VIII edycja kontra szczury

Skaven

Moderator: Hoax

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bombaj
Chuck Norris
Posty: 471

VIII edycja kontra szczury

Post autor: Bombaj »

Panowie (i szczury)
Niespecjalnie przejmowałem się plotkami 8-edycji, tym bardziej, że w większości zapowiadały się nieźle - przycięcie kawalerii i rydwanów, wzmocnienie klocków etc.

Podobnie zignorowałem praktycznie pewną na ten moment informację o nowych progach przy tworzeniu rozpisek, czyli powrót do Good Ol' Times: (lord < 25%, herosi <25%, spec <50%, rary <25% CORE > 25%)

Problemem są oczywiście cory. Coś mnie tknęło i z ciekawości sprawdziłem sobie w army-builderze statystykę typów jednostek w moim standardowym układzie. Ku mojemu przerażeniu okazało się że we wszystkich rozpiskach jakie miałem gdzieś tam pozapisywane moje cory mają od 6 - 14%!

Z bardzo złymi przeczuciami postanowiłem zrobić legalną rozpę na 8ed z zachowaniem wszystkich progów na 2250. Okazało się, że na cory trzeba wpakować minimum 562 punkty. W efekcie brakło punktów na wszystko inne. Nie ma szans włożyć np. kółka, abominacji, furmanki i 2x censerów - za mało punktów, baby!

Nie mówię, że cory mamy złe. Wrócą do łasko kloce s.verminów, być może duże wredne klocki GiantRatów, które są niezłe, ale zawsze brakowało na nie punktów. Najtków raczej jednak nic nie będzie w stanie zagnać na stół :) lecz 8 paczek slavów zrobi wrażenie itp.

Probemem jest to, że braknie miejsca na inne mocne jednostki. Koniec końców siła rozpisek wyraźnie zmaleje i zamiast się w tej edycji minimalnie wzmocnić, dostajemy centralnie w czoko.

Jakie są wasze statystyki? Może to tylko ja sobie zaniżam cory? Może z palcem w uchu dajecie radę zapchać 25%?

Awatar użytkownika
Murmandamus
Niszczyciel Światów
Posty: 4837
Lokalizacja: Radom

Post autor: Murmandamus »

Macie pecha. Czas się odzwyczaić od powergamingu abdominacyjno-maszynowego- i pograć trochę masą szczuroludów tak jak zakłada kanon świata.
zapraszam na Polskie Forum Kings of War

https://kow.fora.pl/

Awatar użytkownika
warkseer
Wodzirej
Posty: 741
Lokalizacja: żyrardowskie kanały

Post autor: warkseer »

Ja widzę to inaczej. Fajnie, że będzie się znów biegało prawdziwą hordą, jedyny minus jest taki, że mam ok 300 modeli (z czego jakieś 140 clanratów/slavów) i może być ich za mało na 2250pkt. Przecież 500pkt w niewolnikach to będzie 250 modeli :shock:
Ta armia jest już i tak droga, teraz jeśli miałbym z nią zaczynać od nowa, to 1500PLN może byc za mało na skompletowanie odpowiedniej ilości grywanych modeli.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bombaj
Chuck Norris
Posty: 471

Post autor: Bombaj »

Murmandamus pisze:Macie pecha. Czas się odzwyczaić od powergamingu abdominacyjno-maszynowego- i pograć trochę masą szczuroludów tak jak zakłada kanon świata.

tośmy mieli lata całe żeby się przyzwyczaić :wink: kanon świata jest o "pupę roztrzaść" w prawie wszystkich armybookach, także nie ma co bić piany. Prukając fluffowo spokojnie można założyć, że oprócz armii zalewających masą przeciwnika skaveny potrafią również podziałać elitarnie.

Lecz nie w tym rzecz, gdyż Murmandamus ma rację, gdyż zmienia się cała koncepcja armii. Tylko, że, moim zdaniem, nowe szczury to armia przede wszystkim ofensywna, śmiało grzejąca do przodu i mieląca przeciwnika zanim zdąży go zastrzelić / zaczarować. Nowe progi slotów ten styl grania bardzo osłabiają, gdyż w corach siedzą głównie przeszkadzajki, odginaczki, zasłaniaczki, itp. Taka na przykład gejownia DE specjalnie nie odczuje zmiany przy koncepcji ostro strzelającyeh corowych unitów.

W zasadzie wszystkie armie defensywne dostają boosta, przy założeniu, że wykorzystują corowych strzelców. Wszystkie zaś armie ofensywne, która stawiają na elitarnych fighterów ze speciala i rara (czyli większość armii naporowych) dostaje solidnego klapsika, jak sądzę.

