Odlewanie własnych elementów

Jak "to" się robi? Tutaj uzyskasz odpowiedź.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

Zalewanie całej figurki i rozcinanie jej jest trochę skomplikowane i łatwo rormę spieprzyć. Jestem zwolennikiem wciśnięcia figurki w miękką glinę do lini oryginalnej formy ( po nadlewkach) wyrównania i zalania tego silikonem. Jak wyschnie wywalasz glinę, odwracasz, smarujesz jakims olejek i zalewaz silikonem. Oczywiście trzeba to robić w jakiejś obudowie.....

Awatar użytkownika
raf
Oszukista
Posty: 852
Lokalizacja: FKCC, sekcja Gdańsk Południe, oddział Zakoniczyn

Post autor: raf »

Stachu, nie chce mi się z tobą dyskutowac o tym jak przekręcasz moje słowa, mniejsza o to. Pomyśl tylko rozsądnie: CZY OSOBA KTÓRA NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O ODLEWANIU BĘDZIE BARDZIEJ ZAINTERESOWANA METODAMI PRZEMYSŁOWYMI CZY CHAŁUPNICZYMI?

Wiesz, ja wiem, że fajnie jest się popisać znajomoscią jakieś branży, ale nie przesadzajmy z napastliwością w tej dziedzinie.

A tak żeby ci dowalić: nie pisz o jakimś olejku który sprawi że formy sie rozdzielą. nie jestem chemikiem i nie wiem z czego to wynika, ale jak użyjesz oleju roslinnego - spieprzysz formę bo bedziesz musiał ciąć. Użyjesz masła - wszystko bedzie OK.

Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

???? jak używałem oleju( jakiegoś roślinnego) to wszystko było ok......

To o czym ja mówię to jest metoda której nie używasz tylko przemysłowo. potrzebujesz tylko trochę silikonu, kawałek gliny, kilka desek, ze 2-3 ściski dobrą żywicę + duża strzykawka. i tyle .
chałupniczo ale profesjonalnie jak na warunki i koszta....
wystarczy chcieć. Jeśli komuś odpowiada twoja metoda to ok.
Bezsensownej dyskusji i niepotrzebnych komentarzy utrudniających zainteresowanym doczytanie txtu byłoby dość gdyby nie Tomash, który oprócz zwrócenia mi uwagi, że się ośmieszam nie wniósł do tematu nic nowego.
Jeśli jakieś twoje słowa poprzekręcałem to sorry, bo nie mam zamiaru robienia z ludzi idiotów bo to nie ten temat :P

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

Naprawde wszystko zalezy od tego ile kto ma czasu na taka zabawe. W moim przypadku szybciej i taniej wyjdzie jak zamowie potrzebne czesci z mail ordera. Ma to tez taka zalete, ze nie narazam sie na jakies nieudane proby, niedokladne odlewy i td. Wczesniej troche z kumplami eksperymentowalismy z odlewnictwem (w czasach 4 edycji jeszcze) stosujac do tego rozne zywice i formy z silikonu i powiem szczerze ze odlewy wykonane metoda grawitacyjna zawsze beda dla mnie duzo gorsze od przemyslowych.

Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

ale tańsze :D i o to chodzi w tym temacie.....

Awatar użytkownika
Esco
Chuck Norris
Posty: 619
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Esco »

Stachu, to zalezy. Powiedzmy, ze masz odlac sobie kilka czesci (bo caly czas mowimy o legalnym odlewaniu jak mniemam), ktorych odpowiedniki warte sa dajmy na to 5 funtow i spedzic kilka godzin na robieniu formy i odlewaniu. A moglbys zamiast tego zamowic sobie czesci z mail ordera a w zaoszczedzonym czasie profesjonalnie pomalowac komus duzy regiment za 10 funtow. To w takim wypadku na odlewaniu tracisz 5 funtow + koszty materialow do odlewania :D

Wiem ze bardzo uproscilem teraz ale czasem tak to wlasnie dziala.

Awatar użytkownika
raf
Oszukista
Posty: 852
Lokalizacja: FKCC, sekcja Gdańsk Południe, oddział Zakoniczyn

Post autor: raf »

Esco, ale zapominasz o radości tworzenia czegoś z niczego :)

Awatar użytkownika
bigees
Mudżahedin
Posty: 301
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bigees »

jak w uk rozmawialem z jednym z projektantow gw, to mowil, ze forma pod jedna wypraske kosztuje ich ok 100 000 funtow...
"Nigdy nie oszukuję i nie kradnę. Nie noszę także cylindra do płaszcza i nie wcinam bananów idąc ulicą, bo dżentelmen nie robi żadnej z tych rzeczy. Zrobiłbym jedno tak samo niechętnie jak drugie – bo jedno i drugie jest sprawą harmonii i dobrego smaku".

