Cztery pytania

Jak zaszarżować trzy oddziały na raz, strzelać z łuku ze sztandarem w ręku i schować przed ostrzałem wielkiego spaślaka w grupie pokurczów.

Moderatorzy: Shino, Lidder, kudłaty, Furion

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gogol
Masakrator
Posty: 2305

Post autor: Gogol »

Shino pisze:
Gogol pisze:dokładnie a może ja spodziewam się dorzutu 2" i hita bo ostatnie 5 rzutów takie miałem :P . IMO póki deklaracja całkiem realnie może trafić we wroga to overguessa niema.
dopuszczasz 10" over i under guessing na katapulcie?

Mowa o cannonie szansa na każdy dorzut na dziale jest identyczna. Szansa na scater do tyłu w porównaniu do hita na klopie jest diametralnie niższa ... klopą się strzela na "hit" i doskonale o tym wiesz. Maszyna maszynie nie równa.


Barbarossa pisze:Jako sędzia mam w d. co mi mówisz, że się spodziewasz, jak zgadujesz zasięg 2" przed łucznikiem, ale za to 8" przed magiem stojącym za łucznikiem. Worst jest za każdą próbę overguessa. Ja sporo strzelałem z cannonów DoW i zawsze dbałem o to, żeby pocisk był realistycznie wymierzony w prawdziwy cel, nawet jak za nim kryły się soczyste rydwany i inni magowie.
Ja jako sędzia natomiast nie zabraniam nikomu celować 2" przed celem (choć nie bronie Ci mieć na ten temat innego zdania) jeśli ktoś stawia maga 8" za łucznikami to jego brocha. Jak widać inne podejście pomylenie się o 2-4" bądz skrócenie zasięgu w tym przypadku o podobny zasięg nie jest jakoś wysoce przegięte. I nadal daje całkiem sporą szansę na trafienie (1/6 do 1/3 a nawet 1/2 w przypadku 4" modeli) . Niema jakiejś wytycznej co do strzelania z działa ... póki trafiasz w cel overguessa IMO niema .

quas
Niszczyciel Światów
Posty: 4071

Post autor: quas »

Mowa o cannonie szansa na każdy dorzut na dziale jest identyczna. Szansa na scater do tyłu w porównaniu do hita na klopie jest diametralnie niższa ... klopą się strzela na "hit" i doskonale o tym wiesz. Maszyna maszynie nie równa.
dokladnie
klopka strzela punktowo i to ten punkt wyznaczasz
dzialo strzela w zasiegu zasieg+2-20"(co z tego ze 7-12 to najczestsze wyniki??)

Awatar użytkownika
Marys
Masakrator
Posty: 2089
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Marys »

Niema jakiejś wytycznej co do strzelania z działa ... póki trafiasz w cel overguessa IMO niema .
Z tego co mówisz ciekawe rzeczy wychodzą.
1) Jeśli zadeklarujesz 2 cale przed przykładowo driadą zasłaniającą maga i rzucisz te 2 cale to jest ok. Jak rzucisz więcej to jest zagrywka na WP, ponieważ nie trafiłeś w swój cel? Troszkę to nieprzemyślane.
2) Idąc tym tropem wystarczy zadeklarować 1 cal i 1 milimetr przed driadą bo przy dorzucie 2 cale i tak ją trafisz, bo przecież driada ma 1 calową podstawkę.
P.S. Sam chciałbym się dowiedzieć jak to jest. Na ostatnim turnieju przeciwnik zadeklarował 2 działa stojące obok siebie w mój oddział stojący w linii. Za oddziałem stał mój generał. Jedno działo zadeklarowało 21 cali a drugie 26 cali (tym strzelał w model, który stał na linii działo - generał. Generał nie stał tuż za oddziałem tylko jakieś 6-7 cali za) czy to już podchodzi pod WP?

