Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych ;)

Bretonnia

Moderatorzy: Jagal, Milczek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Re: Noobowe pytania - cos dla początkujacych poczatkujacych

Post autor: Gorrador »

Czółnem,

W nawiązaniu do tematu "pytań":
1) Czy pegazy mogą przelecieć (20 cali?) nad linią wroga?
2) Czy mają w tej/następnej turze darmowy reform (mogą odwrócić się np 180 stopni i zaszarżować w plecy?)
3) Fanole wyskakują na pegazy, które chcą nad nimi przelecieć?

4) Jak działa darmowy reform u harcowników? Znaczy jeśli nie przemaszeruj maksymalnego zasięgu to mogę obracać się jak chce choćby został mi 1 cal?
5) Jeśli ukryję pegazy za kawalerią to jaką one mają osłonę w przypadku ostrzału z goblińskich wyrzutni (z tymi optymistycznie nastawionymi do aeronautyki przedstawicielami jeszcze nie zagrożonego goblińskiego gatunku?)

6) Optymalnie wygląda zestawienie (2000/2400pkt) oddziału Graali przeciwko Zielonym? (itemki sztandary etc)
7) Jak wykorzystać najlepiej Graali przeciwko Zileonym? Pytanie może trochę od czapy, ale mam na myśli w co najlepiej przycelować a czego unikać (siatkarze, fanole, skulkerzy?)

8) Jak sensownie osłaniać flanki? KoTR kryją Graali? Wiązanie małymi lancami zamykającego się pierścienia? etc

9)Przeciwko orasom nastawić się na kontrę i zainwestować w łuki/trebusze - narażając się na masakrownia przez latających samobójców? Stawiać na żelazną pięść i uciekać do przodu bez względu na to kto przed nami? Rozumiem, że jest jeszcze kwestią zestawienia armii O&G ale jakieś 2-3 warianty na to co zazwyczaj na stole się pojawia?
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Macias
Kretozord
Posty: 1823
Lokalizacja: SNOT - filia w Pogórzu

Post autor: Macias »

1. Mogą normalnie latać nad przeciwnikiem, ale muszą zakończyć swój ruch przynajmniej 1 cal od innego oddziału.
2. Podczas całego swojego ruchu mają darmowe reformy, czyli jeśli polecisz za plecy przeciwnika to możesz się obrócić tak aby go widzieć i w następnej turze szarżować.
3. Jeśli znajdziesz się 8 cali od oddziału z fanatykami to lądujesz, fanatycy wylatują, a potem kontynuujesz swój lot po rozpatrzeniu ewentualnych hitów.
4. Podczas całego ruchu masz darmowe reformy, tzn. możesz np. złożyć się w kreskę aby przejść w wąskim miejscu. Ogólnie to po wykonaniu ruchu ustawiasz ich w dowolnej formacji, ale tak aby żaden model nie przeszedł więcej niż może (czyli 2xM w przypadku marszu).
5. Przeciwko doom diverowi? Zależy od zasad LoS na jakie gracie. Na SLoS (euro) nie mają żadnej, na VLoS doom diver nie może strzelać w pegazy bo ich nie widzi.
6-9 na temat taktyki niech się wypowie ktoś mądrzejszy
Azgaroth pisze:30 savage orków z wardem na 5+ i dodatkową bronią + lord na dziku i szaman walczą z 40 halabardnikami imperium (I tura - działa choppas). Dzikusy wbijają jedną ranę ( :shock: ), lord na dziku zapomina jak się walczy i nie wbija nic, szaman nie trafia. Halabardnicy wbijają 10 ran, test LD na stubborna dwukrotnie oblewam, na dystans ucieczki rzucam dwie jedynki :)
Imperialna moc!

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

Nie wiem co znaczy LoS, SLoS i VLoS. Pewnie coś strasznie noobowatego ale poprostu niewiem. Jeżeli już, w temacie "widzenia". Gdzie mogę znaleźć informację "co widzie co". Czy rydwan jest widziany zza piechoty? Czy elfy są widziane zza goblinów. Czy właśnie pegaz jest widziany zza koni i dlaczego nie?

akt.
LoS - line of sight no oczywiście. A co znaczy to S, V i L przed?
Ostatnio zmieniony 23 lip 2012, o 13:33 przez Gorrador, łącznie zmieniany 1 raz.
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Macias
Kretozord
Posty: 1823
Lokalizacja: SNOT - filia w Pogórzu

Post autor: Macias »

