Kłody, bale i pnie- sposób tani, szybki i efektowny

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Archaon
Mudżahedin
Posty: 257
Lokalizacja: Warszawa-Tarchomin

Kłody, bale i pnie- sposób tani, szybki i efektowny

Post autor: Archaon »

Witam wszystkich w moim 1 (mam nadzieję że nie ostatnim) poradniku.
Do jego napisania zmobilizował mnie szybko zbliżający się dzień kobiet. W związku z nim niemal na pewno w waszych domach pojawią się róże (jak nie to będziecie wiedzieli jaki kwiat wręczyć waszym kobietą lub mamom ;) ). Łodygi róż należy dobrze wysuszyć. Najlepiej zrobić to wieszając je kwiatem w dół. Po jakimś tygodniu powinny być już gotowe do dalszej obróbki. Na ich powierzchni pojawią się bruzdy i pofałdowania.
Łodygę oczyszczamy z liści i kolców tak by wyglądała mniej więcej tak:

Obrazek

Wybieramy sobie kawałek łodygi- ten, który najbardziej przypomina pień drzewa. Ja zdecydowałem się na kawałek widoczny poniżej (mniej więcej ze środka łodygi). Przed przystąpieniem do malowania nożykiem modelarskim postrzępiłem końce „kłody”:

Obrazek

Po pomalowaniu go na czarno, całą „korę” pociągnąłem wzdłuż Scorched Brown-em. Najlepiej wykonać to kiedy czarny podkład jeszcze nie wysechł pozwalając by oba kolory miejscami mieszały się. Uzyskamy dzięki temu niejednolicie pomalowaną powierzchnię:

Obrazek

Dalej drybruchem rozjaśniłem „korę”. Najpierw Graveyard Erth-em:

Obrazek

Dalej Desert Yellow-em

Obrazek

I na końcu Rotting Flesz-em.

Obrazek

Wszystkie pociągnięcia pędzlem wykonywałem pod kątem 45 stopni do osi podłużnej pnia. Dzięki temu lepiej rozkłada się farba na wypukłościach. Pamiętać należy również by pokrywać powierzchnie w sposób chaotyczny, nie regularny.
Pozostaje nam tylko pomalowanie drewna w miejscu łamania. Łodygi róż są z natury nieco „gąbczaste” w środku dzięki czemu po przełamaniu doskonale oddają charakter postrzępionego drewna.
Jako podkład wybrałem Vermin Brown. Rozjaśniłem go Vomit Brown-em, a jako końcowe rozjaśnienie użyłem Menoth White firmy P3 (swoją drogą bardzo polecam ten kolorek ze względu na swoje szerokie zastosowania) ale również świetnie nada się Blached bown zmiksowany z Skull White w stosunku 1:1.
Na koniec można przetrzeć tu i ówdzie Goblin Green-em by imitować porośnięcie glonem.
Końcowy efekt widać poniżej.

Obrazek

Obrazek

Na koniec dodam tylko, że wykonanie tej kłody w całości zajęło mi max 15 min.

Po doklejeniu kliku korzeni mamy świetny pień, a nie oblywając liści róż do końca tylko pozostawiając ich ogonki uzyskamy niezłe gałęzie ;)

Życzę udanego drwalstwa :)
Fear me mortals, for I am the Anointed...

Awatar użytkownika
skink
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 120

Post autor: skink »

Naprawdę świetny poradnik! Podstawki mojej armii robię w klimatach bagiennych, więc na pewno kilka zbutwiałych kłód sie przyda :wink:

bartekk
Mudżahedin
Posty: 293
Lokalizacja: toruńskie przedmieścia, dokładniej jakubskie przedmieścia

Post autor: bartekk »

coś dla mnie, i mojego lasku athel :)

Awatar użytkownika
Chaoschild
Chuck Norris
Posty: 534
Lokalizacja: London Fa%^n City

Post autor: Chaoschild »

Dzieki za szybki poradnik, zapewne skorzystam bo sam zastanawialem sie jakby maznac patyki ktore uzywam na podstawkach.
PARTY IN THE MOONLIGHT AND DANCE TO THE SUNRISE...

http://www.coolminiornot.com/artist/chaoschild

Awatar użytkownika
monsterstar
Chuck Norris
Posty: 582

Post autor: monsterstar »

Tego mi było trzeba !! Wielkie dzięki !!
pzdr monsterstar

Awatar użytkownika
Skavenblight
Naczelna Prowokatorka
Posty: 6092
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Skavenblight »

Dobre :) Myślę, że się przyda do makiet. Mam cały wazon uschłych róż w pokoju :)

Awatar użytkownika
ARBAL
Kretozord
Posty: 1890
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ARBAL »

bardzo przydatny opis..
moje pytanie jest tylko co za pare miesiecy lat jak to bedzi ewygladać jak łodyga uschnie jeszcze bardziej.....?