Awatar użytkownika
Barbarossa
Mniejsze zło
Posty: 5612

Post autor: Barbarossa »

Moim zdaniem akcje pt "deklaruję 2" przed" - jeśli robisz to świadomie, są równie fajne, jak "przerzucam kostki, kiedy przeciwnik nie patrzy". Możesz chrzanić ile chcesz, ale celowanie w regiment to celowanie w regiment. Jak przyfarcisz i rzucisz 10"+10" - twoja korzyść i nie mam z tym problemu, jeśli kula ominie regiment i trafi w tego maga. Ale jak rzucisz idealnie średnio- np. 4 i 6 - i nie trafisz przy tym w swój zadekarowany cel, tylko "tajemniczym zbiegiem okoliczności" w maga stojącego za nim, to jesteś wałkarz i tyle. Nie będę się o to kłócił, bo tak jest. Tyle.

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

A co jeśli strzelający nie jest jeszcze zbyt doświadczony i nie ma miarki w oczach? Jak chcesz ocenić czy on faktycznie kantuje, czy też po prostu w jego mniemaniu ten dystans faktycznie wynosi tyle ile on podaje?

Awatar użytkownika
Furion
Postownik Niepospolity
Posty: 5712
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. "Rogaty Szczur"

Post autor: Furion »

Byro pisze:A co jeśli strzelający nie jest jeszcze zbyt doświadczony i nie ma miarki w oczach? Jak chcesz ocenić czy on faktycznie kantuje, czy też po prostu w jego mniemaniu ten dystans faktycznie wynosi tyle ile on podaje?
to mu grzecznie podpowiem, ze jezeli celuje w dana jednostke, to deklaruje za duzo. nastepnie wyjasnie mu zasady przydzielania WP jezeli zadeklaruje najbardziej prawdopodobna odleglosc turlania do maga. jezeli dalej nie bedzie wierzyl, to pozwole mu nawet zmierzyc ten zasieg, bo jest player friendly :wink:

Awatar użytkownika
Barbarossa
Mniejsze zło
Posty: 5612

Post autor: Barbarossa »

Byro pisze:A co jeśli strzelający nie jest jeszcze zbyt doświadczony i nie ma miarki w oczach? Jak chcesz ocenić czy on faktycznie kantuje, czy też po prostu w jego mniemaniu ten dystans faktycznie wynosi tyle ile on podaje?
Po stanie faktycznym.
Być może ten człowiek wcale nie ukradł portfela. Po prostu jest bardzo niezdarny i kogoś potrącił, a portfel się wysunął z kieszeni tamtego i wpadł do jego prochowca. To się mogło zdarzyć. Ale lepiej zakładać, że jeśli kula armatnia jest wymierzona idealnie w maga, to mogło dojść do overguessa. Sądzę, że przeciwnik pozwoli mu nawet zmierzyć zasięg do tego, co stoi przed magiem...

Awatar użytkownika
trikk
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3900
Lokalizacja: Malifaux

Post autor: trikk »

Jezeli mam jakiekolwiek wątpliwości co do zasięgu, wołam sędziego. Niech powie: za duzo, za mało, odpowiednio. Na tym bazuje

Awatar użytkownika
KrzysiekW
Wielki Śląski Ninja
Posty: 3848
Lokalizacja: Pilchowice, Klub "Schwarze Pferd"

Post autor: KrzysiekW »

Chłopaki mnie zawołali. :)
Czołg stał 12 cali od krawędzi stołu, ruszył sie o 5, więc był 19 cali od najbliższych oddziałów przeciwnika. Cel tego strzału był dodatkowo pod kątem, czyli jakieś 20 - 22 cale od czołgu. Pierwsza deklaracja brzmiała 16 cali, ale potem zmniejszono ją do 14 i tu już nie czułem się upoważniony do wklejenia WP.
Robak pisze:co to sie nasluchalismy (to byla parowka) od przeciwnika jak wspomnielismy o WP ze az uszy wiedly
Uszy też więdły po odpowiedzi na Twoje nieopatrzne pytanie "a z czego strzelają?". ;) W sumie przy Waszym przeciwniku ciągle więdły, bo w czasie pierwszej bitwy toczył walki na korytarzu, przy gabinecie mojej żony, która to słyszała. :)

kanti
Mudżahedin
Posty: 256
Lokalizacja: Rawa Maz

Post autor: kanti »