LoS=line of sight
SLoS=simple line of sight, zasada z euro; oddziały są przezroczyste (widać przez nie) ale dają hard cover przy strzelaniu (jeśli ponad połowa celu jest zasłonięta), górki, domki, obeliski są "do nieba"
VLoS=virtual line of sight; oddziały mają rozmiary: swarmy 0, piechota i war beast 1, kawaleria i charioty 2, monstery i large targety 3, każdy poziom górki 2, oddział na górce ma rozmiar górki + swój własny. Oddziały nie są przezroczyste, ale większe rozmiary widzą "przez" mniejsze (kawaleria przez piechotę widzi, ale już przez inną kawalerię nie)

W RB jest jeszcze TLoS (true LoS) ale na to chyba nikt nie gra
Azgaroth pisze:30 savage orków z wardem na 5+ i dodatkową bronią + lord na dziku i szaman walczą z 40 halabardnikami imperium (I tura - działa choppas). Dzikusy wbijają jedną ranę ( :shock: ), lord na dziku zapomina jak się walczy i nie wbija nic, szaman nie trafia. Halabardnicy wbijają 10 ran, test LD na stubborna dwukrotnie oblewam, na dystans ucieczki rzucam dwie jedynki :)
Imperialna moc!

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

A pegazy jako monster. cav. to 2 czy 3 (2 skoro nie widzi doom diver?)? I z jakiego pkt widzenia patrzą machiny? Z poziomu piechoty?
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Macias
Kretozord
Posty: 1823
Lokalizacja: SNOT - filia w Pogórzu

Post autor: Macias »

Monster. cav. to 2, a maszynki mają 1
Azgaroth pisze:30 savage orków z wardem na 5+ i dodatkową bronią + lord na dziku i szaman walczą z 40 halabardnikami imperium (I tura - działa choppas). Dzikusy wbijają jedną ranę ( :shock: ), lord na dziku zapomina jak się walczy i nie wbija nic, szaman nie trafia. Halabardnicy wbijają 10 ran, test LD na stubborna dwukrotnie oblewam, na dystans ucieczki rzucam dwie jedynki :)
Imperialna moc!

Awatar użytkownika
Gorrador
Mudżahedin
Posty: 204

Post autor: Gorrador »

Gdzieś widziałem i nie mogę znaleźć albo mi się przyśniło. Pegazy mają z rycerzami 3 woundy (i dlaczego?) czy 2?

edit
1) Czy potencjalnie ataki wspierające m. cav. wypłacają też pegazy czy tylko rycerze?
2) Czy Deptanie jest tylko w fazie szarży? Czy może być wypłacane z ataków wspierających?
3) Czy pegazy można wystawić w hordzie? Skoro zwykła jazda jest wystawiana w szerokości 4 modeli a Bretońska w sile 3 modeli to - m. cav. pegazów jest wystawiane w liczbie 3 modeli? (jak ma to miejsce w przypadku "innych" nacji czy inaczej?)
4) Jeśli można czy ma rację bytu "horda" pegazów?
5) Czy istnieje możliwość uderzenie dezorganizującego (flanki, tyły) Pegazami?

edit2

6) Czy damselka z 2 szeregu ma LoS "tak jakby stałą w pierwszej linii"?
Gaude Mater Bretonnia

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

2) Deptanie jest w każdej fazie walki, Twojej i przeciwnika, po tym jak rozliczono wszystkie standardowe ataki obu stron.
3) Pegazy są skirmishem, nie mają zwartej formacji z szeregami i zasadami hordy.
4) nie, bo patrz punkt 3
5) nie, niezależnie od liczby modeli pegazy nie kasują przeciwnikowi premii za szeregi, jedynie mają premię za atak z boku lub tyłu
6) tak, ma
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Macias
Kretozord
Posty: 1823
Lokalizacja: SNOT - filia w Pogórzu

Post autor: Macias »

Pegazy ze speciali mają 2 woundy. Bohaterowie na pegazach mają po 3.
1. tylko rycerze
2. nie tylko w szarży, nie może być z ataków wspierających
3. nie wiem czy mają, ale jeśli pegazy miałyby hordę to od 6 modeli, ale nie jest to chyba istotne, bo nikt tylu w jednym oddziale i tak nie wystawia
4. j.w.
5. nie
6. tak

EDIT: ech, Gniewko szybszy
Azgaroth pisze:30 savage orków z wardem na 5+ i dodatkową bronią + lord na dziku i szaman walczą z 40 halabardnikami imperium (I tura - działa choppas). Dzikusy wbijają jedną ranę ( :shock: ), lord na dziku zapomina jak się walczy i nie wbija nic, szaman nie trafia. Halabardnicy wbijają 10 ran, test LD na stubborna dwukrotnie oblewam, na dystans ucieczki rzucam dwie jedynki :)
Imperialna moc!

Awatar użytkownika
Kenpachi
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 130

Post autor: Kenpachi »

zbliża się moje kolejne starcie z skavenami i proszę o pomoc w strategi i rozpisce.

