Wjazd na stół

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9566
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Wjazd na stół

Post autor: Kołata »

Lanca 9 rycerzy wyjeżdża za stół goniąc/overrunując coś. Potem wraca na stół. Ma 8 cali ruchu. Czy mierzymy te 8 cali od krawędzi, czy od początku oddziału który wcześniej ustawiamy przy krawędzi w takiej formacji w jakiej był (i tak naprawdę jazda może sięgnąć 6+8=14 cali)?

No i sytuacja z wczorajszej bitwy. Lanca wyjeżdża na stół. Ustawiamy ją tak, żeby wiedzieć gdzie dokładnie potem wjedzie. W mojej turze w to miejsce scatteruje się fanol :D Czy jazda dostaje hity po powrocie na stół? Jeśli tak, to czy traktujemy ją jako oddział w ruchu i może jechać nim dalej, zjechać z fanola i dostać tylko d6 hitów. Czy może stawiamy lancę, fanol ginie, lanca dostaje 2d6 hitów, a potem lanca jedzie dalej?

Awatar użytkownika
Charki
Falubaz
Posty: 1144
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Charki »

Od fanola tylko k6 hitów. Dodatkowe hity i śmierć fanola jest tylko jak oddział skończy swój ruch na fanolu, a przecież lanca po powrocie na stół dopiero zaczyna ruch.

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

po powrocie rusza się oddział od początku oddziału nie od krawędzi wiec 6+8

co do 2 pytania nie jestem pewien intuicyjnie zadał bym 2d6 i zabił fanola ale .... rzeczywiście to może nie mieć poparcia w zasadach ... podobnie zresztą było by gdyby fanol stał na markerze od kopaczek

Awatar użytkownika
Gobo
Masakrator
Posty: 2131
Lokalizacja: Tawerna - Płock / Toruń

Post autor: Gobo »

osobiscie sie przychylam do Gogola... zawsze gramy tak, ze jak cos stanie na fanolu, niewazne z jakiej przyczyny to 2k6 i ginie... ostatecznie mozna lance wystawic obok fanola...w booku jest napisane, ze oddzial ma sie pojawic w idenmtycznej formacji jak wyjechal za stol, w mozliwie najblizszym miejscu do tego gdzie do opuszczal, to tak jakby przeciwnik postail oddzial przy krawedzi...oczywiste,z e nie mozemy wystawic naszej lancy na tym oddziale...a ze fanol to jednostka przeciwnika to i taka interpretacja wydaje sie legalna

Awatar użytkownika
Kołata
Prawie jak Ziemko
Posty: 9566
Lokalizacja: Jeźdźcy Hardkoru

Post autor: Kołata »

Może ktoś jeszcze się wypowie?

Co do pytania pierwszego, to Gogol potwierdził moje zdanie.

A co do pojawienia się na fanolu jak widać głosy są podzielone. Nie mam RB, ale intuicyjnie bym wypłacił d6 i pozwolił się ruszyć dalej (a fanol żyje, o ile przeciwnikowi styknie ruchu, by z niego zleźć).

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

niestety nie mam AB do orków ( dobry zwyczaj nie pożyczaj ) powiedz mi Kołata czy normalnie mogę sobie przejechać przez fanola nie w szarży tylko w fazie ruchu dobrowolnie ... bo jeśli tak to myślę że można by uznać wyjście oddziału jako moment przejeżdżania i zadać tylko d6.

Awatar użytkownika
Reyki
Masakrator
Posty: 2438
Lokalizacja: ReyCast Event Team

Post autor: Reyki »

Kołata ma rację.

2d6 dostaje się tylko jeśli zakończy sie ruch na fanatyku.
Jeśli nie można dobrowolnie przejechać przez fanatyka to rozwiązanie jest proste.

Wystawić oddział wracający w taki sposób by nie przejeżdzał przez niego(jeśli dobrowolnie nie można).Nie zrobi to wielkiej różnicy.
Gra w warzywniaku uświadomiła mi że zawsze chciałem zostać ogrodnikiem. Taki spokój, można się wyciszyć i bez napinki poturlać kostkami.

KFC-Karl Franz Chicken

Awatar użytkownika
Charki
Falubaz
Posty: 1144
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Charki »

Można dobrowolnie przejechać przez fanatyka. I rozwiązanie też jest proste.

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

Czyli doszliśmy do tego że dostaje d6 i jedzie dalej :) no ok w sumie to nawet nie głupie

Awatar użytkownika
bigpasiak
Ciśnieniowiec
Posty: 7714
Lokalizacja: Syberia

Post autor: bigpasiak »

2D6 unit dostaje wtedy kiedy wlasciciel jednostki ktora zetknela sie z fanolem zadecyduje ze chce go zabic. w innych przypadkach jest to tylko D6 chyba ze jakies klaryfikacje mnie ominely...
The wood hold peace for thos who desire it, but those who seek battle will find me...
The forest has as many eyes as leaves...

