domowe odlewanie metali GW

Dyskusje na dowolne tematy, niekoniecznie związane z tematyką forum. To tutaj można poćwiczyć prawy shiftowy.

Moderatorzy: Heretic, Grolshek, Albo_Albo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
de_wil
Mudżahedin
Posty: 217
Lokalizacja: nie-tak-daleko-od-Warszawy

domowe odlewanie metali GW

Post autor: de_wil »

tytuł tematu mam nadzieję chwytliwy, więc jest szansa, że ktoś pomoże. :)

odlewać niczego nie zamierzam, ale potrzebuję pomocy w następującej kwestii, dotyczącej odlewów (a dokładniej inżynierii materiałowej):

od nastu lat kolekcjonuję marauderowskie i citadelowskie dwarfy. jak wiadomo w ostatnich 10 latach rynek jest właściwie wtórny, więc 99% zakupów dotyczy wyłącznie modeli z drugiej ręki (ten 1% to zachowane blistry :) )
niedawno kupiłem od jednego koleżki kilka figurek, ale mam podejrzenia, że przynajmniej część z nich to odlewy, a nie oryginalne modele. Jako, że "kolega" jest z USA, nie było szansy sprawdzenia organoleptycznie przed zakupem.
wygląda mi to na nikiel (który jest dość powszechnym materiałem do odlewów, a przynajmniej ja się z takimi przypadkami spotkałem), ale pewności nie mam.
i tu pojawiają się właściwe pytania: czy jest szansa w domowych warunkach sprawdzenia, czy to nikiel? albo może inny metal/stop?
ktoś ma doświadczenie?
...

Durant
Falubaz
Posty: 1228

Post autor: Durant »

Jak masz ten sam model już w kolekcji to możesz porównać ich wagę jeśli się różni to wiesz że to nie ten sam materiał

_reszka
Chuck Norris
Posty: 556

Post autor: _reszka »

nie do końca. Waga pozwoli jedynie na sprawdzenie, czy oba modele są wykonane z tego samego materiału. Sam posiadam parę nowych modeli metalowych innego producenta i aż się zdziwiłem, że mimo, że są identycznymi wzorami to jeden waży 15-20 % więcej niż drugi, oba oryginalne. Taką różnicę się czuje przy przenoszeniu modelu. Po prostu data odlewów i użytych materiałów musiała być różna, bo jakość w obu jest bez zastrzeżeń. Zamawiałem z pewnego źródła, bo gdyby nie to sam robiłbym raban.

Niektóre metalowe modele były odlewane przez x lat, jeśli w międzyczasie zmieniły się stopy, to model nadal jest oryginalny przy różnej wadze. Nie bronię kolesia z USA, bo przekręty po prostu są, ale sama waga nie przesądza.

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Nikiel topi się w ponad 1400 stopniach i wymaga pieca hutniczego do odlewania. Nie widzę opcji domowej produkcji figurek z tego metalu, zwłaszcza, że jest o niebo droższy od cyny czy ołowiu.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Morsereg
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3080

Post autor: Morsereg »

Moze ma piecyk który sie rozgrzewa do takich temperatur ;)
Mozna w nim upiec pizze, roztopić nikiel czy skremowac zwłoki :P
DragoMir pisze:
Vallarr pisze:Dopiero zobaczylem date pierwszego posta. Nekromancja krasi to zboczenie :evil:
Jaka kurna nekromancja? Krasie nie używają magii ogarze! To nie Dragon age!

Awatar użytkownika
Jasif
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3016

Post autor: Jasif »

Morsereg pisze: [...]czy skremowac zwłoki :P
Border Princes na tropie! :mrgreen: Zaczęło się od podejrzanej figurki, a rozwiążemy sprawę seryjnego mordercy 8)
paulinka17 pisze:Mówiłem, jabaniutki nawet oczka zmrużył z rozkoszy.
Dziedzic pisze:JH i UD razem, piekło zamarzło i serce Szaitisa pękło.

Awatar użytkownika
de_wil
Mudżahedin
Posty: 217
Lokalizacja: nie-tak-daleko-od-Warszawy

Post autor: de_wil »

Gniewko pisze:Nikiel topi się w ponad 1400 stopniach i wymaga pieca hutniczego do odlewania. Nie widzę opcji domowej produkcji figurek z tego metalu, zwłaszcza, że jest o niebo droższy od cyny czy ołowiu.
kiedyś na zdjęciu widziałem figurki do WFB podpisane "nickel". pomyłka? :roll:

model, który posiadam wygląda, jakby był zrobiony właśnie z niklu albo był chromowany - tak się błyszczy.
waży około 9-10 gram, a inne dokładnie takie same wzory ważą ok 12-15 gram (mam ich 7, więc jest do czego się odnieść, 5 bez farby i wszystkie matowe lub półmatowe).
model w miarę trzyma szczegóły (nawet w trudno dostępnych miejscach), choć nie wszędzie.

zastanawiałem się, czy ktoś zna prostą metodę w stylu "dotknij kawałkiem cytryny metalu i jak zbrązowieje, to znaczy że...". :wink:

sprzedawca wykazał zainteresowanie i zaproponował zwrot modelu i kaski. niemniej jednak wolałbym mieć twarde dowody na to, że to odlew. :?
...

Awatar użytkownika
Kopyt
Kradziej
Posty: 928

Post autor: Kopyt »

http://www.woreczko.pl/meteorites/featu ... elTest.htm może będzie trochę pomocne. Metoda 3
Obrazek

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Mogło chodzić o jakiś stop, który zawiera nikiel jako niewielką domieszkę. Serio, do odlewania czystego niklu trzeba prawie tyle stopni co dla żelaza. Przemysłowo - ok, żaden problem. Domowo? Koleś by musiał dymarkę na podwórku postawić ;)
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Booxi
Falubaz
Posty: 1066
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Booxi »

http://i.imgur.com/eFoHcCD.jpg

odlew i nie odlew metal - praktycznie identyczny na tyle ile można sprawdzić na oko

Patrząc na moje modele ciężko jest określić czy model jest oryginalny czy też nie poprzez samą obserwację. Jedynie wielkość modelu i jakość odlewu (a i tutaj czasami zdarzają się niedoróbki jak przy finecascie ) możemy stwierdzić co i jak.
"Not that I have anything against senseless violence, manling, but why exactly are you strangling that old man?"
+++ Gotrek Gurnisson, Trollslayer +++
facebook.com/HammerhoodGames <--- takie tam o grach
Stare Dwarfy oraz O&G KUPIĘ

Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

Wszystko da się zrobić w domu :)

https://www.youtube.com/watch?v=ND-d8weOPPk

ODPOWIEDZ