Horda jest fajna i smaczna, pod warunkiem, że coś robi, oprócz umierania dziesiątkami. A co do ewidentnego faktu, że koszmarnie podraża to nasze hobby finansowo i drugą plotkę, że w VIII edycji stnadardem ma być 3000, widać bezdyskusyjną politykę wydawniczą mającą odpompować nas z kasy. Życie :wink:

Awatar użytkownika
Virgo
Chuck Norris
Posty: 583

Post autor: Virgo »

Mi na 2400 wyszło coś takiego:

Heroes:
Grey Seer; Skalm; Dispel Scroll; Screaming Bell 495 (przy założeniu, że można mieć tylko jednego scrolla)
Plague Priest; Flail; Plague Furnace; Pipes of Piebald; Scrying Stone; Plague Furnace 294
Warlock Engineer; Magic Level 2; Doom Rocket; 130
Warlock Engineer; Magic Level 2; Warp-Energy Condenser 120

Core:
25 Stormvermin; Shields; Standard; Musician; Fangleader; War Banner 250
30 Clanrats; Shields; Standard; Musician; Clawleader 155
30 Clanrats; Shields; Standard; Musician; Clawleader 155
21 Skavenslaves 42

Special:
25 Plague Monks; Standard; Musician; Bringer-of-the-Word; Storm Banner 250
7 Plague Censer Bearers 112
6 Plague Censer Bearers 96

Rare:
Doomwheel 150
Doomwheel 150


Casting Pool: 11
Dispel Pool: 7
Models in Army: 151

Hero 43%
Core 25%
Special 19%
Rare 12%

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3159
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Inna sprawa, że można pokombinować w tych corach i zrobić z tego co najmniej dwa razy tyle modeli, ale to już kwestia smaku każdego gracza. Tak samo rary. W każdym razie nie wydaje mi się, żeby jakoś strasznie gryzły nas same procenty. To o nowe zasady piechoty i magiczne przedmioty będzie zapewne chodziło.
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
EvilOne
Wałkarz
Posty: 69

Post autor: EvilOne »

Likaon zaczął robić fillery do szczurów na potęgę(3x3 czyli jeden za 10 modeli) bo zamierza wystawiać około 170 modeli w corach(slavery i raty), bo sam ma ich zaledwie 40. Sporo tych szczurów będzie na stołach.

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3159
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Trochę nekromancji, ale myślę, że wraz z potwierdzaniem się kolejnych plotek można już kontynuować jakieś konkretniejsze dyskusje o naszych szczurkach ukochanych ;-)

Na pewno plotki są dla nas ciekawe jeśli idzie o LD, bo gienio na LT ma dawać swoje LD w 18 calach, do tego można na potrzeby stubborn brać jego LD. Mam tylko nadzieję, że nasze szeregi będą to mogły modyfikować...

Trochę się boję o nasze wszelkie duże cele, bo to co niektórzy mówią o o strzelaniu i parkach maszynowych to zgroza... Dobrze, że chociaż stormbanner mamy...

Nie wierzę, żeby errata nie zmodyfikowała nam lekko chociaż naszych domen magii, chociaż smuci fakt, że nie można powtórzyć tego samego zaklęcia w armii (oprócz tych domyślnych - spam błyskawic zapewne). Do tego lore wybierany na etapie pisania rozpiski a nie przed bitwą i już jest jakoś tak... dziko, bo mamy dostęp tylko do dwóch domen.

Z ciekawszych rzeczy jeszcze: mounty i herosi mają mieć jeden profil (o ile nie są LT) tak, by nie dao się ich zabić osobno, W wzięte z tej części, która ma ich więcej, T herosa. Warlord na bonebreakerze z 5W wcale nie będzie taki zły ;-) Chociaż z drugiej strony zawsze to 5 a nie 8 sumarycznych W...

Co myślicie?
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
Bartas
Chuck Norris
Posty: 640

Post autor: Bartas »

Myth pisze: Co myślicie?
Pierwsza myśl po tym jak usłyszałem o stubbornie dla oddziałów o większej ilości szeregów i o łatwości z jaką będą one uszczuplane przez katalupty etc, mam wizję na oddziały klanratów po 40-50 chłopa :) To mi się podoba


Niestety martwią kwestie losowych szarż (wzrost znaczenia kostkologii) i na razie zagmatwana strasznie magia, dużo plotek się nawzajem wyklucza, ale może być nieciekawie pod tym względem

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3159
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Co do magii to jesli naprawdę wszystkie czary będą mieć 2 wersje, to ja chcę zobaczyć casting value i działanie silniejszej wersji naszej szczęśliwej trzynastki :D :P 2D6 wrogich oddziałów poddanych podstawowemu działaniu czaru, CV 40+ :-P

Na pewno w rozpisce znajdzie się miejsce dla BSB, który ma dawać przerzuty nie tylko break tests, ale ponoć całej psychologii (albo nawet wszystkich testów LD, plotki się wykluczają). 70 pkt za golasa, a daje niesamowite możliwości ;-)

Ponadto cieszy, że przed szarżą z frenzy da się powstrzymać rzutem na LD, w końcu LD 10 w zasięgu generała to genialna sprawa. No i do łask wrócą mam nadzieję małe oddziały special, czyli globki oraz gutterzy, tym bardziej że skirmish może maszerować i strzelać (czyli globki plus death globe :twisted: ).
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
Bartas
Chuck Norris
Posty: 640