Awatar użytkownika
raf
Oszukista
Posty: 852
Lokalizacja: FKCC, sekcja Gdańsk Południe, oddział Zakoniczyn

Post autor: raf »

A robiona przeze mnie kosztuje 12,50...

Żart, ale w sumie to oddaje skalę różnicy pomiedzy zabiegami chałupniczymi a profesjonalną robotą przemysłową...

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Bigees, mówisz o formie do wyprasek plastikowych, a tutaj mowa o formach do odlewania pojedynczych figurek - czyli takich, jakie GW (i inne firmy) robią do lania figurek metalowych metodami ciśnieniowymi (na "śmigłach").
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

a te 100 000 funtów prawdopodobnie obejmuje też koszta matrycy......

Awatar użytkownika
bigees
Mudżahedin
Posty: 301
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bigees »

tak, mysle, ze razem z matryca.
ale trzeba tez zwazyc na to, iz oni robia po kilkaset tysiecy odlewow z takiej formy, wiec i jej wykonanie musi byc duzo trwalsze
"Nigdy nie oszukuję i nie kradnę. Nie noszę także cylindra do płaszcza i nie wcinam bananów idąc ulicą, bo dżentelmen nie robi żadnej z tych rzeczy. Zrobiłbym jedno tak samo niechętnie jak drugie – bo jedno i drugie jest sprawą harmonii i dobrego smaku".

Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

wiesz. takie matryce o których ty piszesz to są robione metodą "na wytracanie" a sama forma jest metalowa...
High tech, nie co się z tym bawić w domu.... :P

ach tak i oni takich form mają kilkadziesiąt bo przecież nie odlawają każdej wypraski oddzielnie tylko masowo i potem rozcinają.

Awatar użytkownika
Skaven
Masakrator
Posty: 2987
Lokalizacja: Wrocław/Kraków
Kontakt:

Post autor: Skaven »

Nie wiem czy komuś spodoba się że ożywiam ten temat ale mam jedno pytanie a mianowicie z jakiej żywicy robić odlewy w domu, chodzi mi o nazwę albo gatunek. A tak swoją drogą to kiedyś też odlewałem i używałem do tego dwuskładnikowego kleju epoksydowego który wlewałem do strzykawki podgrzewałem i wlewałem do formy.

Patryk
Wodzirej
Posty: 715

Post autor: Patryk »

Nie wiem, czy komuś to się przyda ale bardzo fajny tutorial do powielania np. jakichś masek, symbolów, czy czegokolwiek chcecie :)

http://www.warseer.com/forums/showthread.php?t=2242

Awatar użytkownika
Kerim
Master Convertor
Posty: 1193
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Kerim »

Tomash pisze:Źle szukałeś. Jest w Warszawie człowiek, który bezproblemowo może Ci odlać w żywicy twórczość własną (profesjonalista, ma nawet pompę próżniową) - pytanie tylko, czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Zapytam go o pozwolenie na umieszczenie tutaj namiarów nań i dam znać.
Jesli chodzi ci o Pocztexa, to już nie ma tej pompy, ale jeśli o kogoś jeszcze - to daj znać - mam z 7 figurek które czekają na odlew, a samemu nie chce mi się, a i pompki nie mam. Domowym sposobem też można, ale dla paru kawałków nie opłaca się.

Awatar użytkownika
Stachu
Kradziej
Posty: 929

Post autor: Stachu »

dawajcie ten kontakt bo mam giganta do odlania i wolałbym to jednak zrobić profesjonalnie bo forma będzie dość skomplikowana... :(
A, co! Sam ulepiłem :)

Awatar użytkownika
Kerim
Master Convertor
Posty: 1193
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Kerim »

Stachu pisze: A, co! Sam ulepiłem :)
A pokaż!

Awatar użytkownika
Kerim
Master Convertor
Posty: 1193
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Kerim »

Stachu pisze: A, co! Sam ulepiłem :)
No i, skoro sam ulepiłeś, najprawdopodobnie czeka cię ćwiartowanie tego giganta.

Awatar użytkownika
krogulec3000
Warzywo
Posty: 14
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Post autor: krogulec3000 »

tak apropos tych pomp próżniowych to najprostrzą można dostać za mniej niż 50 złotych w supermarkecie, po prostu kupujemy pojemnik z zamknięciem próżniowym, wiadomo że niejest to w pełni profesjonalne ale przy pracy z żywicą się przydaje.

z chęcią też zobacze giganta :)

ODPOWIEDZ