Tak czytam te wypowiedzi odnośnie strzelania z działa i większość twierdzi że 2 cale przed celem to wp a powiedzmy że będę uczciwy zadeklaruje 5 cali rzucam kostką 2" odbicie 2" czy przeciwnik dostanie wp za to że nie doleciała kula a nie mogłem zadeklarować 2"

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

kanti pisze:Tak czytam te wypowiedzi odnośnie strzelania z działa i większość twierdzi że 2 cale przed celem to wp a powiedzmy że będę uczciwy zadeklaruje 5 cali rzucam kostką 2" odbicie 2" czy przeciwnik dostanie wp za to że nie doleciała kula a nie mogłem zadeklarować 2"
rownie dobrze moesz miec misfire i Ci armata wubuchnie - tez chcesz dawac za to WP?
jesli kilka cali za regimentem stoi np samotny mag, a ty deklarujesz na 2 cale przed regimentem to ewidentnie widac ze twoim celem nie jest w cale ten regiment tylko mag stojacy za.
Natomiast jesli za regimentem nie ma maga to IMO mozesz zadeklarowac sobie 2 cale przed regimentem, a nawet i 10 cali za te regiment :D

poza tym po 2-3 turach rozegranych z danym przeciwnikiem wie sie jakie ma oko i jak deklaruje zasiegi - jesli ma miarke w oku to overguessa mozna szybko wykryc, a jesli to dziecko co dopiero sie uczy to kazdy jego strzał bedzie zle wymierzony.
Obrazek

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

jesli kilka cali za regimentem stoi np samotny mag, a ty deklarujesz na 2 cale przed regimentem to ewidentnie widac ze twoim celem nie jest w cale ten regiment tylko mag stojacy za
Jeśli ktos postawił maga kilka cali za regimentem w sytuacji, gdy przeciwnik ma armaty, to jest mało rozgarnięty i zasługuje na to, by mu tego maga ściągnąć. O jakichś WP można mówić, gdy przeciwnik myli się o 10", a strzał jest wymierzony dokładnie tak, by trafić bezpośrednio akurat tego samotnego maga.
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

kanti
Mudżahedin
Posty: 256
Lokalizacja: Rawa Maz

Post autor: kanti »

Celowanie 2" przed regimentem też wcale nie oznacza że kula doleci do tego maga za klockiem to wszystko zależy od kostek więc co za kostki macie zamiar wlepiać WP. Bo jednemu wyszedł rzut 10" i zdmuchnął maga to WP a inny rzucił 2" to cacy i nie ma WP. To może jeszcze zmienimy zasady strzelania z działa np bez dorzutu tylko deklarowany zasięg plus odbicie wtedy nie będzie niedomówień na ile kula poleci :wink:

Awatar użytkownika
b_sk
Kretozord
Posty: 1950
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: b_sk »

Jankiel pisze:Jeśli ktos postawił maga kilka cali za regimentem w sytuacji, gdy przeciwnik ma armaty, to jest mało rozgarnięty i zasługuje na to, by mu tego maga ściągnąć. O jakichś WP można mówić, gdy przeciwnik myli się o 10", a strzał jest wymierzony dokładnie tak, by trafić bezpośrednio akurat tego samotnego maga.
Popieram Jankiela w 100%, jak gram z kimś kto ma armaty to po prostu trzymam herosów wewnątrz oddziałów, a nie ustawiam ich za oddziałami, żeby potem co chwila biegać po sędziego.
A licky boom boom down!!!

