gamingshirts.cupsell.pl/produkt/ ... -Mind.html
Na turnieju 4CT w Radomiu sprzedawali koszulki z nadrukami ze śwaita warhammera
misha pisze:heh gorzej jak przez taką nędzę stół ci spadnie czy cuś i figurki za tysiaki polecą po podłodze w otchłań płaczu i rozpaczy :)

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

@Fuxxior - Po 1. są to pojedyncze przypadki, a jeśli już to raczej 40k. A ten sklep z trzeciego linku to leci po bandzie jeśli chodzi o prawa autorskie :mrgreen:

Awatar użytkownika
Dymitr
Ace of Spades
Posty: 11531
Lokalizacja: The Gamblers

Post autor: Dymitr »

Hoax pisze:Nie muszę zamieszczać oryginalnych grafik zamieszczanych w AB, czy RB, używać games workshopowych nazw, ani logo samego GW.
Widziałem już jeden tego typu sklep, ale zdaję sobie z tego sprawę z istnienia praw autorskich. Tak samo jak byłem pewien, że ktoś ten temat poruszy (kolejni nie muszą, sprawa już jest na świeczniku).
Istnieje wiele i można stworzyć jeszcze więcej grafik o tematyce nawiązującej do uniwersum bez potrzeby kopiowania markowego logo. Poza tym można stworzyć grafiki nawiązujące ogólnie to bitewniakowego hobby, z pominięciem GW.
Chill panowie. To jest kwestia do rozwiązania i ogarnięcia, bez uciekania się do kradzieży

Edit: @Dymitr - O klubach również pomyślałem, jednak tu już trzeba się dogadać z konkretnymi ludźmi, a na razie pytam ogólnie, co ludzie myślą o takiej inicjatywie. Jest to oczywiście opcja i to bardzo dobra :)
wiesz z czym bedzie problem? z charakterystycznymi symbolami - one są bardzo spoko (runy Bogów Chaosu, symbol 8 wiatrów itd)
Lohost pisze: Nie myslalem ze to kiedys powiem, ale za Dymitra byl ordnung i az mi tego brakuje.

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

8 wiatrów akurat jest chyba ogólne rozpowszechnionym symbolem, spotykanym nie tylko na produktach GW. Krasnoludzkie runy podobnie (nawet można specjalnie zwrócić uwagę, żeby różniły się od tych pojawiających się u GW)
Symboli bogów trochę szkoda, ale tu chyba jest kwestia nie do obejścia.

Awatar użytkownika
Sławol
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3876
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Sławol »

No słuchaj, skoro mówisz o "tematyce warhammerowej", to nie dziw się, że pierwsze co przychodzi do głowy, to prawa autorskie. Po prostu to było, jest i będzie. Trzeba się z tym liczyć i tyle, tak po prostu :)

Nie mówimy tu też tylko o dosłownej kradzieży, ale także o plagiatach. A to jest bardzo śliskie i wygodne dla tych, którzy się swoich praw domagają. Definicje są znane, za to granice tychże (plagiatów, inspiracji) są płynne i znajdzie się ktoś, kto zechce je nagiąć :)

Sama nazwa "Warhammer" nie należy do Ciebie. Może to być odzież "w klimatach fantasy", już będzie lepiej ;) I tak, nic w tym złego, że coś takiego zrobisz i sobie własne demony i czaszki wymyślisz.
Pozdrawiam
Sławomir Borysowski
Obrazek
Galeria

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

A jeśli taki np demon akurat by wyglądał trochę jak nurglita mogło by być problemem? Chyba nie ma aż takiej przeginki. (że imieina Nurgle nie mogę użyć to proste)

Awatar użytkownika
Sławol
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3876
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Sławol »

Powiem Ci w skrócie, bo tego jest tyle, że łeb pęka:

Inspiracja to - wg jednej z definicji - "podnieta", która została wywołana danym utworem artystycznym i spowodowała, że autor chce pod jej wpływem stworzyć coś swojego, co może luźno nawiązać do wzorca. Jeżeli w danym utworze artystycznym jest chociaż jeden element identyczny lub "bardzo podobny" do oryginału i nie pozostawia żadnych wątpliwości co do skojarzeń z pierwowzorem - mamy plagiat :) A i jeszcze jest jedno mądre słówko: "opracowanie".

Lata tego na wielu stronach mnóstwo (prawniczych, hobbystycznych), zaczytywałem się jakiś czas temu gdzie się dało. Naczytałem się i o muzyce i o fotografii i o obrazach. No ale sam wiesz, jak jest...

Kiedyś gdzieś czytałem historię fana, który stworzył "dla siebie" zmodyfikowaną postać Batmana i wysłał do DC z zapytaniem, czyby czasem nie chcieli od niego. I jeśli dobrze pamiętam (a nie chcę skłamać), to odmówili, a potem wykorzystali ten jego projekt i wydali kolejne zeszyty, czy jakoś tak. Gość się zaczął sądzić, to go uwalili tym, że to on najpierw wykorzystał ich Batmana, żeby stworzyć swojego, więc poleciał bez mrugnięcia okiem. I tyle.