Jak na razie wymyśliłem coś takiego:
Biorę lorda na pegazie, żeby zdjąć limit 0-1 na pegazach oprócz tego 3 składy po 3 pagazy, 2 trebki, trochę łuków i kawaleria.
Strategia wygląda tak : pegazy mieszają mu pod nosem żeby skupił się na nich, łucznicy podchodzą tak żeby mieli zasięg, mając pegazy pod nosem nie powinien zwrócić na to większej uwagi, trebki cały czas go tępią a kawaleria spokojnie podjeżdża i wciąga w combat wszystko co się da, ewentualnie mogę jeszcze lepszą czarodziejkę na pegazie posłać żeby też go czarami tępiła.

Czy taka strategia może się udać ?

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Nie wsadzaj czarodziejki na pegaza, strata punktów. Stanowi łatwy cel i szybko spadnie od ostrzału.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Kenpachi
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 130

Post autor: Kenpachi »

nie może być z pegazami w jednym oddziale?

Awatar użytkownika
Macias
Kretozord
Posty: 1823
Lokalizacja: SNOT - filia w Pogórzu

Post autor: Macias »

nie, nie można dołączyć do oddziału lataczy. A nawet jeśli to i tak nie miałaby look out sir
Azgaroth pisze:30 savage orków z wardem na 5+ i dodatkową bronią + lord na dziku i szaman walczą z 40 halabardnikami imperium (I tura - działa choppas). Dzikusy wbijają jedną ranę ( :shock: ), lord na dziku zapomina jak się walczy i nie wbija nic, szaman nie trafia. Halabardnicy wbijają 10 ran, test LD na stubborna dwukrotnie oblewam, na dystans ucieczki rzucam dwie jedynki :)
Imperialna moc!

Awatar użytkownika
Fuxiorr
Masakrator
Posty: 2737
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Fuxiorr »

Siemka, chce zbierac bretkow i nie wiem co kupic, posiadam box lucznikpw(16). Mam do wydania 430zl jeszcze na bretke i prosze o pomoc w tym co moge za ta cene dokupic.
misha pisze:heh gorzej jak przez taką nędzę stół ci spadnie czy cuś i figurki za tysiaki polecą po podłodze w otchłań płaczu i rozpaczy :)

Awatar użytkownika
Lenar
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 186
Lokalizacja: Ezoteryczny Poznań

Post autor: Lenar »

palber pisze:Siemka, chce zbierac bretkow i nie wiem co kupic, posiadam box lucznikpw(16). Mam do wydania 430zl jeszcze na bretke i prosze o pomoc w tym co moge za ta cene dokupic.
Na pewnym polskim serwisie aukcyjnym pojawiają się od czasu do czasu kompletne armie Bretonni za 250-350 zeta. Poczekaj, wylicytuj. Osobiście (jak zawsze) odradzam kupowanie całej armii na raz.

Awatar użytkownika
Fuxiorr
Masakrator
Posty: 2737
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Fuxiorr »

Chodzi mi bardzie co powinno byc w armii powiedzmy na 1,5k pk
misha pisze:heh gorzej jak przez taką nędzę stół ci spadnie czy cuś i figurki za tysiaki polecą po podłodze w otchłań płaczu i rozpaczy :)

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

Przynajmniej 2x9 rycerzy królestwa, czarodziejka, paladyn ze sztandarem armii, kilku rycerzy na pegazach, trebusz.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
Fuxiorr
Masakrator
Posty: 2737
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Fuxiorr »

aj a napisal by mi ktos na ile by to bylo pk? Z gory dziekuje.
misha pisze:heh gorzej jak przez taką nędzę stół ci spadnie czy cuś i figurki za tysiaki polecą po podłodze w otchłań płaczu i rozpaczy :)

Awatar użytkownika
Gniewko
Masakrator
Posty: 2320
Lokalizacja: czasem Bielitz, czasem Breslau

Post autor: Gniewko »

9 rycerzy to 240 pkt, więc dwa oddziały 480
16 łuczników - jakieś 100 pkt
trebusz - 90 pkt
3 rycerzy na pegazach - 175 pkt
czarodziejka - bazowo 80 pkt na pierwszym poziomie
paladyn ze sztandarem - 74 pkt (goły)

Nie liczyłem kosztu przedmiotów magicznych jakie się wykupuje bohaterom, bo każdy dobiera je indywidualnie do sowich potrzeb. W tym przypadku możesz na nie 100 pkt przeznaczyć.
Lepiej doma iść za pługiem, niż na wojnie szlakiem długiem.

Awatar użytkownika
woolfik
Chuck Norris
Posty: 498

Post autor: woolfik »

A ja mam takie pytanie jako początkujący gracz bretonii: Czy na początek 3 pegazy wystarczą w bitwach na jakieś 1500-1600 punktów i czy warto na takie punkty wystawiać grali?

ODPOWIEDZ