Far over, the misty mountain Cold, to dungeons deep and caverns old.
The pines were roaring, oooooon the hight...
Abandoned

blady da'Rasta
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 149

Post autor: blady da'Rasta »

nie kojarze zeby bylo zastrzezenie ze oddzial musi chciec koniecznie ubic fanola by to zrobic i dostac 2d6 - o ile pamietam to zapis mowi tylko o tym ze oddzial ktory skonczyl swoj ruch na fanolu dostaje 2d6 a fanol ginie

Awatar użytkownika
Gajowy
Masakrator
Posty: 2710
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: Gajowy »

mnie sie wydaje ze jest jak mowi blady, jak oddzial zakonczy ruch to nafol ginie i xtra k6 hitow, natomiast jak sie lanca ruszy to po prostu obrywaja chlopoki i nie ma opcji aby przed tym uciec,chyba ze nie ma mozliwosc wystawienia tam jednostki z jakiegos powodu to trzeba postawic oddzial obok jak najblizej sie da, fanol w tym nie preszkadza.

Awatar użytkownika
debelial
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3784
Lokalizacja: 8B/Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: debelial »

Lanca pojawiająca się na krawędzi nie kończy tam ruchu, tylko zaczyna i dostaje d6 hitów- jeśli z jakiegokolwiek powodu gracz powie że jej ruch jest zakończony w tej fazie, a ona dalej będzie na fanatyku, wtedy on ginie a lanca zbiera kolejne d6 hitów :)

Awatar użytkownika
Marys
Masakrator
Posty: 2089
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Marys »

Cytat:
A Fanatic is immediately removed as a casualty when any unit finishes its move over the Fanatic. The unit takes D6 strenght 5 hits for moving into the Fanatic, and further D6 strenght 5 hits in the Fanatic's death throes.

Z tego wynika, że nie trzeba deklarować zabijania fanola. Wystarczy z niego nie zejść. Lanca po wróceniu zza stołu ma szanse zjechać z fanola i nie dostać 2d6 tylko d6. Jednak nie dzieli się tych hitów na "najpierw d6" i "potem ewentualnie d6". Taki fanol powinien być w całości rozpatrywany w momencie ruchu tej lancy.
Co do wracania lancy zza stołu, to w wypadku fanola powinna na niego wrócić ponieważ:
1) Musi wrócić jak najbliżej miejsca, w którym opuściła stół.
2) Może stanąć na fanatyku. On nie blokuje wyjścia jak zwykłe oddziały.

Awatar użytkownika
bigpasiak
Ciśnieniowiec
Posty: 7714
Lokalizacja: Syberia

Post autor: bigpasiak »

2) Może stanąć na fanatyku. On nie blokuje wyjścia jak zwykłe oddziały.
a gdzie masz to napisane marys?
jest to unit przeciwnika i wg mnie nie jest mozliwe wystawienie sie na nim
The wood hold peace for thos who desire it, but those who seek battle will find me...
The forest has as many eyes as leaves...

Far over, the misty mountain Cold, to dungeons deep and caverns old.
The pines were roaring, oooooon the hight...
Abandoned

Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

pamietaj pasiak że fanol to wyjątek od innych unitów w jego przypadku nie obowiązuje wiele zasad (można przez niego przejechać nie trzeba być od niego cal itp)

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

raczej tez nie spowalnia
jest to unit przeciwnika i wg mnie nie jest mozliwe wystawienie sie na nim
bzdura,AB nawet dokladnie opisuje co sie dzieje jak sie przez niego przejezdza a co jak sie na nim zakonczy ruch :twisted:

Awatar użytkownika
Gobo
Masakrator
Posty: 2131
Lokalizacja: Tawerna - Płock / Toruń

Post autor: Gobo »

masz racje, co nie zmienia tego ze w 7ed stał sie oddzialem przeciwnika, a nie jednostka neutralna na stole ;)

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

jedyne co sie zmienilo w jego traktowaniu to to ze jako ze to moj fanatyk nie moge go potraktowac pociskiem/strzala/doom diverem itp.

za to moge go popchnac z czaru

reszta to czysta specyfika-mozna po nim lazic tam i spowrotem :wink:

Awatar użytkownika
bigpasiak
Ciśnieniowiec
Posty: 7714
Lokalizacja: Syberia

Post autor: bigpasiak »

co nie zmienia faktu ze jest unitem przeciwnika ktory ma zasady ze mozna sie przez niego przejechac. a dokladniej mowiac napisali wyraznie w AB jakie sa odstepstwa od normalnego unitu i nie znalazlem tam slowa o tym ze nie obcinaja marszu czy jeszcze innym ich traktowaniu... wiem ze moglem to przeoczyc bo pozno i czy moglbym prosic o strone w Orkowym podreczniku i cytat? z gory dziekuje quas.
The wood hold peace for thos who desire it, but those who seek battle will find me...
The forest has as many eyes as leaves...

Far over, the misty mountain Cold, to dungeons deep and caverns old.
The pines were roaring, oooooon the hight...
Abandoned

ODPOWIEDZ