Jak zacząć ? powrót po latach

Wszystko to, co nie pasuje nigdzie indziej.

Moderatorzy: Fluffy, JarekK

ODPOWIEDZ
Jacek84
Plankton
Posty: 1

Jak zacząć ? powrót po latach

Post autor: Jacek84 »

Cześć
Ostatnio poszukiwałem nowego hobby. Zawsze lubiłem robótki ręczne, coś pomalować, coś powycinać i odkleić się od komputera. Ponad 10 lat temu zajmowałem się modelarstwem i grałem w sesyjki WFRP z ekipą. Teraz wybór padł na Bitewniaki. Kiedyś liznąłem trochę tematu z WFB, łezka się zakręciła i dziś zacząłem przeglądać oferty sklepów z armiami WFB. SZOK, okazało się, że stary dobry WFB wycofany na rzecz dziwnego jak dla mnie Age. Cóż, czuję mocną gorycz, ponieważ armie AGE są dla mnie zbyt WF 40000. Chciałbym pograć krasnoludami, Bretonią, Imperium lub Leśnymi elfami. I tutaj pojawia się problem, ponieważ przeglądając oferty sklepów zostały jakieś ostatki typu 2 pudełka z krasnoludami, jedne pudełko Bretonii itd. Przeglądam również allegro, ale tam również pustki i pojedyncze nierozpakowane pudełka. Jak już armie pomalowane to przez dzieci bo straszliwie brzydkie i zapaćkane figurki 3 kolorami.

Widzę, że forum tutaj się kręci i cały czas wątki są updatowane. Zwracam się do Was drodzy forumowicze z prośbą o doradzenie. Czy warto i jak zacząć grać w WFB ? Gdzie zaopatrzyć się w nowe figurki ? Co Wy byście zrobili gdyby to był Wasz początek ? a może jakiś inny system ( w tych samych klimatach co WFB) ? Jestem z Wrocławia, gdyby to miało znaczenie z kim i gdzie grać :) Barda zamknęli, ale znalazłem podobny sklep/miejsce jak "BOLTER" ktoś zna ?

Z góry dziękuję za sugestie.

Awatar użytkownika
Dziad
Chuck Norris
Posty: 662
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Dziad »

Przede wszystkim witamy w gronie Batllowców. Aktualnie po wydaniu lekko mówiąc kontrowersyjnego zamiennika WFB nazwanego Age of Sigimar , trwają prace nad tak zwaną dziewiątą edycją warchammera w którą możesz grać albo i nie to zależy od Ciebie. Ja polecam wybrać armie pod względem odpowiadającego Ci stylu gry i wyglądu figurek. Wygląd jest nawet ważniejszy bo raczej na początku będziesz spędzał więcej czasu na malowaniu niż na graniu więc dobrze by było żeby nie był to czas męczący. Leśne Elfy są armią dość trudną w dowodzeniu ( trzeba być niezłym strategiem aby wygrać z niektórymi armiami ) ale zwycięstwa dają ogromną satysfakcje i wynik walki będzie w dużym stopniu zależał od twoich decyzji ponieważ nie będziesz mógł wystawić wytrzymałych klocków piechoty czy ciężkiej jazdy ale armia ta ma bardzo ciekawy klimat i dobrze prowadzona może namieszać ( w dziewiątej edycji Leśne Ellfy są lepsze niż w klasycznym army booku ). Na początek ( o ile będziesz zbierał WE ) kup 1-2 oddziały Glade Guard ponieważ jest to oddział uniwersalny i podstawowy i do tego w zależności od taktyki oddział Dryiad lub Wild Raiders-ów z kadry dowódczej kup czarodzieja / czarodziejkę którą będzie mogła zastępować różne typy magów i księcia lub chorążego armii. Generalnie najważniejsze jest żeby armią grało Ci się przyjemnie i pamiętaj że nie musisz się śpieszyć z wyborem :wink: . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bearded Unclean 'Un
Kretozord
Posty: 1506

Post autor: Bearded Unclean 'Un »

Dołącz do grupy oldhammer.pl na FB, znajdziesz tam duzo ludzi, którzy zaczynali gdy po raz pierwszy miałes zajawkę na WFB, nadal mozna grac w stare edycje, a jesli chcesz byc aktywnym graczem turniejowym, to zainteresuj sie projektem 9th Age.
"Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki, panie, to nikomu tak nie podoba się. Wiec dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, zeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda punktów, które stworzymy."

