Jak zrobić najemnego pikiniera? - tutorial

Kompletne artykuły na konkretny temat.

Moderatorzy: Ziemko, Arbiter Elegancji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzyek
Mudżahedin
Posty: 292
Lokalizacja: Warszawa

Jak zrobić najemnego pikiniera? - tutorial

Post autor: Krzyek »

Witam!

Wielu graczy zapewne narzeka na brak modeli do najemników. Dzięki nowym, plastikowym wojakom z Imperium, tworzenie żądnych pieniędzy zawadiaków stało się dosyć proste i tanie.

Do wykonania konwersji użyłem:
1. Imperialnego piechura.
2. Noża.
3. Masy modelarskiej Green Stuff.
4. Spinacza.
5. Wiertarki ręcznej.
6. Scyzoryka.
7. Narzędzia rzeźbiarskiego Sculpting Tool.
8. Pilniczka do paznokci.

Zaczynamy od spinacza
Obrazek

Można go wyginać ręcznie albo za pomocą szczypiec ze scyzoryka. Po wyprostowaniu powinien wyglądać mniej więcej tak
Obrazek
Następnie używamy szczypiec, aby podzielić spinacz. Z jednego otrzymamy dwa trzony pik po 6 cm każdy i laskę.
Obrazek

Teraz pora pozbyć się linii podziału, niepotrzebnych fragmentów z rąk i wywiercić otwór na pikę.
Obrazek
Obrazek

Pikę można już przykleić.
Obrazek

Podobnie jak z rąk, teraz z grotu usuwamy niepotrzebne elementy. Strzałka wskazuje linie podziału.
Obrazek

Łączymy wszystkie części i otrzymujemy pikiniera
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To jeszcze nie koniec poradnika. To była wersja podstawowa, nie wymagająca umiejętności rzeźbiarskich.

W Starym Świecie jednymi z najlepszych pikinierów są Estalijczycy. Używając trochę masy modelarskiej można przeciętnej figurce nadać bardzo klimatyczny wygląd.

Zacznijmy od najtrudniejszego czyli hełmu, a konkretniej morionu.
Obrazek

Wybieramy odpowiednią głowę i odcinamy pióro.
Obrazek
Mieszamy masę i nakładamy cienki pasek na jedną stronę hełmu. Lekko wyginamy ku górze.
Obrazek
Gdy wyschnie powtarzamy czynność po drugiej stronie. Następnie nakładamy trochę na tył i wydłużamy.
Obrazek
To samo na przodzie.
Obrazek
Przyklejamy cienki kawałek pośrodku.
Obrazek
Modelujemy grzebień za pomocą zwilżonych palców i narzędzia do rzeźbienia.
Obrazek

Do pośladka przyczepiamy jajowaty kawałek masy modelarskiej.
Obrazek
Robimy 3-4 nacięcia.
Obrazek
Powtarzamy czynność i otrzymujemy takie spodnie.
Obrazek
Podobnie jest z rękawami. Masę nakładamy gdzieś tak do łokcia.
Obrazek
Obrazek

Pora na but. Cienki pasek masy umieszczamy tuż pod kolanem.
Obrazek
Rzeźbimy obuwie. Strzałka wskazuje linie podziału, które powinno się usunąć.
Obrazek

Poprzednia pika nie zadowalała swoim wyglądem, dlatego używamy teraz masy. Nakładamy ją przy dłoni. Zwilżonymi palcami wykonujemy ruchy od ręki do końca piki. Należy pamiętać, żeby obracać co jakiś czas. W ten sposób będzie ona mniej krzywa i bardziej okazała.
Obrazek

Wszelkie nierówności i ślady palców usuwamy pilniczkiem do paznokci.
Obrazek

Oto efekty mojej pracy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Plusy:
- niski koszt ( w porównaniu do kupowania rzadkich, metalowych modeli GW )
- 100% legalność na turniejach ( nie zostały użyte żadne elementy z figurek innych firm )
- wyrównanie rachunków ze spinaczem :twisted:

Minusy:
- słaby wygląd wersji podstawowej ( chyba, że pikę poprawi się masą modelarską )
- czasochłonność wersji estalijskiej ( hełm jest dosyć trudny do zrobienia, jeżeli się nie ma doświadczenia pracy z masami modelarskimi)

Uwagi:
- wiercąc otwór trzeba być ostrożnym, aby nie popsuć trzonu
- robienie zdjęć do poradnika było uciążliwe (momentami żałowałem, że nie posiadam czterech rąk jak Goro z Mortal Kombat)

Mam nadzieję, iż poradnik komuś się przyda. Jeśli macie jakieś pytania postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam
Krzyek
Mój IMPERIALNY LOG - klasyczne imperium do WFB
Pora na przygodę! - różne różności

Wolfgar
Chuck Norris
Posty: 399

Post autor: Wolfgar »

MMMM naprawdę świetny tutorial, fajne wykonanie pomysł, morion ok, można naprawde super dopieścić model. Gratulacje.
Najbardziej podobał mi się tekst o zwilżonych palcach. Super.