Post autor: Bartas »

to by było zabawne z tą ulepszona wersją "13tki" :P

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3159
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Premiera rulebooka za trzy dni, a u nas cisza jak makiem zasiał. Jest nas tak mało, czy tak dobrze się ukrywamy w tunelach pod innymi frakcjami? ;-)

Na tą chwilę prawie na pewno to testów steadfast można brać szeregi i liderkę generała, przeciwnicy będą wniebowzięci grzęznąc w wielkich oddziałach slaves :-D No i na pewno trup będzie się słać gęsto na polach bitew.
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
Lazur
Niszczyciel Światów
Posty: 4573

Post autor: Lazur »

Myth pisze: Na tą chwilę prawie na pewno to testów steadfast można brać szeregi i liderkę generała, przeciwnicy będą wniebowzięci grzęznąc w wielkich oddziałach slaves :-D No i na pewno trup będzie się słać gęsto na polach bitew.
Liderke generała napewno co do ranków skaveńskich w rulebooku jest to oczywiście nie wyjaśniono i pewnie trzeba będzie czekać na errate. Fajne są giant raty bijące z 3 rzędów ale niestety nie wliczają się w cory:/ Tanie rary a zwłaszcza herosi będą zalewali pola bitew.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kefas
Masakrator
Posty: 2586

Post autor: Kefas »

Lazur pisze:
Myth pisze: Fajne są giant raty bijące z 3 rzędów ale niestety nie wliczają się w cory:/ Tanie rary a zwłaszcza herosi będą zalewali pola bitew.
Jak to się nie wliczają? przecież graty od wieków w corach siedzą :-k

Awatar użytkownika
M.T.
Kretozord
Posty: 1724
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: M.T. »

Już nie :)

Myth
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3159
Lokalizacja: Warszawa, 8 Bila

Post autor: Myth »

Kefas pisze:
Lazur pisze:
Myth pisze: Fajne są giant raty bijące z 3 rzędów ale niestety nie wliczają się w cory:/ Tanie rary a zwłaszcza herosi będą zalewali pola bitew.
Jak to się nie wliczają? przecież graty od wieków w corach siedzą :-k
Przecież nie wliczają się w tej edycji do limitu slotów core, więc w 8 ed. też nie będą zużywać procentów ;-)

Właśnie wyliczyłem, że na 2400 wchodzi spokojnie abomka, kółko i dwa działa, robi się naprawdę obiecująco :twisted: Jedyne co to żałuję, ale chyba z rozpiski wyleci z hukiem piec, zostanie jedynie dycha monków z sztormówą...
www.marnadrukarnia.com - druki 3D i turnieje.

Awatar użytkownika
Kefas
Masakrator
Posty: 2586

Post autor: Kefas »

no fakt z tymi gratami ale Lazur niedokładnie się wypowiedział albo ja po prostu go źle zrozumiałem... niemniej nadal widzę miejsce dla walecznych gratków z pierdylionem ataków... picyk u mnie obowiązkowo i co za tym idzie monki no i z pewnością globadierzy który dostali kopa ;) śmierdzący kamikaze :lol2:

Szambonur Ponury
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 35

Post autor: Szambonur Ponury »

Wydaje mi sie ze errata skoryguje opcje z gratami, bo w 7 edycji zeby zapelnic wymagane cory w bitwie na powiedzmy 1500 pkt wystarczyly 2 oddzialy po 5 gratow + packmaster za lacznie 46 pkt (pewnie dlatego nie liczyly sie do corow),
a w 8 edycji w bitwie na 1500 pkt trzeba by wystawic 83 graty + 16 packmasterow zeby zapewnic wymagane 25%.

Awatar użytkownika
Lazur
Niszczyciel Światów
Posty: 4573

Post autor: Lazur »

Giant raty i ratswarmy się nie wliczają w minimum corów. Niby są fajne z biciem z trzech rzędów ale musimy 1/4 punktów przeznaczyć na cory i biorąc raty zostaje mniej punktów na herosów, speciale i rary a w porównaniu z tymi graty już takie dobre nie są :/
Obrazek

Szambonur Ponury
Powergamer Rozpiskowy
Posty: 35

Post autor: Szambonur Ponury »

Przy dobrym ustawieniu (3 ranki gratow, 1 packmasterow, 2 gratow) bijesz z 4 rank i to bez wystawienia 10 modeli w ranku (hordy). Wlasciwie giant raty to pewnie jedyna jednostka wfb w ktorej opcja hordy nie przyniesie dodatkowych atakow (z pierwszych 4 rankow beda bily graty a z 5 ranku packmasterzy juz nie moga atakowac).

Jak sobie podliczysz to giant raty sa najlepsza jednostka jesli chodzi o proporcje liczby atakow do ilosci punktow (przy sensownym WS3 i S3).

ODPOWIEDZ