Awatar użytkownika
Asassello
Pan Spamu
Posty: 8176
Lokalizacja: Warszawka - Kult
Kontakt:

Post autor: Asassello »

Jankiel, sorry, ale ten temat nie jest o mało rozgarnietych graczach, ktorzy zle ustawiaja herosów, tylko o tych cwaniakach co to probuja overguessowac :)
to co? jesli ktos gra słabo to mozna go wtedy oszukiwac - zle ustawil herosa to ja sobie "odwiednio" zadeklaruje strzal z armaty.

jesli komus na kostkach wypadnie 8", 10" na dorzuty i zabije tego herosa czy tam rydwan to nie bede miał pretensji, ale jak przy rzutach w okolicy 4" heros zostanie trafiony to chyba cos jednak jest nie tak?
Obrazek

Awatar użytkownika
Kołek
Falubaz
Posty: 1147
Lokalizacja: Gdańsk-SNOT

Post autor: Kołek »

wszyscy spamicie bo overguesa nie da się zdefiniować, po prostu podczas gry trzeba go wyczuć, zawsze istnieje problem z określeniem zasięgu(nikt nie ma miarki w oku), ale podaje się przybliżone cele więc zawsze istnieje jakiś margines błędu i nie mogę powiedzieć o tu 100% jest 6 cali przed tym oddziałem a jak dorzucę 6 i 8 to trafię w regiment i zabije tego herosa co sobie bryka za oddziałem.Dla mnie nie ma czegoś takiego jak minimalny zasięg deklarowania przed oddział, jeżeli kula armatnia będzie wycelowana nawet 1 cal przed oddział i z dorzutu go przestrzeli.Jezeli ktoś zadeklaruje np 4 cale za oddział w który strzela wtedy mamy do czynienia z overguesingiem i nikt nie może powiedzieć że jest overguesing jeżeli po zmierzeniu odległości
kula armatnia bez dorzutów ląduje przed oddziałem w który zadeklarowaliśmy strzał nieważne jaka odległość jest między tym punktem a początkiem oddziału w który strzelamy.

kurka_z_podworka
Kretozord
Posty: 1568
Lokalizacja: Ad Astra - Zielona Góra

Post autor: kurka_z_podworka »

Kołek pisze:(nikt nie ma miarki w oku)
Nie wydaje mi się ;)

Poza tym autor tematu pyta o sytuacje gdzie wiadomo jaka jest odległość do celu wiec tłumaczenie problemu marnym guessem jest nie na miejscu.

Awatar użytkownika
Kołek
Falubaz
Posty: 1147
Lokalizacja: Gdańsk-SNOT

Post autor: Kołek »

kurka_z_podworka pisze:
Kołek pisze:(nikt nie ma miarki w oku)
Nie wydaje mi się ;)

Poza tym autor tematu pyta o sytuacje gdzie wiadomo jaka jest odległość do celu wiec tłumaczenie problemu marnym guessem jest nie na miejscu.
Nie ma człowieka który by ci powiedział dokładnie ile jest cali zasięgu, przeważnie jest to nieprzypadkowa liczba lecz wynik skomplikowanych obliczeń 8) :lol2: , po jakimś czasie wyrabia się oko i wtedy można śmiało szacować

a jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie autora tematu to jeżeli zasięg będzie przed oddziałem w który strzelasz to nie możesz dostać WP bo nie złamałeś żadnej zasady i nie zagrałeś w sposób chamski.

Awatar użytkownika
Marys
Masakrator
Posty: 2089
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Marys »

A co z krasnoludzkimi działami? Mają runę, która pozwala im przerzucić wynik na kości artyleryjskiej. Czy overgues tyczy się tylko szacowania odległości czy rzutu na kości też.
Przykład:
Od działa do regimentu jest 20 cali za regimentem stoi mag (25 cali od działa).
Gracz krasnoludzki deklaruje 15, czyli niby wszystko ok. Rzuca na kości 4 czyli wszystko ok. Ale postanawia przerzucić i rzuca 8. Nie trafia w swój cel czyli oddział, zamiast tego kula ląduje 2 cale przed magiem. Dorzuca i zabija maga. wszystko jest ok? Czy może jednak nie?

Awatar użytkownika
Byro
Niszczyciel Światów
Posty: 4058
Lokalizacja: Wudzyn - Ostland

Post autor: Byro »

Powyższy przykład można również odnieśc do imperialnego działa z inżynierem.

ODPOWIEDZ