Obrazek

Awatar użytkownika
Keller
Falubaz
Posty: 1315
Lokalizacja: Giżycko/Białystok

Post autor: Keller »

Tak ogólnie. Wszyscy czekali na WFB 9ed licząc, że będzie to ulepszona wersja 8ed. Kiedy pojawiło się AoS (Age of Sigmar) większość była zawiedziona i/lub załamana.Tak też pozostało. Niepasujące klimatem figurki i rozgrywa na poziomie dziecka z podstawówki zraziła większość osób. Ruszyło kilka inicjatyw, aby uratować battla i w ten sposób powstała (niestety niedokończona) poprawiona wersja 8ed, wykonana prze Furiona, oraz 9th Age, czyli wyrób Szwedów (wątki z obiema pracami można znaleźć na forum). Praktycznie wszyscy grają teraz w te dwie wersje (albo w zeszłe edycje, słyszałem o grach na 4,5 czy 6ed.), więc gra nie umarła pomimo AoS. Nie wiem jak wygląda sytuacja we Wrocławiu, ale myślę, że w tak dużym mieście na pewno znajda się jacyś gracze. A co do figurek to niestety jest problem. Na chwilę obecną największy wybór, chyba faktycznie jest na Allegro. Jedyne co mogę doradzić to kupienie modeli właśnie tam, a te zapaćkane 3 kolorami wrzucić do DOT'a-4, który powinien usunąć tą farbę i figurki będą prawie jak nowe :)

Awatar użytkownika
Murmandamus
Niszczyciel Światów
Posty: 4837
Lokalizacja: Radom

Post autor: Murmandamus »

oczywiśie są tacy co szukają alternatyw:

Jedni przeszli na warmashine hordes
inni do Xwinga
jeszcze inni do Kings of War(wg mnie chyba najbliższej alternatywy choć jeszcze zbyt mało nas a system pokrywa wszystkie armie młotka+dodatkowe a gra się modelami jakimi chcesz i jakie ci pasują.)

Mam dewizę: Niszcz Age of Sigmar -100% nienawiści.
zapraszam na Polskie Forum Kings of War

https://kow.fora.pl/

In_the_sea_of_blood
Chuck Norris
Posty: 441

Post autor: In_the_sea_of_blood »

Jak byś się zdecydował na krasnoludy, to we Wrocławiu jest człowiek, który ma dużo modeli do sprzedania, szczególnie stare metalowe. Na tym forum też można wiele ciekawych rzeczy znaleźć, łącznie z całymi armiami.
"Blood Bowl is like a war- no winners, just survivors"

Awatar użytkownika
Brushlicker
Falubaz
Posty: 1037
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Brushlicker »

Jeśli lubisz erpegowe klimaty i nie masz super parcia na wielkie bitwy to mordheim ( oficjalna, stara gra GW, używająca modeli do WFB ) / warheim (polski odpowiednik tego poprzedniego, zrealizowany z większym rozmachem) są ekstra. Ale niestety, tylko pod warunkiem że mieszkasz w w-wie , albo masz potencjał na zebranie ekipy do wspólnego zaczęcia zabawy, bo to raczej nisza. Jeśli lubiłeś WFRP i robótki ręczne to odnajdziesz się raz-dwa w temacie.

Zebranie armii ( a raczej w tym przypadku bandy) będzie tańsze i prostsze , za to więcej będzie zabawy przy robieniu makiet zrujnowanego miasta ze świata warhammera - ale dla modelarskiego weterana to tylko frajda, prawda ?