Mp3 na własny użytek, szkice ołówkiem dla siebie i dla własnego rozwoju - jak najbardziej. Ale nic ponadto, jeśli już tak ostro rozmawiamy. Gdybym miał narysować komuś Batmana na kartce A4 na zlecenie, to kradnę i mam dym :)

Odnośnie Nurgle'a. No cóż, zgnilizna w demonach jednoznacznie nam się kojarzy, ale czy Kowalski z ulicy będzie o tym wiedział? Zresztą, jest wiele firm figurkowych i mają swoje demony. Nazwane inaczej, a wiadomo, że można je w WFB wykorzystać. Widać diabła Khorne'a, widać ptasiora Tzeentcha... A nawet Nurgle'a. Mowa o firme Ultraforge na przykład.

A że GW/FW też małpuje od innych, to nic nowego. Nawet od naszego Ścibora, zwłaszcza Space Marines.

Nie bierz moich wypowiedzi poważnie jako sprzeciwu czy dezaprobaty. Tyle wiem, tyle się naczytałem. Sam zajmuję się fotografią i wiem, co to znaczy "pożyczyć" sobie czyjeś zdjęcie. Ludzie nie są po prostu uświadomieni.

Tu jedna ze stron. Są na to odpowiednie paragrafy i inne mądre zapisy:

http://www.rachelski.pl/o-dozwolonej-in ... -reklamie/

Edit: literówki.
Ostatnio zmieniony 2 mar 2014, o 18:47 przez Sławol, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Sławomir Borysowski
Obrazek
Galeria

Awatar użytkownika
Rasti
Wielki Nieczysty Spamer
Posty: 6022
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Rasti »

Moim zdaniem spokojnie do ogarnięcia. Popieram inicjatywę, chętnie bym nabył koszulkę z fajną grafiką nawiązującą do armii, którą gram.
Co do logo GW - to chyba oczywiste, że nie zostałoby używane, bo i co w takiego świetnego, żeby go mieć na koszulce?

Ale jakieś fajne arty nawiązujące do armii, fajny graficzny dark elf z jakimś fajnym napisem: Dark Elves. Nic zastrzeżonego przez GW. Wystarczy pomijać te znaczki markowe i tyle. Nawet nie widzę wielkiej w tym straty, same korzyści :mrgreen:

Ja chętnie mogę pomóc przy komponowaniu takich koszulek. Umiem rysować, ale raczej praktykuję ołówek niżeli grafikę komputerową. Dobrze za to ogarniam kwestie estetyczne i kompozycyjne. Zresztą nie jedna osoba na forum fajnie rysuje.
Mogę czasami coś doradzić.

Awatar użytkownika
Sławol
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3876
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Sławol »

Tu jeszcze masz jeden z symboli od GW:

http://enria.org/

Była o tym mowa tutaj (na dole) i na dalszych stronach--> http://forum.wfb-pol.org/viewtopic.php? ... &start=640

Na razie nic się nie dzieje ;)

Do tego zwróć uwagę na YT. Jeśli ktoś ma swój kanał i wstawia piosenki z obrazkami (lub bez nich) to często pod spodem pisze, że nie jest autorem, ani właścicielem, a kanał ma hobbystyczny i dzieli się zainteresowaniami tylko. Są podpisy, wydawcy, wokaliści, daty, albumy. Niektórzy o to dbają, a YT tnie równo z tytułu praw autorskich. Lepiej podpisać i mieć spokój, no ale to już nieco inne przepisy, dot. udostępniania treści :)
Pozdrawiam
Sławomir Borysowski
Obrazek
Galeria

Cyel
Oszukista
Posty: 821

Post autor: Cyel »

Wystarczy na allegro wpisać "koszulki z własnym nadrukiem" a na deviantarcie spytać jakiegoś mniej znanego, ale wciąż dobrego artystę, czy ma coś przeciwko użyczeniu swojego artu. Mam całą masę koszulek z fajnymi obrazkami (też warhammerowymi) zrobionych dzięki tym aukcjom (ok 30 zeta za koszulkę).
"There is a pervasive attitude in Warhammer that "one shouldn't bring a knife to a gunfight." The whole reason that Rambo is a badass is because he indeed brings a knife to a gunfight, and still wins." ;)

Awatar użytkownika
Hoax
Masakrator
Posty: 2011
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hoax »

U mnie byłoby to niewiele drożej niż za takie 30, do tego klient nie musiał by sam kombinować, a miałby wszystko podane gotowe.

Awatar użytkownika
Loizok
Falubaz
Posty: 1021
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Loizok »

Jak taką zrobisz, to chętnie kupię :)
Na jakimś konwencie widziałem sklep, który sprzedawał koszulki, kocyki, poduszki z warhammera/mangi etc. Wszyscy kupowali i nikt się nie przyczepiał ;)

ODPOWIEDZ