lutowanie części...

Jak "to" się robi? Tutaj uzyskasz odpowiedź.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Błażej
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: Gdynia, BWT

lutowanie części...

Post autor: Błażej »

No właśnie tak sobie siedzę i rozmyślam jak doczepić skrzydełka do reszty modelu, bo za bardzo nie ma gdzie ich nawiercić.... no i wpadłem na pomysł przylutowania ich (bo kleje jak to kleje się rozklejają)...

ktoś już może próbował ? czy cyna się wogóle trzyma whitemetalu ?

pytam bo pada deszcz i nie chce mi się iśc do garażu po lutownicę... :)

no i co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Whitemetal to w dużym stopniu cyna, ale... nie rób tego. Serio.

White metal zbyt dobrze przewodzi ciepło, żeby się tak ryzykownie bawić. Na pewno można nawiercić, choćby i na wylot (a potem się dziurkę zaszpachluje po włożeniu pina).
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Błażej
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: Gdynia, BWT

Post autor: Błażej »

White metal zbyt dobrze przewodzi ciepło, żeby się tak ryzykownie bawić.
czyli sugerujesz, że mi się może roztopić figurka?

Awatar użytkownika
Fedek
Chuck Norris
Posty: 534
Lokalizacja: Zielona Góra/Gorzów Wlkp.

Post autor: Fedek »

Zrób sobie eksperyment. Weź kawałek whitemetalu, połóż na jakims przewodniku (np. na nożu) i podgrzej chociażby nad świeczką.

Zobaczysz, że zanim się zacznie roztapiać, napuchnie na całej powierzchni, potem zacznie się rozlewać.
Nie próbowałem lutować samemu, ale podejrzewam, że WM jest świetnym przewodnikiem ciepła, więc zamiast punktowego rozgrzania, podgrzeje się cała figsa i po prostu zacznie się topić po całości.

ps. jestem laikiem jeśli chodzi o cieplną obróbkę WMu, więc nie bierz tego co mówię za wiążące, najlepiej zrobić eksperyment.
Obrazek

kurka_z_podworka
Kretozord
Posty: 1568
Lokalizacja: Ad Astra - Zielona Góra

Post autor: kurka_z_podworka »

Ja kiedyś po pijaku podgrzałem metalowy miecz figsy pod zapalniczką przez 1 sekundę i po prostu spłynął zanim się zorientowałem co się stało się ;)
Troszku nieregulaminowo za duża ta sygnaturka była, nie sądzisz? -- Tomash

Awatar użytkownika
pacy
Mudżahedin
Posty: 231
Lokalizacja: Serock

Post autor: pacy »

White metal ma za niska temperature topnienia zeby go lutowac. Idea lutowania jest laczenie dwoch metali w stanie stalym :) cyna.

Awatar użytkownika
DriftKing
Plewa
Posty: 5
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: DriftKing »

Ja np. miałem pasek WM o grubości no gdzieś 2 mm i długości 5 cm. Podgrzałem samą końcówkę nad świeczką to przez te 5 cm ciepło przeszło tak szybko, że się poparzyłem, a potem wszystko roztopiło mi się na spodnie. Nie polecam.

I'm too fast for you, DK :mrgreen:

ODPOWIEDZ