Jakby coś to zapraszam na PM, można się umówić na skajpa i mogę Cię lekko wprowadzić w bieżącą sytuację na rynku gier bitewnych - wypowiedzi pisemne to mało wydajna metoda dzielenia się dużą ilością informacji ;)

PS: Age of Sigmar to strata czasu. A i w fanowskie kontynuacje WFB ja osobiście bym się nie mieszał.... Zasady mordheima są stare , ale przynajmniej oficjalne i obowiązujące, nie ma obawy że systemem zachwieje rozłam w środowisku graczy. Warheim to już w ogóle inna para kaloszy, ale jak masz bandę i stół do mordheim to masz i do warheim, więc ta zamienność niweluje jakiekolwiek ryzyko upadku systemu
Obrazek

Awatar użytkownika
Pieta
Chuck Norris
Posty: 493
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Pieta »

Ale wznowienie Mordheim jest zapowiedziane przez Games Workshop i może się wkrótce pojawić. Kto wie czy takie bandy jak Dark Sigmarines, Everchosens czy Sigmarines Angels nie będą oficjalnie szukać portalu do resztek starego świata.

Polecałbym albo wejść w te fanowskie wersje klasycznego warhammera, albo przeczekać ten okres na kompie grając tam w Mordheima, Blood Bowla, Vermintide'a, Warhammer Quest, no i wkrótce w wypaśnego Total War: Warhammera.

Awatar użytkownika
Matis
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3749
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Post autor: Matis »

We Wrocławiu zapraszamy do klubu Orando. ;) Gramy na edycję Furiona. Myślę że po sylwestrze będziesz mógł spokojnie wpaść i wypróbować brete i krasnale :) Może trafisz na bitwę 5k Brety vs 5k Krasnali, jeśli uda mi się z Gąszczem dogadać termin.
M&M Factory - Up. 14.01.2017 Ostatnia trójka pegazów

klon pl
Wałkarz
Posty: 54

Post autor: klon pl »

w sumie nie po latach ale tak postanowiłem sobie zagrać po dłuższej przerwie ( przestałem po tym jak zobaczyłem jak wygląda age of shitmar)
zasadnicze pytanie na czym się teraz gra? bo oficjalnego booka GW nie ma tak więc na czym teraz są turnieje urządzane?
i gdzie mogę takowe zasady odnaleźć ....
byłbym wdzięczny za wszelką pomoc ;)

Awatar użytkownika
X.Maciek
Falubaz
Posty: 1445
Lokalizacja: Lubelskie Stowarzyszenie Gier Bitewnych "Moria"

Post autor: X.Maciek »

Teraz gra się w 9th age. Wszystkie zasady są tutaj:
http://www.the-ninth-age.com/index.php?simple-page/
"Armia baranów dowodzona przez lwa jest silniejsza niż armia lwów dowodzona przez barana"

Obrazek

Mojmir
Warzywo
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mojmir »

Witam wszystkich. Po długiej przerwie chciałbym wrócić do WFB. Postanowiłem podpiąć się pod ten wątek żeby nie mnożyć bytów ponad miarę. Wcześniej swoją przygodę z grą przerwałem kilka lat temu w czasach VII edycji. Tylko zastanawiam się czy jest jeszcze do czego wracać. Od tego czasu straciłem kontakt ze środowiskiem graczy. Ostatnio będąc w pewnym krakowskim sklepie sprzedającym gry bitewne zapytałem sprzedawce czy jeszcze ktoś tu gra w starego warhammera. Odpowiedź brzmiała, że już rzadko i że ludzie raczej przerzucili się na AoS. Ja do tego nowego produktu GW nie jestem w stanie się przekonać. Po prostu nie ten klimat. Moje pytanie brzmi czy jest jeszcze w Krakowie i okolicach grupa ludzi, którzy zostali przy WFB i ciągle spotykają się na bitwy? Dodam jeszcze, że raczej nigdy nie byłem graczem turniejowym i zdecydowanie bardziej lubię swobodniejszą grę dla klimatu. :)