Awatar użytkownika
Archaon
Mudżahedin
Posty: 257
Lokalizacja: Warszawa-Tarchomin

Post autor: Archaon »

ARBAL pisze:bardzo przydatny opis..
moje pytanie jest tylko co za pare miesiecy lat jak to bedzi ewygladać jak łodyga uschnie jeszcze bardziej.....?
Dzięki za pozytywne opinie.
Na pytanie Arbala mogę tylko odpowiedzieć, że nie ma żadnej gwarancji na to co będzie z „kłodą” po latach. Myślę jednak, że po konkretnym wysuszeniu łodygi nie powinna ona już się bardziej obkurczać.

Zorion
Warzywo
Posty: 18

Post autor: Zorion »

Poradniczek bardzo ładny. Mam pytanie czemu na 3 i 4 zdjęciu te kłody się mocno świecą i to drewno wewnątrz łodygi jest ciemne a na ostatnim zdjęciu pojaśniało?

Btw. Po paru miesiącach o ile łodyga dalej by sie rozkładała i próchniała można ją może lakierem matowym lub innym jakim wolicie potraktować żeby ją bardziej "utwardził" przed rozsypaniem sie z powodu rozkładania sie.

@Down: Aha =D No ale wiesz każdy patyczek może inaczej sie rozkładać (w innym tempie) No ale mniejsza z tym tez nie sądzę że szybko sie te patyczki rozpadną ^^
Ostatnio zmieniony 9 mar 2008, o 22:49 przez Zorion, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alvares
Mudżahedin
Posty: 216

Post autor: Alvares »

Zacne, naprawdę mi się podoba. Tak powinien wyglądać każdy poradnik.

A co do rozkładu naszego taniego materiału, to mam wciąż gałązki malowane 3 lata czy 4 temu i wciąż się dobrze trzymają ;)

Awatar użytkownika
Archaon
Mudżahedin
Posty: 257
Lokalizacja: Warszawa-Tarchomin

Post autor: Archaon »

Zorion pisze:Poradniczek bardzo ładny. Mam pytanie czemu na 3 i 4 zdjęciu te kłody się mocno świecą i to drewno wewnątrz łodygi jest ciemne a na ostatnim zdjęciu pojaśniało?

Btw. Po paru miesiącach o ile łodyga dalej by sie rozkładała i próchniała można ją może lakierem matowym lub innym jakim wolicie potraktować żeby ją bardziej "utwardził" przed rozsypaniem sie z powodu rozkładania sie.

@Down: Aha =D No ale wiesz każdy patyczek może inaczej sie rozkładać (w innym tempie) No ale mniejsza z tym tez nie sądzę że szybko sie te patyczki rozpadną ^^
Błyszczenie farby wynika z tego, że robiłem zdjęcie kiedy farba jeszcze nie wyschła. Poza tym jako podkład użyłem tego co miałem pod ręką w kolorze czarnym, w tym konkretnie przypadku było to tusz.
Kolor drewna pojaśniał bo go pomalowałem (napisałem w opisie :D)

Co do obsychania, to raczej wątpię by coś się miało z tym stać, szczególnie że po wyschnięciu łodyga drewnieje i staje się twarda. Poza tym ośmielę się zaryzykować stwierdzenie, że prędzej zetrze się farba z modelu i trzeba by go ponownie malować, niż drewienko się obkurczy.

Awatar użytkownika
Tomcium
Wałkarz
Posty: 55

Post autor: Tomcium »

bardzo dobry poradnik krok po kroku ;)

w najbliższym czasie postaram się wykorzystać

Awatar użytkownika
Adamdo
Chuck Norris
Posty: 477
Lokalizacja: Szybki Szpil Tychy filia Kraków

Post autor: Adamdo »

Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