Awatar użytkownika
GIMLI18
"Nie jestem powergamerem"
Posty: 132

Post autor: GIMLI18 »

super tutorial dokładnie wytłumaczone krok po kroku fajny efekt końcowy . ale hełm z boku wygląda jak przyduży cylinder xD (takie pierwsze skojarzenie)

ps: co ma oznaczać "najbardziej podobał mi się tekst o zwilżonych palca" mam nadzieję że chodziło ci o ty że jest to pomocne :P

ps2: jestem ciekawy jak by wyglądał pomalowany :D (taka sugestia abyś pokazał (jeśli zamierzasz go malować))

Awatar użytkownika
Kefas
Masakrator
Posty: 2586

Post autor: Kefas »

- czasochłonność wersji estalijskiej ( hełm jest dosyć trudny do zrobienia, jeżeli się nie ma doświadczenia pracy z masami modelarskimi)
a odlewy? można przecież zrobić kilka rodzajów główek i poodlewać tyle ile nam się rzewnie podoba :) tut fujny

Błażej
Kretozord
Posty: 1506
Lokalizacja: Gdynia, BWT

Post autor: Błażej »

zamiast spinacza proponuję zaopatrzyć się w pręt spawalniczy... jest idealnie prosty i się nie wygina.
http://www.technika.krakow.pl/index.php ... og&k_id=39
kupić można w sklepach metalowych na sztuki.

Tomash
Spaministrator
Posty: 7890
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomash »

Świetny tutorial!

Najbardziej zniszczyły mnie dwa pierwsze obrazki ze spinaczem :lol: :lol: :lol:

Ale:
Błażej pisze:zamiast spinacza proponuję zaopatrzyć się w pręt spawalniczy... jest idealnie prosty i się nie wygina.
+1 do tego co Błażej napisał. Dobrawszy odpowiednio grubość można po prostu przewiercić imperialiście otwór w łapie, włożyć sam pręt i tylko dokleić końcówkę od włóczni -- nie trzeba się bawić masą modelarską.
Admin-cieć: póki forum działa, jestem niewidoczny :mrgreen:
A tak serio: rzadko bywam na forum, rzadko sprawdzam PMki. W sprawach ogólnoforumowych lepiej kontaktować się z innymi administratorami. Najlepszy kontakt ze mną to mail: tomekrs@o2.pl

Awatar użytkownika
Jankiel
Sol Invictus
Posty: 8228
Lokalizacja: Szybki Szpil

Post autor: Jankiel »

Ja używam mosiężnych, dostępne w większości sklepów modelarskich.
Warhammer Pro-Tip #2: If Purple Sun isn't winning the game for you, consider using it more.

Awatar użytkownika
RAFIX
Falubaz
Posty: 1272
Lokalizacja: WAWA Przyczółek Inkwizytorów

Post autor: RAFIX »

ja tez szukałem takich "drucików" i znalazłem , może się komuś przyda
http://www.kender.pl/p/29/27/akcesoria_ ... ystem.html

Awatar użytkownika
gildor_
Mudżahedin
Posty: 239
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: gildor_ »

Świetny art! Dzięki :D

Awatar użytkownika
skejwen
Mudżahedin
Posty: 258
Lokalizacja: Lublin

Post autor: skejwen »

Ja to bym zrobil to zupelnie inaczej (znaczy sie tak samo, ale w rok albo wiecej) ;)

Przydaloby sie wspomniec zeby maczac paluchy w wodzie/wazelinowac przy pracy z gsem (eee... wody? jakiej wody? przeciez wiadomo, ze najlepszym przyjacielem kazdego modelarza jest slina... i piwo ]:->)...

btw. Spinacz na prezydenta!
Sanity is for the weak...

Awatar użytkownika
Klafuti
Szef Wszystkich Szefów
Posty: 3445
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Klafuti »

Widziałem to na cytadeli i bardzo mi się podobało zwłaszcza zaprowadzenie porządku ze spinaczem :D . Grzebień morionu to bym zrobił z przyciętej plexi wstawionej w nacięcie w głowie, bo ten tu to taki rozkwaszony trochę jest :| . Poza tym myślę sobie, że fajnie by wygłądał w czarnym pancerzu ze złotymi krawędziami, cóś w stylu konkwistadorów.
Obrazek
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia."
~Warren E. Buffett

ODPOWIEDZ