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

pewnie, że jest :)

zapraszam na bitewkę w piątek ok 18 na Starowiślną 26.
Będę zbierał bęcki od Laika (reprezentant Polski więc warto popatrzeć).
Gramy oczywiście na 9th age.
A co do gry klimatycznej, owy funowski warhammer bardzo ją wspiera jak chce się zbudować armię, spektrum możliwości, przynajmniej tak mi się wydaje.
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

Awatar użytkownika
DarekH
Chuck Norris
Posty: 595
Lokalizacja: Kraków

Post autor: DarekH »

O proszę jak wygospodaruję czas to może bym również zajrzał jak grają mistrzowie? :D

Mojmir
Warzywo
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mojmir »

Wielkie dzięki za zaproszenie. Bardzo chętnie zobaczę jak to się teraz gra. :) Chyba sporo się zmieniło od VII ed...

Awatar użytkownika
Kosa
Pan Spamu
Posty: 8709
Lokalizacja: krk czyli Ulthuan

Post autor: Kosa »

sporo.
Szczególnie, że to już nie jest warhammer by GW a więc zasadowo pewnie ogromnie na plus (wiele nie grałem na te zasady ale wnioskuję po opiniach innych, każdy zadowolony).

Także zapraszamy :)
Przy okazji chętnie potłumaczymy co i jak a raczej Laik bo ja w tej chwili niezbyt sam to ogarniam, dlatego potraktujmy to jako bitewkę szkoleniową i im więcej wpadnie zainteresowanych tym lepiej. Może przy tej okazji staruchy krakowskie odzyją jak zobaczą jakieś większe zainteresowanie i coś zacznie się dziać.

Do tego chyba 19 marca jest turniej, obczajcie w dziale turniejowym.
"Człowiek jest czemś, co pokonanem być winno"
F.N.

Moja Galeria Pomalowanych Ludków

Mojmir
Warzywo
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mojmir »

Na turniej raczej dla mnie za wcześnie, choć chętnie poznałbym innych graczy. :)

Przeglądałem pobieżnie zasady do 9'th age i widzę sporo zmian, większość mi się podoba. :D Muszę jeszcze zobaczyć jak to działa na stole. Obawiam się tylko jednego: jeśli to "edycja" fanowska to jak wygląda sprawa zbalansowania poszczególnych armii? Choć już w oficjalnych edycjach GW czasem był z tym problem.

zil
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 40

Post autor: zil »

Wbrew pozorom jest szansa na lepszy balans.

Kal_Torak
Masakrator
Posty: 2828

Post autor: Kal_Torak »

Mojmir pisze:Obawiam się tylko jednego: jeśli to "edycja" fanowska to jak wygląda sprawa zbalansowania poszczególnych armii? Choć już w oficjalnych edycjach GW czasem był z tym problem.
W przypadku oficjalnych edycji made in GW nie tyle był " czasem problem" z balansem, ale nigdy go nie było. GW tylko raz wydało erratę nieco balansującą armie - do mrocznych elfów w VI edycji - ale tak tego straszliwie żałowali, że za punkt honoru postawili sobie zadanie, aby nigdy więcej próbą balansu nie splamić sobie rąk ;P.

W przypadku fanowskiego projektu, który jak widzę regularnie jest "patchowany" można oczekiwać lepszego balansu od GW - jaki ten balans by nie był kiepski to trudno pobić w tej kwestii GW (na nowe zasady, czyli edycję trzeba było czekać średnio 5 lat, a niektóre frakcje dobijały do 10 lat, a bretka nawet się nie doczekała ;P). Jestem przekonany, że na pewno gorzej być nie może ;P.

Do 9 edycji może raczej cię zrazić kierunek "zmian" albo wymęczenie ciągłym patchowaniem, jak w niektórych grach komputerowych.

Awatar użytkownika
GrimgorIronhide
Masakrator
Posty: 2724
Lokalizacja: "Zad Trolla" Koszalin

Post autor: GrimgorIronhide »

Akurat nowy patch zaorał balans dość mocno (ale to tak na marginesie)

ODPOWIEDZ